Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Eylül 2011, 23:32   #1 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Gıda Mühendisliğinden Dans Hakemliğine�

Gıda Mühendisliğinden Dans Hakemliğine�

5 yaşında başladığı bale sayesinde dansla tanışan Günce Yöney, Türkiye’deki ilk uluslararası dans hakemi. ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde okurken Ankara'da bir dans okulu açan Yöney, “Bu spora başladığım yıllarda ülkemizde konu ile ilgili eğitim alabileceğim hiç kimse yoktu. Şimdi dans kursları ve okullar bu eksiği gideriyor” diyor.

Günce Yöney, uzun yıllar usta dansçı İsmet Müftüoğlu ile dans etti ve birlikte birçok başarıya imza attı. Her ikisi de Türkiye’nin bu daldaki ilk milli sporcularından... Yöney, ayrıca Türkiye’de dans sporu yapan başarılı dansçıların da antrenörlüğünü yapıyor. Ankara'da Shine Dans Akademi Gençlik ve Spor Kulübü ve Ritm Dans Sporları Kulüpleri’nin hem yöneticisi hem antrenörü olan Yöney, daha önce yöneticiliğini yaptığı 2 kulübü de bu stüdyonun çatısı altında toplayarak çalışmalarını sürdürüyor. Yöney’in dansta uzmanlık alanı Latin ve standart danslarını içeren sportif salon dansları...

Kariyerinde çok önemli bir başarıya imza atarak uluslararası dans hakemliğine kabul edilen ilk Türk olan Yöney, geçtiğimiz ay göreve başladı. Kendisiyle dans kariyeri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Dansa merakınız nasıl başladı?

Dansa olan merakım çocukluğumda başlamıştı. Kendimi bildim bileli müziği ve dansı çok severim. Dansla ilk olarak bale ile başladım, 10 sene de severek devam ettim. Balerin olmayı düşünmedim fakat her zaman bir dans öğretmeni olma hayalim vardı. Daha çok küçük yaşlarda geleceğimi dansla şekillendireceğim belliydi. Ailem bu konuda beni hep destekledi.

ÜNİVERSİTEDE DANS OKULU KURDU

Dans kariyerinizden bahseder misiniz?

10 yıllık bale eğitimime 15 yaşında son verdim. 2 sene üniversiteye hazırlık sürecinden sonra ODTܒde eğitime başladım. 1997’de ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu’na girdim. Sportif salon danslarına merakım bu topluluğa girişim ile başladı. İlk planda hobi amaçlı sürdürmeyi planladığım bu branş, topluluğun gösteri grubuna seçilmem ile hayatımda daha ciddi bir yer aldı ve zaman içinde okuduğum bölüm olan gıda mühendisliğinin önüne geçti.

Profesyonel olarak çalışmalarınıza da üniversite yıllarınızda mı tekrar başladınız?

Üniversite yıllarım boyunca dans ettim ve 2000’de 4’üncü sınıfta okurken 2 arkadaşım ile beraber Ankara'da bir dans okulu açtık. Bu şekilde dans, profesyonel anlamda, hayatıma tam anlamı ile girmiş oldu. O yıllar dans sporunun ülkemizde spor olarak kabul edilmeye başlandığı ilk yıllardı. Dans sporu ilk olarak Cimnastik Federasyonu'nun bir branşı olarak ülkemizde resmileşti. Türkiye’de bu branşla ilgili sportif faaliyetler başladığında, benim de dans okulum yeni açılmıştı. Branşımın federasyon bünyesine katılmasını takip eden süreçte, 2000-2002 arasında, sporcu lisansım çıktı, yardımcı antrenör belgemi aldım ve aday hakem olmaya hak kazandım. Böylece dans kariyerim birçok alanda aktifleşmeye başlamış oldu. Dans eğitimimi, bu spora başladığım yıllarda ülkemizde konu ile ilgili bilgi ve uzmanlar bulunmadığı için, genel olarak, yurtdışı kaynaklı olarak sürdürdüm. Dans okulu sahibi, sporcu, antrenör ve hakem olarak uzun yıllar sürdürdüğüm dans kariyerimi, 2008 itibari ile sadece antrenör ve hakem olarak sürdürme kararı aldım ve bu şekilde de halen devam ediyorum.

Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil ettiniz mi?

2005- 2008 arasında milli sporcu olarak dans ettim; partnerim İsmet Müftüoğlu ile beraber ülkemizi birçok yabancı turnuvada, dünya ve Avrupa şampiyonalarında temsil ettim. 2000’den beri aynı zamanda antrenörlük yapıyor ve sporcular yetiştiriyorum. 2008’den beri ülkemde ulusal hakemim ve ulusal turnuvalarda düzenli olarak hakemlik yapıyorum.

Hakemlik hikayeniz nasıl başladı?

2000 yılında ülkemizde aday hakem oldum. 2005’te bölge hakemi, 2008’de ulusal hakem olmaya hak kazandım. 2009 yılında ilk kez uluslararası hakem olmak üzere, uluslararası hakemlik kongresine federasyonumuz tarafından önerildim. 2009 yılında Slovenya'nın Maribor kentinde düzenlenen ve 2010 yılında Almanya'nın Stuttgart kentinde düzenlenen Uluslararası hakemlik kongrelerine katıldım. Bu sene Şubat ve Mayıs aylarında Slovenya'da dans sporu içerisinde yer alan 10 ayrı danstan hem pratik hem de sözlü sınava girdim. Bu sınavlar uluslararası hakem olmak için tamamlanması gereken son 2 adımdı. Sınavlar sonrasında federasyonumuz, uluslararası federasyona belgelerimi göndererek uluslararası hakemlik lisansımın çıkması için başvurdu ve 8 Haziran'da uluslararası hakemlik lisansım çıktı. Böylece Türkiye adına uluslararası platformda hakemlik yapma hakkını elde etmiş oldum. Uluslararası platformda ilk hakemlik tecrübemi ise 2-3 Temmuz'da Gürcistan'ın Batum kentindeki IDSF Open Latin turnuvasında gerçekleştirdim.

Bir dansçı olarak ne gibi prensipleriniz var?

Bir dansçı olarak da dans eğitmeni olarak da başlıca prensibim; dans eğitiminin sonu olmayan bir süreç olduğu bilinci ile kendi gelişimime odaklanmak. Bana göre öğrendim, ödül aldım, kazandım, ben bu işi hallettim dediğiniz noktada dans kariyerinizi bitirmek üzere ilk adımı atmış oluyorsunuz. Bunun yanında başta gelen diğer bir prensibim ise; dünyada bu konu ile ilgili neler olduğunu takip etmek, yeniliklere açık olmak, ülkemde ya da dünyada bu yollardan benden önce geçmiş veya benimle beraber geçen kişilerin tavsiyelerini dikkate almak, tecrübelerini dinlemek ve bunlarda benimsediğim noktaları kendi hayatıma geçirmek. Üçüncü olarak söyleyebileceğim en önemli prensibim ise, ulaşmak istediğim noktalara mümkün olduğunca kaliteli ve öğretici yollardan ulaşmak ve kalıcı, istikrarlı işlere imza atmak.

Dünya çapında beğendiğiniz dansçılar kimler?

Bugüne kadar en çok beğendiğim kadın dansçı Beata Onefeater. En çok beğendiğim erkek dansçı ise Stefano Di Filippo.

DANS OKULLARI HIZLA ARTIYOR

Dans birçok kişinin hayatına hobi olarak giriyor. Bu durumu dansın gelişimi açısından olumlu olarak değerlendiriyor musunuz?

Türkiye'de dansın önde gelen hobilerinden biri olmaya başlamış olması bence harika bir durum. Ülkemde dans popüler olduğu için mutluyum. Dans insanın hem fiziksel sağlığı, hem de kişisel gelişimi için çok faydalı bir sanat ve spor dalı. Sonuçta bireye pozitif etkisi olan bir faaliyetin, topluma da pozitif yönde etkisi olduğu bir gerçek. Bu açıdan da çok önemli.

Kaş yaparken göz çıkaranlar oluyor mu?

Kaş yaparken göz çıkaranlar var demek istemem, fakat maalesef, dansın ne olduğunu henüz bilmeden ticari amaçlı bu işe girmiş olan birçok kurum ve kuruluş ve dans eğitmeni mevcut ülkemizde. Bu noktada tabii ki, bu tip kurslarda kişilere aktarılan tam anlamı ile dans olmadığı için beklenen pozitif geri dönüşümün, hem kişilerde hem toplumda görülmesi mümkün olmayabiliyor. Bu ise üzücü bir durum.

Türkiye’deki dans okullarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'deki dans okulları hızla artıyor. Bu durum, dansın ülkemizde tanınması ve yayılması açısından elbette sevindirici bir durum. Fakat nicelik kadar niteliğin de önemini savunan bir kişi olarak kaliteli eğitimi ve hatta gerçekten dans eğitimi veren kurumların sayısının oldukça az sayıda olduğunu üzülerek gözlemlemekteyim.

Genç yeteneklere yönelik düzenlenen dans yarışmalarının sizce ne gibi bir katkısı oluyor?

Türkiye'deki dans yarışmalarının, sadece 3 yıl öncesi ile bile kıyaslarsak, hızla gelişim gösteren bir tablo sergilediği bir gerçek. 10 yıl öncesi ile kıyasladığımda ise ilerleme çok büyük. Fakat ülkemizde halen bir sistem eksikliğimiz olduğu görüşündeyim. Aslında eksik olan, bugüne kadar oluşturulmuş sistemlerin kalıcılığının sağlanamamış olması bana göre. Sistem oluşturmak da sıkıntımız yok, fakat mevcut sistemleri geliştirmek yerine, sürekli sil baştan oluşturmaya ve değiştirmeye çalıştığımız bir düzen içindeyiz. Oluşturduğumuz spor sistemini kalıcı kılıp, sadece geliştirilmesi gereken noktalara olumlu ve gerekli müdahaleler yaptığımız takdirde, ülke olarak çok daha büyük gelişmelere imza atabileceğimiz bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum.

Öğrencilerinize dans eğitimlerinde verdiğiniz en önemli tavsiye nedir?

Dans eğitimleri süresince öğrencilerime verdiğim önemli birçok tavsiye var. Öncelikle kariyerleri ile ilgili büyük düşünmelerini fakat büyük düşünürken kariyerleri için gerekli küçük adımları atmayı ihmal etmemeleri gerektiğini anlamaları çok önemli bir nokta. Bunun yanında kendilerini diğer sporcular ile kıyaslama yoluna gitmek yerine, kendi gelişimlerini takip etmeleri gerekliliğini her zaman vurgularım. Disiplinli ve programlı olmaları, yaptıkları işte istikrarlı olmaları, her türlü sonuçta sorumluluğu kendilerinde görmeyi öğrenmeleri, sonuç ve madalyadan önce de kaliteli dansı hedeflemeleri ise benim için iyi dansçılar olmaları için gerekli başlıca 4 önemli nokta.


Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etti, derecelerle geri döndü

2005, 2006, 2007’da dans sporu Latin branşında partneri İsmet Müftüoğlu ile Türkiye Şampiyonu oldu.

2005 ve 2006’da Makedonya'nın Üsküp şehrinde düzenlenen IDSF Open Latin yarışmasında partneri İsmet Müfttüoğlu ile finalde dans etti ve 2 sene üst üste 4’üncü oldu.

2006’da Slovenya'nın Ljubljana kentinde Urska Dance Center'da düzenlenen ödül töreninde, yine partneri ile beraber dans sporuna katkılarından dolayı “Povodni Moz” ödülüne layık görüldü.

2005-2008 arasında yurtdışında 30’a yakın uluslararası turnuvada dans etti ve çeşitli dereceler aldı.

2008’de jübilesinin ardından dans sporuna katkılarından ötürü Türkiye Dans Federasyonu tarafından teşekkür plaketiyle onurlandırıldı.Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dans, gıda, gä±da, hakemliğine&#, hakemliäÿine�, mã¼hendisliäÿinden, mühendisliğinden


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557