Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Eylül 2011, 23:27   #1 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Karikatürist 'Erdil Yaşaroğlu'

Karikatürist 'Erdil Yaşaroğlu'

Türkiye’nin en başarılı karikatüristlerinden biri Erdil Yaşaroğlu. Pek çok isim yok olup giderken, o başarısını her geçen gün artırıyor. Bu başarının en önemli göstergelerinden biri de, günde 50 bin kişinin ziyaret ettiği sitesi Komikaze.net. Yaşaroğlu’nun karikatürleri senelerdir insanların yüzlerinde kahkahaya dönüşüyor.

Kağıdı kalemi ilk eline alışı anaokuluna rastlar Erdil Yaşaroğlu’nun. Çizdiği karakterleri balonlarla konuşturur. Bu biraz da küçük yaştan beri çizgi romanlara olan düşkünlüğünden kaynaklanır. 10-11 yaşlarına geldiğinde kendisinden üç yaş büyük olan kuzeni Varol Yaşaroğlu, Hürriyet Gazetesi’nin Ege ekinde karikatür çizmeye başlar. Aile kuzenini destekler, yeteneğini her defasında överler. İşte o zaman ‘Ben de çizerim” diye başlar karikatür çizmeye Erdil Yaşaroğlu. 15 yaşına kadar karikatürlerini dergilere gönderir ama hiç yayınlanmaz. Çünkü onun deyimiyle hakikaten korkunç çizimlerdir onlar. Sonra bir ara grafik mizaha merak sarar. Sergilere, yarışmalara katılmaya başlar. 30’a yakın ödül alır. Bu arada üniversite için dershanelere gidip gelmeye başlar. Kamu yönetimi ya da dişçilik okuyacaktır. Ama 6 aylık dershane ömrü yeterince bunaltır onu. Güzel sanatlarda okumaya karar verir. Mimar Sinan Heykel Bölümü’ne girer ve bitirir. Ama yapmadığı bir meslek olarak kalır heykel. Bu arada Limon Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Sonra Plastip Show’a senaryo yazarlarından biri olur. 3-4 sene orada çalıştıktan sonra ayrılıp arkadaşlarıyla Mr.Veb diye bir yazı ekibi kurarlar. 50’ye yakın program hazırlarlar. 2000 yılına kadar bu böyle devam eder. Televizyon onu çok sıkmıştır. Bir ara reklam işine de el atar ama takım elbiseler, toplantılar ona göre değildir. Firmanın ortağı olarak toplantı odasından sürekli creative ekibe bakmak bir süre sonra dayanılmaz olur ve hisselerini devreder. Bütün bunlar olurken Limon Leman olur. Komikaze köşesi çıkar. Marlon’u çizmeye başlar. www.komikaze.net’i kurar. Selçuk Erdem, Metin Üstündağ’la birlikte Leman’dan ayrılır ve Bahadır Baruter’le birlikte Penguen Dergisi’ni kurar. İşte o zamandan beri de Penguen, Lombak ve Kemik dergilerinde çizer kendisi. 12 kitabı var, 13.’sü yolda. Komikaze.net’e ise ilk günler 50 kişi girerken şimdi 50 bin kişi giriyor.
Profesyonel hayata ilk girişiniz nasıl oldu?Lise 2’deydim. Güneş gazetesinden “kopya çekmek” hakkında röportaj yapmak için geldiler. Kimle konuşulur derken herkes sıra arkadaşım Burak Akkul ile beni gösterdi. Hocalar da duyuyor tabii, bizim için hoş olmadı, ama yaptık gene de röportajı. Röportaj yapmaya gelenlerle çok eğlendik. “Siz ne kadar komiksiniz” dediler. Bir de çizdiğimizi gördüler. “Bizim mizah sayfalarımızı siz hazırlasanıza” dediler. Böylece profesyonel hayata atıldık. Güneş Gazetesi’nin Gençlik ekinin sayfalarını hazırlıyorduk. Hemen alt katta Limon Dergisi vardı. İlk çıktığı günden itibaren o dergiye girmek istiyordum. Bir cesaret gittim. “Ben burada çizmek istiyorum” dedim. Onlar da “İyi, beğenirsek yayınlarız” dediler. Her hafta 20-30 tane çizim götürüyordum. Girmiyordu, ya da bir tane giriyordu. 3 hafta sonra iki tane girmeye başladı. 6 ay sonra dediler “Sana köşe verelim”. Bir sevindim ben. Lise zamanıydı. Öyle başladı işte karikatür hayatım.

Erdil Yaşaroğlu bir karikatürü nasıl çıkarıyor?
Öyle durup dururken karikatür esprisi gelmez. Çünkü kafamın estiği zaman çizeyim diye bir lüksümüz yok. Benim haftada 7 tane iyi karikatür esprisi bulmam lazım. Bu da demektir ki en az 30 tane karikatür esprisi bulacağım, aralarından eleyeceğim ve iyilerini dergiye çizeceğim. Onun dışında kapak ve gündem sayfalarını da çizmem gerekiyor. Bunlar her hafta bir rutin olduğu zaman “Aman şöyle bir gezeyim de, aklıma ne eserse çizerim” gibi bir lüksün olmuyor. Espri bulmak zorundasın. O da mesai demek. Oturup çalışıyorsun. Genelde Pazartesi 6’da kalkarım. Yetişmeyeceği zamanlar Pazar günü de başladığım olur. Akşama kadar kimseyi görmem, kapılara çıkmam, telefonları açmam. Zorla gelenlerden nefret ederim. Çünkü sıkıntılı bir şey böyle. O konsantrasyonu sağlıyorsun, en ufak bir şeyde birdenbire bozuluyor. Biraz sancılı bir süreç. Sonra esprileri bulduktan sonra dünyanın en mutlu adamı oluyorum. Belli bir sürede çiziyorsun zaten, çizimde bir dert yok. Önce konular buluyorsun, bu konu hakkında espri bulayım diyorsun. İnternette dolaşıyorsun, televizyona bakıyorsun, kitap okuyorsun, düşünüyorsun ve çiziyorsun.
“Profesyonel hayata Lise 2’de atıldım. Güneş gazetesinden okula, kopya çekmekle ilgili röportaja gelmişlerdi. Herkes bizi gösterdi. Hocalar da dinliyordu, hoş değil tabii ama röportajı yaparken çok eğlendik. Muhabirler de “Siz çok komiksiniz, gelin bizim mizah sayfalarını yapın” dediler.”
Espri bulurken hiç tıkandığınız olmuyor mu?
Tıkandığım oluyor bazen. O zaman terapi başlıyor. “Bunca senedir buluyordun, şimdi mi bulamayacaksın” terapisi. Kanıyorum da buna. Sonra buluyorum hemen. Zaten bir hafta öncesinden yarı yedek gibi kalanlar da oluyor. Devam ediyor hayat bir şekilde.

Bir karikatüristte olması gereken özellikler nelerdir?
Bir karikatüristin algıları çok açık olmalı. Karikatürde konu her şey olduğu için kutuplardaki penguenlerden tutun, çöl fırtınası harekatına, Merter’deki minibüsçülerin dertlerinden, Eskimoların balık tutmak için halka kesmelerine kadar abuk sabuk her şeyi bilmeniz gerekli. Bu düzlemin bir de zaman ve tarih gibi bir derinliği de var tabii. İlkçağlardan uzay çağına kadar her şeyden bilgi sahibi olması gerekiyor. Çünkü onların hepsi bir malzeme. Her yerden bir konu bulabilirsin. Çünkü hep aynı şeyleri çizmiyoruz. Mesela Fatih Sultan Mehmet’i çiziyorsun bir karikatüründe, hemen arkasından bir astronot çiziyorsun. Ardından penguen var bir tane. Yanında solucanları, altında bir çocuğun kardeşini kıskanmasını çiziyorsun. Bu kadar farklı konuda çizdiğin için her şeyden biraz bilgin olması lazım. Çok okumak, çok gezmek çok sohbet etmek, çok görmek gerek. Zeka tabii ki gerekiyor. Espri bulmak diye bir şey var işin içinde. Onun dışında çalışmak ve çalışmak, başka bir şey değil.

İnsanları güldürmek üzerine kurulu bir mesleğe sahip olmak nasıl bir şey?
Çok keyifli bir şey. Ama insanların sürekli senden komiklik beklemeleri zor . Çünkü bir ortama girdiğin zaman karikatürist bu arkadaş diyorlar. Hadi güldür bizi diye herkes bakıyor. “Ben de fıkra biliyorum, ben de komiğim, ben de espri yapabiliyorum” diye hemen fıkra anlatmaya başlıyorlar. Ben fıkra dinlemekten nefret ediyorum mesela. Ama diyemiyorum kimseye. Onların abuk sabuk esprilerine maruz kalıyorsun veya beni güldürsene diye zorluyorlar. Sahneye çıkıp insanları güldürmediğin, dergi yoluyla yaptığın için birebir eğlenmelerine şahit olmuyorsun. Ama bir yerlerde güldüklerini eğlendiklerini bilmek seni mutlu ediyor, bu çok güzel bir şey. Eğlendirme sanatı güzel bir duygu. Ona sahip olmak iyi bir şey. Sevdiklerini belirten mailler alınca, insanlarla karşılaşınca beğendiklerini söylediklerinde çok keyif alıyorsun. Sahneye çıkan adamdan da farklı olan yanı, senin gizli kalman. O da güzel. Birçok sevenin var ama kimse seni bilmiyor, çizgilerini biliyor.

Karikatürist olmasaydınız ne olurdunuz?
Sonuçta bir rahatsızlıktan ortaya çıkan bir meslek karikatüristlik. Dünyaya bakıyorsun, bir şeyler görüyorsun, birtakım güzellikleri, hataları görüyorsun, onları yorumluyorsun. Bir şeyler söyleme, algıladıklarını anlatma ihtiyacı hissediyorsun. O yüzden gene kendimi anlatabileceğim bir meslek tercih ederdim. Yani bu muhtemelen bir sanat dalı olacaktı. Gazeteci de olabilirdim. Fikirlerimi söylemek istiyorum insanlara, derdim o. Hiçbir şey olmasaydım Taksim meydanına sandalye koyar bağırırdım herhalde “Arkadaşlar şöyle bir şey aklıma geldi, niye bu böyle? ” diye bağıra bağıra anlatırdım.

Düz yazılarınız da çok keyifli. Hiç kitap yazmayı düşündünüz mü?
Yıllarca televizyon yazarlığı yaptım. Ama bir kitap yazmak… Her genç kızın rüyasında bir müzikalde oynamak vardır ya, benim içimde de o saklıdır. Güzel bir kitap yazmak her zaman isterim. Öyle bir donanıma sahip olduğumda herhalde otururum bilgisayarın başına. Muhtemelen roman olur. Masal da olabilir. Çocuklar için masal kitapları yazmak istiyorum. Daha gerçek, daha anlamlı masal kitapları.

Bir idolünüz var mı?Hiçbir zaman idolüm olmadı. Korkunç hayranlık duyduğum bir şey olmadı. Hatta bir kere bunun sohbetini Cem Yılmaz’la yapıyorduk evde. Televizyonda MTV açıktı. Sarışın zenci bir kadın şarkı söylüyordu. İri yarı güzelce bir kadındı. Ya bizim neden hiç böyle hayran olduğumuz kimse yok diye konuşurken bari şuna hayran olalım diyip televizyonun önünde 5 dakika boyunca tepinmiştik, çığlıklar atmıştık. O kadardı yani. İdolüm hiçbir zaman olmadı.
“Eğer karikatüristseniz, konunuz her şey olduğu için kutuplardaki penguenlerden tutun, Çöl Fırtınası harekatına, Merter’deki minibüsçülerin dertlerinden, Eskimoların balık tutmak için halka kesmelerine kadar her şeyi bilmeniz gerekli.”
Karikatürde nasıl kariyer yapılır?
Karikatürde kariyer yapmanın zorlukları var. Bunun bir okulu yok. Aile baskısı var. Karikatürist olacağına otur mühendis filan ol diyen aileler çok. Bizim mesela Cuma günleri amatör günümüzdür. Genç çizerler çizdiklerini getirirler. Bu Oğuz Aral’dan beri süregelen bir gelenek gibi. Selçuk Erdem ve ben onlarla ilgileniyoruz. Onlar bizim yumurtalarımız, Penguen’in yumurtaları. Onların çizgilerini geliştirmek için her hafta çalışırız. Getirirler gösterirler karikatürlerini, üstünde çalışırız. Hızlı ilerlemeleri için elimizden geleni yaparız. İyi olanların karikatürlerini yayınlamaya başlarız. Çok iyi espri bulmanın çok önemi yok haftalık yayında. Düzenli yayın çünkü. Her hafta çok iyi espri bulmanın bir önemi var. Her hafta çok iyi espri bulabilen adamlar da köşe sahibi olmayı hak ediyorlar. Kimisi bunu 6 ayda aşıyor kimisi 6 yılda aşamıyor. Tamamen kendilerinin istekleri, çalışmaları ve inançlarıyla ilgili bir şey.

Türk insanı karikatüre nasıl bakıyor?
Seviyoruz karikatürü. Mizahı seviyor Türk halkı. Çünkü rahatlamaya ihtiyacı var. Mizahın temelinde zaten otoriteye başkaldırı olduğu için seviyorlar. Bizde de ataerkil toplum yapısı var, yıllarca imparatorluk yaşanmış. Hala da otorite hayatımızda devam ediyor. Devlet… korkulur. O yüzden onunla dalga geçenleri de seviyorlar. Halkımızın çoğu kendiyle dalga geçmeyi de çok seviyor. Ben Rizeli’yim mesela. Karadeniz fıkralarına bayılırım. Ama birisi anlatmasın, okurum sadece. Ben mizah yazısı sevmiyorum. Fıkraları kısa olduğu için bazen okuyabiliyorum. Çoğu kötü olduğu için eğlenmiyorum. Bir de anlatamayanlar yüzünden. 15 dakika boyunca “Bak biliyorsan anlatmayacağım” diyen adamlar var ya, o yüzden.

Hobileriniz neler?
Aslında karikatüristliği meslek olarak görmüyorum. Hobimi yapıyorum, para veriyorlar. Birinci hobim karikatüristlik. İkinci hobim karikatür okuyuculuğu. Belki klasik gelecek ama kitap okumayı çok seviyorum. Ama abartılı seviyorum. 3’er tane bir arada okuyorum. 3 tane dergide, 3 tane evde olur genelde. Hepsini aynı anda okurum. Dağ bisikleti çok severim. Yaklaşık 20 senedir yaptığım bir spor. Onun dışında motorsiklet en büyük hobilerimden bir tanesi. Her yere giderim onunla, gezerim, tatile de çıkarım.

İleriye yönelik projeleriniz var mı?
Dergiyi daha güzel yapma projem var. İçeriği yenileniyor. Dergiden birkaç arkadaşımız ayrıldı. Bu bahaneyle dergiyi de elden geçirip daha güzel hale getirmek istiyorum. İnternette bir iki projem var. Dünyanın her dilinde yayın yapan bir karikatür sitesi. Minimum 160 dilde olacak. Ama her dilde, Papua Yeniginece bile olacak. Yaptım da kendimdeki enerjiyi bekliyorum. Çünkü internet siteleri çocuk gibidir, ilgilenmen lazım, ilgilenmedin mi bütün trafiği düşer ilgilendin mi yükselir. Ona ilgileneceğim enerjiyi hissettiğim anda açacağım siteyi. Bir sürü proje var, söylemek istemediklerim de var.Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
erdil, karikatürist, yaşaroğlu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557