Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Ekim 2012, 16:55   #1 (permalink)

Mihrimah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2012
Nerden: İstanbul
Yaş: 28
(Mesajlar): 5.490
(Konular): 871
İlişki Durumu: Var
Renkli Para : 10138
Aldığı Beğeni: 694
Beğendikleri: 478
Ruh Halim: Uykucu
Takım :
Standart Dua İle Var Olmak…

“…Rabbim sana dua etmekle hiç mahrum olmadım ki!”
(19:4)

Bu ayet insanın içini titretmez mi? Yüreğini taşırıp hıçkırıklarıyla bezenmiş gözyaşlarını çağlatmaz mı?… “Bu muhteşem duanın sahibi kim?” sorusunun cevabı: Zekeriyya… Rabbi kendisine böyle seslenenin duasını hiç kabul etmez mi? Tabiki eder. Peki Allah Zekeriyya’nın (as)bu seslenişi sonrasında yaptığı duayı kabul etti mi? Evet. Hem de hemen, Zekeriyya’nın gözyaşları daha yere düşmeden… Zekeriya Rahman’dan kendisinden sonra bir takipçi, bir evlat istemişti. Bunun üzerine Rabbi zımnen: “Ey Zekeriyya sen bana böyle seslenirsin de mağfireti ve bağışı sonsuz olan ben seni hiç kırar mıyım, senin isteğini hiç reddeder miyim?” diyordu. Ve hemen duaya icabet etti. Nitekim ona adı sanı yeryüzünden hiç silinmeyecek, hep yaşayacak bir evlat bağışladı. Hem de ne evlat? Adının bizzat Rahman tarafından koyulduğu bir evlat; Yahya… Nitekim yüzyılar sonra bu dua’daki yakarışın ve ayaklı, canlı bir dua olarak yaşayışın hürmetine Rahman Zekeriyya kuluna Kur’an’ında büyük bir yer ayırdı :
“Bu sure kulu Zekeriyya’ya, Rabbinin rahmetinin anısınadır…”
(19:2)

Rabbi onu gerçekten sevmişti. Nasıl mı anlıyoruz? Eğer Allah bir kimseyi kendisine nispet ederek “kulum!” (abde hû) diyorsa Allah onu gerçekten sevmiştir. Bunun sonucu olarakta onu asla yalnız bırakmamış ve bırakmayacaktır.
Dua etmenin apaçık olan sırrını bilseydik bizler dünyada sadece dua etmek için var edildiğimizi ve ancak dua etmekle var olabileceğimizi anlardık. Bilmiyorum şu muhteşem ayetten sonra bizim konuşmamızın bir tesiri olur mu ve o konuşurken bize konuşmak düşer mi?
“…eğer duanız olmasaydı Rabbim size niçin değer verecekti ki?…”
(25:77)

Rabbinin katında en değerli olan kul ondan isteyendir. İşte bundan dolayıdır ki alemlere rahmet peygamberi her türlü işte ondan istemeyi öğütlemiş ve hatta “ayakkabınızın bağı dahi kopmuş olsa Allah’tan isteyin!” demiştir.
“Ben dua ediyorum fakat duam kabul olmuyor ki, neden dua edecekmişim?” dememeliyiz. Bu küstah davranışımız Allah’ı üzer. Peki duamız niçin kabul olunmuyor? Bunun üç temel sebebi olabilir:

1) Dua etmeyi bilmiyoruz:
Herkesten bir isteme usûlü olsunda Allah’tan olmasın mı? Herkese karşı isteğimizde ciddi ve samimi iken Rahman’a karşı laubali mi olalım? Ve istediğimiz kişiye neye ihtiyacımız olduğunu söyleyelim de Allah’a gelince: “O herşeyi bilir zaten, saymaya ne gerek var?” mı diyelim. İşte dua’nın ilk şartı bunlardır: usûl, samimiyet ve acziyetini itiraf. İşte dua etmenin muhteşem bir örneği önümüzde duruyor; Hz Zekeriyya. O’nun yukarıda da bahsettiğimiz muhteşem duası şöyleydi:
“…Rabbim! Benden (iş) geçti, kemiklerim eridi, başa ak düştü, ama (ey) Rabbim, sana dua edip de eli boş kaldığım hiç olmadı!”
(19:4)

Bu sesleniş acziyetin itirafını ve daha önceki yapılmış duaların karşılığında verilen nimetlere teşekkürü, yani vefayı samimi bir şekilde dillendirmektlr. Ve arkasından asıl dua, asıl istek yine samimi, başı yere eğik ve yürek kıblesi Allah’a dönük bir şekilde şöyle dillendirilir:
“Gerçek şu ki ben, benden sonra yakınlarımın (yerimi doldurabileceğinden) kaygı duyuyorum; üstelik kadınım da kısır: öyleyse bana kendi katından yerimi dolduracak ehil bir takipçi ver; hem bana, hem Yakub oğullarına varis olsun; ve Sen de Rabbim, onu razı olacağın biri kıl!”
(19:5-6)

İşte bu acziyetin itirafını, yani müstağni olmadığının itirafını içeren, içten ve samimi sesleniş usûlüne uygun muhteşem bir duadır. Ve biz bu duanın anında karşılığını görürüz. Hele ki dua eden dua edileni Zekeriyya gibi iyi tanır ve ona teslim olursa…

2) Allah talep edilenden daha hayırlısıyla bizi ödüllendirmek istiyordur:
Allah her talep edenin duasına kesinlikle icabet eder. (2:186) Ama bu Allah’ın her isteği kabul edeceği anlamına gelmez, O sadece istekleri gündemine taşır. Peki her isteği samimi olduğu halde niye kabul etmez? El cevap: eğer O senin istediğin bir şeyi kabul etmiyorsa kesinlikle ama kesinlikle sana daha hayırlısını, daha değerlisini vermek istiyordur. Biz neyin hayırlı neyin zararlı olduğunu bilemeyiz, bu mümkün değildir. İşte bundan dolayı bizlere yani parçayı görene düşen bütünü görene yani el Basir olan Allah’a teslim olmaktır. O bizim için her daim iyiyi istediğini hitabında şöyle belirtir:
“…Sizler bu dünyanın geçici değerlerini istiyorsunuz; ama Allah (sizin için daha yüce bir değer olan) âhireti istiyor: zira Allah pek yüce , işinde hikmetli olandır.”
(8:67)

Mü’min bu yüzden şu hakikate kesinlikle inanmalıdır: “Allah samimi duayı kabul etmiyorsa bu onun duayı duymadığının değil onu daha iyisiyle ve daha güzeliyle değiştirmek istediğinin kanıtıdır.” İşte Allah’a iman budur.

3) İsteğin samimiyetine ve duanın kabulüne rağmen fiilin gerçekleşmemesi:
Allah samimi ve içten duayı kabul etmiştir. Fakat onu hemen şimdi gerçekleştireceğini kesinlikle vaad etmemiştir. Kimi dualar vardır, Zekeriyya duası gibi (19:4-5) anında yıldırım hızında icabet gören ve fiiliyata dökülen… Kimi dularda vardır ki, tüm samimiyetine ve kabul görmesine rağmen hemen fiiliyata dönüşmemiş bekletilmiştir tıpkı Eyyub duası gibi (21:83) Çünkü Allah kainatı değişmeyen bir yasa ile yönetendir. (33:62, 35:43, 48:23) O zaten istediğinde ‘Ol!’ diyen fakat fiili bekletendir çünkü istediğini hemen fiiliyata dökmez sadece oluş sürecine katar, mevcut yasaları gereği. Bu süreç bir an da olabilir veyahut yıllar da sürebilir onu ancak her işinde isabetli ve hikmetli olan el Hakim bilebilir. Nitekim bu hikmete peygamberlerin incisi de atıf yapmış ve dua ettikten sonra fiiliyatı hemen istememiz gerektiğini şöyle bildirmiştir. “Biriniz acele edip ‘ben dua ettim de kabul olmadı!’ demedikçe duası kabul edilir.” (buhari) Bize düşen muhtaç olduğumuz kapıya başımızı yatırmak ve El Gani olandan şöyle talep etmektir: “Bu baş buradan sen duamıza icabet etmedikçe kalkmayacaktır ya Rabbi!”
Sonuç olarak; sadece dua etmekle var olacağımızı bilmeli ve şuna kani olmalıyız: “Eğer O bizim duamızı kabul etmeyecek olsaydı bizim dua etmemize izin vermezdi!” İşte bu yüzden ellerimizi ona kaldırmalı ve yalnızca Ondan istemeliyiz, çünkü bize bizden daha yakın olan bize şah damarımızdan yakın olan yalnızca O’dur. (50:16) Ama her istediğimizinde dua olmadığını, onun katına çıkacak kadar değerli olmadığını bilmeliyiz. İsteklerimizin onun katına yükselebilmesi için ruhumuzun maddeye bağımlılıktan kurtulması ve kalbimizin Allah’la konuşması gerekiyor. Nitekim kalbimiz Allah’la konuşup da duamız yine de kabul edilmemişse kesinlikle O bize daha iyi bir ödülle karşılık verecektir. İşte burada bize düşen Hz Ali gibi: “Ben Onun Allah olduğunu her istediğimi vermemesinden anladım!” demek olmalıdır.
Sözün özü: biz dua ettikçe Allah memnun olacak ve memnun edecektir. Ama dua etmekten uzak durdukça bu bizim kendimizi müstağni görmemize yani Allah’a ihtiyacımızın olmadığını düşünmemize neden olacaktır. Allah böyle davranana kesinlikle buğz eder ve der ki: “benden niçin istemiyor?” ve o kimseyi sevgisinden mahrum eder. Eğer bir kişi Allah’tan iste(ye)miyorsa işte en büyük azab budur, Allah’ın kişiye kendisini unutturması… Nitekim kendisini unutmamamız için Rabbimiz bize vahyinde şöyle hitap ediyor:

“Eğer kullarım sana Benden soracak olurlarsa, iyi bilsinler ki Ben çok yakınım: Bana dua edenin çağrısına hemen karşılık veririm. Öyleyse onlar da Bana karşılık versinler ve Bana tam güvensinler ki, hak yoluna yöneltilsinler.”
(2:186)


Nitekim dua etmek varoluş amacına uygun hareket etmek ve Allah’a yüzünü dönerek vefa göstermektir. Dua etmek kendinin mutlak manada fakir Rabbinin ise mutlak manada zengin olduğunu itiraf etmektir. Ve dua etmek müstağni olanın sen değil O olduğunu yüksek sesle dillendirmektir. Ne mutlu dua edene, ne mutlu yalnızca Ondan isteyene ve ne mutlu yalnızca Rahman’a kulluk edene, O kimseye ne mutlu…
…ariamoneva…

"Peki" dersin bazen;
inandığın için değil,tükendiğin için.


Mihrimah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dua, ile, olmak…, var, İle


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557