Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Eylül 2012, 16:07   #1 (permalink)

Mihrimah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2012
Nerden: İstanbul
Yaş: 28
(Mesajlar): 5.490
(Konular): 871
İlişki Durumu: Var
Renkli Para : 10138
Aldığı Beğeni: 694
Beğendikleri: 478
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
Standart Bir Sure, Bir Ayet ve Bin Düşünce…Gece okumasının bereketinden bahseder âlemlerin Rabbi olan Allah hitapların en güzelinde. O en güzel, hep güzel ve tek güzel olan Allah şöyle seslenir alemlere, nebisinin nefesinden:
Sen ağır yük yüklenen! Kalk gecenin ilerleyen bir vaktinde! Gece yarısı, ondan biraz önce ve de sonra; Ve oku Kur’an’ı sindire sindire! Çünkü Biz, sana ağır biz söz indireceğiz; elbet (şu) gece dirilişi var ya: işte o pek derin bir iz bırakır ve okuyuş açısından daha bir etkilidir.
(73:1-7)

Bu gece birde en bereketli ay olan Ramazan ayının güzide bir gecesi ise… İşte o zaman insanı Kur’an’ın hiç girilmedik odalarına, çıkılmadık katlarına taşıyor Rahman’ın rahmeti. Kitabullah… Bir sure… Kur’an’ın güzel bir odası… Ve bir ayet… Hitabın veciz bir nüktesi… Kur’an’ı Hâkim’in Ankebut suresinin 45. Ayeti… Ve gecenin sessizliği… Âlemde çıt yok… Zira ayakta hiçbir âdem yok. Ayakta olanlar ise âlemlerin ötesini dinliyorlar. Çünkü konuşan merhametlilerin en merhametlisi. En merhametli, hep merhametli, tek merhametli olan konuşuyor şimdi:
(Ey bu hitabın muhatabı!) Sana vahyedilmiş olan bu mesajı izle ve (başkalarına) ilet; ve namazı hakkını vererek kıl: çünkü (hakkı verilerek kılınmış) namaz, (insanı) belli başlı her türlü çirkinlik ve kötülükten alıkoyar; ve hele Allah’ı anmak ve Allah’ın sizi anması elbette en büyük (boyutudur)! Zira Allah işlediğiniz her şeyi bilir.
(29:45)
Kur’an’ın bir ayetini hatta bir kavramını dahi anlamak ve hayata taşımak indirilen tüm hatimlerin üstünde bir değere sahiptir. Ebubekir Verrak’ın küçük oğlunun
“Şu halde eğer inkar ederseniz, yeni doğan bebeleri ak saçlı ihtiyarlara döndüren o gün nasıl korunacaksınız?”
(73:17)

ayetini okuduktan sonra birkaç gün içerisinde hüznünden dolayı ölmesi ve babasına kendi mezarı başında gözyaşları içerisinde: “Oğlum meğer baban Allah’a iman etmezmiş!” dedirtmesi işte bu anlayışla inşa olmuş bir tasavvurun ürünüdür.
Kur’an’ın kavramlarıyla tasavvur inşası… Kavramlar… İnsana bilmediklerini fısıldayan, yüreğini titreten aziz ve kerim kelimeler… Nice kavramlar vardır ki insanın zihnini köreltir, var edilmişlerin en şereflisini bir ömür boyu dumura uğratır. Marksizm, Ateizm, Laisizm, Liberalizm, Deisizm, Pozitivizm, Darwinizm… Ve daha niceleri bugünün ve buranın insanının aklını atıl bırakan kavramlar…
Bir de insanı en iyi bilenin insan tasavvurunu inşa etmek amacıyla talim ettirdiği kavramlar var: “akleden kalb” var, “hikmet” var, “hamd” var, “takva” var. Ve en önemlisi “Allah” var. Allah… Arapça elif, lam ve he harflerinden oluşan bir kavram. Bu harflerin dokuz tane kombinezonu vardır Arapça’da. E-le-he, e-he-le, e-le-he vb gibi. Ve bunların tamamı anlamlı bir karşılığa delalet eder. Nitekim hepsinin gelip dayandığı, bir noktada birleştiği bir ve tek mana vardır. O da: SEVGİ’dir. Kulunu sevgiden yaratan (96:2) ve sevmek için yaratan Allah işte kavramlarını böyle öğretiyor bizlere.
Bir kavramdan bahsetmek istiyorum Ankebut suresi 45. ayette geçen: “Utlû” emri. Yani Allah’ın “izle ve ilet” sözü. Utlû, tulûv kelimesi ile aynı kökten geliyor. Örneğin Şems suresi 2. ayette ayın güneşi izlediği “vel kamerî iza teleh┠ibaresiyle ifade edilir. Tulûv kelimesi yine “okumak” manasındaki tilavet ile aynı kökten. Nitekim bu bağlamda okumak “hakikati izlemek ve onu başkalarına iletmek”tir.
Tuluv kelimesine dilsel bir çerçeve çizdikten sonra onun insanı kendi tasavvurunda, kendi tahayyülünde ne gibi düşüncelere yelken açtırdığını düşünmek (tefekkür) gerekiyor. Bunun içinde biraz zahmete ihtiyaç vardır. Çünkü tefekkür zahmet ister. Emek ister. Zihin teri ve yürek teri ister. Zaten tefekkür ve onun tüm alt birimleri –ki bunlar “tedebbür, tezekkür, taakkûl ve tefakkuh’dur– tekellüf yani külfet (emek) babındandır. Yani düşünmek emek sarf etmek, büyük külfetler altına girmektir.
Utlû demiştik “izle ve ilet” anlamımdadır. Ve “okuma” manasına da gelir. Peki neyi izlemeli/okumalı? Ve kime iletmeli? Cevap ise belli. Zaten ayet bunu bize fısıldıyor tüm azametiyle birlikte: vahyi izlemeli, bir başka ifadeyle onu derinlemesine okumalı. Nitekim “Derinlemesine, enine boyuna, yavaş yavaş, sindire sindire, anlayarak okumak” Kur’an’ın dilinde tertil (73:4, 25:32) kelimesi ile ifade edilir. Bu yüzden Kur’an’ı tertil ile okumalı. Kur’an’ı anlamak için, anlatmak için özetle hayatı Kur’an ile yaşamak, yaşamı Kur’an ile okumak için okumalıyız kerim addettiğimiz kitabı (56:77). Kur’an’ın muhatabına özne olarak değer yükleyebilmesi için tek yolu kullanmalı. Kur’an’ı okumalı bir başka ifadeyle onu saniye saniye, an be an izlemeliyiz. Nasıl ki ay güneşi okumayı asla bırakmıyorsa yani onu daima tulûv ediyorsa, bizde asla bırakmamalıyız Kur’an’ı okumayı. Gayemiz onu hatmetmek, onu katletmek değil onu hayata lanse etmek, yaşamımıza yüklemek olmalıdır.
Utlû emrinin ilk boyutu “izle” iken, onu tamamlayan boyutu “ilet”tir. Peki kime iletmeli? Tabiki tüm âlemlere… Âdem olan; akıl, irade ve vicdan taşıyan tüm yüreklere… Nebinin (21:107) nefsine indirilen vahyi, onun nefesiyle iletilen vahyi bizde iletmeliyiz tüm nefislere bütün nefesimizi, sarf ederek. Vahyin nefhasını taşırken dünyadaki diğer mazlum ve mehcur nefislere zulmetmemeli. Kur’an’i ifadeyle onlara “en güzel bir tavrın dışında”(1) yaklaşmamalıyız. Peki tavrımız nasıl olmalı? Bunu bir örnek üzerinden, ehl-i kitab üzerinden pratiğe döküyor Kur’an Ankebut suresi 46. ayette ve diyor ki:
Önceki vahiylerin mensupları ile tartışırken, haksızlık (zulüm) etmedikleri sürece en güzel yol ve yöntemden başkasına itibar etmeyin ve deyin ki: “Biz bize indirilene de, size indirilene de inanmışız; bizim de, sizin de ilahınız bir ve tektir; ne ki biz kayıtsız şartsız sadece O’na teslim olmuşuz.
Kur’an diğer düşünce sahipleri ile müzakere yaparken farklı noktalardan değil de ortak noktalardan yola çıkılması yönünde müthiş bir usûl öğretir Müslümanlara yukarıdaki örnekte olduğu gibi.
Tulûv kelimesiyle ayın güneşi izlemesinden bahsetmiştik. İnsanın vahyi izlemesi de aynı şekilde olmalıdır. Nasıl ki ayın ondördünde ay güneşe benzerse, onun gibi kocaman bir ışık kaynağı oluverirse insanda vahyi ve onun pratiğe dökülmüş hali nebiyi(as) izlemeli ve onları öylesine içselleştirmeli ki hayatında vahyin ışığını yüreklere taşıyan bir ışık olsun. Kim bilir o insan resul gibi tüm bedeniyle, ayın ondördü gibi iletir Kur’an’ın güneşler gibi iç ısıtan, yürekleri dirilten ışığını. Belki o kimse nebi gibi nitelendirilir göklerin sürmanşetinde. Belki Allah o kula “sıracen münira” (33:46) dememiştir ama o kul kesinlikle “sıracen münteha” olacaktır göklerin ve yerin gündeminde. Çünkü göklerin ve yerin sahibi elbet onu taşıyacaktır gündemine. Bu müjdeye ulaşmak için tek bir yol var: O ‘da ancak O’nu, en büyüğü ve hep büyüğü, en güzeli ve hep güzeli gündemine taşımak. Nitekim Rabbimizin dediği gibi:
“Öyleyse Beni anın ki, Ben de sizi anayım; Bana şükredin ve Beni inkar etmeyin.”
(2:152)
Yukarıda da (ankebut 45) belirttiğimiz gibi Allah’ı anmanın en temel ve en mükemmel yolu namazdır. Ayette namazın her türlü kötülükten insanı alıkoyan bir görevi olduğu vurgulanıyor. Eğer namazımız bu özelliğe sahip değilse eksiktir, hatta belki de o namaz bile değildir. Nebevi ifadeyle: “Namazı kendisini kötü ve iğrenç şeylerden alıkoymayan kimse, aslında hiç namaz kılmamış demektir.” (2) Kur’anda ki “feveylül lil musallin!”(107:4) ibaresi de bu hakikati teyit eder: Yazıklar olsun o namaz kılanlara!…
Yine ayetteki “vele zikrullahi ekber” ifadesi namazın asıl anlam ve gayesini ifade eder: Allah’ı anmak ve Allah’ın sizi anması (namazın) elbette en büyük (boyutudur)!Nitekim Allah’ın zikri kulun gündeme taşınması, kulun zikri de Rabbin gündeme taşınmasıdır sür manşetten, hem de büyük puntolarla. İşte namazın tek cümle ile ifade edilişine muhteşem bir örnek: “Namaz, dünya astarını ahiret atlasına günün beş vaktinde gök iğnesiyle dikmektir.”(3)
Vahiyle doğrulmak, vahiyle yoğrulmak, vahiyle dirilmek ve diriltmek için tek yol Rahman’ı gündeme taşımaktır. Onu gündemine taşıyan onun gündemine taşınır. Nitekim O’nu yücelten O’nunla yücelir.
Sözün özü: tulûv etmeli insan! Allah’ın utlû! emrini dinlemeli. Vahyi okumalı/izlemeli. Ve onu hiç çıkarmamalı gündeminden daha da önemlisi yüreğinden. Ve vahyi taşımalı vahiysizlikten çatlamış yüreklere. Vahiy onların gözlerine fer, kulaklarına ses ve bedenlerine nefes olmalı. Vahiysizlikten kavrulan kayıp insanımıza vahyin pınarını taşımalıyız tek başımıza da olsak. Taşıma su ile değirmen dönmez diyenlere inat taşımalıyız vahiy suyunu İbrahim’e su taşıyan karınca misali ve konuşmalıyız o küçük nefesin sahibi gibi: “Ben vahyi tüm insanlara taşıyamasam da en azından safım belli olsun!” Ve haykırmalıyız çağlardan çağlayarak gelen vahyin nefesiyle: “Ben Allah’ın tarafında (hizbinde) olanlardanım.” Ne mutlu Allah’ın safında olanlara! Onlara ne mutlu!
…ariamoneva…
(1) Fussilet 34, Mü’minun 96 vb.
(2) İbn Ebi Hatim
(3) M. İslamoğlu

"Peki" dersin bazen;
inandığın için değil,tükendiğin için.


Mihrimah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ayet, bin, bir, düşünce…, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557