Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Ağustos 2012, 16:22   #1 (permalink)
Hayatta kalmama yetecek kadar kötü biriyim ben aslında.


Afrodit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ekim 2011
(Mesajlar): 5.423
(Konular): 1787
Renkli Para : 126142
Aldığı Beğeni: 1035
Beğendikleri: 1017
Ruh Halim: Seytan
Takım :
Standart Kariyer sahibi mi olmak istiyorsunuz?[Girin Bakın]

Kariyer, bir insanın hayatında yürümek durumunda olduğu en önemli yollardan biridir. Öyle ki bu yoldaki yürüyüşünüzün, hayat boyunca yaşamınızda etkilemediği alan neredeyse yoktur… Ve tabii ki onu da etkileyen bir çok faktör vardır.
Yeni mezun olarak, kariyer yolculuğuna başlamadan önce; bu yolu etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin etkilerini bilmek gerekir.

Doğum zamanınızın kariyerinize etkisi

Astrolojiye inanır mısınız bilmem ama aslında genel karakteristik temelleri gruplayan bu dalın bazı tespitleri oldukça etkileyici; örneğin “Oğlak” burcu insanlarının son derece güvenilir –ama aynı zamanda inatçı- iş arkadaşları olması, “Aslan” burcu insanların iç güdüsel olarak sürekli lider olma – önde olma isteğinde bulunması, “Akrep” burcu insanların rekabette geri düştüklerinde ikinci round gelince tahmin edilenin üstünde hırslanması, “Yay” burcundakilerin ise karşı konulamaz bağımsızlık-özgürlük arzuları… vb.

Geniş bir sosyal çevre ve iş çevresi içerisinde yaşıyorsanız belli başlı karakteristik ortak paydaları paylaşanlara bu açıdan baktığınızda aynı burçta olduklarını görebiliyorsunuz; ve tabii ki istisnaların kaideyi bozmadığını da…

Genel olarak, insanların kariyer yollarını da etkilemekte bu belli başlı karakteristik özellikler. Örneğin “Kova” burcundakiler, çalıştığı şirkete son derece sadık – istikrarlı bir kariyer yolculuğu sergilerken, “Aslan” burcundakiler öyle ya da böyle bir süre sabretseler bile mutlaka kendilerini en önde gösterebilecek “ormanın kralı” olabilecekleri alanlara kayıyorlar… Hatta “Aslan”lar, iş hayatlarında yanlarında bulunan insanları da bu pencereden bakarak seçiyorlar; yanındaki insan onun prestijini artırıyor olmalıdır her zaman…

Tartışma götürür bir kanaat olsa da şahsen, “doğum” zamanınızın kariyerinizi şekillendiren etkenlerden biri olduğunu düşünüyorum bu nedenle… Ama tabii ki doğum zamanının etken özelliği sadece burçlarla da sınırlı değil; örneğin doğduğunuz dönemde “doğduğunuz coğrafyadaki” sosyal-siyasal konjönktür de kariyerinizi etkileyen faktörlerden biri bence.

En somut referansıyla, Türkiye’de siyasi/ideolojik taraflaşmanın ve bu taraflaşmanın getirdiği çatışma dönemlerinin olumsuz etkilerini yaşayarak tecrübe edildiği bir dönemin akabinde dünyaya gelmişseniz; o dönemi yaşayan aileniz sizi siyasetten ve ideolojilerden mümkün olduğunca kollama içgüdüsüyle hareket etmiştir. Belki sizin yapınız siyasetçi olmaya gayet müsaitken, siyasetten korunarak –tabir-i diğerle izole edilerek- büyütüldüğünüz için kariyeriniz siyaseten uzak bir alanda oluşacaktır kuvvetle muhtemel.

Doğduğunuz zamanın kariyerinize etkisinin daha farklı birkaç faktörü daha sayılabilir; ancak en temel olan ikisi şahsi kanaatimle bunlardır…

Kader kavramının kariyerinize etkisi

Kader ve kaza kavramlarına inanlar, kaderin kariyerlerini etkileyeceğini bilirler ancak bu noktada genellikle yanlış bir düşünce vardır; kariyer basamaklarında yol tıkandığında suç genelde kadere atılır. Halbuki kader, hayatınızın tamamının ve haliyle de kariyer yolculuğunuzun rotasının önceden çizilmiş olması demek değildir. Kader, kariyer yolculuğunuzdaki “yol ayrımları”nı verir, güzergah -külli iradeyle- bellidir ancak yol ayrımlarındaki tercih –cüzzi iradeyle- size aittir. İşte bu yol ayrımlarındaki tercihleriniz, yolun çıkacağı noktayı (kazayı) belirler.

Bu nedenle, kariyer yolculuğunuzda karşınıza çıkacak ayrımlarda tercih yaptıktan sonra; sonuç beklediğiniz gibi değilse, “kader karşısındaki çaresizlik”e sığınmak sadece aldanmadan ibarettir.

Ailenin kariyerinize etkisi

Yaşamınızın bir çok alanına olduğu gibi kariyer yolculuğuna da en fazla etki eden faktörlerden birisi “aile”nizdir. Farketseniz de farketmeseniz de…

“Aman oğlum/kızım okusun, işle güçle kafa yormasın; sadece dersleriyle ilgilensin, takdir alsın, 4.0 ortalama yapsın vb.” safiyane-iyi niyetli üzerinize titreyen ama okurken kişinin “iş dünyası”nı ve “iş dünyasındaki kendi yeri”ni görmesi gereğini atlayan bir aileniz varsa; iş hayatına başlamak üzere üniversiteden mezun olduğunuz zaman, tabir-i caizse “sudan çıkmış balık” durumuna düşebilirsiniz. Ya da en iyi ihtimalle, biraz daha erken farkına varsanız çok önemli kazanımlar elde edebileceğiniz fırsat alanlarını, kaymağı başkaları tarafından alındıktan sonra farkedebilirsiniz.

Diğer bir örnekle, ailenizin bir şirketi varsa ve babanız bu şirketi kurumsallaşmadan-profesyonelleşmeden çok da ümidi olmayan bir yaklaşımla işletiyorsa; siz de bu şirketin veliahtıysanız, şirketler tarihinin en acıklı hikayelerinden birinde ana karakter olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Olumsuz etkilerini saymayı bırakıp olumlu tarafından bakarsak, bilinçli ve ufku açık bir aileniz –daha doğrusu ebeveynleriniz- varsa; sizin göremeyeceğiniz – görseniz de içinde bulunduğunuz evre nedeniyle algılayamayacağınız noktalarda suya yön vermeleriyle engin denizlere ulaşmanızdaki en önemli etkenlerden biri olabilirler.

Eğitimin kariyerinize etkisi

Aldığınız eğitim ve o aldığınız eğitimi veren kurum kariyerinizi direkt olarak etkiler; ama bir yere kadar…

Tıp, hukuk vb. spesifik alanlarda alınan eğitimlerin haricinde kalan alanlarda; eğitimini aldığınız konunun dışında bir kariyer yoluna girmeniz ve bu yolda da başarılı bir şekilde ilerlemeniz mümkündür. Örnekleri, bir çok rol model insanda gözlemlenebilir. Bu nedenle de aldığınız eğitim, sizin kariyer alanınızı seçmenizde sınırları koyan tek faktör olmamalıdır.

Aldığınız eğitimi veren kurumun etkisine baktığımızda ise, bunun da etki sınırlarının çok geniş olmadığını görürüz. Evet; ülkenin saygın bir üniversitesinden mezun olmak iş bulmanızda etkilidir, ancak bulduğunuz işte başarılı olmanız noktasındaki etkisi işi bulma aşamasındaki etkisinden çok daha azdır. İşte başarılı olup kariyer yolunu emin adımlarla yürümenizde etiketleriniz değil siz konuşursunuz! (Bir otomobili, üzerinde taşıdığı logoya bakarak alabilirsiniz; ama uzun yolda sizi memnun etmesini sağlayan şey o logo değil performansıdır…)

Kurum etkisinde bir diğer nokta da komünite üyesi olmaktır. Belli kurumların mezunları, etkileşimli bir komünite oluşturabilmekte ve tüm kariyerleri boyunca bu komünitenin etkileşim artılarından faydalanabilmektedir. Ama yine bunun da etkisi bir yere kadardır; yine sonucu getirecek en temel faktör “siz”siniz.

Sosyal ortamın kariyerinize etkisi

İçinde bulunduğunuz sosyal ortamlar, kariyerinize genellikle doğrudan; bazen de dolaylı olarak etki eder. Örneğin, muhafazakar insanların bulunduğu bir ortamda yaşıyorsanız; bir fotomodel olarak kariyer yapma ihtimaliniz oldukça zayıftır.

Sosyal ortamınızın etkisi öyle güçlüdür ki üzerinizde, bazen isteklerinizle seçimleriniz şiddetli çarpışmalar yaşayabilir. Büyük bir heyecanla istek duyduğunuz şeyleri, sosyal ortamınızdan kopma –ya da daha doğrusu dışlanma- korkusuyla tercih edemeyebilirsiniz. Bunun da temelinde, insanın özünde bulunan “kendini bir topluluğa ait ya da bir şeylere ait hissetme” ihtiyacı yatar. Var olan sosyal ortamı kaybetme riski tercihlerinizde sınırlayıcı olur. Hatta, ortamınız nedeniyle bazı tercih noktalarının farkına bile varmayabilirsiniz.

Yaşam tarzının kariyerinize etkisi

Birçok insanın genellikle düştüğü en büyük hata, yaşam tarzına uygun kariyer alanı seçmekten ziyade, kariyer yapacağı alana yaşam tarzını uydurmaya çalışmasıdır. Halbuki temel olan, yaşamınızdır; kariyer ise yaşamınıza uyumlu bir alanda gerçekleştirmeniz gereken bir yolculuktur.

Kariyer yaptığınız alan, yani işiniz; gün geçtikçe hayatınız içinde kapsadığı süreyi artıracaktır. Kariyer basamaklarında yükseldikçe 24 saat içerisinde işinize ayırdığınız pay daha da büyüyecektir. Ve zirveye geldiğinizde, -emin olun ki- 24 saatinizin tamamı işinizle bütünleşmek durumunda kalacaktır. İşte bu nedenle, kariyeriniz için öyle bir alan seçmelisiniz ki sizin için temel olan yaşam tarzınızla çakışma noktaları minimum düzeyde kalmalı. Aksi takdirde ne kariyerinizde ne de yaşamınızın diğer platformlarında mutlu olamazsınız; ki mutlu olamadığınız sürece de başarıyı yakalayamazsınız.

Düşünsenize, sakin-durgun bir yaşam tarzınız varsa; “satış” gibi belki de iş dünyasının en hareketli alanında başarılı bir kariyer yolculuğu ne kadar mümkün olabilir? Ya da tam tersi hareketli-aktif bir yaşam tarzınız varsa, muhasebe alanında kariyer yolculuğu sizi ne kadar tatmin edebilir?

Özetle, kariyerinize uygun yaşamayı değil; yaşamınıza uygun kariyer yapmayı tercih etmelisiniz.

Kişisel markanun kariyerinize etkisi

“Kişinin markası mı olurmuş?” diyenlerin de olacağını tahmin ettiğim için kişisel markanın ne olduğunu ara bir bilgi olarak ifade etmek ihtiyacı duyuyorum; kişisel marka, “siz”e bir değer biçmenizi – bu değeri konumlandırmanızı ve “siz haricindekiler”in de “siz”i bu değer ve konumlandırma ile algılamasını-görmesini sağlayan kavramdır.

Bir benzetme ile örnek vermek gerekirse, bir otomobil olarak “Volvo” dediğimizde aklınıza gelen ilk özellikler “güvenlik, pahalı, kaliteli vs.”; peki ya bir insan olarak “Atatürk” dediğimizde aklınıza gelenler? Lider, mücadeleci, zeki, karizmatik vs.

İşte, “siz” (Pelin Özdemir, Tolga Barışçıl vs.vs.) dendiğinde; insanların aklına “siz”le ilgili birçok özellik ve tanımlama gelecektir. Bu noktada kişisel markanızdır konuşan ve konuşturan…

Bu nedenle de kişisel markanız, kariyerinizi –tüm basamaklarında- etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Patronunuz ya da yöneticiniz bir atama yapacağında, o atamayı kapma ihtimalinizi yükselten faktörlerin en önde gelenlerinden biri, sizin nasıl bir kişisel markaya sahip olduğunuzdur. “Siz”in isminiz söylendiğinde, “güvenilmez, tembel, çıkarcı” olarak mı zihinlerde nitelendiriliyorsunuz? Yoksa “güvenilir, çalışkan, özverili vs.” olarak mı? Ya da siz endüstri mühendisliği bölümünden mezun olurken, arkadaş çevrenizden/iş çevrenizden birisi kendi firmasına endüstri mühendisi aradığında aklına ilk siz mi geliyorsunuz?

Kişisel markanızın etkisini fark edebilmek ve bu etkiyi yönetecek şekilde kişisel markalamanızı gerçekleştirmek kariyer yolculuğunuzda oldukça büyük önem taşıyor.

Şu noktayı da atlamamak gerekir; markalar da kendi içerisinde statülere-gruplara ayrılır. Ve marka olmak ile, başarılı bir marka olmak farklı şeylerdir. Ayrıca bir markayı başarılı kılacak kriterler de her zaman – her platformda farklılık gösterir.

Networking’in kariyerinize etkisi

Networking’in yani kendi çevrenizi/ağınızı oluşturma çabalarınızın önemi, kariyeriniz için oldukça büyüktür. Her şeyden önce, avam tabirle “tek tabanca” yaşıyorsanız; yapabilecekleriniz kendi yetilerinizle ve etkilerinizle sınırlıdır. Ama eğer geniş ve iletişimi – etkileşimi yüksek bir çevre ile birlikte yaşıyorsanız, yapabileceklerinizin sınırı, çevrenizdekilerin yetilerinin ve etkilerinin sınırına kadar genişleyebilir. Bu nedenle de kariyer yolculuğunuzda başarılı bir gidişat için networking’in yeri belirleyici bir konumdadır. Ayrıca önünüze çıkabilecek fırsatların artması ve çıkan fırsatların yakalanabilmesinde de networking’in etkisi oldukça fazladır.

CV’nin kariyerinize etkisi

CV’niz elbette kariyerinize etki eden önemli araçlardan biridir. Üzerinde zaman harcamak, emek vermek gerekir; “aman şimdi CV doldurmakla kim uğraşacak” gibi bir söylem –eğer iş arıyorsanız- en büyük cahilliklerden biridir. Sizin zaman ayırmaya tenezzül etmediğiniz bir CV’ye, karşısında binlerce benzeri duran bir insan kaynakları yetkilisi (işe alım görevlisi) neden tenezzül etsin ki? Unutmayın ki siz kim olursanız olun, ne yetilere sahip olursanız olun; bir firmaya başvurduğunuzda ilk önce sizi fark etmelerini sağlayacak şey CV’nizdir. Ve eğer o muhteşem “siz”, o CV’de görülemiyorsa; insan kaynakları yetkililerinden müneccimlik ya da altıncı his kabiliyeti beklemek hiç de gerçekçi olmayacaktır.

CV’nin önemi bu kadar büyüktür; ama nihayetinde o bir “araç”tır, “amaç” değil! CV’mde bulunsun, yer kaplasın diye bir seminere katılmak ya da kursa gitmek; araçla amacı karıştırdığınızın göstergesidir. Ve bu sizi hiçbir şekilde sonuca götürmeyecektir. Çünkü CV sizi yalnızca mülakata kadar götüren bir araçtır; ve mülakat ile birlikte etkisini kaybeder.

İş arama sürecinin kariyerinize etkisi

İş arama süreci, stresli ve yorucu bir dönemdir ve özellikle yeni mezunlar için çok kritiktir. Profesyoneller gibi, iş arama tecrübesine sahip olmadıkları için karşılarına çıkan olumsuzluklardan ya da bu sürecin uzamasından kolayca yılabilmektedirler. İlk önce büyük umutlarla heyecan içerisinde başlayan iş arama süreci, uzadıkça bu heyecan yerini bezginliğe hatta bir süre sonra umutsuzluğa bırakabilmektedir. Umutsuzluğa düşen bir genç, potansiyel iş gücü olma özelliğini de yitirmektedir. Bu hem kişi için hem de toplum için oldukça büyük bir tehlikedir.

Umudu yitirme noktasına kadar gelmemek ve bu süreci en iyi şekilde yönetip olumlu sonuca ulaşabilmek için her şeyden önemlisi “bilinç”tir.

İş arama sürecinde nelerle karşılaşılacağınızı araştırmanız gerekir; gerek bu konudaki makaleler gerekse profesyoneller bu araştırmalar için yeterli olabilecek kaynaklardır. İş arama sürecinde nelerle karşılaşacağınızı önceden bilirseniz, kendinizi hazırlama artısını da kazanmış olursunuz.

Girilecek süreci bildikten ve karşılaşılacaklara kendinizi hazırladıktan sonra yapmanız gerekenleri doğru şekilde yapmanız gerekir.

Örneğin bunlardan birincisi, “doğru yerde bulunmak”tır. Eğer siz beyaz yakalı personel adayıysanız, şirketlerin mavi yakalı personel adayı aradığı bir platformda bulunmanız abesle iştigaldir. Hangi şirketlerin hangi tip adayı nerede aradığını bilmeli ve (siz ve CV’niz) o yerlerde bulunmalısınız.
Eğer siz bir üniversiteli veya yeni mezunsanız; şirketler üniversiteli veya yeni mezunları hangi platformlarda arıyorsa siz de o platformlarda boy göstermelisiniz. Yeni mezun genç yetenekleri hangi CV havuzunda arıyorlarsa, sizin CV’niz de o CV havuzunda olmalı.

İş arama sürecinde başvuru yaparken düşülebilecek önemli ve yaygın bir hata vardır; bilinçsizce her yere CV göndermek… CV’niz, sizsiniz! Siz bu kadar ucuz musunuz ki CV’nizi ucuzlatıp her yere kolayca gönderiyorsunuz?

Bir şirkete başvuru yapmak amacıyla CV’nizi göndermeden önce, o firmayı tüm yönleriyle araştırmalısınız. Şirketi araştırırken en genel söylemle ilk başta şu sorulara cevap aramalısınız: “Gerçekten sizin çalışmak isteyeceğiniz bir sektörde mi faaliyet gösteriyor? Kurumsal kültürü sizin uyum sağlayabileceğiniz ve içinde mutlu olabileceğiniz niteliklere mi sahip? Arzuladığınız kariyer geliştirme imkanları sunuluyor mu? Kişisel markanızı destekleyecek bir kurum imajı var mı? Vb.”

Eğer şirket hakkındaki bu sorulara bulduğunuz cevaplar sizin istediğiniz gibiyse bu sefer de başvuru yapacağınız pozisyonu araştırmanız gerekir; acaba o pozisyonun gerçekten ne demek olduğunu, görev tanımını, hangi işi hangi şartlarda yaptığını, performans kriterlerini, örgüt şemasındaki dikey ve yatay konumunu vs vs bilmelisiniz…

Ve son olarak da acaba siz o firmaya ve o pozisyona aranan kişi misiniz (?); bunu objektif olarak analiz etmelisiniz.

Bu üç aşamayı (firmayı bilme, pozisyonu bilme, firma ve pozisyona aranan kişi olup olmadığını bilme) hakkıyla gerçekleştirerek başvuru yaparsanız, işte bu “doğru” başvurudur.

Gözden kaçırılmamalı ve hatırdan çıkarılmamalıdır ki iş bulmanın tek yolu, gazetelerde – web sitelerinde ilan yakalayıp ona CV göndermek değildir!

Sizi arayanların bulunduğu yerde olmak, ya da sizin aradıklarınızın bulunduğu yerde olmak; ve buralarda kendinizi gösterebilmek, “siz topa gitmeden topun size gelmesini” sağlayabilir. Ve emin olun ki eğer siz topa gitmeden topun size gelmesini sağlayabilmişseniz; elde edebileceğiniz şartlar ve imkanlar çok daha güzel olacaktır.

İş görüşmelerinin/mülakatların kariyerinize etkisi

Etkili bir CV hazırlayıp başarılı bir iş arama sürecini tamamladıktan sonra geldiğiniz nokta olan “iş görüşmesi” şüphesiz ki kariyerinizi etkileyen kilometre taşlarından biridir. Ve onu da etkileyen bir çok faktör vardır. Psikolojik açıdan fizyolojik açıya, iletişimden etkileşime bir çok etken sayılabilir ve bunların etkiledikleri alanlar irdelenebilir; ancak burada hepsinden önce geleni bir “iş görüşmesinin aslında ne olduğu”dur.

En genel ve en özet tanımlamayla, iş görüşmesi; adayın firmayı – firmanın da adayı tanımak için muhatap olduğu ve arananın karşısındaki muhatabı olup olmadığını anlamaya çalıştığı bir randevudur.

Bu tanımdan yola çıkarak, “kendinizi tanımanız, firmayı ve ilgili pozisyonu tanımanız; ve bu firma ve pozisyonla hangi noktalardan ne kadar uyuştuğunuzu bilmeniz, bildiklerinizi de gösterebilmeniz” başarılı bir mülakat gerçekleştirmenizin temelini oluşturur.
Eğer mülakatların kariyerinize pozitif etki eden faktörler olmasını istiyorsanız, bu en temel gereksinimleri giderebilir hale gelmeden iş görüşmesine gitmemelisiniz. Unutmayın ki kişiler gibi kurumların da hafızaları vardır; ve bu hafızalar genelde gelecekteki karşılaşmalarda ön yargılara temel oluşturur.

SENİSEVİYORUM Sözü Duygu Pornosudur.
Tahrik Eder Ama Tatmin Edemez
Afrodit isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakın, istiyorsunuzgirin, kariyer, mi, olmak, sahibi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557