Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Ağustos 2012, 12:31   #1 (permalink)

Mihrimah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2012
Nerden: İstanbul
Yaş: 28
(Mesajlar): 5.490
(Konular): 871
İlişki Durumu: Var
Renkli Para : 10138
Aldığı Beğeni: 694
Beğendikleri: 478
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
Standart Tesbih Bir Yaklaşma EylemidirKur’an-ı Kerim’de yaklaşık elli ayette tesbih kelimesi geçer. Bu ayetlerle ilgili yaptığım bir tasnifi burada aktarmak isitiyorum: “Allah’ın tesbih edilmesi” Kur’an’da beş kategoriye ayrılıyor, bunlar:
1) Meleklerin Allah’ı tesbihi (msl: 2:30, 13:13, 39:75)
2) İnsanların Allah’ı tesbihe davet edilmesi (“Rabbini an!”vb formda, msl: 19:11, 20:33, 25:58, 30:17, 87:1, 110:3 vb)
3) Gökdekilerin ve yerdekilerin Allah’ı tesbih etmesi: (msl: 57:1, 59:1, 61:1, 62:1, 64:1 vb)
4) Davud’un(as), dağların ve kuşların Allah’ı tesbih etmeleri (34:10, 38:18-19)
5) Özel olarak gök gürültüsünün (ra’d) Allah’ı tesbih etmesi (13:13)

Tesbih kelimesinin geçtiği tüm bu ayetlerde bütün kainatın Allah’ı tesbih ettiği ve ona teslim olduğu söylenir. Yani evren ve içindekiler bilinçsizde olsa müslümanlardır. Nitekim burada insana zımnen şu tavsiye edilir: “Ey evrenin biricik bilinçli varlığı! Tüm kainat; yer, gökler ve içindekiler Allah’ı tesbih etmekte yani onun ilahî korosuna dahil olmaktadırlar. Peki sen daha neyi bekilyorsun? Onun bu korosuna dahil olmak istemez misin? Nitekim yalnızca onun adına hareket edip kayıtsız şartsız ona teslim olmak istemez misin? Yalnızca ona teslim olmak…”

Tüm bu ayetlerde dikkat çeken başka bir husus da şu olsa gerek: Hiçbir insanın Allah’ı tesbih ettiğinden bahsedilmez. Ona “sadece Rabbini tesbih et, Onun adına hareket et, Onu an!” gibi emirlerde bulunulur. Ama aksine diğer tüm varlığın onu tesbih ettiğinden onun adına hareket ettiğinden bahsedilir. Buradan anlaşılıyor ki evrendeki tüm diğer bilinçsiz varlıklar onu hakkıyla tesbih etmektedirler. Halbuki hakkıyla onu tesbih eden, tam manasıyla ona yaslanarak onun adına hareket eden hiçbir insan bulunmamakta. Ayrıca bu hakikat insanın Rabbi adına hareket etmede asla mükemmele ulaşamayacağı yani onun Rabbini anışının son noktası bulunmadığının bir kanıtıdır. Ama buradan diğer varlığın Allah’ı insanlardan daha iyi zikrettiği anlaşılmamalıdır. Bir kere insanlar ile onlar arasında mahiyet farkı vardır. Ve bir sıralamaya, karşılaştırmaya tabi tutulamaz. Onların tesbihi kendileri için zaten en üst sınırdadır. Ama insanın tesbihinin; Rabbini anması ve onun adına hareket etmesinin bir sınırı yoktur. İnsanlarla ilgili bahsedilen bu hakikate peygamberler de dahildir. Nitekim Rabbi adına hareket eden Zekeriyya’da olsa Rabbi ona:
“Rabbini çok zikret ve sabah-akşam, gündüz-gece O’nu tesbih et!” (al’i imran 3:41)
der. Ve yahut o kişi Evrenin Efendisinin biriciği, kainatın gözbebeği Muhammed Mustafa’da olsa Rabbi ona:
“Artık durma, tesbih et Rabbini hamd ile birlikte ve O’ndan mağfiret dile…” (nasr 110:3)
diyebilir. Zira insan mükkemmel değildir ki tesbihi mükemmel olsun. Onun tesbihi o kemale erdikçe, o tekamül ettikçe gelişir, değerlenir. Peki kainattaki diğer varlıkların tesbihi nasıldır? Cevap: Onlar tekamül etmezler, ve tesbihleri de sınırlıdır gelişmez. Bu manada Rabbine imanı artan veya eksilen dolayısıyla onun adına hareket eden veya tam tersi istikamatte (tağut adına) hareket eden ancak insandır.
Benim tesbih anlayışımın bir örneği… Sahabiler, yalnız O adına hareket eden erler… Nitekim işte sadece Allah’ı tesbih etmenin emsalsiz bir örneği….
Peygamberimizin hayatındaki son seferi Tebük…. Paranın, bineğin ve techizatın yok denecek kadar az olduğu bir dönem… Karşıda ise kalabalık, tam anlamıyla hazır, ve olabildiğine müstekbir ve müstağni bir ordu… Rum diyarının sahibi Bizans… Ve sefer için hazırlıklar başlamıştır, ama münafıklarda mazeretlerini hazırlamıştır: “Hava çok sıcak, bu havada nereye gidelim?” Ama cevap anında inmiştir göklerden:
“Geride bırakılan bu [münafık] kimseler, Allah Elçisi’nin [sefer için ayrılmasının] ardından kendilerinin savaştan uzak kalmalarına sevindiler; çünkü, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla savaşmak düşüncesi bunların hoşuna gitmiyor ve [hatta birbirlerine] “Bu sıcakta savaşa çıkmayın!” diyorlardı. De ki: “Cehennem ateşi çok daha sıcaktır!” Tabii, eğer bu gerçeği kavrayabilirlerse! Bundan böyle artık az gülsün onlar, çünkü kazandıklarından ötürü çok ağlayacaklar.
(9/Tevbe 81-82)
Ama bir de sefere katılmak için can atan, ama sefere gitmek için hiçbirşeyleri olmayan sahabeler var… Yedi yiğit var… Onlar sefere binekleri ve yiyecekleri olmadığı için katılamayacaklar, ama en azından hıçkırıklarla boşluğa bıraktıkları gözyaşları var… Öyle gözyaşları ki rasulü gözyaşlarına boğan haykırışlar onlar… Öyle gözyaşları ki haklarında ayet inebilecek kadar değerli müminlere aittir onlar…
Ve sana, kendilerine binek sağlaman için başvurduklarında, “Sizi bindirecek bir şey bulamıyorum” dediğin zaman, bu yolda harcayacak imkanları olmadığı için üzüntüden gözleri yaşararak dönüp gidenler de sorumlu tutulmayacaktır.
(9/Tevbe, 92)

İşte onlar sefere ellerinde bulunan herşeyleriyle, aslında tek şeyleriyle, sıcak ve hüzünlü gözyaşlarıyla katılmışlardı. Onlar sefere gidenlerin arkalarından toprağın bağrına bir tas soğuk su değil, yürek dolusu sıcak gözyaşları bıraktılar zira onlar hayatlarını Rahman’a adamışlardı. Sadece onun adına hareket etmek onların şiarlarıydı. Sadece onun adına hareket etmek varoluş amaçlarıydı.
(Hikayenin devamı…) Hikaye diyorum maalesef, çünkü sahabenin yaşadıkları bugünün müslümanına hikaye gibi, ninni gibi gelmekte. Maalesef diyorum, sadece maalesef… Yine Kur’anî lisanla: “Evlâ leke fe evlâ sümme evlâ leke fe evl┠(1) demekten başka bir şey diyemiyorum. Şimdiki örnek alabildiğine fakir olan (yukarıda bahsedilen yedi sahabi) bekkâûn‘ün tam tersi olabildiğine zengin bir sahabiye ama hayatını Allah adına hareket etmeye adamış müthiş bir zata ait… O Hz Abdurrahman bin Avf, cömertlerin sultanı… O Tebük seferi için ilk başta, en başta yardım için koşanlardandı. Kilolarca altını getirmiş ve nebiye teslim etmişti. O öyle muhteşem bir yardımda bulunmuştu ki “el Faruk” lakabıyla tanınan büyük sahabi Hz Ömer onun bu tavrına çok kızmış ve peygambere şöyle bir şikayette bulunmuştu:
- “Ben Abdurrahmanı bir suç işlemiş olarak görüyorum. Ailesine hiçbirşey bırakmadı” Rasulullah(as) bunun üzerine Hz Abdurrahman’ın yanına giitti ve sordu:
- “Abdurrahman! Ailene birşey bıraktın mı?”
- “Evet… Onlara, dağıttıklarımdan daha çoğunu ve daha iyisini bıraktım,”
- “Ne kadar?”
- “Allah ve resulunun vadettiği rızık, hayır ve ecirleri”.
Tek kelimeyle müthiş bir cevap… 21. yy’lın malını üst üste, yan yana yığan modern cahiliye insanının anlamayacağı kadar yüksek bir hassasiyet. Allah’a kayıtsız şartsız adanışın, yalnız onun adına hareket etmenin emsalsiz bir örneği…
Sözün özü: zikir, onun adına hareket etmektir.Yani Rahman’ı tesbih etmektir o. Onun bizim için tesbit ettiği hakikate teslim olmaktır o. Kainatın yönetim sisteminin adı olan islama meftun olmaktır o. Zira islama kayıtsız şartsız teslim olmaktır o… Onun sistemine kurban olmak… İşte adanış yalnızca bu yoladır. Ve yalnızca bu yolda tesbih edilir o… Bu yol yalnızca ona çıkar, bu yol Rahman’a çıkar.
…ariamoneva….
Kullanılan mealler: Mustafa İslamoğlu, Muhammed Esed
(1) Kıyâmet 75:34-35

"Peki" dersin bazen;
inandığın için değil,tükendiğin için.


Mihrimah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Ağustos 2012, 12:31   #2 (permalink)
Acınmaktansa Kıskanılmak Daha İyidir.

azurel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 27 Mayıs 2012
Yaş: 28
(Mesajlar): 3.617
(Konular): 508
Renkli Para : 385348
Aldığı Beğeni: 350
Beğendikleri: 223
Ruh Halim: Acimasiz
Standart

Bana uzak terİmler....

azurel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bir, eylemidir, tesbîh, yaklaşma


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557