Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Eylül 2011, 23:42   #1 (permalink)
Üye

- MikiMikrop* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: Tiyatro Sahnesinden
(Mesajlar): 5.261
(Konular): 1380
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 68951
Aldığı Beğeni: 90
Beğendikleri: 102
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Oscar Ödülü 
Standart İşine aşık bir cam ustası 'İzzet Özdemir'

İşine aşık bir cam ustası 'İzzet Özdemir'

Cam üfleme sanatına ne zaman başladınız?
1974'te Paşabahçe Şişecam'da 14 yaşında çırak olarak başladım ve 6 sene askere gitmeden önce çıraklık, fıskacılık, kalfalık ve tezgah ustalığı yaptım. 6 sene içinde kendimi yetiştirdim. İyi bir camcı olabilecek seviyeye geldim. Askere gitmeden önce de tezgah ustalığı yaparak dönüşüm için bir hazırlık çalışması yaptım. El sanatına dayanan, camla yapılan ne tür teknikler varsa hemen hemen hepsini yapıyorum. Askerden sonra tekrar Paşabahçe'de işe direkt tezgah ustası olarak başladım ve 15 sene tezgahta çalıştım. Son 10 senemde ise tezgahı bıraktım, usta başı, eğitmen ve yönetici olarak çalıştım, gençler yetiştirdim. Paşabahçe'de Yusuf Görmüş diye bir ustam vardı. Ondan çok şey öğrendim. 1999'a kadar beraber çalıştık ve ben onun sanatını, kişilik ve davranışlarını kendime örnek aldım. Şu anda 76 yaşında, hala Eskişehir'de hocalık yapıyor. Herhalde ben de onun kadar yaşarsam ben de o yaşa kadar camla uğraşacağım. 1999'da Paşabahçe'den emekli oldum. Paşabahçe kapandıktan sonra 1 sene biraz dinlendim. 25 sene cam üfledikten sonra kemiklerimin biraz dinlenmesi gerekiyordu. Cam Ocağı'nda kuruluşundan bugüne kadar çalışıyorum. Buranın kurucusu Yılmaz Bey, böyle bir okul açacağını, cam sanatıyla uğraşacağını, beraber çalışacağımızı hep söylerdi. Buranın açılışından beri, 2002'den itibaren sıcak cam bölümünde ustabaşı ve eğitmen olarak çalışıyorum. Dışarıdan gelen hocalara asistanlık yapıyorum, öğrenciler yetiştiriyorum.
Yurtdışından da öğrenci ve eğitmen kabul ediyor musunuz?
Dünyanın dört bir yanından cam ustaları ve öğrencilerin yanı sıra, daha önce hiç eline cam almamış, denememiş kişiler de geliyor. Başka atölyelerde eğitim almış talebelerimiz de var. Gelip 15 günlük yoğun eğitim programımıza katılıyorlar, sıcak cam öğreniyorlar. Ben de böylece dünyanın her yerinden gelen cam sanatçılarının tekniklerini öğreniyorum. Dünyayı gezmeme gerek yok, onlar buraya kadar geliyorlar. Bu konuda çok şanslıyım diyebilirim. Hepsinden bir teknik öğreniyorum, kendimi de geliştiriyorum. Burada onlarla beraber çeşitli çalışmalar yaparak insanların beğenisine sunuyoruz.
Cam üfleme sanatına kimler ilgi gösteriyor?
Sıcak cam, atölye dışında yapılacak bir çalışma değil. Boncuk atölyesi ya da seramik gibi bir sanat olmadığı gibi, maddi olarak da külfetli bir meslek. Sıcak cam bölümünde eğitmen olanlar güzel sanatlarda her şeyi kitaptan okuyarak öğreniyorlar. Ama pratik olarak sıcak camı fırından çıkardıktan sonra hacmini, ağırlığını, üflemesini bilmedikleri için gelip 15 günlük bir eğitim alıyorlar. Yurt dışından gelen öğrencilerse atölyelerde yaptıkları çalışmaları gidip sergiliyor ve bunun karşılığında aldıkları para onlara yetiyor. Bizde maalesef sergi pek olmuyor. Biz de pek çok teknik uyguluyoruz ama kendi adımıza ait ayrı bir sergileme alanımız yok.
Cam sanatında ne tür teknikler var?
Camda hiçbir şeyin sonu yok. Bazen artık bundan daha fazla bir şey yapılmaz diye düşünüyorum. Sonra birileri gelip öyle bir şey yapıyor ki, camda tekniğin bitmeyeceğini anlıyorum. Ama özüne baktığınız zaman hepsi sıcak cam, üflemesi aynı, kullandığınız malzemeler, takımlar aynı fakat bir teknikle cama güzel bir görünüm verir, güzel bir obje çıkartırsınız ortaya. Onlarca yüzlerce obje yapıp farklı farklı sunarsanız daha geniş bir kesime hitap edersiniz. Buradaki işler dünyanın hiçbir yerinde yok. Çünkü burada dünyanın her ülkesinden cam ustalarının eserleri var, zengin bir koleksiyona sahibiz.
Malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?
Renkli camları genelde kendimiz yapıyoruz. Az lazım olduğunda toz veya granür kullanıyoruz. Bakır, krom gibi oksitler vardır, bunlardan farkı renkler elde edersiniz. Bunları fırında eritip istediğiniz renge ulaşabilirsiniz. Direkt fırından renkli cam halinde çalışabilirsiniz.
Cam hangi aşamalardan geçiyor?
Sıcak camda veya başka cam bölümlerinde her şeyi fırınlamak gerekiyor. Nasıl ki ekmek yaparsınız, onu çiğ yiyemezsiniz, pişirmek zorundasınızdır. Cam da aynı, içinde katkı maddeleri var, rengini, saydamlığını veren, kırılganlığını önleyen bir takım maddeler var. Kalıplarla ve bazı aletlerle camı şekillendirdikten sonra bunu fırına vermeniz gerekiyor. 460 derecelik bir fırınımız var. Bu işlemler bitip 1200-1150 derecedeki camı aldıktan sonra bu fırına bırakıyoruz. Akşam 5'te bıraktığımız cam, sabah 5'e kadar 80 dereceye kademe kademe düşüyor. Çıkardıktan sonra çapaklarını temizliyoruz, gerekli kesmeleri yapıyoruz, parlatıyoruz, sonra da müşterilerin beğenisine sunuyoruz.
Burada yapılan ürünlerin hepsi satışa çıkarılıyor mu?
Öğrenciler burada yaptıkları ürünleri alabiliyorlar. Ama bırakmak istiyorlarsa öğrenci işleri olarak saklıyoruz. Cam sanatçıları, dışarıdan gelen hocalar kendi tekniklerinden birkaç örnek yapıp buraya gelir olsun diye bırakıyorlar. Burada 3 arkadaşımla beraber yaptığım çalışmalar var. Siparişlere göre de birtakım çalışmalar yapıyoruz. Yurtdışından sipariş alıyoruz, yurtçinde de bazı mağazalara işler yapıyoruz.
Sergileriniz, ödülleriniz ya da katıldığınız yarışmalar var mı?
Bu alanda bir yarışma yok. Her sene cam şenlikleri olur. Çeşitli ülkelerden gelen cam sanatçıları kendi hünerlerini gösterir. Kendi ürünlerini sergiler, eserler insanların hizmetine sunulur, gösteri yapılır. Ama ben kendi adıma herhangi bir sergi açmadım.
Bu şenlikler ne zaman düzenleniyor?
Genellikle Eylül'ün 15'inden sonra yapıyoruz. Ekim başında ya da ortasında eğitimler biter. Eğitimler bittiğinde ve öğrenciler gittiğinde burada Boğaziçi Cam Şenliği yapılır. Herkese kapılarımız açık, gelip dolaşabilirler, etkinliklerimize katılabilirler, isterlerse deneyebilirler.
En çok hangi tekniği kullanıyorsunuz?
Ben Paşabahçe'de öğrendiğim çeşmi bülbül tekniğini uygulamayı seviyorum. Yurtdışından gelen ustalar bizim yaptığımız gibi yapmıyorlar bu tekniği. Onlar daha farklı çalışmalar yapıyor. Çeşmi bülbülde bir bitiş noktası vardır. O kesim noktasına baktığınız zaman bülbül gözünü andırır. Adını da oradan almıştır zaten. O çizgilerin birbirine karışmaması gerekir, aynı boyutta olması gerekir. Çeşmi bülbülü her istediğim objeye yapabiliyorum. Bu da bana ayrı bir zevk veriyor. Yurtdışından gelen hocalar böyle yapmadıkları için bu da bize özgü bir çalışma oluyor.
Cam üfleme sanatı nereden çıkmış?
İlk Venedikler yapmış. Ama yıllarca kapılarını kapamışlar dünyaya, tekniklerini yaymak istememişler. Ama artık günümüzde öyle değil, her usta bir diğerine kendi tekniğini öğretiyor. Paşabahçe'deyken kaplama diye bir ürün yapardık. Biri geldiğinde üstünü kapatırdık kimse görmesin diye. Ama dünyanın her yerinde şimdi kaplama yapıyorlar.
Bu sanatla uğraşmak için ne tür kişisel ve fiziksel özellikler gerekiyor?
Mutlaka her işin kendine özgü bir takım özellikleri vardır. Mesela fırından camı alırsınız soğutursunuz, istediğiniz kadar üfleyin istediğinizi elde edemeyebilirsiniz. Onun bir dizaynı var, bir ayarı var, gerekli ısı derecesini tutturmak lazım. Genleşmesi var, soğuması, yer çekimi var. Hangi sıcaklıkta hangi aşamalarda bir takım işler yapabilirsiniz, bilmeniz lazım. Bunlar da anlatmakla olmaz. Camı alıp yapmanız, denemeniz lazım. Yapa yapa öğrenip tecrübe sahibi olacaksınız. Kitaptan okunduğu gibi olmuyor.
Bundan sonraki planlarınız neler?
Paşabahçe'den bir kere emekli oldum. İkinci emekliliğimi de buradan yapacağım heralde. Cam Ocağı'nın aşığıyım. Hele de böyle güzel bir ortam varken aşık olmamak mümkün değil. Kuruluşundan beri buradayım, hep beraber başladık işe. Kar amaçlı da düşünmüyoruz. Yeni insanlar gelsin, yeni öğrenciler yetiştirelim, insanlar camı sevsin, cam sanatı yayılsın istiyoruz. Ben bu sanatı ne kadar çok yaşatabilirsem benim için o kadar mutluluk verici bir şey. Benden sonra bu işle ilgilenmek insanlara bir şeyler öğretebilirsem ne mutlu bana. İnsanlar camı sevsinler, cama gönül versinler... Cam kadar güzel, cam kadar saydam, cam kadar temiz bir şey yok. Camın içinde ne saklarsanız saklayın, asırlar boyu bozulmadan kalır. Aynı temizlikte aynı güzellikte kalır. Tüm gençler, insanlar buna değer versinler, sahip çıksınlar.Ben seninle.. MUTLUYUM
C. Ö.


- MikiMikrop* isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
aşık, bir, cam, izzet, işine, ustası, İzzet, İşine, özdemir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557