Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Gezelim & Görelim > Diyar Diyar Türkiye'm > Karadeniz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Karadeniz Karadeniz hakkındaki bilgilerin ve tüm paylaşımların bulunduğu bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2012, 14:32   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Trabzon Yöresinin Adet ve İnançları.

Trabzon ve yöresi tarihi çok eskilere uzanan (M.Ö. 4000) bir yerleşim bölgesidir. Uzun tarih süreci içersinde Trabzon ve yöresine birçok kavimler gelip yerleşmiş bir birleriyle kaynaşmış bir birleriyle kültür alış-verişinde bulunmuşlardır. Trabzon bölgesine ilk yerleşenler Orta Asya kökenli Turani kavimlerdir. Daha sonra bu bölgeye İranlılar hakim olmuş daha sonra Bizans ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Halen Türkiye devletinin idaresindedir.

Trabzon şehri deniz kenarında olması dolayısıyla tarih boyunca liman ve ticaret kenti olma özelliğini muhafaza etmiştir. Gemilerle Trabzon’a gelen eşyalar kervanlarla İran ve Kafkasya üzerinden Orta Asya ve Uzak Doğuya ulaştırılırdı. Oradan gelen eşyalarda batıya ulaştırılırdı. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması bunun en büyük delilidir.

Trabzon ve çevresi bu öneminden dolayı çeşitli bölgelerden gelen çeşitli tüccarların da buluşma yeri olmuştur. Trabzon bu özelliği nedeniyle farklı kültürlerin bir birini etkileme alanı olmuştur. Bu farklı kültürlerin kaynaşma alanı olan Trabzon bölgesi adet ve inanç yönünden zenginlik gösterir.

Sosyal bir varlık olan insanlar toplu halde yaşamak mecburiyetindeler. İnsan hayatı her zaman aynı düzeyde devam etmediği gibi insanların meydana getirdiği toplum hayatı da her zaman aynı olarak devam etmez. Sevinç-üzüntü iyi-kötü kavramları insan hayatına etki ettiği toplum hayatına da etki eden önemli olgulardır. Bu olaylar etrafında toplum hayatında adet ve inançlar ortaya çıkmıştır. İnsanların yaşadığı her ortamda adet ve inançlara rastlamak mümkündür. Bu adet ve inançlar milletler arasında farklılıklar gösterdiği gibi bir milletin yaşadığı vatanın coğrafi bölgeleri arasında da farklılıklar göstermektedir.

İnsanlar kendi güçlerinin üzerinde cereyan eden olaylar karşısında aciz ve çaresiz kalırlar. Çaresizlik içinde çareyi inanmada (dinde) arayan insan oğlunu bu inanmalar tatmin etmektedir. Bu inanmalar ister tek tanrılı dinden kaynaklansın isterse çok tanrılı dinden kaynaklansın geleneksel toplumlarda bunun pek fazla önemi yoktur. İnanç ve inanmaları doğru-yanlış veya menşei itibarı ile bir ayrıma tabi tutmadan değerlendirecek olur isek bilhassa geleneksel toplumlarda ne denli büyük etkisi olduğunu görürüz. Bunu şu misalden daha iyi anlayabiliriz. Doğu Anadolu insanının tarımda uzun yıllar traktör kullanmayı kabul etmemesi.

Adet ve inançların toplum üzerindeki etkisi konusunda İ. Zeki Eyüboğlu’nun tesbitlerine katılmamak mümkün değildir. “Söylence bile olsa değişmezlik dokunulmazlık kılığına girince sakıncalıdır. Söylenceler birer yaratı ürünü olarak kaldığı sürece toplulukların düş gücünü yaşama anlayışını evrene hangi gözle baktığını gösterme bakımından üzerinde durulmaya değer varlıklardır. Ancak bir söylence biçim değiştirerek inanç kılığına girer de güncel yaşamı yönlendirmeye kalkışırsa sınırları dışına taşmış sakıncalı duruma gelmiş demektir. En güçlü söylence bile bilimin başladığı yerde biter kendi ortamına çekilir. Bunun karşıtı toplumsal çöküşün ilk belirtilerini gösteren bir kanıt niteliğindedir.

Kaynağını toplum yaş******* ve tabiat olaylarından alan adet ve inançlarla kaynağı vahye dayanan ve semavi dinler diye isimlendirilen dini inançlarla karıştırmamak gerekmektedir. Bunlar her ne kadar menşei itibarı ile farklı olsalar da geleneksel toplumlarda bazı konularda bir birinden ayrılmayacak derecede iç içe girmişlerdir. Böyle toplumlarda bilimin gelişmesi de zordur.

Geleneksel toplumlarda teknik gelişme sonucunda icat edilen yeni aletleri kabullenmek ve bunların kullanım alanlarına girmesi zor ve tedricen olmaktadır. Bunun en çarpıcı örneği buzdolabı televizyon şofben vs. gibi ev cihazlarının bile kırsal kesimde geç kabul görmesidir.

Basit olarak gösterilen bu örnek bile bizi bir itirafa zorlamaktadır. İnsanın günlük yaşamında ona faydası olan her şey iyi zararı olan her şey kötüdür. Ayrıca belirli fayda ve kolaylık sağlasa da maddi olarak zararına dokunuyor ise bunu kabul etmektense reddetmek daha kolayına geliyor.

Adet ve inanç konusunda bu ön bilgiden sonra asıl konumuz olan Trabzon yöresi adet ve inançlarına değinebiliriz. Trabzon yöresi adet ve inançları diğer bölgelerle benzerlik gösterse bile kendine özgü bazı farklılıklar arz etmektedir. Adet ve inançları bir birinden ayırarak bağımsız olarak mütalaa etmek zordur. Çünkü çok zaman adet ve inançlar iç içe girmiştir. Trabzon yöresi adet ve inançlarını alt başlıklar halinde açıklamamız konuyu daha iyi işlememize katkı sağlayacaktır.

1- EVLENME (DÜĞÜN) İLE İLGİLİ ADET VE İNANÇLAR

İnsanın ve toplumun devamını sağlayan en önemli olgu evlenme ve düğün merasimidir. Çünkü insan hayatı sınırlı evlenme ile neslin devamı süreklilik göstermektedir. Onun için her toplumda olduğu gibi evlenme ve düğün merasimi ile ilgili adet ve inançlar Trabzon ve yöresinde de bulunmaktadır. Trabzon ve ilçeleri bu konuda özde birlik gösterse de aralarında bazı farklılıklar vardır. Biz önce evlenme ve düğün merasimini genel hattıyla açıkladıktan sonra farklılıklara temas etmeye çalışacağız. Evlenme olgusunu genellikle eş seçimi söz kesme nişan ve düğün olarak belirli evrelerden geçerek gerçekleşen bir olgudur. Bu evrelerin her birinde belirli adet ve kurallara riayet edilir. Bu seçimi genellikle şu yollardan biriyle gerçekleştirilir:

a) Beşik Kertme usulü: Eskiden uygulanan bu yöntem artık bu gün geçerliliğini kaybetmekle beraber Trabzon merkez köylerinin yüksek köyleri ile Of ve Çaykara bölgesinde nadirde olsa uygulanmaktadır.

b) Görücü usulü: Trabzon ve yöresinde imece usulü yaylaya çıkışlar ve akraba evliliği nedeni ile bu usule pek rastlanmamaktadır. Ancak eskiden bu usul nadirde olsa uygulanırdı. Trabzon yöresinde bu işi “yenge” denen kişiler yapardı. Bu işte uzmanlaşan yenge denen kadınlar evlenme çağına gelen erkek ve kızları bilir. Evlenecek olan erkeğin tercih durumuna uygun gelin adaylarını bulur ve tanıştırırdı.

c) Eşi ailelerin seçip sonra gençlerin onayının alınması: Bu usul azda olsa Trabzon yöresinde uygulanmaktadır. Aile büyükleri bu genellikle anne olur gelin adayını belirler ve oğluna belirlediği bu adayı alır.

d) Eş seçimini gençlerin yapıp sonra ailelerin onayının alınması: Bu usul Trabzon’un en fazla okuma yazma oranının yüksek olduğu ve yakın akraba evliliğinin yapılmadığı Şalpazarı yöresinde görülmektedir. Fakat eskiye oranla eğitim seviyesinin yükseldiği Trabzon merkez ve doğusundaki ilçelerde de yaygınlaşmaktadır.

e) Gençlerin ailelerinin onayını almadan yaptıkları eş seçimi: Bu usul bilhassa eskiden kız kaçırmanın yoğun olduğu Sürmene Of ve Çaykara bölgelerinde görülmektedir. Halen de az da olsa Trabzon’un büyük bir bölümünde geçerliliğini muhafaza etmektedir. Bir birini seven gençler aileleri razı olmayınca ailelerinden habersiz olarak evlenmektedirler ve bilahare aileler çeşitli yakınların araya girmeleri ile barıştırılmaktadır. Bu genellikle ilk çocuğu kadar devam eder.[2]

Kız isteme ve söz kesme işlemi evliliğin temelini teşkil eden en önemli karar alma anıdır. Bu anın önemi ata sözlerinde bile yer almaktadır. “at beslenirken güzel (kız) istenirken çok dikkat edilmelidir”.

Gençler bir birleriyle anlaşıp evlenmeye karar verdikten ve ailelerde bu kararı onayladıktan sonra kız istemeye gidilir. Önce oğlan tarafının ailesi kız tarafına haber göndererek bir akşam ziyarete gelmek istediklerini bildirir. Kız tarafının tesbit ettiği bir akşam erkek tarafının büyükleri ve köyün hatırı sayılır büyüklerinin oluşturduğu kadınlı-erkekli beş on kişilik bir grup kız evine gider.

Hoşbeş ve bir süre sohbetten sonra asıl maksada girilir ve “Allah’ın emri Peygamberimizin kavli ile kızınızı oğlumuza istemeğe geldik” denir. Genellikle bu isteme işini bu işte uzmanlaşmış ve kız tarafınca hatırı sayılır kişi yapar. Kız tarafı kendini biraz naza çekse de genellikle bu iş o akşam tatlıya bağlanır.

İşin en zor tarafı isteme işi bittikten sonra başlar. Çünkü yapılacak düğün nişan ve düğünde geline takılacak bilezik saat küpe yüzük altın vs. takıların miktarı tartışmaya yol açar. Fakat neticede iş tatlıya bağlanır. Kız isteme usulü tatlıya bağlandıktan sonra eskiden ayran ikram edilirdi. Günümüzde ayranın yerini kent merkezlerinde kahve kırsal kesimde şerbet almıştır. Kız tarafının ikramı içildikten sonra içenler hediye olarak bir miktar para verirler.

Trabzon merkeze yakın bölgelerde kız isteme işi bitince kızın nüfus kağıdı bir mendile sarılarak oğlan tarafına getirilir. Oğlan tarafından nüfus kağıdını alan kişi hediye olarak bir miktar para verir. Şalpazarı yöresinde ise oğlan tarafının kadınları kız istemeden birkaç gün sonra kız tarafına kına götürerek gelin adayının eline kına yakarlar. Bunun anlamı ise “artık sen bizim oldun bizim kızımızsın”dır. Kız isteme merasimi bittikten sonra nişan yapılır.

Şalpazarı yöresinde ayrıca bir nişan merasimi yapılmaz. Trabzon yöresinde nişan merasimi yapılır. Bu genellikle aileler arasında gerçekleştirilir. Erkek tarafı kıza alyans takar. Gelin adayını tepeden tırnağa giydirir. Kızın anne ve babasına hediye alır. Kız tarafı ise oğlana alyans takar ve bazı hediyeler alır. Karşılıklı hediyeleşmeden sonra topluca yemek yenir.

Kararlaştırılan düğün günü gelince düğün yapılır. Trabzon yöresinde eskiden düğünler bir haftaya yakın sürerdi. Kına gecesi Gelin alma ve cumalık olmak üzere üç gün coşkulu şenlik yapılırdı. Gelin alma Perşembe veya Pazar günü yapılır bu günün öncesinde kına gecesi akabinde ise cumalık yapılırdı. Günümüzde ise düğünler genellikle salon kiralanarak yapılmaktadır.

Trabzon ve yöresinde başlık parası vardır. Büyük ölçüde kalktığı söylense de Tonya Yomra Çaykara gibi bölgelerde analık hakkı diğer bölgelerde süt hakkı adı altında miktarı azda olsa hediye babında bir miktar para alınmaktadır.

Gelin evden çıkarken gelinin kardeşleri kapıyı keserler ve kardeşlik hakkı olarak bir miktar hediye alırlar. Gelin evden çıktıktan sonra yol kesme adeti vardır. Yol kesenlere zarf içinde hediye verilir. Gelin eve girerken damat gelinin başı üzerinden bozuk para ve çiçek atar. Nikahtan önce gelinin kucağına çocuk verilir. Nesli devam etsin diye. Bunun zamanı bazı farklılıklar gösterse bile bütün Trabzon yöresinde uygulanan bir adettir. Şalpazarı bölgesinde gelin eve girdikten sonra ocağa götürülür. Ateşe odun koyar ve ateşte bulunan tencereyi karıştırır. Bu yeni gelen gelinin ocağı tütsün ve eve bereket getirsin diye yapılan bir uygulamadır. Düğünden üç beş veya yedi gün sonra “yedi” adıyla yediye kız tarafına gidilir. Hoşbeş ve sohbetten sonra yemek yenir. Damadın sofrasındaki yemekler ağzı kapalı gelir. Hediyesiz tabakların ağzı açılmaz. Damattan yumurtayı bulması istenir. Yomra yöresinde yedide damadın ayakkabısı gizlenir. Bir miktar hediye alınmadan ayakkabısı verilmez.

Güvey (damat) çıkarma adeti ise bu gün düğünlerin unutulan en önemli adetlerinden biridir. Gelin alınmaya gidilmeden önce berber gelir damat adayını tıraş eder. Tıraşa başlamadan önce makas kesmiyor diye damadın yakınlarını tek tek çağırır ve bir miktar hediye olarak damada para takar. Bilahare toplanan paralar damada verilir. Yomrada uygulanan bu usul Şalpazarında tıraştan sonra yapılır. Düğünlerin salon düğünü olarak yapılması bu adetleri büyük ölçüde yok etmiştir. Ancak kısmen de olsa bölgenin yüksek kesimlerinde zaman zaman devam etmektedir.

2- ASKER UĞURLAMA İLE İLGİLİ ADET VE İNANÇLAR

Türk ulusu asker bir millet olduğu için askere gitmeyi de çok sever. Bütün Türkiye’de olduğu gibi Trabzon yöresinde de askerlik sevilir. Bunun için asker uğurlama bir tören şeklindedir. Fakat bilhassa İmparatorluğun son dönemlerinde sekiz-on yıl süren askerlik ve gidenlerin çoğunun geri gelmeyişinin burukluğu ayrılık acısı olarak halen kendini gösterir. Asker uğurlamada sevinç ve üzüntü iç içedir.

Askere gidecek olan gençler gününden bir iki ay önce çalışmayı bırakır. Kendi akranları ile gezip dolaşır. Hısım akraba ziyareti yapar. Yola çıkmadan bir gün önceki akşam asker evinde toplanılır. Anılar anlatılır askerlik konusunda daha önce bu görevi yapanlar bilgi verir. Kadınlar bu arada üzüntülü olan asker annesini teselli ederler. Şayet askere gidecek olan evli ise veya nişanlı ise bunlarda teselli edilir.

Askere gidecek olanlar toplanır topluca köy meydanlarından veya kasaba meydanlarından uğurlanırlar. Bu arada bölgede yaygın olan mermi atma olayı da yaşanır. Fakat iki yıldır Tonya’da yapılan bir uygulama dikkat çekicidir. Askerlere gece düzenlenir. Sazlı-sözlü eğlence yapılır. Bu eğlenceye Tonya’nın ileri gelenleri de katılırlar. Gecenin sonuna yakın yardım toplanır. Bunun amacı ise mermiye harcanacak paranın önlenmesidir. Askerler dua ile uğurlanır. Bazı aileler asker uğurlamadan önce mevlid merasimi yaparlar. Değişen hayat şartları asker uğurlama merasimlerini asgari seviyeye indirmiştir. Sürmene gibi bazı bölgelerde asker uğurlamada maniler de söylenir.

Asker ettiler beni Asker ettiler beni

Doğri sürdiler Van’a Bahriyeyim bahriye

Yokmidur benim yarum Gideyurum sevduğum

Ağlasun yana yana Ağla beni Fahriye

3- CENAZE (ÖLÜM) İLE İLGİLİ ADET VE İNANÇLAR

İnsan hayatını etkileyen olayların en önemlilerinden biriside ölüm olayıdır. Bir insanın hayata veda etmesi geride kalan insanları bilhassa yakınlarını derinden sarsan bir olaydır.

Trabzon yöresinde ölüm hastalığına yakalanan ölmek üzere olan insanın yanında Yasin süresi okunur. Evde bilen varsa o bilen yoksa hoca okur. Bilhassa Sürmene yöresinde ölüm hastalığı uzun sürer veya hasta çok ızdırap çeker ise bu o kişinin günahkar olduğuna yorumlanır. Bu inanma genel olarak geçerli olmakla beraber hastanın yakınları üzülmesin diye onların yanında söylenmez. Hasta ziyaretleri sık yapılır ve ziyarete giderken meyve veya kolonya hediye ola- rak götürülür. Ölen kişinin yanında bulunanlar önce ölen kişinin çene ve ayaklarını bağlar gözleri açıksa gözleri kapatılır. Elbiseleri soyularak teneşire yatırılır. Karnı şişmesin diye bıçak veya demir parçası konur.

Ölüm haberini duyan komşular toplanır. Ölen kişinin gurbetteki yakınlarına haber verilir. Ölünün defnedileceği günün sabahında mahalle ve yakın camilerde sela okunarak ölüm ilanı duyurulur. İslâmi usulle yıkanan ve kefenlenen cenaze musalla taşına getirilir. Genellikle öğle nadiren ikindi namazına mütekip cenaze namazı kılınır. Namazdan önce cenazeye iştirak edenlerden helallik alınır. Namazdan sonra kısa bir dua yapılır. Cenaze mezarlığa götürülür ve defin işlemi yapılır. Defin işleminden sonra Kur’an okunarak dua yapılır. Cenaze yakınları taziye edilerek mezarlıktan ayrılınır.

Cenaze çıkan eve komşular yemek götürür. Defin işleminin yapıldığı akşam cenaze evinde toplanılarak Kur’an okunur ve dua yapılır. Merkez ilçenin bazı köylerinde bu işlem üç akşam devam ederek üçüncü akşam mevlid okunur. Cenaze yakınları üç sabah mezarı ziyaret ederler. Ölünün arkasından kırk gün Yasin okunur. Buna kırk okuma denir. Kırkıncı gün bazen de elli ikinci gün mevlid tertip edilir. Bu işlem bazen her ikisinde tekrarlanır.

Cenaze evin hangi odasından çıktı ise o oda da kırk gün ışık yakılır ve su bırakılır. Ölünün evi ziyaret edeceğine inanılır ve su ile abdest alacağına inanılır. Cenaze çıkan evde ilk akşam helva kavrularak taziye gelenlere ikram edilir. Cenaze evden çıkarılırken önce baş tarafı çıkarılır. “Evden önce ayağın çıksın” ifadesi beddua olarak kullanılır.

4- HAC’LA İLGİLİ ÂDET VE İNANÇLAR

İslâmın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmekle ilgili olarak bilhassa geleneksel toplumlarda bazı adet ve inançlar vardır. Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de hac’ca giderken ve hac’dan dönüşte bazı uygulamalar vardır.

Hac’ca gidecek olan kişi önceden belirli hazırlıklar yapar. Bu hazırlığın maddi ve manevi yönü vardır. Maddeten kendini bu görevi ifaya hazır bulan kişi manevi olarak da kendini hazırlamaya çalışır. Eş dost hısım akrabayı ziyaret ederek helallik alır. Kendini biraz daha fazla ibadete verir. Kalp kırmamaya çalışır. Yolculuğa çıkmadan önce komşular toplanır. Türk bayrağı eşliğinde havaalanından hacıyı uğurlarlar. Kara yolu ile gidildiği dönemde uğurlama merasimi hem daha kalabalık hem de daha neşeli olurdu.

Dönüşte hacı bayraklarla havaalanından karşılanır. Korna çalarak görkemli bir şekilde evine getirilir. Hacı evine bayrak asılır. Üç gün hacı evine ziyaretçi gelir bazı bölgelerde (Of Yomra) bir hafta sürer. Gelen ziyaretçilere ikramda bulunulur. Hurma ve zemzem suyu vazgeçilmez ikramdır. Merkez ilçede pilav tatlı ve komposto Of Şalpazarı bölgesinde yemek ikramı vardır. Gelen ziyaretçiler ikramı kabul ettikten sonra dönüşte hacı efendinin hediyesini olan tesbih veya takke ile uğurlanırlar.

Tanısın veya tanımasın büyük veya küçük olsun gelen ziyaretçileri hacı efendi ayakta karşılar. Eli ile ziyaretçilerin yüzünü mesh eder. Bunun anlamı Allah hacca gitmeyi sana da nasip etsin demektir.

Hac toplumda hacıya büyük itibar kazandırır. Artık hacı efendi de yaşantısına özen göstermek ihtiyacında olduğunu bilmektedir. “Kâbe’yi görene cennet verilir” güvencesi insanları bir an önce hacca gitmeye teşvik etmektedir.

Hacıyı ziyarete gelenler gelmelerinin habercisi olarak mermi atarlar. Hacının yakınları karşılık verir. Bazen gelen kişinin toplumdaki itibarına göre karşılığı bizzat hacının kendisi verir.

5- BAZI GÜNLERLE İLGİLİ ADET VE İNANÇLAR

Trabzon yöresinde yılın belirli günleri ile ilgili adet ve inançlar bir hayli yaygındır. Bunlarla ilgili uygulamalar belirli yöresel farklılıklar gösterse de öz itibarı ile pek değişmemektedir. Tesbit edebildiklerimizi iki şekilde sıralayabiliriz. Şenlik yapılan ve kutlanan günler bazı günler ile ilgili inanmalar.

a) Kalender: Takvimle Ocak ayının 13’ünü 14’üne bağlayan gece kalender gecesidir günüde kalender günüdür. Kalender gecesi çocuklar ev ev dolaşarak kapıya torba atarlar ev sahibi de torbalara meyve veya kuruyemiş koyar. Bu uygulama merkez ilçede vardır. Kalender günü misafir gidilmez. Gelen misafirin ayağı denenir ve uğurlu-uğursuz geldiği o yıl ki hasılata göre tecrübe edilir.

b) Hıdrellez: Miladi takvimle Mayıs ayının altısı hıdrellez günü olarak kutlanır. Bilhassa merkez ilçede kıra çıkılır. Tonya bölgesinde yaylaya çıkışlar hıdrellez ve takip edilen günlerde yapılır. Diğer bölgelerde de genelde buna riayet edilir. Hıdrellez günü toprak kazılmaz yeşil kesilmez zaruri ihtiyaçların dışında iş yapılmaz. Akşamüzeri kabak dikilir kabak dikilirken “bu gün ne eğrilik yaptımsa kabağa gitsin” denir. Bahçe olmayan durumda apartmanda oturanlar “bir bardak suda tuz eriterek lavobaya dökerler”.

Merkez ilçenin yüksek köylerinden birinde yaşayan M. Y. İsimli şahsın hıdrellezle ilgili olarak anlattığı iki örnek dikkate şayandır. “Hıdrellez günü kardeşim kilit açtığı için o sene doğan kız çocuğunun kalçasında anahtar deliği gibi delik vardır. Ayrıca bir komşumuz hıdrellez günü tütün kıydığı için o sene doğan kızının parmakları kesik olarak doğmuştur”.

c) Mayıs Yedisi: Miladi takvimle Mayıs ayının yirmisine rastlayan bu gün ile ilgili kutlamalar Trabzon’un doğusunda Sürmene ilçesinde batısında ise Vakfıkebir ve Beşikdüzü de yapılmaktadır. O gün insanlar deniz kenarında toplanır denize girip yıkanırlar kayıklarla denizde gezinti yaparlar. Geçmişte Mayıs Yedisi kutlamalarının çok daha görkemli yapıldığı anlatılmaktadır.

Sürmene’de Mayıs Yedisinde sığırlar deniz kenarına getirilip yıkanırdı. Hastalıklı kadınlar yedi dereden geçirilip bellerinden iplerle bağlanarak dere ağzında denize daldırılarak şifa bulacağına inanılırdı. Genç kızlar denize açılarak kısmetlerinin açılacağına inanılırdı.

Batıdaki uygulamalarda aynı olmakla beraber yedi dalgadan alınan su ile ev veya tarla sulanarak bereketin bol olacağı inancı vardır. Sürmene bölgesinde bugün bunlar tamamen bırakılmakla beraber Beşikdüzünde deniz kenarına inmeler devam etmektedir. Hayvancılığın azalması nedeni ile artık Mayıs Yedisinde deniz kenarında hayvanlara rastlanmamaktadır.

Merkez ilçede işe başlamak (ekin ekmek inşaat) gibi Pazartesi veya Perşembe günü uğurlu sayılır. Pazartesi günü uğursuz sayılır. Genellikle bütün yörede Salı gününün uğursuzluğu ile ilgili inanma vardır.

Trabzon yöresinin tarım yapılan bölgelerinde ay eskisi veya yenisi seçilir. Ay eskisinde ekilen ürünün sapı cılız olur hasatı bol olur. Ay yenisinde ekilen ürünün sapı uzun hasatı az olur. Bu doğrultuda ekilen ürünün niteliğine göre bazı bölgelerde ay eskisinde bazı bölgelerde ay yenisinde ürün ekilmez. Ay yenisinde ağaç kesilmez ürün hasat edilmez şayet bu zamanda yapılırsa güvelenip çürüyeceğine inanılır.

Merkez ilçenin bazı köylerinde küçük ayının birinde eve ilk gelen misafir ile tavukların o yıl ki yumurtlaması ve civciv verimi denenir. Mart ayının birinde ise koyun ve sığırın verimi denenir.

Maçka yöresinde ay yenisinde yolda rastlanan veya ilk görünen kişinin durumuna göre o ayın iyi veya kötü geçeceğine inanılır. Tonya yöresinde Pazartesi günü yolculuğa çıkılması uğursuzluk sayılır.

6- BAZI TAŞ VE KAYALARLA İLGİLİ İNANMALAR

Trabzon yöresinde belirli kayalarla ilgili inanmalar vardır. Bu konu ile ilgili olarak tesbit edebildiklerimiz şunlardır:

a) Gugul Taş: Trabzon merkez ilçe Maçka-Akçaabat’ın kesiştiği noktada tosunlu köyü sınırları içindedir. Kendi ismi anılan tepenin zirvesinde bulunmaktadır. Tepenin köye bakan yamacı kayalık ve kayanın üzerinde yaklaşık on metre yükseklikte yumurta biçiminde dikeyine duran bir kayadır. Tepenin deniz tarafında kilise kalıntısı vardır. M. Y. anlatımına göre gugul taşın şöyle bir hikâyesi vardır. “Zamanın birinde insanlar toplanarak gugul taşı yuvarlarlar. Fakat sabahleyin baktıklarında gece tekrar taş yerine gelmiş”. Taşın yerinde Allah tarafından durulduğuna inanılır.

b) Şahin Kayalar: Ziganoy olarak bilinen Başkurt Sevimli köyü mıntıkasındadır. Fakir bir insanı zamanında köyünden kovarlar. Fakir insan kayalık bölgeye gelince burası benim tapulu mülküm diyerek yerleşir. Köyden kovulan adamın ismi Şahin olduğu için “Şahin Kayaları” olarak isim alır.

c) Kocakarı Kayaları: Sürmene yaylalarına çıkarken Soğuk sudan az yukarıdadır. A.R.T. anlatımına göre hikâyesi şöyledir. “Yaylalara Nisan ayı sonunda çıkılır. Fakat bu kayalara ismini veren kocakarı küçük (Şubat) ayında koyun ve keçilerini alarak yaylaya çıkmaya karar verir. Etrafındakiler her ne kadar bu ayda yaylaya çıkılmaz diye ikna etmeye çalışsalar da ikna edemezler. (Küçük ayı ........ vak vak eder oğlanım) Küçük ayı bana vız gelir anlamında bir söz söyleyerek yola koyulur. Bugün kayaların bulunduğu mevkiye gelince fırtınaya tutularak donarak ölür” Anlatılan şahıs ben bu manzarayı gördüm. Önde kayadan yıkılmış bir insan ve arkasında yüzünün üstüne yıkılmış yirmi otuz kadar hayvan şeklinde kaya var.

d) Gelin Güvey Taşı: Trabzon Boztepeden bakılınca Maşatlık üstünde iki taş vardır. “Kaynatası gelinine beddua eder. Evden çıkan gelinin eşi takip etmeye başlar. Kayaların olduğu yere gelince ikisi de taş olur. Gelinin gözü taşa tepeden çıkarak yansır”

e) Zincirli Kaya: Arsin yeni yaylada bulunur. Uçurumlu bir kayadır. Kayalığın aşağıya yakın kesiminde bir mağara vardır. Mağaranın içinden değişik sesler gelir. Korkudan dolayı mağaraya girilmemektedir. Anlatan M.K.

f) Uzun Kaya: Arsin Fındıklı köyündedir. Dörtgen şeklinde yaklaşık kırk metre yüksekte bir kayadır. Kayanın içinden sesler geldiğine inanılır. Ayrıca kayanın parçalanmadığına da inanılır.

g) Nal İzi Olan Kayalar: Trabzon yöresinde tesbit ettiğim en ilginç kaya inanmalarıdır. Hz. Ali’nin atının nal izlerinin olduğu kayalar:

1- Merkez ilçe Maçka-Akçaabat’ın kesiştiği noktada Akca köyle Kaynarca köyünün sınır bölgesinde “Yosma Düzü” denen yerde bir kayada Hz. Ali’nin atının nal izi olduğuna inanılır. Hikâyesi şöyledir. “Bu bölgede bir ejderha vardır. İnsanlar ejderhadan kurtulamaz. Hz. Ali gelir ejderhayı dağdan kovar. Kaçan ejderhayı vurur. Ejderha batar ve battığı yer göl olur. Çakır göl”.

2- Of Sürmene hududunda yayla yolunda sokak dibi denen mevkide bir kayada Hz. Ali’nin atının nal izi olduğuna inanılır. Bu gün yol genişlediği için bu kaya kaybolmuştur.

Aynı inanmada Maçka ilçesinde bir mağara ile ilgili olarak söylenir. Mağaranın yerini tesbit edemedim.

h) Muzır Dağı Şehitlik Kayaları: Sürmene Harmantepe yaylasında Taşharman denilen yerde şehit olduğu bilinmiyor. Eskiden yaya olarak yaylaya çıkış ve inişte Taşharman denilen yere gelince taş yığınına taş atardık. “Yerden bir taş alıp geri geri giderek yığınağa atınca yorgunluğun gideceğine inanılırdı.”

Bu şehitliğin durumunu Nazım Bilgin’in oğlu Mehmet Bilgin ortaya çıkarmış ve Muzır Dağı savaşı adı ile Trabzon İl Kültür müdürlüğü yayınlamıştır. Daha önce yayladaki ilk ev şenlik olmamıştır ve Cuma sabahları şehitlikte ezan okunduğuna inanılırdı. “Okunan ezanı duyanlar vardır”.

7- ÇEŞİTLİ KONULARDA İNANMALAR

Trabzon bölgesinde çeşitli konularda bir hayli inanmalar vardır. Bunların bir çoğu yörel olmakla beraber bir çoğu da bütün Trabzon bölgesinde rastlamak mümkündür. Bazıları ise bölgesel farklılıklar göstermektedir.

- Nazarla İlgili İnanmalar: Bütün Trabzon bölgesinde nazarla ilgili inanma-lar vardır. Bilhassa kırsal kesimde nazarla ilgili olarak nazardan korunmak için nusha (hamayil) taşımak hayvanlar için tuz okutmak vardır.

- Trabzon merkez ilçe ve Maçka yöresinde sığırlara nazara ismi verilir.

- Sürmene bölgesinde nazara inananlar çok. “Nazar insanı mezara hayvanı kazana kor” sözü meşhurdur. Korunmak için belirli dualar okunur.

- Arsin bölgesinde bir şeye nazar aldığı zaman kül sulandırılarak nazar alanın üzerine serpilir.

- Arsin bölgesinde sığırlar nazar almasın diye köpeğin dışkısının beyazı kurutularak sığırın boynuna asılır.

- Yürümeyen çocuklar Cuma günü camiye götürülür ve camiden çıkan ilk kişiye ayak bağı kesilerek yürüyeceğine inanılır. Bu inanma yaygındır.

- Tonya’da eve uğursuzluk gelmesin diye Mayıs ayında evin kapısının üstüne “Mayıs Dikeni” konur. Merkez ilçede bu diken ahır kapısının üstüne konur.

- Sürmene Yemişli mahallesinde “Fenerli Türbesi” dili tutulanlar götürülür. Türbenin içi oyulmuş oradan toprak alınır. Bu şekilde dili tutulanların dilinin açılacağına inanılır.

- Sürmene’de Mayıs ayında ayazma (Kutsal Su) gidilir. El yüz yıkanır. Elbiseden bir parça koparılarak gözeye bırakılır.

- Trabzon merkez ilçede “Ahi Evran” türbesine Düzköy’de Haçkalı Hoca türbesine adak adanır ziyaret yapılır mevlit okutulur. Bu davranışın daha faziletli olduğuna inanılır.

- Trabzon merkez ilçe Akoluk Beldesindeki şehit asker türbesinde namaz kılınır ziyaret edilerek belirli hastalıkların iyileşeceği inancı vardır.

- Trabzon merkez ilçesinin bazı köylerinde küçük çocukların yol kenarına abdest bozması yasaklanır. Şayet bu yasağa uymazlarsa tırnaklarının kenarında şeytan tırnağı biteceği söylenir.

- Altını kirleten çocuklara gizli olarak koyun veya sığır cinsinin üreme organı yedirilir.

- Doğum yapan kadınların bir birlerini kırk gün görmemeleri veya aynı sofradan yemek yemeleri ile bir birlerini bastırdığı inancı vardır. Böyle bir durum söz konusu oldu ise her ikisine aynı tastan su içirilir.

- Yeni doğan çocuk kırk gün yalnız bırakılmaz. Al basacağı inancı vardır. Arsin bölgesinde yeni doğan çocuğun üstüne yeni gelin gelirse çocuğu bastırdığına inanılır.

- Arsin bölgesinde damadın nikâhtan sonra gerdeğe girmeden kapı altından geçerse bağlandığı inancı vardır.

- Arsin bölgesinde Cuma günü öğleden sonra mezar ziyareti yapılmaz. Ölü defnedildikten sonra mezarın yanından arka dönerek ayrılmanın ölüye saygısızlık olduğuna inanılır.

- Kesik ve yaralara insanın kendi idrarının iyi geldiğine inanılır (Arsin).

- Yomra Maden köyünde yaşayan Serdar Fadime (1998 de sağ ve yüz yaşın üzerinde) gece şehitlerle konuştuğuna inanılır.

- Arsin bölgesinde iltihaplı yaranın üzerine damar (yılan) otu sarmakla yaranın iyileşeceği inancı vardır.

- Arsin bölgesinde göbek düştüğü zaman bir ekmek parçasına kibrit çöpü dikerek göbeğin üzerine bırakılır ve yakılır. Üzerine bardak kapatılarak düşen göbeğin yerine geleceğine inanılır.

- Baykuş ötmesi uğursuz sayılır. Evin yakınında baykuş öterse yakın bir zamanda o evden ölü çıkacağına inanılır. Bazı bölgelerde köpek ve kara karganın bağırması da uğursuz sayılır. Kara kedi ile de ilgili olarak aynı inanma vardır. Maçka’da kara örümcek uğursuz sayılır.

- Kavak yaprağını alt tarafından dökmeye başlarsa kışın çetin geçeceğine inanılır. Maçka’da ayva çok olunca kış çetin geçer inancı vardır.

- Maçka’da çocuğun göbeği kesilince ya camiye ya da okula bırakılır. Camiye (ibadete) ve İlme yönelsin diye.

- Maçka’da yeni alınan bir giysi besmelesiz olarak sandığa bırakılırsa veya giyilirse cinlerin giyeceğine inanılır. Bu konu ile ilgili olarak bir anlatım vardır.

“Maçka Güney mahalle annemin tanıdığı İrfan adında bir kadının kocası fırıncıdır. Adam hanımına güzel bir elbise alıyor. Kadın elbiseyi giymeye kıyamıyor ve besmelesiz sandığa koyuyor. Gece cinler adamı alarak fırında çalıştırıyorlar. Hanımına aldığı elbise ile bir kadın fırına geliyor ve hamurlu elini kadının sırtına vuruyor. Sabah eve gelince hanımından aldığı elbiseyi getirmesini istiyor. Hanımı elbiseyi getiriyor ve sırtının hamurlu olduğunu görüyor” (Yaklaşık yüz elli sene mazisi olan bu olayı anlatan F.D. Karahasanoğlu)

- Maçka’da akşam namazından sonra dışarı çıkıldığı zaman “Bismillah destur cinler periler kenara dursun” denilmez ise çıkan kişinin çarpılacağına inanılır.

- Maçka Güney mahalle Atlı Kilise yanında bulunan su kutsal sayılır. El yüz yıkanır. Eşarp mendil ağaca bağlanır ve dilek tutularak dileğin olacağına inanılır.

- Kırsal kesimde tarım yapılan bölgelerde tavşan uğursuz sayılır.

- Sürmene’de süpürge ile insana vurulmaz. Vurulursa boyu uzamaz.

- Gözde arpacık çıkınca zenginliğe delalet eder.

- Karanlıkta tırnak kesilmez. Sürmene’de tesbit ettiğimiz bu mesele bütün bölgeler için geçerlidir.

- Sürmene’de çakalın bağırması uğursuzluk sayılır. Uğursuzluktan korunmak için ayakkabı çıkarılarak ters çevrilir.

- Sürmene’de boğmaca olan çocuklar öksürüğü geçsin diye ceviz kökünden geçirilir. Beşikdüzü’nde sandığa kapatılır.

- Sürmene’de Cuma günü çamaşır yıkamak uğursuzluk sayılır.

- Sürmene’de akşamdan sonra çocuklar dışarı abdest bozarsa çarpılır. Bu inanç diğer bölgelerde de yaygındır.

- Vapurla askerlerin uğurlandığı dönemde vapur liman başını aşana kadar ev süpürülmesi uğursuz sayılır.

- Çaykara’da yolda giderken kadına rastlamak uğursuzluk sayılır.

- Çaykara’da evden yolcu çıkışında ev süpürmek uğursuzluk sayılır.

- Gelin büyüklerinin yanında çocuğunu kucağına alamaz sevip okşayamaz.

- Büyüklerinin yanında koca hanımının ismini söyleyemez. Şayet hanımına bir söz söylemesi gerekiyorsa lakap ile hitap eder.

- Toplumda genellikle hanımların ismi söylenmez. “Ev sahibi kan ayaklı veya Bizim kaşık düşmanı” diye isimlendirilir.

- Evden çıkarken sağ ayakla çıkmak uğurlu sayılır.

- Yolda giderken yılana rastlamak uğursuzluk sayılır. Yolu değiştirmek veya geri dönmek gerekir. (Merkez ilçe köyleri)

- Horozun akşam namazında devamlı ötmesi evden ölü çıkacağına işaret sayılır. Uğursuzluk belirtisi . (Merkez İlçe)

- Tonya ve Şalpazarı yöresinde yaylaya göç sırasında süslenir. Sığır ve Koyunların başlarına genelde kırmızı ipten örme püsküller takılır. Boyunlarına karışık renkli iri taneli boncuk dizinleri bağlanır. Sığır ve koyunlara çıngırak takılır.

- Tonya yöresinde yedi yemeğinde kaşık çalınır.

- Kırsal kesimde sünnet olan çocuğun kirvesi olur.

- Sürmene’de olmayan yayıklar için nusha yazdırılır. Şalpazarı bölgesinde mayalanmayan peynir için nusha yazdırılır.

- Hayvancılığın yapıldığı bölgelerde “Keçinin kuyruğu sallanınca hayvan yanar” inancı vardır.

- Maçka yöresinde yeni doğan bir çocuğu kırk gün içerisinde hasta (adetli) bir kadın görürse çocuğun yüzünde sivilce çıkar.

- Maçka yöresinde kara sineğin hızlı ısırması hayvanın bozacağına işaret sayılır.

- Miladi takvimle Mart ayının birinde (Miladi 14 Mart) itibaren her gün bir ay sayılmakla yıllık hava durumu hesaplanır. (Yaygın)

- Siğilleri gidermek için sabit (boyalı kalem) kalemle üzeri boyanır tam sayısı bir kağıda yazılır altına bir dua yazılır ve kağıt bir akar suya bırakılır. Kağıt çürüyünce siğiller iyileşir. Dedem yapardı biz yaşadık. “Anlatan F. D. Karahasanoğlu)

- Arsin yöresinde çocuğu olmayan erkek veya kadın kendi cinsinden bir cenaze yıkanırken teneşirin altına girip ölünün yıkandığı su ile yıkanırsa çocuğu olacağına inanılır. Bu inanç olmakla beraber anlatan S. Kurt’un ifadesine göre korkudan teşebbüs eden olmamış.

- Davara binmesi: Anlatan B. Kaya. “Sene 1985 şehirde ki evde tek başıma yatıyorum. Yarı uyanık vaziyetteyim. camdan içeri rüzgâr gibi mahiyetini belirleyemediğim bir cisim girdi. Elini ağzımın üstüne bastırdı. Çığlık attım sesim çıkmadı. Ne kadar uğraştım bilmiyorum. Korkudan ayağa kalktığım zaman camdan dışarı çıktığını hissettim. Elinin ortası delikti. Zaten elinde delik olmasa insan havasızlıktan boğulur”. Trabzon bölgesinde davara binmesi diye bilinen bu inanç yaygındır.

Yalnız Sürmene İlçesinde M. Çolakoğlu ile yaptığım görüşmede anlattığı şu gerçek çok ilgi çekicidir. “Trabzon’da Ziya Altınkaya isminde sinir mütehassısı bir doktor vardı. Davara binmesi ona anlatılınca bilimsel olarak bunun izahını şöyle yapmıştı. İnsan sırt üstü yattığı zaman öyle bir an gelir ki vücutta kan akımı çok yavaşlar veya durur. Göğüs darlanır nefes alma güçleşir. Davara binmesinin aslı budur”.

- Cin peri düğünü: Anlatan H. Yürük “12 yaşlarında çocuktum. Bir arkadaşımla evimizin karşısındaki ormana gittik. Bir kaya gördük. Yuvarlamak istedik. Karşı ki kayadan o ana kadar hiç işitmediğimiz sesler gelmeye başladı. Davul zurna eşliğinde mermi sesleri duyduk. Korktuk ve eve geldik. Büyüklerimize anlatınca peri düğününe rastlamışsınız dediler”.

- Çaykara bölgesinde cinlerle evli olduğunu söyleyen kişiler var. Cin peri inancı bazı bölgelerde yaygın bazı bölgelerde az rastlanmakla beraber bütün yörede var.

- Trabzon yöresinde bilhassa kadınlar arasında belirli hastalıklarda hocaya okunma inancı yaygın.

- Yeni doğan çocuk bir yere misafir götürülünce o evden ayrılırken gözü arkada kalmasın diye çocuğa hediye verilir.

- Yeni doğan çocuğun sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunur. Bunun iyi ahlaklı bir kişi tarafından okunmasına dikkat edilir. Ahlaklı olsun diye. (Yaygın)

- Ezan okunurken çakalların uluması uğursuzluk sayılır. (Yaygın)

- Kısmeti bağlı kızların annesi üç Cuma sela vaktinde sandığı açarak sandıktan aldığı bir giysi ile kızı sarsa kısmeti açılır. (Maçka)

- Çocukların omuzuna mavi boncuk takılarak kötülüklerden korunduğuna inanılır. (Yaygın)

- Maçka Ağralaksa yaylasında yayık çalkalanırken kaymak kolayca yağa dönüşmezse zifin (Zafinos) ağaçcığın dallarından bir parça alınır. Sünnet edilmemiş bir erkek çocuğunun üreme organı boyunca kırılır yayığın içine batırılır. Böylece kaymak kolayca yağa dönüşür. Yayık vurma işi bitermiş. (Anadolu İnançları s.44

SONUÇ

Trabzon yöresi batıdan doğuya yaklaşık yük kilometre kuzeyden güneye ise yaklaşık altmış kilometrelik bir alanı kapsayan geniş bir bölgedir. Bu bölge içersinde yaklaşık bir milyon insan yaşamaktadır. İnsanların eğitim seviyesi farklı olduğu gibi gelir düzeyleri de farklıdır. İnsanların bulundukları yöreye göre örf ve adetleri de farklılıklar göstermektedir.

Böyle geniş bir alandaki bütün adet ve inançları tesbit etmek elbette çok zordur. Daha önce yapılan dar bölge çalışmalarından başka elde mevcut kaynak yoktur. Bunların sayısı da çok azdır.

Adet ve inançlar konusu çok geniştir. Böyle bir konunun bir bildiride özetlenmesi de çok zordur. Geniş bir konuyu ana hatları ile bildiride özetlemeye çalıştık. Trabzon yöresinde tesbitlerimiz ve yazdıklarımız dışında çok daha geniş adet ve inançlar mevcuttur. Yapılacak geniş kapsamlı bir çalışma ile bunların daha iyi tesbit edilmesi mümkündür.

Gelişen teknik ve kültürel hayat sonucu adet ve inançların bir çoğu geçerliliğini yitirmiştir. Bir çoğu unutulmaya yüz tutmuştur. Bir çoğu ise terk edilmiştir. Bu konuda Maçka Esiroğlu’ndan Turan Demirci’nin şu ifadesi çok ilginçtir. “Maçka İmam Hatip Lisesi açıldıktan sonra bir çok batıl inanç ortadan kalktı”. Bu görüşü F. D. Karahasanoğlu da teyit etmiştir.

Zaman ilerledikçe adet ve inançlarda büyük değişiklikler gözlenmektedir. Biz bunun nedenleri üzerinde duracak değiliz. Ama şu gerçeği de hiçbir zaman göz ardı etmememiz gerekir. Uzun yıllar toplumu bir arada tutan etkileyen ve toplum kültürünü oluşturan adet ve inançlarında tesbit edilmesi gerekir. Bu bizim gelecek nesillere bırakacağımız büyük bir kültür hizmetidir.

Bu konuda en büyük görev araştırmacı ve Trabzon İl Kültür Müdürlüğüne düşmektedir. Saygılarımla...

Faydalanılan Kaynaklar

1- Anadolu İnançları İ. Zeki Eyüboğlu. Toplumsal Dönüşüm Yay. 1998

2- Çebni Kültürü Doç. Dr. Ali Çelik Trabzon İl Kültür Müd. Yay. 1999

3- Sürmene Sürmene Bel. Yay. Mehmet Bilgin-Ömer Yıldırım 1990

BİLGİSİNE MÜRACAT EDİLEN ŞAHISLAR

Adı Soyadı Adresi Yaşı


1- Temel Zaman Büyük Mahalle/ Tonya 45
2- Ahmet Hatipoğlu Ocak Köyü/Yomra 40
3- Turan Demircioğlu Esiroğlu/Maçka 42
4- Mehmet Yürük Akoluk/Trabzon 65
5- Halil Yürük Akoluk/Trabzon 62
6- Birol Kaya Akoluk/Trabzon 42
7- Mustafa Çolakoğlu Orta Mahalle/Sürmene 73

8- Ali Rıza Temelli Soğuksu Mahalle/Sürmene 70
9- H. Mustafa Tomaç Beştaş Köyü/Trabzon 65
10- Fatma Karahasanoğlu Maçka 32
11- Duygu Karahasanoğlu Maçka 35
12- Ahmet Albayrak Taşkıran Köyü/Çaykara 35
13- Mahmut Albayrak Taşkıran Köyü/Çaykara 30
14- Metin Kurt Fındıklı Köyü/Arsin 22
15- Servet Kurt Fındıklı Köyü/Arsin 25
16- Hüseyin Bulut Fındıklı Köyü/Arsin 65
17- Mehmet Aydın Çamlıca Köyü/Akçaabat 35

Yazar Mehmet BAŞTÜRK

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
adet, trabzon, ve, İnançları, yöresinin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557