Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ağustos 2012, 12:07   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
Yeni Müslüman Yoga Yapabilir mi?

Müslüman Yoga Yapabilir mi?
Diyanet'in "İslam dışıdır" fetvasının ardından tartışma alevlendi. Yoga sağlıklı yaşamak için bir öğreti mi yoksa Hinduizm ve Budizm'den beslenen bir ibadet biçimi mi?İlahiyatçılar Yoganın İslam ile yan yana olamayacağını söylerken yoga üstatları meditasyonun Müslümanlıkla çelişmeyeceğini öne sürüyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye'de hızla yayılan Hint ve Uzakdoğu kökenli reiki transandantal meditasyon ananda marga ve feng sui gibi akımları "yeni dini hareketler" olarak tanımladı. Diyanet İşleri Ali Bardakoğlu Diyanet dergisinde kaleme aldığı yazıda reiki yoga gibi akımların Hint ağırlıklı Uzak Doğu felsefesinden ve dinsel öğretiden beslendiğinin altını çizdi ve bu yöntemlerin modern insanın yalnızlığıyla ilişkilendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yoga sağlıklı yaşamak için bir öğreti mi yoksa Hinduizm ve Budizm'den beslenen bir ibadet biçimi mi? Din alimlerinin büyük çoğunluğu için yoga İslam'a aykırı yoga yapan ve Müslüman olduğunu söyleyenler için ise ortada bir ibadet ve din yok.

Prof. Dr. Salih Akdemir (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi)
Ortak amaç Allah ile bağ kurmak

Diyanet İşleri Başkanlığı endişelerinde haklı olabilir. Kendine taptıran gurular da var. Ancak bu yanlışlıklar sistemin reddini gerektirmez. Sistemin özüne baktığınızda saçma uygulamalarını dikkate almadığınızda tamamen bilge bir öğretiyle karşılarsınız. En ulvi düşünceler bile saptırılabilir. Benim düşünceme göre Hindistan'ın kutsal kitabı olan “Veda”lardaki bilgiler başlangıçta isimsiz Peygamberin öğretisiydi. Çünkü Kur'ân-ı Kerim açık ifadesine göre uyarıcının gitmediği hiç yer yoktur. Yoga Çetan birlik bilinci demektir ve bu bilinç bizim dinimizin özünde olan bir şeydir. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki tasavvufumuzdaki ruhsal aşamalar Vedalardaki öğretilerden kaynaklanmaktadır. Benim uyguladığım ve öğrettiğim transandantal meditasyon İslam Dini ile çelişmiyor aksine inancı kuvvetlendiriyor. Öğrencilerime Mantralarımı verirken durumlarına göre Esma-ul- Hüsna'dan yani Allah'ın güzel 99 isminden veriyorum. Ben beş vakit namaz kılan biriyim. Burada gerek yazılı gerekse sözlü medyada sık sık dile getirdiğim bir gerçeği bir kez daha vurgulamak istiyorum: Yoga hiç bir şekilde ve hiçbir zaman namaza alternatif olamaz. Yoga Kuran'da geçen zikir kavramı için mütala edilmelidir. Yoga Sevgili Peygamberimizin Kudsi hadislerinde bildirdiği gibi “Kendini bilen Rabbini bilir” aşamasıdır. Bu aşama içimizdeki “Gerçek Ben”le bağ kurmayı amaçlamaktadır. Gönül Sultanımız Yunus bu aşamayı şöyle betimler: “Bir ben vardır bende benden içeri…”
Nasıl ki amacından sapmış bazı tarikatlar bugün İslam dini ile uzlaşmayan bazı olumsuzluklar sergileyebiliyorlarsa bazı yoga hocaları da yogayı amacından saptırabilirler. Diyanet bu nedenle yogaya mesafeli durmuş olabilir. Diyanetin eksikliklerini tamamlaması Sevgili Peygamberimizin bize sunduğu dini sevgiyle öğretmesi lazım.

Prof. Dr. Hayrettin Karaman

Yoga mı namaz mı


Yoga masum değil birçok yerde bir dinin misyonerlik aracı olarak kullanılıyor. Yoga yapan zihninin boşaltıyor eğer bunda muvaffak olabilirse -ki oldukça zordur- yoga sonrasında hayata girince olayların ve eşyanın izdihamı içinde bunalan insan ruhuna bir şey sunmuyor. Buna karşı Müslümanların namazı var. Namaza duran Müslüman'ın ellerini kaldırması iki önemli faaliyetin sembolü: 1. Allah'tan başka her ne varsa onları arkaya atıyor zihnini ve kalbini onlardan (mâ-sivâdan) boşaltıyor. 2. Mümin gaflete düştüğü için farkında olamadığı "her yerde hazır ve nazır olan Allah" ile beraber oluyor gaflet gidiyor zikir şuuru geliyor. Yogada boşalma var boşluk var; ama insan için güç güven huzur ve sevgi kaynağı olan Allah yok. Namazda hem mâsivadan boşalma onun ağır yükünden kurtulma var hem de tekrar normal dünya hayatına dönüldüğünde müminle beraber olacak onu yalnız bırakmayacak bunalımlarında çaresizliklerinde huzur kaynağı olacak bir şuur var. Bizde namaz gibi bir imkan var iken onun yerini tutması mümkün olmayan yogayı niçin tavsiye edelim?

Prof. Dr. Akif Manaf (Yoga Üstadı)

Misyoner tarikatlar var


Yoga Academy olarak Diyanet'e katılmadığımız nokta Orijinal Yoga Sistemi'nin yani gerçek Yoga'nın din olmamasıdır. Fakat Diyanet'in haklı olduğu çok önemli bir husus vardır ki biz de ona katılıyoruz. Günümüzde birçok Hinduizm ve Budizm tarikatları batıya gelip Yoga adı altında misyonerlik yapmaktadır. Asıl amaçları dini inançlarını yaymak olan bu tarikatlar Yoga adı altında hareket ediyorlar. İnsanları Yoga yapmaya davet edip beyinlerini yıkıyorlar ve Hindu veya Budist yapıyorlar. Türklere Hindu isimleri veriyorlar ve Müslümanları Hindu yaptık diye reklam yapıyorlar. Sonra bu reklamı kullanarak zengin Hindulardan bağış toplayıp bu parayla Türkiye'de sözde yoga dernekleri açıyorlar. Yoga adı altında hareket eden Hinduizm tarikatlarının isimlerini de kendi internet sitemizde yazdık.

Psikolog Dr. Davut İbrahimoğlu (Pozitif Düşünce Uzmanı Aile ve Yaşam Koçu):

Namaz da kılarım yoga da yaparım

Yoga biyoenerji hipnoz reiki tüm bunların herhangi bir din akımıyla alakası yok. Bir öğreti bir dinden etkilenebilir. İslam dininde akımlar yok mu Aczimendiler Nakşibendiler daha pek çok farklı akım var onlar Müslüman değiller mi? Yoga bugün bilimsel olarak dünyanın her yerinde kanıtlanmış insanın ruh zihin ve beden sağlığını koruyan bir yöntemdir. Tansiyon hastasına en iyi tedavi yogadır. Bir şey bilimsel olarak ispatlanırsa evrenselleşir dinlerden ve ülkelerden çıkar. Yogadaki hareketler insanı rahatlatıyor hücreleri yeniliyor gençleştiriyor. Ben Müslüman'ım ve her gün meditasyon yaparım. Bu ülkenin yüzde doksanı Müslüman ama insanların psikolojik sorunları var. Neden tam bir tevekkül ile Allah'a teslim olmuyorlar. Zamanın şartları bir takım yenilikler gerektirir ve bizler kendimize faydalı olan şeyi almalıyız. Zaten gerçek Müslüman herhangi bir akımdan etkilenip dinini değiştirmez. Tüm iddialar dar görüşlü olmaktan ya da bir garezden kaynaklanıyor. İnsanların doğal terapilere yönelip sağlığına kavuşmasını istemeyen yüzlerce ilaç şirketi var bunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Prof. Dr. Şinasi Gündüz (İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı)

Yoga İslam ile çelişir


Yoganın içerisinde yer alan felsefi yaklaşımlar temelde Hinduizm ve Budizm inancının anlayışlarını yansıtır. Meditasyon dediğimiz şey de doğu dinlerinin ibadet biçimidir. Yoga ile ilgili yüzlerce farklı ekol var. Bu ekollerin her birinin kendine göre meditasyon tekniği var. Ancak hepsinin birleştiği nokta Hinduizm ve Budizm inancının temel felsefeleridir. Örneğin namaz İslam'ın bir ibadeti düşünün ki bir Yahudi şöyle diyecek: 'Namaz insanın kendi kendisiyle yüzleştiği belirli bir takım kültür fizik hareketlerini yaptığı bir davranış biçimidir ben hem namaz kılarım hem de kendi dinimi yaşarım. ' Böyle bir şey olmaz ortaya sentetik farklı bir inanç çıkar. İslam kavramlarıyla ibadet tarzlarıyla Tanrı-evren anlayışıyla bir bütündür. Bir başka dini geleneğin felsefesiyle İslam'ı bir arada düşünemezsiniz. Ben yoga yapıyorum Budist felsefeyi kendime yakın buluyorum diyebilirsiniz. Ancak farklı inanış biçimlerinin felsefesini İslam kültürü içerisine yamamaya çalışmak İslam'ın özüne aykırı olmayan hatta İslam'ın gerektirdiği bir şeymiş gibi algılamak kesinlikle doğru bir şey değildir.
(Yeni Şafak)
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
mi, müslüman, yapabilir, yoga


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557