Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Gezelim & Görelim > Diyar Diyar Türkiye'm > Karadeniz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Karadeniz Karadeniz hakkındaki bilgilerin ve tüm paylaşımların bulunduğu bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2012, 14:33   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Trabzon - Kahramanmaraş Dostluğunun Tarihi Kökeni.

Geçmişte “arslanlar şehri” olarak adlandırılan Maraş’ımızın tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Romalılar Bizanslılar’ın yönetiminden sonra bu topraklar Hazret-i Ömer’in halîfeliği zamânında (637 senesinde) Hâlid İbnu’l-Velîd emrindeki İslâm ordusu tarafından fethedilerek İslâm topraklarına katılmıştır. Bu tarihten sonra Maraş birçok kez Bizanslılar ya da Haçlı Ordularınca işgal edilse de 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu Fâtihi ve Türkiye Selçukluları Devletinin kurucusu Birinci Süleymân Şah başkumandanlığındaki Selçuklu ordusu Maraş’ı fethetmiştir. 14. yüzyılda Dulkadir Beyliği 200 yıl kadar Maraş ve çevresine hakim olmuştur. Bu Beyliğin hakimiyetinden sonra Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletine bağlanmıştır.

Trabzon'umuzun kuruluşu M.Ö.2000 yıllarına inmektedir. Erzurum'dan geçen ve İran sınırına varan Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan tarihi İpek Yolunun başlangıcında kurulan Trabzon şehrinin ilk kurucularının Ortaasya ve Kafkaslardan bölgeye gelen Turani Kavimlerden Marlar olduğu bilinmektedir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Anadolu kapıları Müslüman Türklere kesin olarak açıldığında Trabzon ve civarının Türkleşmesi ve Müslümanlaşması başlamıştır. Selçuklular 400 yıl boyunca Trabzon'u birçok kez kuşatmışlardır. Tarihte Romalılar ve Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra Trabzon ve ahalisi Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında fethedilmiştir. Buna rağmen bu bölge uzun süre Müslüman Türk ahalisinin yerleşmesine sahip olmamıştır. Kahramanmaraş-Trabzon’un tarihteki dostluğu ve irtibatı işte bu büyük Fetih’ten sonra başlar.

Bu büyük Fetih’ten sonra hem bölgede Müslüman Türk nüfusunu artırmak hem de irşad faaliyeti için Maraş’tan birçok hoca ve alim Trabzon’a yerleştirilmiştir. Trabzon Tarihi adlı kitapta Şakir Şevket adlı Yazarın belirttiğine göre “Fetihten 200 sene sonra yani 1661 yılına kadar bölgede Müslümanlaşma sağlanamadığı hâlde Maraş ulemasından bir zat Bayburt yoluyla Trabzon civarına gelerek yörenin en saygın Papazlarını bile hidayete erdirme başarısı göstermiştir. Bu Maraşlı Âlim zat ve halka ve papazlara İslam dinini kabul ettirmiştir. Bu tarihi bilgiye karşı bazı kaynaklarda Trabzon ve çevresinin İslamiyet ile hidayete ermesi yani Maraşlı ulemaların bu bölgeye gelme tarihinin 1550’li yıllar olduğu belirtilmektedir. Hanefi Bostan adlı Yazarın araştırmalarına göre Trabzon ve civarının nüfus yapısının 1681’de yüzde 98 civarında Müslüman Türk varlığına ulaştığı kaydedilmektedir.

Netice itibariyle Maraşlı bazı büyük Âlimler Trabzon ve Çevresine bundan 600 yıl öncesine uzanan bir tarih diliminde bizzat ve irşad faaliyeti amacıyla vasıl olmuşlardır. Allah (cc) O Zatlardan ebeden memnun ve razı olsun. (Bu yazı vesilesiyle ruhlarına Fatiha okumaya çağırıyorum)

Bu yazı vesilesiyle şunu da belirtmeliyim. Bu Hoca ve Âlim Zatların torunlarıyla bizzat karşılaşıp tanışmış bir Kahramanmaraşlıyım. Bu kişiler kendilerinin kökenlerinin Maraş olduğunu açıkça söylemektedir. Kahramanmaraş’ta ikamet eden bazı hemşehrilerimiz ile Trabzon Of’ta ikamet eden bazı hemşehrilerimiz aynı kökten geldiklerini bilmektedir. Bu kapsamda Kahramanmaraş’taki Saçaklızadeler ile Of’taki Fındıkoğulları ailelerin aynı kökten geldikleri örnek olarak söylenebilir.

Kahramanmaraş-Trabzon Dostluğunun tarihi kökenine ilişkin bir başka gerçek olarak Trabzon’da Şehzadelik yapan Yavuz Sultan Selim’in eşinin Maraş’taki Dulkadiroğlu Beyi’nin kızı olması verilebilir. Kısacası Trabzon’daki büyük Şehzadeye geleceğin büyük Padişah’ına telli duvaklı bir gelin vermiş Kahramanmaraş.

Tarihten gelen bu dostluk Cumhuriyet döneminde de pekişmiş ve devam etmiştir. Bunun en büyük delili her iki şehrin en işlek ve en merkezi caddelerinin adının birbirlerinin ismini taşımasıdır. Trabzon’un en merkezi ve en işlek caddesinin adının Maraş ve Kahramanmaraş’taki en işlek ve en merkezi caddenin adının Trabzon Caddesi olması elbet bir tesadüf değildir. Bu isimlendirmenin iki şehir arasındaki köklü dostluğa ve tarihten gelen irtibata dayandığı açıktır.

Bu arada bu dostluğun pekişmesine büyük katkısı ve hizmetleri olan Kahramanmaraş eski Valisi ve bir dönem TBMM Başkanlığı da yapan aslen Trabzonlu olan Sayın Necmettin KARADUMAN Beyi de teşekkür ve takdirle anıyorum.

Evet Kahramanmaraş-Trabzon Dostluğu ve iki şehrin insanları arasındaki bir mânâda hemşehrilik tarihen sabittir. Zaten tarihen sabit olan bu dostluğu ve hemşehriliği Trabzonlu arkadaşlarla ve çeşitli vesilelerle karşılaştığım birçok Trabzonlu ile de bizzat yaşamış ve müşahede etmiş bulunmaktayım. Kısacası Kahramanmaraş-Trabzon dosttur kardeştir ve birbiriyle hemşehridir.


KAHRAMANMARAŞ VE TRABZON’UN BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONRASINDAKİ ZOR GÜNLERİ

Kahramanmaraş ve Trabzon 1. Dünya Savaşı’ndan sonra işgale uğramış iki şehirdir. Osmanlı Devleti müttefiklerinin yenilmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru (30 Ekim 1918'de) Mondros Mütarekesini imzalamak zorunda kalmış ve bu anlaşma uyarınca Anadolu'nun birçok yeri gibi Maraş da işgale uğramıştır. Maraş önce İngiliz kuvvetleri tarafından 23 Şubat 1919’da işgal edilmiş 85 ay süren İngiliz işgali sırasında kayda değer bir olay cereyan etmemiştir. 29 Ekim 1919'da İngiliz işgali sona ermiş Maraş bu defa da Fransız kuvvetlerinin işgali altına girmiştir. Fransız kuvvetlerinin şehre girişleri Ermeniler tarafından büyük bir coşku ve taşkınlıkla karşılanmış bu durum Maraş halkını çok rahatsız etmiştir. Fransızlar'ın şehrin kalesindeki Türk Bayrağını indirmeleri suçsuz kişileri öldürmeleri Maraş ileri gelenlerini tutuklamaları tepkileri artırmış ve Ulu Camii İmamı Rıdvan Hoca'nın "Kalesinde bayrağı dalgalanmayan ülkede cuma namazı kılınmaz" sözü halkı Fransızlar'a karşı harekete geçirmiştir. 22 gün ve gece süren bir Mücadeleden sonra Maraş’lılar 7 den 70'e silaha sarılarak tek yürek tek bilek halinde canlarını ve mallarını ortaya koymuş ve Şehirlerini 11 Şubat 1920 günü kurtarmışlardır.
Maraş’ımızın düşman işgalinden kurtulmasında büyük yararlılık gösteren ve bu uğurda canlarını ortaya koyan tüm Maraşlıları Sütçü İmam’dan başlayarak Rıdvan Hoca Arslan Bey Mıllış Nuri Evliya Efendi ve ismini sayamadığım diğer Kahramanları rahmet ve minnetle anarım.

Birinci Dünya Savaşının ardından işgale uğrayan illerimizden biri de Trabzon'dur. Ruslar Osmanlı Devletine savaş ilan ederek 1 Kasım 1914'den itibaren doğu sınırını aşarak Türk topraklarında ilerlemeye başlamıştır. 18 Nisan 1916'da azınlıkların alçakça çılgınlıkları ve karşılama törenleriyle Erzurum Caddesinden Belediye Meydanına giren düşman kuvvetleri Trabzon’u işgal etmiştir. Bu tarihten sonra Trabzon'un acı dolu sıkıntılı günleri başlamıştır. 1917'de Rusya'da Bolşevik ihtilali olunca Rus ordusunda büyük bir panik başlamıştır. Geri çekilmek zorunda kalan Ruslarla 18 Aralık 1917'de Erzincan Antlaşması yapılmış ancak Trabzon ve ahalisinde sıkıntılar bitmemiştir. Çünkü bölgedeki Ermeniler Müslüman Halka yönelik katliamlarda bulunmuşlardır. Trabzon'lu Albay Hamdi Bey (Pirselimoğlu) komutasındaki 37. Tümenin 24 Şubat 1918 tarihinde Trabzon'a girmesiyle sıkıntı ve çileler bitmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında ise Ülkenin genel olarak içine düştüğü durumdan kurtulmak üzere yurdun dört bir yanında "Müdafa-i Hukuk" cemiyetleri kurulmuştur ki bunların en güçlülerinden biri de Trabzon Müdafa-i Hukuk Cemiyeti’dir. Trabzon’un düşman işgalinden kurtulmasında ve Kurtuluş Savaşı sırasında Vatan Savunması noktasında canla başla çalışan tüm Trabzonluları rahmet ve minnetle yadederim.

Görüldüğü üzere her iki şehir halkı da 1. Dünya Savaşı sonrasında zor günler geçirmiştir. O zor günlerde yaşanan sıkıntı ve çileler genç nesillere anlatıldıkça bu iki şehir halkında vatana daha kuvvetle sarılma noktasında büyük bir bilinç ve duyarlılık meydana gelmiştir. Bu bilinç ve duyarlılık Ülkemizin diğer şehirlerinde de aynen mevcuttur.

KAHRAMANMARAŞ’TA VE TRABZON’DA YETİŞMİŞ DEĞERLİ ŞAHSİYETLER

Ülkemizin diğer şehirlerinde olduğu gibi Kahramanmaraş ve Trabzon’da da birçok değerli şair yazar âlim ve sporcu yetişmiştir. Bu şahsiyetlerin hepsini burada yazmak ve isimlerini anmak mümkün olmadığı için bir kısmının isimlerini burada belirmek istedim. Hepsine eğer yaşamakta iseler uzun ömür ve sağlık mutluluk dilerim. Vefat etmişler ise de Yüce Allah(cc)tan rahmet niyaz ederim.

A - Kahramanmaraş âlim hoca şair yazar ve güreşçi yetiştirmesiyle ünlüdür. Bu ünlülerin bir kısmını aşağıda ismen belirtmek isterim.

a) Kahramanmaraşlı Ünlü Âlim ve Hocalardan Bazıları:

Saçaklızade Osman Efendi Hafız Ali Efendi Şakir Efendi Sandal Hoca (Hafız Osman Sandal) Osman Şevket Yardımedici Cemal Nar Mustafa Ramazanoğlu.

b) Kahramanmaraşlı Ünlü Şair ve Yazarlardan Bazıları:

Karacaoğlan Derdiçok Sünbülzade Vehbî Necip Fazıl Kısakürek Abdurrahim Karakoç Rasim Özdenören Nuri Pakdil Erdem Beyazıt Cahit Zarifoğlu Ahmet Taşgetiren Vehbi Vakkasoğlu Bahattin Karakoç Aşık Mahsuni Alaattin Özdenören Rahmi Eray Hayati Vasfi Taşyürek Ali Akbaş Hilmi Şahballı.

c) Kahramanmaraşlı Ünlü Güreşçilerden Bazıları:

Bekir Büke İsmet Alparslan Avni Tarhan Ahmet Ak Şeref Eroğlu Metin Kaplan Harun Doğan Bilal Kılıçaslan.

B- Trabzon deyince ünlüler kapsamında benim aklıma öncelikle iki rahmetli kişi gelmektedir. Her ikisi de Ülkemize büyük hizmetler yapmakta iken ilginç bir tevafuk olarak üzücü bir şekilde trafik kazalarında vefat etmişlerdir. Bu iki kişi Rahmetli Adnan Kahveci ve Rahmetli Recep Yazıcıoğlu’dur. Trabzon’dan yetişmiş bu iki değerli şahsiyeti rahmet ve minnetle anarım. Bununla birlikte Trabzon futbolcu yetiştirmesiyle de meşhurdur. Aşağıda Trabzonlu bazı şair yazar ve futbolcuları ismen belirtmek isterim.

a) Trabzonlu Ünlü Şair ve Yazarlardan Bazıları:

Oktay Rıfat Horozcu Sabahattin Eyüboğlu Ahmet Özer Sadık Albayrak İbrahim Karagül Yaşar Miraç Nuray Mert Sunay Akın Nihat Genç.

b) Trabzonlu Ünlü Futbolculardan Bazıları:

Ahmet Suat Özyazıcı Şenol Güneş Özkan Sümer Hami Mandıralı Soner Boz Fatih Tekke Tuncay Soyak Hamdi Aslan Güngör Şahinkaya Lemi Çelik.

SONUÇ:

Gurbette yaşarken hele özellikle de İstanbul Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşarken diğer memleketin insanlarıyla dostluk ve arkadaşlık kurmak durumunda kaldığında insanın öncelikle ön plana çıkan vasfı doğduğu ve yetiştiği memleketi yani kökeni oluyor. Hele biz Türklerin en büyük vasfıdır ki ilk tanıştığına “memleket nere hemşehrim” diye sorarız. Bu nokta itibariyle gurbette insan bir tanışma vesilesiyle ya da başka nedenlerle memleketini çokça dillendirmek durumunda kalıyor.

Konunun bir diğer önemli noktası da şudur ki bir şehre ait olmak duygu ve düşüncesi o şehrin gurbette ikamet eden hemşehrilerinde daha fazla gelişmiştir. Neden diye sorarsanız cevabım şudur: “Ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler” şeklindeki sözde de belirtildiği üzere bir değerin içinde yaşayan çoğu zaman o değerin o kıymetin farkında değildir. Balık denizin farkına ne zaman varır? Ancak denizin dışına atıldığı zaman o değeri anlar. Bunun gibi biz gurbette ikamet edenler “memleketimizin değerini çok daha iyi biliyoruz” diye düşünüyorum.

Gurbette ikamet eden bir Kahramanmaraşlı olarak bir gözlemim de şu: Bazı memleketlerin insanı bazı memleketlerin insanıyla daha iyi anlaşıyor. Aralarında daha farklı bir dostluk meydana geliyor. İşte Kahramanmaraş-Trabzon Dostluğu bu örneklerden biridir. Bu dostluğu gurbette yaşarken çok sık müşahede ettim hatta bizzat yaşadım. İşte bundan dolayı İstanbul Sarıyer Belgrat Ormanlarında 1 Haziran 2008 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Kahramanmaraş ve Trabzon Kardeş Şehirler Pikniği vesilesiyle bu makaleyi kaleme almak istedim. Bilmiyorum anlatmak istediklerimi tam anlatabildim mi? Kusurum olduysa affola. Önemli olan maksattır. Maksadım Ülkemizdeki tüm şehirlerde yaşayanlar arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarının artması ve kuvvetlenmesidir.

Sözkonusu pikniği tertip eden Değerli Hemşehrimiz Bilal Ardıç ve Kentmaraş Ekibini (başta Değerli Ömer Arıkan Bey olmak üzere) tebrik ederim. Bu pikniğe katılmak isterdim (o tarihte başka bir yerde bir programım olduğu için) maalesef katılma imkânım olamayacak.

Kahramanmaraş-Trabzon dostluğuna inanan ve bu dostluğu pekiştiren destekleyen tüm Kahramanmaraşlılara ve Trabzonlulara selam ve saygılarımı sunarım.

Yazımı başladığım gibi Yunus Emre’miz ile bitiriyorum:

Gelin tanış olalım işin kolayın tutalım
Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz.
Yunus sözün anlar isen mani'sini dinler isen
Sana iyi dirlik gerek bunda kimseler kalmaz.

Sayın Ahmet Sandala Sonsuz Teşekkürler Bu Araştırma yazısı İçin..

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dostluğunun, kahramanmaraş, kökeni, tarihi, trabzon


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557