Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Eylül 2011, 23:34   #1 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Türkiye'nin tek profesyonel vahşi doğa fotoğrafçısı 'Süha Derbent'

Türkiye'nin tek profesyonel vahşi doğa fotoğrafçısı 'Süha Derbent'

Türkiye'nin tek profesyonel vahşi doğa fotoğrafçısı Süha Derbent, literatürdeki 7 büyük kediden dördünü fotoğraflamış. Sırada puma, jaguar ve kar leoparı var...

Gezi ve portre çalışmalarla fotoğrafçılığa başlayan Süha Derbent, Türkiye'nin tek profesyonel vahşi doğa fotoğrafçısı. Hayvan davranışlarıyla ilgili eğitim alan Derbent, vahşi doğadan çok şey öğrendiğini söylüyor. Bu öğrendiklerini de Türkiye'nin önde gelen şirketlerine verdiği eğitimlerde çalışanlarla paylaşıyor. “Bir işi mükemmel yapmak istiyorsanız bunun içinde işbirliği, güç, etik gibi bir sürü değer var. Bunların hepsinin örneği de vahşi yaşamda bulunuyor. Her şeyi hayvan davranışları ve doğada yaşam üzerinden anlatmak mümkün” diyen Süha Derbent, işinin tamamen risk yönetimine dayandığını söylüyor.
Vahşi doğa fotoğraflarından önce ne tür fotoğrafla uğraşıyordunuz?
Cumhuriyet Gazetesi, Atlas ve Marie Claire dergilerinde çalıştım. Bu süre içerisinde gezi fotoğraflarıyla ilgileniyordum. Daha sonra vahşi doğa fotoğrafları çekmeye başladım.

Eğitiminiz nedir?
Akademik bir eğitimim yok. 20'li yaşlarımda fotoğrafçılığa başladım. Hemen arkasından gezi fotoğrafçılığı yaptım. Ben kariyerimi dağda bayırda yaptım. Şehir hayatı konusunda da kimsenin öğrenemeyeceği şeyleri doğadan ve hayvanlardan öğrendim. Hatta bugün bu konuda birçok şirkette eğitim veriyorum.
Şirketlere verdiğiniz eğitimlerde neler anlatıyorsunuz?
Proje satma aşamasında yaptığım şey de bu zaten. Bir firmanın kurumsal kimliği, marka değerleri, hedefleri, vizyonu ile ilgili unsurların ne olduğunu tespit ederek, bunları doğadan örneklerle anlatıyorum. Bir işi mükemmel yapmak istiyorsanız bunun içinde işbirliği, güç, etik gibi bir sürü değer var. Bunların hepsinin örneği vahşi yaşamda var. Bu örnekler görsel olarak da güzel şeyler ve bunların fotoğrafı da bende var. Her şeyi hayvan davranışları ve doğada yaşam üzerinden anlatmak mümkün. Zaten buna iyi bir örnek olarak 2 yıl önce Kalder'in Kalite Kongresi'nde bir sunum yaptım. O yılki konu AB'ye giden yolda mükemmellik arayışıydı. 8 temel maddesi olan bir metin vardı, ben bunu hayvan davranışları üzerinde anlattım. Bu şekilde birçok sunum yapıyorum. Çeşitli şirketlerle örneğin yıllık 30-40 sunum olarak anlaşıyoruz ve Türkiye'nin farklı şehirlerine giderek sunumlar yapıyorum.
Şirketler sizinle nasıl bağlantıya geçiyor?
Konuşmacı ayarlayan firmalar var. Index İçerik ve Celebrity Speakers diye iki şirketle çalışıyorum. Bu şirketlerle çalışmadan önce de sunum yaptığımı bilen birçok şirket var, beni davet ediyorlar. Bilim İlaç, Koç Allianz ve Dışbank'a eğitim veriyorum.

Proje sponsorluklarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Firmalara şunları anlatıyorum: bu proje hem soyu tükenen hayvanları korumaya yönelik, hem bunun üzerinden bir prestij kazanma hem de firmanın marka değerini ve vizyonunu bu proje üzerinden anlatma olanağını, büyük bir medya geri dönüşüyle sunuyorum. Daha önce halkla ilişkiler yaptığım ve medya ilişkilerim de iyi olduğu için, tüm projelerime belli bir medya geri dönüşü alıyorum. Diyelim ki benim projemin ederi 3 kuruşsa ben firmalara 23 kuruş ederinde ilan fiyatlarıyla ölçümlenebilir ve her ay raporlanabilir bir medya geri dönüşü sunuyorum. Özellikle TV yayınlarında tüm halkla ilişkiler organizasyonlarını ben yürütüyorum. Bu sayede firmalar, benimle yaptığı proje dışında bütün projelerini dile getirme olanağı buluyor.

BP'nin destegi ile soyu tehlikede olan hayvanlara dikkat cekmek amacıyla 2003 yılında bir proje gerçekleştirdiniz. Bu bahsettiğiniz medya görünürlüğüne iyi bir örnek oldu mu?
Evet, o projede söylediğim şeyi tamamen gerçekleştirdik. BP'nin Halkla İlişkiler Müdürü Berna Kürekçi aynı zamanda yönetim kurulu üyesidir. Onunla birçok programa katıldık. Sadece benim projemi değil, BP'nin yaptığı diğer projeleri de anlatma olanağı bulduk. Firmalardan istediğim bütçenin kat kat üstünde kendilerine medya geri dönüşü sağlayan projeler bunlar.

Bir projenin bütçesi yaklaşık ne kadar?
Benim yaptığım işin belli bir yolu var. Yeryüzünde 37 tür kedi var, bunların 7 tanesi literatürde büyük kedi diye geçiyor. Ben bu 7 kedinin tüm temel davranışlarını fotoğraflamak istiyorum. Bunların hepsini tamamlayıp kitap yaptığımda da bunu yapan 6. kişi olacağım dünyada. Bu sadece Türk medyasında değil dünya medyasında da haber olacak bir çalışma. Kitabım Yüz Yüze de dünya medyasında geniş yer bulmuştu. Şimdiye kadar bu kedilerden 4'ünü fotoğrafladım. Sırada puma, jaguar ve kar leoparı fotoğrafları var. Bu 3 seyahatin hepsini bir arada yapabileceğim gibi tek tek yapılması da söz konusu. Proje bedelleri 50-450 bin euro arasında değişiyor.

Vahşi doğa size neler öğretti?
Başarıya ulaşmak için işbirliği yapmanın gerekliliğini ve hatta gerekirse etik kurallar çerçevesinde rakiple bile işbirliği yapılması gerektiğini doğadaki hayvanları izleyerek öğrendim. Performansın ve hızın doğru kullanılması gerektiğini çitaları izleyerek öğreniyorum. Çünkü çitaların hem savunma hem saldırı anlamında tek silahı hızıdır. Avlanacağı zaman da saldırıdan korunacağı zaman da hızını en doğru biçimde kullanır. Performansı çok sınırlıdır, en fazla 20 saniye koşabilir o hızla. Saniyede 70 km'ye çıkabiliyor. Bir konuda herhangi bir strateji geliştirmek için aslan avı çok eğiticidir. Çok iyi bir strateji ve ekip çalışması gerektirir. Sabırlı olmayı kaplanları izleyerek öğrendim. Nasıl lider olunacağı konusunda leopar çok iyi bir örnektir, vizyon sahibidir. Çok iyi algılama yeteneği vardır, ulaşılması zordur ama çok vizyonerdir. Günde pek çok kez hayal kırıklığı yaşayıp tekrar işe koyulmayı da kaplan ararken öğrendim. Çünkü kaplan bulmak çok zor ve karşı tarafla çok iyi bir empati kurup onun ne yapacağını tahmin etmekten başka hiçbir seçeneğiniz yok. Ayrıca ekonomide belli dönemlerde büyük krizler oluyor. Bu krizler belli riskler alındığı için oluyor.
Sizin yaptığınız iş de bir anlamda risk yönetimi..
Evet, benim işim tamamen risk yönetimiyle ilgili. Soyu tehlikede olan bu canlıları fotoğraflarken risk alıyorum. Hayvan davranışı konusunda aldığım teorik eğitimi doğadaki deneyimlerimle birleştirerek onlara çok yaklaşıyorum. Dokunabilecek kadar ama onların doğasında dokunmak yok. Bu hayvanların hepsine en uzak 10-15 metreden fotoğraf çekiyorum. Bir leopar avını yerken ağacın altında durup onu fotoğraflayabiliyorum.
Hiç hayvanlar tarafından saldırıya uğradığınız oldu mu?
Bugüne kadar hiçbir hayvandan bir saldırıya uğramadım. Türkiye'de birçok insan işine giderken örneğin İstanbul trafiğinde, benim Afrika'da vahşi doğada bu canlılara yaklaşırken aldığım riskten çok daha fazla risk alıyor. Hiçbir hayvan şimdiye kadar bana saldırmadı. Bunun en temel nedenlerinden biri ona ne kadar mesafede duracağımı iyi bilmem. Hayvan davranışı bölgeden bölgeye değişiyor. Burada onları anlamanın, empati kurmanın önemi çıkıyor ortaya. Onun belirlediği mesafeyi hiçbir zaman zorlamadım. Örneğin bir leopar çekeceğim. Önce 15 metrede fotoğraf çekerim, sonra bunu 12 metreye indiririm. Tekrar birkaç poz çekerim, mesafeyi 8 metreye indirdiğimde benden kaçıp başka bir yere gidiyorsa, onun koyduğu mesafe odur ve onu hiçbir nedenle zorlamamak gerekir.
Hayvan davranışlarıyla ilgili aldığınız eğitimlerde neler öğrendiniz?
Aldığım eğitimler sayesinde hayvanların ne yapacağını tahmin edebiliyorum. Bir aslanın 10 dakika içinde ayağa kalkacağını söyleyebilirim. Ayağa kalktığı zaman, diğer davranışlarını çevredeki olaylarla birleştirerek neden kalktığını söyleyebilirim. Avlanmaya mı kalktı, su içmeye mi gidecek, başka bir hayvanla mı iletişim kuracak...
Hayvan ve insan davranışları birbirine benziyor mu?
Hayır benzemiyor. Böyle bir kitap yazma hazırlığındayım zaten. İnsanoğlu kalkmış hayvan davranışlarını yazmış. Ben bunu haksızlık olarak görüyorum. Ben hayvan davranışını çok iyi bilen biriyim. Ben de hayvanların ağzından insan davranışlarını yazacağım çünkü insanlar çok komik. Ormanı kesmeyelim yakmayalım deyip yakan onlar. Kitapta vahşi kedilerin ağzından bir insan eleştirisi yapacağım.

Türkiye'de vahşi doğa fotoğraflama şansınız oldu mu?
Ben daha önce basında çalışırken kuş, ayı falan fotoğrafladım. Ama kendi alanımı seçince Türkiye benim çalıştığım yerlerin tamamen dışında kaldı. Türkiye'de zaman zaman öne sürülen Anadolu leoparı konusu var. Ben bu konuda birçok e-mail alıyorum. Nasıl yapalım da
bulalım, gelin siz de destek olun diye. Hepsine verdiğim ortak bir cevabım var: “Ben olduğunu zannetmiyorum. Dilerim vardır ve dilerim hiç kimse bulamaz. Varsa da bulan kişi de ben olmayacağım.” Çünkü varsa ve bulunursa bu ülkede korunmaz, hemen öldürülür. Birinin bulmasını istemiyorum, kendim bulmayı hiç istemiyorum, hiç de ilgilenmiyorum. Türkiye'de bu hayvanın varlığıyla ilgili çıkan gazete haberlerinin yurt dışında bu hayvanın varlığını destekleyen doğa koruma vakıflarından alınacak fonlar nedeniyle çıkarıldığını düşünüyorum.

Teknik ekipman olarak ne kullanıyorsunuz?
Benim aşağı yukarı değeri 100 bin dolar eden malzemem var. Bunları yıllarca kendim satın aldım ama artık Canon'un Türkiye temsilcisi Erkayalar benim sponsorum. Yıllardır analog makine kullandım, Canon EOS 1 B'lerim vardı. 600 mm gibi tele lenslerim var. Bu yıl ben de ilk kez dijital kameraya geçiyorum. Canon'un EOS1 DS Mark II diye bir makinesi var. Dijital makinelerde bana göre şöyle bir eksiklik var: hepsinin çarpanı var, yani full frame çekmiyorlar. Bu full frame çeken, 50 ASA filmle karşılaştırılabilen tek makine. 600 mm, 70-200 mm, 16-35 mm gibi lenslerim de var. Bugüne kadar Fuji Velvia film kullanıyordum ama artık dijitalle filme gerek kalmayacak.Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
derbent, doğa, fotoğrafçısı, profesyonel, tek, türkiyenin, vahşi, yha


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557