Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Eylül 2011, 23:29   #1 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Türk doğa sporcusu 'Erden Eruç'

Türk doğa sporcusu 'Erden Eruç'

Erden Eruç kimdir?
Erden Eruç, Boğaziçi Makine mühendisliğinden mezun olduktan sonra yine aynı bölümde master yapıyor. Doktora için Amerika'ya gidiyor ancak tezini tamamlamadan iş yaşamına atılıyor. Seattle'a yerleşiyor ve internet patlaması sırasında birçok önemli projeye yönetici olarak imza atıyor. Birçok şirkete de teknik danışmanlık hizmeti veren Eruç, bu sırada ikinci master'ını işletme üzerine yapıyor. Bir yandan da doğa sporlarıyla ilgilenen Eruç 40 yaşına yaklaşırken artık bütün mesleki unvanlarını ve tatmin vermeyen bir kariyeri geride bırakıp hayalini gerçekleştirmek amacıyla yola koyuluyor.
Eruç için doğa sporları, aileden gelen bir tutku. Erden ilk tırmanışını, komando olan babasıyla birlikte kendisi 11 yaşındayken, Erciyes'in 3.896 metrelik doğu zirvesine çıkarak gerçekleştiriyor. O zamandan beri yüksek dağ, teknik duvar, kar ve buz tırmanışları yaptığı gibi, daha pek çok doğa sporunda beceri kazanıyor. Birden fazla maraton koşusunu tamamlamış olan Erden'in şahsi maraton rekoru 2 saat 49 dakika. Üniversiteler arası güreş müsabakalarında Türkiye ikinciliği bulunuyor. 2000 yılı sonuna kadar judo ile uğraşan Erden, 2. derece kahverengi (Nikkyu) kuşak sahibi.
Erden şimdi Around-n-over vakfının başkanı olarak yeni sorumluluklar yüklenmiş durumda. Around-n-Over vakfı vasıtasıyla çocuklara ulaşma gayretlerinden ötürü Erden, Hooked (on the Outdoors) dergisi tarafından Amerika çapında her sene düzenlenen, "Yılın Doğa Sporcusu" ödülüne aday gösterilenler arasında 2003 Yılında ilk onda yer aldı. Bu ödül, doğayı yaşam tarzı olarak seçmiş, aynı zamanda da topluma katkıda bulunmaya çalışan kişilere veriliyor. Tecrübeli bir sporcu ve dağcı olan Erden, aynı zamanda dünyaca prestiji olan Explorers Club (Kaşifler Kulübü) üyesi. Eruç ve 6 Zirve projesi hakkında daha detayli bilgi, Around-n-Over - Kas gücüyle yolculuklara dair... adresinde bulunuyor.
Bu fikir nasıl doğdu?
Bir bilgisayar şirketinde yazılımlarla uğraşırken canım bıkıldı birden, arkamdaki haritaya gözüm takıldı. Alıştığımız haritalardan değildi. Genelde Amerika soldadır, Avrupa ve Asya sağdadır. Bunda Amerika sağdaydı. Farklılığı ilgimi çekti. Haritayı masanın üzerine koydum, Bering Boğazı'ndan derin bir kavis çizerek Türkiye'ye gittim. Hemen "Eve Yolculuk" adını verdim bu yolculuğa. Zaman içinde daha detaylı haritalar satın aldım, yol olmayan yerde patikalar aradım, yolcululuklarla ilgili şartları araştırdım. Sponsor olur mu olmaz mı onu değerlendirdim. Böylece kafamda demlendi, olabileceğine inandım. Araştırmalarım sırasında bir kitap okumuştum; Göran Kropp adlı İsveçli bir dağcı, İsveç'ten Nepal'e bisikletle kendi yükünü çekerek gitmiş. Yoran'la daha sonra konuştum ve birlikte tırmanma şansımız oldu. Altı zirve projesi de böylece "Eve Yolculuk" projesinin genişletilmiş hali idi. Daha önce başkalarına bahsettiğimde kimse bana inanmamıştı, oysa ki Göran hemen inandı ve plana dökmeye çalıştı. Birlikte yapacağımız çok şey vardı ama çok trajik bir şekilde, birlikte tırmanma şansını yakaladığımız ilk seferde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Orada ben kararımı verdim; "Yeter, hayat kısa, bu hayalleri hayata geçirmek gerekiyor!" dedim. Cenazeden dönerken kararımı vermiştim.
Around - n - Over Vakfını ne zaman kurdunuz?
2003'te kurdum. Yaptığımı paylaşmak istiyorum. Paylaşılmazsa bencil, narsistik bir faaliyet olacak. Doğaya karşı mücadeleden ibaret, hatta belki doğaya kafa tutma olarak algılanacak. Bunu topluma kazandırmak ve daha yüksek değerlerle eşleştirmek istedim kafamda. Eğer öyle yapabilirsem belki ben de yolda yalnız kalmama diye düşündüm. Çocuklarla paylaşmak için yola çıkarsam, yaptıklarım ayrı bir anlam kazandıracaktı. Amacımızı çocuklara eğitim ve ilham kaynağı kazandırmak olarak belirledik. Yolculukta edindiğin tecrübeleri çocuklarla paylaşıyorum, onlara fotoğraf gösterileri yapıyorum. Karşılaştığım değişik kültürleri onlara aktarmaya çalışıyorum. Amerika'da bu toplantılardan çok yaptım.Yerli kabilelerin bakış açılarını, doğada karşılaştığım hayvan türlerini anlatıyorum. Benim yaptığım masal anlatmak aslında. Dedelerin dizinin dibine oturur gibi... Ama çocuklar pet şişeye takılmış bir hayvan gördüklerinde o pet şişeyi denize atmamaları gerektiğini anlıyorlar. Yoran sağlığında Nepal'de bir okulun sponsoruydu. Onlara kaynak yaratmak da benim çabalarımdan biri olacak. Türkiye'den edindiğim sponsorlukları ise Türkiye'de değerlendireceğim. Bir okul yaptırma projem var. Bizim bu projede işlediğimiz en önemli değer doğayı anlamak ve doğayı korumak. Bunun dışında sağlıklı yaşam, sigara içmeme, hayal kurma, hedeflere doğru ilerleme değerleri var.
Amerika'da doğaya yaklaşımıyla Kızılderili kültürü sizi etkiledi mi?
Temaslarım oldu tabii ki. Bakış açıları çok farklı. Doğa onların kültürlerinin bir parçası ve doğa olaylarını yukardan gelen mesajlar olarak algılıyorlar. Örneğin eşimle bir Kızılderili ayiniyle evlendik. Ayini yapan şamanlar geldiler, bizi kendi geleneklerine göre evlendirdiler. Kartel tüyleri, tütsüler falan... Tekneyle tekrar şehre dönerken üzerimizde bir dazlak kartal dolandı. Ben şaka olsun diye, bu ne demek diye sordum şeflerden birine. O da bana senin dualarını kabul ediyor dedi. Sağa doğru uçtuğu için bunu yapıyormuş. Sola doğru uçsaydı avlanıyor olurdu deyip çıktı işin içinden. Şimdi şaka mı yapıyor? Gerçekten kendi söylediğine inanıyor mu? Bu bir doğaya, çevrenizdeki olaylara bakış açısı. Olumlu şeyler algıladığınız sürece daha olumlu olacaktır ruh haliniz. "Olabilir, neden olmasın?" şeklinde yaklaşıyorum ben bu inanışlara.
Yolculuk ne zaman tamamlanıyor?
Bir aksilik çıkmazsa 2011 yılında. Doğanın getirdiği sınırlamalar var. Örneğin kışın denize açılamam, tırmanış yapamam. Zamanlamayı mevsimlere göre ayarlamamız gerekiyor. Fırtına mevsimleri var, türlü şeyler var. Beklediğimiz sürelerde gidip konferanslar vereceğiz, okulları ziyaret edeceğiz. Araştırmalar yapıp, fotoğraflar çekip, video çekip bu geziyi belgeleştirmeye çalışacağım.
Bu yolculuğun sizce en zor yanı ne?
En zor yanı, uzun süreli yalnızlık. Özellikle de denizdeyken. İşin fiziksel yanı benim için sorun değil ama geçiş dönemleri benim için sorun yaratacak. Örneğin denizden karaya bisiklete geçiş veya karadan denize geçiş. Beni korkutan bu geçiş dönemleri. Çünkü form değiştiriyorum. Geldiğim zaman bir süre 4 - 6 hafta antreman yapmam gerekiyor. Diğer türlü zararlı olur.
Kariyer anlamında aslında yaptığım şey aynı, sadece zemin değişiyor. Ben yol değiştirmedim, altımdaki zemin değişti. Ben bir yolda giderken diğerine zıplamış değilim. Yolum aynı. Sadece mücadelemin şekli değişti.
Eski işinizle şu anki işinizin ortak yanları neler?
Ben bütün kariyerim boyunca aktif olarak doğada olmayı, sporcu olmanın getirdiği dürtüyle fiziksel olarak bir şeyler yapmaktı. Masa başı işler beni hiçbir zaman tatmin etmedi. Ne kadar başarılı olursam olayım. Bilgisayarın önünde geçirdiğim 12 - 15 saat benim için kayıptı. Ancak böyle düşünmek yerine benzerliklere odaklanmak gerekiyor. İkisinde de problem çözüyorum, ikisinde de bir girişimcilik var. Yeni bir şeyi yapmanın getirdiği tatmin var. Ben şu anda tüm kariyerim boyunca yaptığımdan çok daha yaratıcı şeyler yapıyorum şu anda. Örneğin işletme master'ım var, bakarsanız benim bu yaptığım işte Yaptığım bir kurum açma söz konusu, kurumsallaşma, takım oluşturma, pazarlama tanıtım, finans, sponsor arayışı... Bunun yanında ben yeni şeyler öğreniyorum. Kendimi yazılı olarak ifade etmek, haber geçmek, belki kitap yazmak. Daha önce edindiğim tüm deneyimler beni bu noktaya getirdi diyebilirim. Ben bunu on sene önce yapıyor olsaydım, tamamen kas gücüyle yapar tamam bitti diye işin içinden çıkardım. Oysa ki şimdi bu yaptıklarımı daha faydalı bir hale getirmek adına apayrı bir proje yürütüyorum. Aslında yaptığımız şey aynı, sadece zemin değişiyor. Ben yol değiştirmedim, altımdaki zemin değişti. Ben bir yolda giderken diğerine zıplamış değilim. Yolum aynı. Sadece bataklıktan dağa geçmiş durumdayım, oradan denize geçeceğim. Sadece mücadelemin şekli değişti.
Gelecek için başka hayalleriniz var mı?
Olmaz olur mu... Ama bunları gerçekleştirmeden önce artık bir de eşime sormam gerek. Altı yıldan sonra yeter artık diyebilir. Ama şaka bir yana, gerçekten de kutupları bir uçtan bir uca, güneyden kuzeye geçmek istiyorum.
Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
doğa, erden, eruç, sporcusu, türk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557