Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Eylül 2012, 12:36   #1 (permalink)
Bull

Mr.NoBody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Eylül 2012
Nerden: Tokat
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.780
(Konular): 1709
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 42958
Aldığı Beğeni: 91
Beğendikleri: 17
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
Standart Hz. Mevlana`nın Penceresinden Ölüm ve Ötesi

Her can ölümü tadacaktır.” Mümin kâfir herkes ölüm gerçeğini kabul etmektedir. Çünkü en sevdiği canlar, zenginler, fakirler, krallar, cumhurbaşkanları dünyanın en gelişmiş hastahanelerinde en kaliteli tıp profesörlerinin gözetimi altında ölüp gitmektedir.
Her doğan ölüyor, her açan soluyor, her uçan yere düşüyor. Ölümü herkes kabul ediyor da, ölüm ötesi konusunda fikir ayrılıkları başlıyor.
Soyguna katıldığı için hapse giren, komünist olduğunu söyleyen biri 1980 yılında hapishanedeki mahkûmlara konuşurken: “Hoca! Bir adam denize düşse, adamı balina yutsa, balinayı balıkçılar tutsa, bin parça etseler, binlerce insan yese, o insanlardan biri yanarak ölse duman olsa, o denize düşeni Allah nasıl toplayacak?” demişti.
Ben de ona: “Sen otuz beş sene önce yoktun. Ana rahmine düştüğünde gözle görülemeyecek kadar küçüktün. Beş kilo olarak doğdun. Adana’nın domatesi, Karaman’ın bulguru, Rize’nin çayı, Erzurum’un peyniri, Edremit’in zeytinyağı, gökyüzünden güneş, ay ve yıldızların ışığı, Kafkaslardan gelen poyraz rüzgârı, Afrika’dan gelen lodosun rüzgârı sende toplandı, seksen beş kiloluk adam oldun. Seni dünyadan toplayan Allah ölünce dağıldığın yerlerden yine toplar” dediğimde “toplar hocam” demişti.
Mevlana diyor ki: “Hz. Hamza ya “Niçin ölüme doğru koşuyorsun? Kılıç genç ihtiyar tanımaz. Eskiden böyle değildin. Müslüman olduktan sonra değiştin demişler.
“Hamza: “Ben genç iken ölümü, dünyaya veda olarak görürdüm.” “Ölüme doğru kim isteyerek gider? Ejderha karşısında kim çıplak durur?” “Ancak ben Muhammed (s.a.v.)in nuru sayesinde bu dünya karşısında zayıf değilim ve dünyaya bağlı değilim.”
“Zahiri hislerin ötesinde, hakikat şahının ordugahını görüyorum. Hak nuru askerleriyle dolu görüyorum.”
“Ölüm kimin nazarında tehlike ise “Tehlikeye atılmayın” emri de onadır.” Bakara suresinin 195 inci ayetinde “Allah yolunda infakta bulunun, kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik yapın. Allah iyilik yapanları sever” buyurur.
Allah yolunda ölmeyi birileri kendini tehlikeye atmak olarak görürken Hamza (r.a):
“Nazarında ölüm, hakikat kapısının açılmasına sebep olan kimseye ise Allah, hitap olarak “Koşunuz” emri vermiştir.” (T.M. 11086-11098) diyor.
Ali İmran suresinin 133 üncü ayetinde “Rabbinizden olan mağfirete, genişliği gökler ve yer kadar olan ve müttakiler için hazırlanan cennete koşunuz” buyurmuş.
Eğer dünyanın her hangi bir yerinden cennetin bir gülü görülebilseydi bu inkârcı ateistlerin hepsi bu dünyadaki mallarından, canlarından, makam ve mevkilerinden vazgeçer oraya doğru koşardı.
İşte “Seyyidü-ş-Şüheda” Hz. Hamza İslam’ın nuruyla orayı görür gibi inanır ve şehit olur.
“Oğul, herkesin ölümü kendi rengindedir. Düşman olanlara düşman, dost olanlara dost görünür. (T.M. 1101)
“Ölünce sana bir diken batsa, o dikeni sen dikmişsindir. Eğer ipekli elbise içindeysen kumaşını (dünyada) sen dokumuşsundur” (T.M. 1106)
“Ceza suçun aynı olmaz. Hiçbir iyilik de hizmete benzemez.” (T.M. 1107)
“İşçinin ücreti işe benzemez. Çünkü iş arazdır. Ücret ise cevherdir.” (T.M. 1108)
“İş, kuvvet harcamaktır. Ücret ise altındır, gümüştür, paradır. Tabaklar içinde verilen ihsandır.” (T.M. 1109)
“Başına bir bela gelse, bilmiş ol ki, zulmettiğin bir kimse uğradığı sıkıntı içinde sana beddua etmiştir.” (T.M. 1110)
Mü’min insan, bu dünyada ayağına bir taş takılsa, attan veya yüksek bir yerden düşse acaba kime bir haksızlık yaptım ki yaptığım o kötülük ayağıma takıldı? diye düşünür. Eğer kimsenin gönlünü kırmamışsa günahlarının dökülmesine sebep olur diye inanır. Mü’min olmak ne güzel şey.
CENNET
Tarlaya tohum atarsanız, tohuma hiç benzemeyen güzel bir çiçek, o çiçekten meyve çıkar.
Ana rahmine düşen damladan dünyanın hiçbir yerinde yetişmeyen çocuk çıkar.
Tohum meyveye, damla çocuğa benzemez. Pancardan şeker çıkar, şeker pancara benzemez.
“Dünya, ahiretin tarlasıdır.” Ne ekersek onu biçeceğiz. Ancak ekilenle biçilen birbirine benzemez.
“Bir Müslüman secde etse veya rükû etse (yani namaz kılsa) o secde ve rükû, ahiret âleminde cennet olur.” (Tahir-ül-Mevlevi 11119)
“Senin ağzından Allah’ın hamdi (el-Hamdülillah) çıkınca, Cenabı Hak, o hamdi cennette bir kuş yapar.” (T.M. 11120)
“Senin elinden sadaka ve zekât verilince o sadaka ve zekât, cennette bağ, bahçe olur.” (T.M. 11122)
“Senin sabır suyun, cennetteki nehirlerdir. Cennetteki süt ırmağı da yine senin Allah’a olan aşk ve muhabbetindir.” (T.M. 11123)
“İbadetten aldığın zevk, bal ırmağı, senin mest ve şevkinde cennet şarabının ırmağıdır.” (T.M. 11124)
“Cennetteki ağaçlarda sana itaat eder. Çünkü o ağaçlar senin sıfatlarından ve ahlakından yeşerdi ve meyve verdi.” (T.M: 11129)
“Bu güzel sıfatlar dünyada senin elinde olduğu için, onların ahiretteki mükâfatı da senin elinde demektir.” (T.M. 11130)
Rabbimiz el-Hakka suresinin 23-24 üncü ayetlerinde mü’min insanların dünyada iken yaptığı iyi işlerin mükâfatı olarak cenneti ve cennetteki dalları mü’mine doğru yaklaştırdığını haber verir.
Muhammed suresinin 15 inci ayetinde muttakilere cennette rengi, kokusu, tadı hiç bozulmayan su ırmakları, tadı değişmeyen sut ırmakları, içenlere lezzet veren şarap ırmakları, süzülmüş bal ırmakları, her türlü meyve ve Rabbin mağfiretinin olduğunu haber verir.
CEHENNEM
“Elinden bir mazluma zulüm erişince, o zulüm cehennemde bir ağaç olur ve ondan zakkum meyvesi meydana gelir.” (T.M: 11131)
Duhan suresinin 43-44 üncü ayetlerinde cehennemde günahkâr insanların yiyeceğinin zakkum ağacı olduğunu haber verir. Tabii ki şu bizim bildiğimiz, güzel çiçekli zakkum ağacı değil. Bu bizim bildiğimiz zakkum ağacının yaprağı da zehir gibidir. Rabbimiz bize bildiklerimizden hareketle bilmediklerimizi öğretir. Yoksa cehennem deki zakkumun bir damlası dünyaya düşse bütün denizleri zehir yapar. Onun için günahtan sakınalım.
“Sen, kızıp ta başkalarının kalbini kıracak ve yakacak olursan, cehennem ateşinin mayası olmuş olursun.” (T.M. 11132)
“Senin o gazap ateşin insanlara kasd eylediğinden, ondan parlayan cehennem ateşi yine sana saldıracaktır.” (T.M. 11134)
“Dünyada yılan ve akrep gibi insan sokan sözlerin, orada yılan ve akrep olup senin kuyruğundan yakalayacak yahut nefesini kesecektir.” (T.M. 11135)
“Allah dostlarının davetine icabeti geciktirdiğinden ve onları beklettiğin için kıyamette de beklemek sana yar olacaktır.” (T.M. 11137)
Kâfir olduğu halde bu dünyada yumuşak huylu olan insanlar da var. Onlar için:
“Eğer sen din nurundan mahrum olduğun halde hilm/yumuşak huy elde edebilmişsen, bilmiş ol ki gazap ateşin sönmemiş, lakin külle örtülmüştür.” (T.M. 11142)
“Din nuru olmayınca gösterilen hilm/yumuşak huy, zorlamadır ve perdedir. Ateşi din nurundan başka bir şey söndürmez.” (T.M. 11143)
Köpek bile önüne konanı koklamadan yemez. Sen de işittiğin veya okuduğunu Allah’ın vahyi Kur’an’dan mı, yoksa şeytanlaşmış insanların vesvesesinden mi olduğunu aklınla kokla.
“Halk çarşıya birlikte gider, fakat kimi zevkli, kimi dertli gider. Ölüme de aynı görünüşte gideriz, fakat yarımız zararda, yarımız kar da Husrev ve şah olarak gideriz.” (T.M. 11176)
Tahir’ül Mevlevi merhumun Mesnevi Şerhinden yorumlayan
Mahmud Toptaş Hocaefendi

Ateşi körükle ki, yandığını bilsin ..

K.Furkan
Mr.NoBody isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
hz, mevlana`nın, penceresinden, ve, ölüm, ötesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557