Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Mayıs 2012, 13:09   #1 (permalink)
İstanbul.

»Mαbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 21 Kasım 2011
Nerden: İstanbul
(Mesajlar): 1.988
(Konular): 430
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1634
Aldığı Beğeni: 113
Beğendikleri: 30
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
»Mαbel isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Şehrin en yükseklerinde çalışmak..

Şehrin en yükseklerinde çalışmak...

Şehrin en yükseklerinde sanki bir salıncakta oturuyormuş gibi bacaklarınızı aşağı sarkıtarak çalıştığınızı düşünün. Mesela Boğaziçi Köprüsü’nde. Altınızdan onlarca araba geçerken siz boğazın sularına doğru sallanıyorsunuz. Bir yandan da aydınlatma işini yapıyorsunuz. Oldukça ürkütücü geliyor değil mi? Ama işte Yüksek İşler ekibi tam da bu işi yapıyor. Ekibin iki üyesini yerde yakaladık. Bakın o kadar yükseklerde başka neler yapıyorlar...

Kafanızı yukarı kaldırıp da “Bunları da kim yapıyor?” dediğiniz pek çok projenin ardında Yüksek İşler ekibi var. Boğaziçi Köprüsü’nün aydınlatma işinden tutun, sevdiğiniz sanatçıların konserlerindeki pek çok donanıma kadar,yükseklerde birçok işi onlar yapıyor. Ayakları yere pek basmıyor. Genelde boşlukta sallanarak yapıyorlar işlerini. Onları öyle yukarıda görünce tüyleriniz diken diken olabiliyor. Ama hayata bir de onların açısından baksanız, kesinlikle yanlarında olmak isterdiniz. Çünkü gerçekten eşsiz bir deneyim. Yüksek İşler ekibinden Çağlar Erkenci ve Akhan Atalay bize sıra dışının da ötesindeki mesleklerini anlattılar.

Yüksek İşler fikri nasıl doğdu? Bütün ekibin bir araya gelmesi nasıl oldu?
Akhan: Üniversite başladığı andan itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü’ne üye olduk. Benzer teknikleri kullandığımız işler, o sıralarda tanıtım ve organizasyon işlerinde çalıştığımız DSM 'ye sıkça geliyordu. Yüksekte temizlik, yüksek binalardan şov amaçlı ip inişleri, bungee jumping. Hepsini daha Yüksek İşler kurulmadan da DSM bünyesinde yapıyorduk. Ama bu kadar sık değildi tabii ki. Kullanılan ekipman ve teknikler de şu anda kullandığımız kadar ileri değildi. 2005 yılında Güneş Ergüden ve Bora Gürbüz bir karar aldılar ve tüm bu tecrübelerin bir şirket çatısında değerlendirilmesine ve kullanılmasına karar verdiler. Yıllardır aynı evleri paylaşan, aynı işleri yapan insanların bir araya gelmesi o kadar da zor olmuyor tabii ki. 2005’ten itibaren tüm iskelet ekip toplandı ve bugünlere kadar geldik.

Siz bireysel olarak katılmaya nasıl karar verdiniz? Bu işe girmeden önce neler yapıyordunuz, bu işe girmenize sizi iten ne oldu?
Çağlar: Akhan’ın da bahsettiği gibi zaten daha önceden bu tip işler yapıyorduk farklı amaçla kurulan bir şirkette. Zaten çok yakın arkadaş olduğumuz için Yüksek İşler’in kurulumundan bir süre sonra beraber çalışma kararı aldık. Şehrin yüksek noktalarında fotoğraf çekmek çok çekici geldi bana öncelikle. Fotoğraf bir süredir vardı hayatımda, genelde kurumsal dergiler yayınlayan bir ajansta fotoğraf editörlüğü yapıyordum, sonrasında hayatım komple Yüksek İşler’e doğru kaydı.

Yüksek İşler olarak çok çeşitli hizmetler veriyorsunuz. Kısaca anlatabilir misiniz? En çok hangi işte çalışmayı seviyorsunuz?
Akhan: Ben en çok Bungee Jumping işlerinde çalışmayı seviyorum. Zaten Bungee departmanı sorumlusu benim bu yüzden. Bu güne kadar yaptığımız projelerden, Boğaziçi Köprüsü Aydınlatma Projesinde yer almak, en keyif aldığımız, severek yaptığımız projelerin başında yer alıyor.

Peki nedir bu ‘Yüksek İşler’ derseniz:İple Erişim Çözümleri: İskele, vinç veya yükselen platformlar gibi geleneksel erişim yöntemlerinin kullanılamadığı veya verimli olmadığı özel alanlarda tercih edilen bu erişim tekniğiyle alternatif çözümler sunuyoruz. Uygulama dışında yüksekte düşüş riski içeren alanlarda emniyet sistemlerinin kurulumu, eğitim ve danışmanlık sunduğumuz hizmetler arasında.
Rigging: Ses, ışık, görüntü sistemleri ve dekoratif malzemelerin sahne çatısına asılması ve sabitlenmesi işlerini güvenliği ön planda tutarak gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye gelen yabancı prodüksiyonların rigging hizmetlerinin büyük çoğunluğu tarafımızdan veriliyor.
Sıradışı Prodüksiyon Çözümleri: Organizasyonlar, çekimler ve tanıtımlarda çeşitli efekt sistemlerini kullanarak izleyici üzerindeki etkiyi artıran uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Uçuş efektleri, dublörlük, prodüksiyon destek hizmetleri, sunduğumuz çözümler arasında.
Bungee Jumping: Festival ve organizasyonlarda mobil olarak sunduğumuz adrenalin dolu, elastik iple yüksek platformdan atlama aktivitesidir.
Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimleri: Yüksek İşler olarak iki yıldır çeşitli sektörlere, ihtiyaçlarına bağlı olarak “Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimleri” veriyoruz. Sonuçta dört yılı aşkın bir süredir ülkemizdeki en prestijli Yüksekte Çalışma işlerini gerçekleştiriyoruz ve bu birikimimizi paylaşmaya başladık. Eğitimlerimizin ana amacı, çalışanın çalışma ortamındaki riskleri fark edip uygun malzemeler kullanarak gerekli önlemleri almasıdır.

Ayrı ayrı ekipteki görevlerinizi anlatır mısınız? Herkesin ayrı bir işi mi var? Yoksa herkes her işi yapmakla mı yükümlü?
Çağlar: Hepimiz birer İple Erişim Teknisyeniyiz aslında. Fakat ekip olarak kendi içimizde ilgi alanlarımıza göre ayrılıyoruz. Akhan Bungee departmanından sorumlu iken ben Sıradışı Prodüksiyon Çözümleri departmanından sorumluyum. Sonuçta 5 ana iş kolumuz var ve bu işlerin tümünde ekipçe çalışıyoruz. İşle ilgili yazışmaları ve planlamayı o departmanın sorumlusu gerçekleştiriyor ve operasyonda ise süpervizörlük yapıyor.

Bu işi yapacağım dediğinizde etrafınızdaki insanların, ailenizin ve arkadaşlarınızın tepkisi ne oldu?
Akhan: Tehlikeli işler yapmama alıştılar aslında. Daha 19 yaşında dağlara gidiyordum. Yurtiçi ve yurtdışı onlarca tırmanışa katıldım. Bir süre sonra size güvenleri tam oluyor. Ya da öyleymiş gibi yapıyorlar.

Çağlar Bey, sitenizin ekip üyeleri tanıtımında sizin için “Yüksek İşler ekibinin en titiz ve düzenli üyesidir.” yazıyor. Niye özellikle size böyle diyorlar?
Çağlar: Genel anlamda düzenli biriyim aslında, iç içe yaşayan bir ekibiz ve gerek evde olsun gerek işlerde düzenli ve sistemli olmayı seviyorum. Arkadaşlarım da beni böyle değerlendiriyorlar, iş anlamında malzemelere olan özel merakımdan dolayı toplamak, düzenlemek, gerekli kontrol ve bakımları yapmak benim görevim.

Akhan Bey, siz de ofis hayatını terk edip yükseklere çıkma kararı almışsınız. Sizi ofis yaşantısından bu kadar iten ne oldu?
Akhan: Terk etmek değil aslında. "Hiç seçmemek" benimkisi. Çok keyifli, eğlenceli bir işiniz varsa ve bu işe okuduğunuz derslerden daha hakimseniz, seçimi ne yönde yapacağınız çok da zor olmuyor.

Bol adrenalinli bir işte çalışmak nasıl bir şey? Yoksa siz buna alıştınız, artık o heyecanı hissetmiyor musunuz?
Akhan: Heyecan her zaman var. Korku da var aslında. Bu olmalı zaten. Bu duygular sizin gözlerinizi açık tutan duygular. Ama panik yok. Titreme yok. Siz kendiniz ve kullandığınız ekipmanınızdan haberdarsanız, eminseniz gerisi tatlı bir heyecan sadece.

İşinizin en çok sevdiğiniz yanı nedir? En zor gelen ve en sevmediğiniz yanı nedir?
Çağlar: İşimizin en sevdiğimiz yönü şüphesiz yarı zamanlı bir iş olması, tam zamanlı bir iş hayatı aklımızın ucundan bile geçmiyor. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde sabah trafik birbirine girmişken 120 metre yukarıda keyifle çalışıp şehri izlemek değişilmez bir duygu.

İşinizin riskleri çok büyük? Bu konuda başınıza gelen şeyler oluyor mu?
Çağlar: Yüksekte ve bir ipin ucunda olduğumuz için dışarıdan bakanlar bu işi çok riskli görüyorlar, aslında bu böyle değil. Kullandığımız malzemeler ve hazırladığımız sistemler bizim ağırlığımızın 30-40 katını taşıyabilecek güçteler. Geriye kalan en riskli noktalar ise bizim dikkatli olmamız ve dış etkenler. Ufak tefek kazalar yaşanıyor elbet ama bunların hiçbiri yüksekten yere düşme şeklinde olmadı bugüne kadar. Sahne üstleri çok riskli elektrik şoku açısından, yakın zamanda bir teknisyenimiz elektrik şokuna maruz kaldı ama yapıya bağlı olduğu için düştüğü halde ip sistemleri onun hayatını kurtardı.

Bu mesleğin olmazsa olmazları neler?
Akhan: Bilgi çok önemli bu işte. Dağcılık teknikleri sadece alt yapısını oluşturuyor kullanılan tekniklerin. Dünya'da bizim işlerimizle ilgili neler olup bitiyor, neler kullanılıyor, güvenlik şartnameleri nelerdir hepsine hakim olmak gerekiyor.

O kadar yüksekte çalışmak nasıl bir duygu? Arada bir işi bırakıp manzaraya takılmıyor musunuz?
Akhan: Manzaranın keyfini çıkarıyoruz tabii ki. Hakkını veriyoruz tabiri caizse. Aslında hakkımızı veriyoruz desek daha doğru olacak. Ama hiçbir zaman işimizi aksatacak şekilde değil.

Bundan sonra kariyerinizi hep bu alanda mı geliştireceksiniz? Yoksa başka işler de yapmayı düşünüyor musunuz?
Akhan: Yüksek İşler altında değişik projelerimiz var. Ama şimdilik saklı kalsın. Bunlardan başka Türkiye'de helikopterden bir bungee atlayışı yapmak istiyoruz. Buradan ilgililere ve sponsor olmak isteyenlere duyurulur. Biz hazırız.

Çağlar Bey siz müzik direktörlüğü ve fotoğraf editörlüğü de yapıyordunuz. Hala bu işlerinize de devam ediyor musunuz?
Fotoğraf vazgeçilmez bir olgu, çok değişik noktalarda çok değişik zamanlarda bulunuyoruz iş icabı ve o noktalarda fotoğraf çekmek çok büyük şans benim için. Editörlük işim halen devam etmiyor ama arşivim gittikçe büyüyor ve çeşitli talepler geldiğinde bunları karşılıyorum. Müzik de değişilmez başka bir şey elbette, son zamanlarda düzenli olarak DJ’lik yapmasam da özel partilerde ve değişik mekanlarda çalmayı çok seviyorum. Bu hobiyi asla bırakmayı düşünmüyorum. Çünkü aynı zamanda güncel müziği takip etmemi sağlıyor.

Bu hobi gibi mesleğinizden fırsat buldukça başka nelerle ilgileniyorsunuz?
Akhan: Üzüm ve şarapla ilgiliyiz. Füzyon yemeklere merak sardık bu aralar. Futbol oynamak, değişik coğrafyaları gezmek görmek de hobilerimiz arasında.
Çağlar: Doğayı çok seviyoruz ve sürekli fırsat buldukça daha sıcak noktalara kaçışlar düzenliyoruz şehirden. Klasik tatil anlayışımız yok elbette. Çadırımız ve müziğimizin olduğu her yer bizim için uygun. Ekibin büyük bölümü motosiklet kullanıyor, kaçışların bazıları motor ile oluyor. Tabii trafik olmayan bomboş yollara yöneliyoruz hep.
»Mαbel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ã§alä±åŸmak, çalışmak, en, yã¼kseklerinde, yükseklerinde, å�ehrin, Şehrin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557