Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ağustos 2012, 12:04   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
Yeni Lud kavmi ve Italyanin utanc sehri POMPEI

Yer: Kesin olarak bilinmemekle birlikte Mezopotamya civarı.

Zaman: M.Ö. 3000 civarı.

Rabbimize yaşadıkları bolluğun ve güzel günlerin şükrünü ifa etmek yerine O’na ortak koşmaya başlayan kendilerine başka ilâhlar bulan bir kavme rahmet-i ilâhînin getirdiği son şanstı Hz. Nuh. Görevinin gerektirdiği ikazda bulundu:

“Ey kavmim! Allah’a kulluk edin. O’nun dışında sizin başka ilâhınız yoktur. Yine de sakınmayacak mısınız?”

Aldığı cevap ise şu oldu:

“Bu sizin benzeriniz olan bir beşerden başkası değildir. Size karşı üstünlük elde etmek istiyor. Eğer Allah (öne sürdüklerini) dilemiş olsaydı muhakkak melekler indirirdi. Hem biz geçmiş atalarımızdan da bunu işitmiş değiliz. O kendisinde delilik bulunan bir adamdan başkası değildir; onu belli bir süre gözetleyin.”
Öyle dediler ve kendilerine gelen Peygamberin ne Allah’ın rahmetiyle müjdeleyip ne azabıyla uyarmasına aldırmadılar. Bilakis içlerindeki az sayıda inananın defterini dürmeye kalkıştılar.

Ve en sonunda kendilerine gelen peygamber şöyle yalvardı Allah’a:

“Rabbim! Beni yalanlamalarına karşılık bana yardım et!” (Mü’minûn 23:23-26)
Sonra dağlar büyüklüğünde dalgalarla koptu Tufan... Varlığına ve birliğine inanılmayan Yaratıcı elçisini yalanlayanların ve yoldan çıkanların hesabını Kendisi gördü.

Yer: Bugünkü İsrail–Ürdün sınırı Ölü Deniz (Lût Gölü).


Zaman: M.Ö. 1900 civarı.

Rabbimizin yasakladığı ve son derece çirkin bir davranış olan eşcinselliği âdet hâline getirmiş olan kavminin son şansı hükmündeydi Hz. Lût. O da görevinin gerektirdiği ikazlarla uyardı kavmini:

“Sizden önce âlemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasızlığı mı yapıyorsunuz? Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz.”

Aldığı cevap ise şu oldu:

“Yurdunuzdan sürüp çıkarın bunları! Çünkü bunlar çokça temizlenen insanlarmış. Eğer doğru söylüyor isen bize Allah’ın azabını getir.” (A’râf 7:80-82)

Yine bu kavmin ıslah olacağına dair tek bir ümit ışığı dahi kalmadığında üstelik uyarılan azabın henüz gelmemiş olması onları inkârlarında daha bir ısrarlı ve şımarık kıldığında devreye bir peygamber duası girdi:

“Rabbim fesat çıkaran (bu) kavme karşı bana yardım et! Rabbim beni ve ailemi bunların yaptıklarından kurtar!”

Meleklerin eşliğinde kurtuluşa giden Hz. Lût’un ardında çığlıklarla gürültüyle tersine döndü toprak. Böylece Sodom ve Gomorra şehirleri yanardağlarda pişirilmiş balçık altında gömülüp denizin 400 metre aşağısındaki bir gölün 400 metre altında kalıverdi. Bu sefil kavim yeryüzündeki en alçak noktaya indirildi. Felâket Lût Peygamberin inkâr edenler safında yer alan eşini bile aldı. Ve şehir suyun altında hâlen yeşil duran ağaçlarıyla birlikte bu dünyanın en tuzlu ve en alçak gölünün altında Rabbimizin verdiği şu söz için âdeta ‘konserve’ edildi:

“O (şehir de) gerçekten bir yol üstünde (hâlâ) durmaktadır.” (Hicr Sûresi 76)
Yukarıda anlatılan iki hadise Yaratıcımızı inkâr ederek O’na ortaklar koşmanın O’nun yasaklarına uymamanın O’na karşı meydan okumanın mutlaka felaketle sonuçlanacağını gösteriyor. Bunu belgeleyen başka örnekler de var muhakkak. Zaten bundan dolayı tekrar tekrar bizi ‘yeryüzünde gezmeye’ davet ediyor Kur’ân. Gezmeye; ve geçmişte inkâr edip isyana sapan kavimlerin başına gelen felaketlerden kendimiz için ders almaya.

Felaketlerin nasıl geleceği ise açıkçası hiç belli olmuyor. Ne yaparsanız yapın mutlaka bir tehdit altında bulunuyorsunuz. Sel soğuk kuraklık kasırga deprem yanardağ püskürmesi... Kimi öyle kimi böyle; inkârcı her kavim bir felaketle yeryüzünden silinip gitmiş bulunuyor. Yeryüzündeki herhangi bir yerin zikrettiğimiz felaket biçimlerinden en az birinin tehdidi altında bulunması ise dünyanın neresinde olursa olsun bir ‘uyarı işareti’ olarak duruyor insan için.
Peki dünya neden bu kadar çok felaket yaşıyor?

Özellikle deprem ve yanardağ püskürmesi olarak yaşanılan büyük yıkımların görünür en önemli sebebi Dünya etrafında yörüngesinde dönmekte olan geceleri bizi aydınlatan ilham kaynağımız mehtapları kırpıştıran Ay ile bizi ısıtan doğuşundaki ve batışındaki manzaralarıyla bize sevgiyi hatırlatan Güneştir.

Deprem ve yanardağ oluşumları tamamen dünyanın erimiş çekirdeği üzerinde yüzerek hareket hâlinde olan yerkabuğu parçaları ile ilgilidir. Dünyanın mağma denilen bu kızgın maddeden oluşan çekirdeğinin devamlı bu halde kalmasının sebebi Ayın ve Güneşin dünya üzerindeki kütle çekimi etkileridir. Okyanuslar üzerinde suyun yükselip alçalarak gelgitler oluşturmasına sebep olan bu kuvvet karalar üzerinde özellikle daha hareketli alt katmanlarda sürtünmelere yol açıp ısı meydana getirerek kayaların erimesine ve var olan ısının muhafaza edilmesine yol açar. Bu hareketlilik sebebiyle de dünyanın merkezinden gelen mağma püskürmeleri ve depremler Dünya Güneş ve Ay var olduğu sürece devam edecektir. Eğer bu geri besleme olmasa 4 milyar yıldır püsküren volkanlar mutlaka basıncı azaltacak ve bir zaman sonunda bu felâketler son bulacak veya çok çok azalacaktı. Bu felâketlerin ne zaman olacaklarının kararını ise her işte mutlaka bir sebebi araya koyan Allah vermiştir ve vermektedir. Zamanı geldiğinde Güneş kendisini Yaratanla rekabet etmek isteyenlerin başına O’nun emriyle toprak altından doğmaktadır meselâ.
Güneşin ve Ayın görünmez yerçekimi bağıyla yeraltına işleyen enerjileri yüzünden hiçbir yanardağ patlaması bir sonrakinin olma ihtimalini azaltmaz. Tıpkı yıllarca zevk ve sefahat düşkünü sürdürdükleri hayatlarının âniden nasıl son bulduğunu anlayamayan Pompeii halkının başına gelenlerin bugün aynı yerde kurulu ve benzer hayat tarzı sürdürülen Napoli şehrinin sefahet mahallelerini tehdit etmeye devam etmesi gibi...
Yakın sayılabilecek bir tarihte yaşanan ve yapılan kazılarla yok olduğu ânı kare kare anlatan Pompeii olayı basit bir yanardağ püskürmesi değildir. Felâketin sebebi olan Vezüv yanardağı İtalya’nın özellikle de Napoli kentinin sembolüdür. Yaklaşık ikibin yıldan beri suskun olan Vezüv ‘İbret Dağı’ diye adlandırılır. Vezüv’ün bu şekilde tanımlanması boşuna değildir. Ünlü Sodom ve Gomorra kentlerinin başına gelen felâket ile Pompeii faciası birbirine çok benzemektedir. Vezüv’ün batı yamacında Napoli doğu yamacında ise Pompeii kenti yer alır. Bu batık kent. ikibin yıl öncesindeki Roma medeniyeti hakkında bize önemli bilgiler sunmaktadır. Genel bir rezervuardan yeraltı boru hatlarıyla evlere kadar taşınan suları mükemmel bahçe ve çevre düzenlemesi ile birlikte Pompeii felâketin olduğu M.S. 79 yılına kadar çok güzel bir şehirdi. O gün için hayli yüksek bir rakam olarak yirmibin insan barındıran şehirde zamanın en ileri teknolojisi kullanılıyordu. Öyle ki insanlar o güne göre büyük bir teknolojik buluş olarak at arabalarına monte ettikleri tekerleğe bağlı ve kat edilen belli mesafelerde torbaya bir misket atan bir kilometre sayacını kullanıyorlardı. Pompeii özel bir balık sosu ve rengârenk bahçeli villalarıyla da ünlüydü ayrıca.
Ancak esas ünü son derece çirkin bir fiil olan eşcinsellik ve fuhşun yaygınlığından geliyordu. Bu olayın ne kadar yaygın olduğunu belgeleyen tarihsel kayıtlar bir yana şehrin kendisi bunun ‘cansız kanıtları’nı barındırıyor hâlâ; ne olduğunu bile anlamadan bu fiil üzerine ölüp kızgın küllerin altında taşlaşmış cesetler o kadar çok ki... Çocukların bile bu rezalete karıştırıldığını belgeleyen birçok ceset bulunmuştur kazı alanında.

Bir yanardağın püskürüp bir şehre felâket yaşatması Vezüv yanardağının eteklerinde bulunan bir şehir için bize pekâlâ mümkün ve muhtemel gözükse de bu olayın bu kadar âni biçimde olmasının âdeta bir ‘oldu-bitti’ yaşanmasının bilimsel olarak hâlâ daha kesinlikle açıklanamadığını belirtelim. Yaklaşık ikibin yıl önce M.S. 79’da yaşanan lav ve kül felâketi bu kentin insanlarını o kadar âni bir biçimde yakalamıştı ki herşey o günden bugüne olduğu gibi kaldı. Sanki zaman dondurulmuştu. Pompeii’ye bugüne kadar gördüğü en karanlık geceyi 24 Ağustos M.S. 79 yılının öğle vakti getiren yoğun bir duman ve kül yağmurunun ardından Vezüv’ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise kentin günlük yaşantısı içinde Vezüv’ün korkunç patlamasına rağmen kimsenin kaçamamış ve âdeta büyülenerek felâketin farkına bile varamamış olmalarıydı. Yemek yiyen bir aile o andaki gibi aynen taşlaşmıştı. Uygunsuz halde sayısız taşlaşmış çift bulunmuştu. Daha da önemlisi bu çiftler arasında aynı cinsten olanlar küçük erkek ve kız çocuklarla olanlar da vardı. Pompeii kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetleri arasında yüzleri hiç bozulmadan kalmış olanlar vardı. Genel yüz ifadesi ise şaşkınlıktı.

İşte Pompeii faciasının en akıl almaz yönü de burada. Nasıl oldu da binlerce insan hiçbir şey görmeden ve duymadan ve hiçbir şey yapamadan âdeta ölümün gelip kendilerini yakalamasını beklediler?

Olayın bu yönü Pompeii’nin yok oluşunun Kur’ân’da anlatılan helâk olaylarına aynen benzediğini gösteriyor. Çünkü Kur’ân’da helâk olayları anlatılırken ‘birden yok olma’ üzerinde durulur. Örneğin Yasin sûresinde anlatılan ‘şehir halkı’ tek bir anda topluca ölmüşlerdir. Sûrenin 29. âyetinde bu durum şöyle anlatılır:

“(Onlara) yalnızca bir tek çığlık (yetti); ânında sönüverdiler.” (Yasin 36:29)

Kamer sûresinin 31. âyeti ise Semûd kavminin helâkini anlatırken yine ‘ânında yok olma’ olayına dikkat çekmektedir:

“Çünkü Biz onların üzerine bir tek çığlık gönderdik. Böylece onlar ağıldaki çalı-çırpı olan kuru ot gibi oluverdiler.” (Kamer 54:31)

Pompeii halkının ölümü de âyetlerde anlatıldığı şekilde ‘ânında yok olma’ tarzında gerçekleşmiştir. Bu bakımdan bu şehrin akıbetinden o şehirde işlenmiş isyankâr fiillere yeltenen her şehrin ve her toplumun alacağı bir hisse muhakkak bulunuyor. “Bize dokunmaz” diye düşünen varsa önerimiz “Yeryüzünde dolaşın!” âyetinden ders almaları ve dünyanın her yerinin ya altında ya üstünde bir ‘felâket’ potansiyeli taşıdığını unutmamaları.


Alintidir…………
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
italyanin, kavmi, lud, pompei, sehri, utanç, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557