Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Eylül 2011, 23:40   #1 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart Türk sinemasının unutulmaz jönü ve bir bilim adamı 'Ediz Hun'

Türk sinemasının unutulmaz jönü ve bir bilim adamı 'Ediz Hun'

Ediz Hun, Türk sinemasının unutulmaz aktörlerinden biri. 20 yılı aşkın süredir üniversitelerde çevre bilimiyle ilgili dersler de veren Ediz Hun, bilim adamı kimliğinin bilinmemesinden şikayetçi değil.
1960'ların Türk filmlerinin jönlerinden Ediz Hun, aynı zamanda bir çevre bilimcisi. Norveç'te marin biyoloji ve çevre bilimleri eğitimi gören Hun, 19 yıl Marmara Üniversitesi'nin ardından son 2 yıldır da Bahçeşehir Üniversitesi'nde çevre bilimleri ve ekoloji üzerine ders veriyor. Bir dönem siyasetle de ilgilenen Ediz Hun, “Ben oy alabilecek halkın sevdiği bir insanım. Belirli bir yaşa gelmiş bir insan olarak ülkeye direkt hizmet edeceğim bir görevi üstlenmek isterim” diyor. Ediz Hun, sanatçı kimliğinin bilim adamı kimliğinin önüne geçmesini ise şöyle değerlendiriyor: “Ben halkın sevgisine mazhar olmuş bir insanım. Bu beni çok mutlu ediyor.”
Biyoloji ve çevre bilimleri eğitimi görmüşsünüz. Sinemaya başlamanız tesadüfen mi oldu?
Ben 1963'te Ses dergisinin yarışmasını kazanarak sinemaya atıldım. O zamanlar Almanya'da diş doktorluğu tahsilini yapıyordum, onu yarıda bıraktım. Birinci film çok iş yapınca diğer filmler birbirini takip etti. Daha sonra 75'lerde sinema bir kriz dönemine girince yeniden tahsilimi tamamlamak için üniversiteye müracaat ettim. Aradan 10 sene geçince bilgiler değişiyor ayrıca Almanya'da yer bulamadım. Norveç, İsveç ve Finlandiya'ya yazdım. Hepsinden müspet cevap geldi. Finlandiya'yı istemedim çünkü Fince çok zor bir lisan. İsveç, Norveç'in kabulünden 10 gün sonra gelince bu işte bir iş var dedim ve Oslo Üniversitesi'ne kayıt yaptırdım.
Bir de iguana yetiştirme projeniz olmuş... 1971'de Almanya'dan aldığım 2 iguananın çift olduğunu gördüm. Onları dünyada ilk kez tabii ortamının dışında ürettim.
Haberlere de çıktınız bu nedenle...
Evet, ilk röportajı 1973'te Uğur Dündar'la yaptım. O resimlerle birlikte Oslo Üniversitesi'ne müracaat ettim. Bilim adamı olmaya namzet bulmuş olacaklar ki kabul ettiler ve gittim. Orada 7 sene kaldım. Marin biyoloji ve çevre bilimleri tahsilimi tamamladım. 1981 yılında 40 yaşında mezun olarak Türkiye'ye döndüm.
Akademik kariyerinize Norveç'te devam etmek istemediniz mi?
Aslında orada kalacaktım. Beraber çalıştığım hocalarım gitmemi istemediler. Fakat annem babam yaşlanmıştı, onları yalnız bırakmamak için döndüm geldim. 1985'te TRT'ye Reşat Nuri Güntekin'in Acımak adlı romanından uyarlanan Acımak dizisini çektik.
Öğretim görevlisi olarak kaç yıldır çalışıyorsunuz?
19 sene Marmara Üniversitesi'nin ardından son 2 yıldır da Bahçeşehir Üniversitesi'nde çevre ve ekoloji dersi veriyorum.
Bilim adamı kimliğiniz sanatçı kimliğinizin gölgesinde kalmış. Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?
Beni çevreci olarak tanıyorlar ama detayları tam manasıyla bilmiyorlar. Sinema kariyeri çok daha ağır basıyor. 150'yi aşkın filmde başrol oynadığım ve bunların 50-60 tanesi hala kanallarda gösterildiği için sanatçı kişiliğim ön planda bulunuyor. Bir dönem siyaset de vardı ama şu an aktif siyasetle ilgim yok.
Tekrar siyasete dönecek misiniz?
Bu gelecek teklifleri değerlendirmeme bağlı. Ben oy alabilecek halkın sevdiği bir insanım. Belirli bir yaşa gelmiş bir insan olarak ülkeye direkt hizmet edeceğim bir görevi üstlenmek isterim.

"İnsanlar beni çevreci olarak tanıyorlar ama detayları tam manasıyla bilmiyorlar. Sinema kariyeri çok daha ağır basıyor. 150'yi aşkın filmde başrol oynadığım ve bunların 50-60 tanesi hala kanallarda gösterildiği için sanatçı kişiliğim ön planda bulunuyor. "


Bir sanatçı ve bilim adamının mecliste yer almasının ne gibi bir etkisi oldu?

Sanat adamı duyguları gelişmiş bir insandır. Ben mecliste konuşma yaptığım zaman herkes beni dinlerdi. Kavgacı bir üslupla çalışmadım. Herhangi bir ayrım yapmaksızın konuşmalarımı bilim adamı hüviyetimde sürdürdüm, herkes de beni sevdi. Her partiden çok iyi arkadaşlarım var.
Ders anlatırken öğrencilerinizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?Anlatım güzel ama şimdiki gençlik bana alınmasın, kendilerini başarılı kılabilecek bir yaklaşımı söylemek istiyorum: not tutmuyorlar. Sadece dinliyorlar. Benim not tutmaktan Norveç'te parmağımda kemik oluştu. Çocuklar 6-7 yaşından beri dinlemekle ömür tüketiyor. Bizim sistemimizde hoca anlatır, talebe dinler veya dinler gözükür. Ben onları hoca olarak görmek istiyorum, dersi onların hazırlayıp anlatmasını, konuşmalarını istiyorum. Hep ben konuşmuyorum yani. Ama gerekirse bilen kişi olarak ilavelerde bulunuyorum. Onların konuşmasını istiyorum. Gençlerin çoğu üniversiteyi bitirince iyi bir iş imkanına sahip olabilecek miyim endişesi içinde. 0-33 yaş arası 28-29 milyon insan yaşıyor Türkiye'de. Gelecekleri konusunda endişeliler.
Kadın ve gençlik kolları başkanlığını yürütürken ne gibi çalışmalar yaptınız?
Milletvekili seçildikten sonra çevre komisyonu başkanlığını yürttüm. Sonra Mesut Bey gençlik ve kadından sorumlu koordinasyon başkanlığı yapmamı istedi. Bu görevi de 2 sene yürüttüm. Gençlerle ilgili bazı uygulamalarla konusunda çalışmalar yaptım. Bizde mesela seçme yaşı 18'dir ama seçilme yaşı 30'dur. Ama 30 yaşına gelmiş biri artık işini kurmuş biridir. 30 yaşından sonra siyasete teşebbüs etmez. Dünyada da 30 yaşında seçme yaşı olan tek ülke Türkiye. Bir diğer konu kadınların durumu. Meclisteki kadın sayısı hiçbir zaman yüzde 4'ü geçmedi. Atatürk'ün partisinde 18 kadın vardı. Bugün 550 kişilik mecliste 22-23 kadın var. Bu adaliyetsiz, hakkaniyetsiz bir davranış.
Türk sinemasında son yıllarda yeniden bir canlanma olduğunu söyleyebilir miyiz?
Yeniden canlanma dönemini tam manasıyla göremiyorum. Eşkıya, Gönül Yarası gibi filmlerin dışında uçuk filmler görüyorum. Belki hasılat yapabilir ama pek bir değeri yok bana göre. Duvara Karşı onlardan daha üstün bir film.
Beğendiğiniz genç oyuncular var mı?
Oyunculuk kimsenin tekelinde değil. 70 yaşında da güzel bir oyun sergileyebilirsiniz 7 yaşında da. Bazıları havalara girer büyük oyuncuyum diye. Bunlar magoloman tiplerdir, onlardan bir şey olmaz. Gerçek sanatçı tevazu sahibi insandır. Tevazu kendine olan güvenin bir tezahürüdür. İsim verip de diğerlerini unutmuş olmak istemem. Ama her yaşın yetenekli oyuncuları var. İnsan harcama makinesi sinema. Çabuk eskitiyor, çabuk eskitmemesi için düzgün bir hayatınızın olması lazım. Sanatçının topluma, toplumun da sanatçıya saygılı olması gerekiyor. Benim affetmeyeceğim ilk şey saygısızlık, ikincisi de vefasızlıktır.
"Bazıları havalara girer büyük oyuncuyum diye. Bunlar magoloman tiplerdir, onlardan bir şey olmaz. Gerçek sanatçı tevazu sahibi insandır. Tevazu kendine olan güvenin bir tezahürüdür. "
Mesleğinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz?
Ben halkın sevgisine mazhar olmuş bir insanım. Bu beni çok mutlu ediyor. Bunun sebebi de benim mazbut bir yaşantı içinde olmam ve Türkiye'ye hizmet etmiş bulunmam. İnsanların zihinlerinde Ediz Hun kavramı müspet bir kavram olarak canlanıyor. Ama sinema acımasız. Türkiye'de de sanatçıya karşı yapımcının duyarlılığı yok. Amerikan sinemasında benim yaşımda olan Robert de Niro, Al Pacino gibi isimlerin onlarca benzerleri var ama benzerleri değil kendileri çalıştırılıyor. Bizde bunları oynatacağına benzerlerimizi oynatıyorlar. Acımasız tüccar mantığı var. Bunlar eski kendilerini bir şey zannederler diyorlar. Bir de kompleks var tabiatıyla. Halbuki biz çok deneyimli sanatçılarız, sette nasıl davranacağımızı bilen insanlarız ama onlar işin ucuz tarafına kaçıyorlar.
Yeni projeleriniz var mı?
Kaçak isimli bir dizi için senaryo geldi. Ben 40 seneyi aşkın bir süredir sanat camiasında olduğum için beni izleyenlerin yakışmış diyecekleri görüntüler sergilemek isterim. Onun dışında üniversitede eğitime devam ediyorum. Sanatla ilgili çalışmalar devam edecektir. Yeter ki sağlığımız yerinde olsun.Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
adamı, bilim, bir, ediz, hun, jönü, sinemasının, türk, unutulmaz, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557