Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Eylül 2012, 15:47   #1 (permalink)

Mihrimah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2012
Nerden: İstanbul
Yaş: 28
(Mesajlar): 5.490
(Konular): 871
İlişki Durumu: Var
Renkli Para : 10138
Aldığı Beğeni: 694
Beğendikleri: 478
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
Standart Ahir Zamanda Yapılan Her Faaliyet Çok Önemlidir

Bugün dünya üzerinde zulüm gören açlık çeken baskı altında yaşayan şiddete maruz kalan ezilen insanların varlığından herkes haberdardır. Gazetelerde televizyonlarda bu sahipsiz ve muhtaç insanların görüntülerine hemen herkes rastlamaktadır. Çoğu kimse bu insanların içinde bulundukları durumu görünce onlara karşı içinde bir teessür hissi duyar. Ancak genelde zihinlerinde onları kurtarmak için bir girişimde bulunma düşüncesi yoktur. Bunu hep başkalarının sorumluluğu olarak görürler. İnsanların bir kısmı da birşeyler yapmak istemelerine rağmen bir yandan da “tek başıma benim elimden ne gelir” şeklinde bir düşünceye saplanıp kalırlar. Oysa bu çok yanlış bir düşünce şeklidir. Ahir zamanda Kuran ahlakının hakim olması için yapılan her faaliyet çok önemlidir.
Kuran ahlakının hakim olması için kimler nasıl faaliyetlerde bulunabilirler?
Kuran ahlakının hakim olması için hiçbir imkanı olmadığını düşünenler dahi neler yapabilir?
Günümüzde tüm dünya insanlarının ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Müslümanların durumuna baktığımızda Kuran ahlakının yaşanmamasından kaynaklanan karışıklıklar yapılan zulümler ve dayanılması güç zorluklar yaşayan insanların hayatlarına şahit oluruz. Filistin’de Endonezya’da Doğu Türkistan’da Afganistan’da Irak’ta Patani’de Somali’de veya dünyanın herhangi başka bir yerinde yerlerde sürüklenen çocuklarının gözü önünde tekmelenen insanlar ellerinde taşlarla kendilerini savunmaya çalışan küçük çocuklar kurşunlara hedef olan bebek ve çocuklar tecavüze uğramış kadınlar işkence görmüş milyonlarcası evlerinden yurtlarından çıkarılmış sakat kalmış yakınlarını kaybetmiş hayatlarını kaybetmiş yüz binlerce silahsız insan herkesin bildiği görüntülerdir.
İnsanlar eşi benzeri görülmemiş bir vahşete tabi tutulmakta zulme uğratılmakta hayatlarını devam ettirebilmek için insanlık dışı esir kamplarında yaşam mücadelesi vermektedirler. Müslüman topluluklar birer birer bağımsızlıklarını yitirmekte kendilerine yardım eli uzatacak vicdan sahibi insanların yardım etmesini beklemekte ama seslerini duyuramamaktadırlar. Müslümanların zulüm gördükleri ülkelerden yalnızca birkaçında yaşananlara kısaca bir göz atıldığında dahi bu konunun önemi çok daha iyi anlaşılabilecektir. Böyle bir durumda Müslümanların yapmaları gerekeni Yüce Allah bir ayetinde şu şekilde buyurmaktadır:
“Size ne oluyor ki Allah yolunda ve: “Rabbimiz bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar bize Katından bir veli (koruyucu sahip) gönder bize Katından bir yardım eden yolla” diyen erkekler kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına çaba göstermiyorsunuz?” (Nisa Suresi 75)
Dünyada var olan sorunlara genel olarak bakıldığında tüm bu olaylara sevgisizlik nefret kin düşmanlık çıkarcılık bencillik umursamazlık acımasızlık gibi duyguların ve akılsızlığın neden olduğu görülecektir. Bu olayları çözmenin ve tamamen ortadan kaldırmanın yolları ise sevgi şefkat merhamet acıma karşılık beklemeden hizmet etme şevki duyarlı olma fedakarlık dostluk hoşgörü sağduyu ve akıldır. Bu özellikler ise ancak Kuran ahlakını eksiksiz olarak yaşayan insanlara aittir. Allah ayetlerinde Kuran’ın insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarma özelliğini şöyle bildirir:
“Ey Kitap Ehli Kitaptan gizlemekte olduklarınızın çoğunu size açıklayan ve bir çoğundan geçiveren elçimiz geldi. Size Allah’tan bir nur ve apaçık bir Kitap geldi. Allah rızasına uyanları bununla kurtuluş yollarına ulaştırır ve onları Kendi izniyle karanlıklardan nura çıkarır. Onları dosdoğru yola yöneltip-iletir.” (Maide Suresi 15-16)
Ayette dikkat çekildiği gibi dünyadaki adaletsizliğin kargaşanın terörün katliamların açlığın sefaletin ve zulmün tek çözümü Kuran ahlakının dünyaya hakim olmasıdır. Bunun için her Müslümanın yapacağı hizmetler vardır.
Her İnsanın Kuran Ahlakına Hizmet Etme İmkanı Vardır
Her insanın güzel ahlaklı ve vicdanlı bir insan olduğu sürece iyilik ve hayır adına yapabileceği pek çok güzel hizmet vardır. Örneğin çok ağır bir yük kaldırılacağı zaman yükün etrafında bulunan on beş kişiden sadece dördü yükün altına girseler ve diğerleri “biz zaten zayıf çelimsiz kimseleriz bizim yardımımızdan ne olur” diye kenarda dursalar bunun isabetli bir karar olmayacağı bellidir. Ancak on beş kişinin on beşi de yükün altına girse ve her biri gücünün yettiği oranda yükü kaldırsa o dört kişinin omzundaki ağırlık çok hafifleyecektir. Kimin neyi ne kadar yaptığı değil gücünü ne kadar kullandığı önemlidir.
Rabbimiz Kuran’da hiç kimseye gücünün üzerinde bir yük yüklenmeyeceğini bildirerek zaten her iyi insan için bir kolaylık kılmış ve onlar için hizmet yolları açmıştır:
“İşte onlar hayırlarda yarışmaktadırlar ve onlar bundan dolayı öne geçmektedirler. Hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz; elimizde hakkı söylemekte olan bir kitap vardır ve onlar hiçbir haksızlığa uğratılmazlar.” (Müminun Suresi 61-62)
İmkanların Kısıtlı Olması Hizmet Etmeye Engel Değildir:
Bir insanın imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle ye’se düşmesi büyük bir yanılgı olur. Önemli olan kişinin ihlasla samimiyetle karşılığı sadece Allah’tan umarak hizmette bulunmasıdır. Yapılan işin büyük ya da küçük verilen sadakanın az ya da çok olması önemli değildir. Önemli olan samimiyettir sadece Allah için çaba göstermektir.
Örneğin bir insan maddi olarak hiçbir imkana sahip olmayabilir. Hastalıkları nedeniyle yatağından kalkamıyor olabilir. Ya da gözleri görmüyor kulakları duymuyor felç geçirdiği için elleri tutmuyor olabilir. Yürüyemiyor konuşamıyor ya da yazamıyor olabilir. Ama bu kişi de içinde bulunduğu durumu Allah’tan bir nimet bir hayır olarak görmeli ve sahip olduğu imkanları iyi kullanmalıdır. Yatağında kaldığı süre boyunca Allah yolunda fikri mücadele yürüten insanlar için dua ederek Allah’a imanda derinleşmek için tefekkür ederek yakınlarındaki insanlara Allah’ın ayetlerini hatırlatarak fikirler üreterek eğer yapabiliyorsa kitap okuyarak yazı yazarak da İslam dininin yaygınlaşmasında çok büyük faydası dokunabileceğini hiç aklından çıkarmamalıdır
Hizmet İçin Yeterli Zamanın Olmadığını Düşünmek Büyük Bir Yanılgıdır:
Televizyon karşısında fayda vermeyecek dizilerden magazin programlarından uzak durulabilir bu vakitler çevredekilere Kuran ahlakını anlatmak için kullanılabilir İslam ahlakını anlatan eserler okunabilir siteler incelenebilir.
Boş ve gereksiz sohbetlerden uzak durarak vakit kazanılabilir.
Okuyana fayda vermeyecek içeriklerdeki dergi ve gazetelerden uzak durulabilir.
Maddi İmkanlarını Kısıtlı Olması Hizmet Etmekten Uzak Durmayı Gerektirmez:
Kimseye fayda vermeyecek dergilerden gazetelerden almayıp bunların yerine İslami yayın yapan çok derin bilgiler barındıran dergiler alınabilir. Daha sonra bu dergiler arkadaşlar arasında dolaştırılıp yakın çevredeki kişilere de fayda sağlanabilir.
Okunulan gazeteler ve dergilerdeki ilginç haberler toplanıp kitaplarda kullanılmak üzere yayınevine yollanabilir.
Tek kişi olarak maddi imkanı olmayanlar arkadaşları ile birleşip bir kitap alıp birlikte okuyabilir. Daha sonra bu kitapları arkadaşları arasında dolaştırabilir.
Mahallede oturulan dostlarla konuşup bir kişinin evinde bir kütüphane oluşturabilir. Alınan kitaplar bu kütüphaneye konup birçok kişinin istifade etmesi sağlanabilir.
Eski müzik kasetlerini toplayıp bunların üzerine iman hakikatlerini anlatan Darwinizm ve Materyalizmi anlatan ses kasetleri doldurabilir bu kasetler yakınlara arkadaşlara verilebilir.
CD alıp İslam ahlakını anlatan internet sitelerinden çeşitli kitap ve makaleler kaydedilip hediye edilebilir. Bunlar kullanıldıktan sonra başkalarına verilebilir.
İşyerinde Okulda Evde İslam’a Hizmet Etmek İçin Pek Çok İmkan Bulunabilir:
Sohbetlerde boş ve gereksiz konuşmalar yerine İslam ahlakı Kuran mucizeleri iman hakikatleri evrim teorisinin çöküşü gibi konular anlatılabilir. Eve davet edilen misafirlere bu konuda hazırlanmış belgesel ve TV kanalı izlettirilebilir.
İşe gidiş ve dönüşler sırasında servislerde geçirilen uzun vakitlerde İslam ahlakını ve yaratılış delillerini temel alan ses kasetlerinin dinlenmesi teşvik edebilir.
İslam ahlakı Kuran mucizeleri iman hakikatleri evrim teorisinin çöküşü gibi yayın yapan televizyon ya da radyo programları broşürlerle tanıtılabilir tanıdıklara izlemeleri için tavsiye edilebilir.
İslam ahlakını Allah’ın yaratma sanatını dinsizliğin zararlarını anlatan kitaplar ve internet siteleri tanıtılabilir.
Komşular ve arkadaşlarla sohbetlerde İslam ahlakını ya da Allah’ın yaratma sanatını anlatan kitaplardan öğrenilenler anlatılabilir.
Çocuklara İslam ahlakı Allah’ın evrendeki yaratış delilleri onlar için hazırlanmış eserlerden alıntılar yapılarak anlatılabilir. Bu konudaki belgeseller izlettirilebilir çocukların öğrenirken aynı zamanda eğlenmeleri de sağlanabilir. Çocukların bu ahlakla yetiştirilmelerine onların ilerleyen yaşlarında milli ve manevi değerlerine bağlı hayırlı kimseler olmalarına vesile olabilir.
Eğer çocukların yaşları küçük ise din ahlakını ve iman hakikatlerine anlatan çocuk kitaplarından onlara geceleri uykudan önce birkaç sayfa okunabilir. Onların uyumadan önce Allah’ı tesbih etmeleri ve O’na dua etmeleri hatırlatılıp teşvik edebilir.
Evde israf olmamasına dikkat edip paranın boşa harcanmaması sağlanabilir. Gereksiz harcamalardan kaçınılır tasarrufla İslam ahlakının anlatıldığı kitaplar ve dergiler alınabilir.
Özel günlerde hediye alırken çocuk veya yetişkin her yaştan yakınlara ve dostlara Allah’a imanlarının güçlenmelerine vesile olabilecek uygun kitaplar VCD’ler veya ses kasetleri alınabilir.
Tanıdıklara misafirliğe giderken çiçek kek vs. yerine kitap alınabilir. Bu alışkanlığın mantığı tüm yakınlara da anlatılabilir. Aynısını onların da uygulamalarına vesile olunabilir.
Sayın Adnan Oktar internet siteleri hazırlamanın ve kütüphaneler oluşturmanın çok önemli bir hizmet olduğunu şöyle anlatmıştır:
“Çok şahane hizmet olur. Veyahut mesela köyde köyde evinin bir köşesini insan köy odası haline getirebilir. Ayrı bir kapı açarsın orayı kütüphane köy kütüphanesi yaparsın. Kuran olsun hadisler de olsun. Doldur bizim kitapları güzelce İmam-ı Rabbani’nin Mektubat’ını koy. Şahane bir ortam. Oraya bir de internet imkanın varsa bir bilgisayar koyarsan şahane olur. Her gün mesela akşamları haftada bir gün haftada iki gün ders programı yap. Köyün hocası ol ne güzel gençleri eğit. Oku okuduklarını da anlat. Etrafında bir genç grubu oluşsun güzel. Tebliğ yap değil mi? Sana “hocam” desinler dinlesinler. Sen anlatınca kendin de öğrenirsin. Köylerde kasabalarda mahallelerde her yerde olur bu. Çok da şahane olur. Gayet de güzel olur. Her öğrendiğini öğretirsin her öğrendiğini öğretirsin. Hocalık hoştur güzeldir değil mi? İnşaAllah. Talebelerin de sonra hoca olsunlar. Gitsinler onlar da başkalarına anlatsınlar. Evlerinde güzel küçük bölümler ayırsınlar. Atölye de olabilir. Kaynak atölyesidir falan. Bir köşesini kitaplık haline getirsin kütüphane haline getirsin. Çok şahane hizmet olur inşaAllah. (2 Şubat 2011 Tv Kayseri ve Samsun Aks TV)
Sayın Adnan Oktar Ahir zamanda yapılan her faaliyetin çok önemli olduğunu şöyle anlatmıştır:
“Her faaliyet Cenab-ı Allah tarafından bilinir. Kaderde olan hareketlerdir ve kaderde olan ibadetlerdir. Hepsi Allah’ın rızasına yönelik çok makbul ve güzel hareketlerdir güzel ibadetlerdir. Çünkü ahir zamanda yapılan ufacık bir faaliyetin bile sevabı çok fazla fitne şiddetli olduğu için. Karşılığı çok güzeldir. Biz katıksız olarak Allah’ın rızasını istiyoruz inşaAllah. Yani şirkten kaçınıyoruz istemiyoruz şirki. Allah korusun şirkten bizi. Sadece Allah’ın rızası sadece Allah’ın rızası inşaAllah. Bize rahmetini ve cennetini sunarsa o da O’nun lütfu olur inşaAllah. Allah’ın rızasını kazanmak rahmetini kazanmak. Cenneti de lütfu olarak inşaAllah istiyoruz.” (26 Ağustos 2011 A9 TV)
İnsanların birbirlerine nasıl zulmettiklerini gören her gün çevresinde ahlaksızlığın acımasızlığın imansızlığı işaretlerini fark eden ve bunlardan dolayı rahatsızlık duyarak barış sevgi ve huzur dolu bir toplum isteyen bir insanın olup bitenlere duyarsız kalması büyük bir hata olur. Her insan az ya da çok gücünün yettiğinin en fazlasıyla kötülüklerin tek çözümü olan Kuran ahlakının yaşanmasına ve yaşatılmasına katkıda bulunmalı iyilik ve güzellik yolunda çaba göstermelidir.
İslam’a Allah Rızası İçin Karşılıksız Hizmet Edilir
Samimi Müslümanlar zulmün ve haksızlıkların sona ermesi güzel ahlakın insanlar üzerinde hakim olması ve İslam dininin aslına uygun olarak yaşanması için ciddi çaba gösterirler. Rabbimiz’e büyük bir teslimiyetle bağlanır O’nun rızasını kazanacak iyi işler yapma konusunda hiçbir şeyi kendileri için engel olarak görmezler. Büyük bir dikkat ve titizlikle Allah’ın rızasına rahmetine ve Müslümanlar için hazırladığı cennetine layık bir insan olmak için gayret gösterirler. Allah onların süreklilik içindeki bu samimi çabalarını şöyle bildirmektedir:
“Ey insan gerçekten sen hiç durmaksızın Rabbine doğru bir çaba harcayıp durmaktasın; sonunda O’na varacaksın.” (İnşikak Suresi 6)
Allah’a kesin olarak inanan bir insan Allah’ın hoşnutluğunu rahmetini ve cennetini kazanmak için elinden gelenin en fazlasını yapmak ister. Bir işi bitirip diğer hayırlı bir işe geçer olabilecek en süratli en kapsamlı şekilde din ahlakına hizmet eder. Allah’a olan bağlılığını yaşamına olabilecek en hayırlı hizmetleri sığdırarak göstermek için ciddi bir çaba harcar. Daima İslam’ın Müslümanların yararına düşünür tüm insanların barış dostluk güven ve huzur içinde yaşamaları için üzerine düşeni yapmaya çalışır. Allah rızası için yapılan hizmetlerdeki bu şevk ve istek gerçek dindarlığın da alametlerinden biridir
Samimi Müslümanlar “Şu halde boş kaldığın zaman durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et. Ve yalnızca Rabbine rağbet et” (İnşirah Suresi 7-8) ayeti gereği Allah’ın rızasını rahmetini ve cennetini kazanacak olmanın umudu ve sevinci ile her anlarında çok şevkli canlı çalışkandırlar. Her an bir ecir kazanmak için çaba harcar hiçbir zaman üşenmeden başkasına bırakmadan ertelemeden önlerine çıkan her imkanı değerlendirirler. Yaptıklarından dolayı ise hiç kimseyi minnet altında bırakmaz kimseye iyilik yapıyormuş edasıyla işlerini yapmazlar. Aksine Allah’a Allah’ın rızasına rahmetine ve ölmeden önce toplayacakları ecirlere muhtaç olduklarını bilerek tevazu ve kanaatkarlık içinde hiç kimseden tek bir teşekkür dahi beklemeden İslam’a hizmette bulunurlar.
(makale harun yahya)
Bu makale İlmi Araştırma Dergisi 89. sayı (Kasım 2011) 65. sayfada yayınlanmıştır.

"Peki" dersin bazen;
inandığın için değil,tükendiğin için.


Mihrimah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ahir, çok, faaliyet, yapılan, zamanda, önemlidir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557