Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Eylül 2012, 14:59   #1 (permalink)
.

υмυт ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2012
(Mesajlar): 5.282
(Konular): 767
Renkli Para : 0
Aldığı Beğeni: 984
Beğendikleri: 8
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
tick Özgeçmiş (CV) Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş (CV) Nasıl Yazılır?


İş arama süreci bir takım görevlerin adım adım yerine getirilmesini gerektirir. Bunların başında iyi bir özgeçmiş yazmak gelir.


Özgeçmişinizi yazarken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz yararlı olur:

Ne tür bir iş aradığınızı açıkça belirleyiniz.

Özgeçmiş belirli bir işe veya meslek alanına uygun bir biçimde hazırlanmalıdır.

Mesleki hedefiniz özgeçmişinizi yazarken hangi bilgi ve becerilerinizi vurgulayacağınızı belirleyecektir.

Girmek istediğiniz iş ne gibi nitelikler gerektiriyor?

Özgeçmiş yazmak için girmek istediğiniz işin gerektirdiği eğitim alanını ve düzeyini, bilgi ve becerileri çok iyi incelemeniz gerekir. Ancak ondan sonra işin gerekleri ile kendi niteliklerinizi karşılaştırabilirsiniz ve işe uygunluğunuzu savunabilirsiniz. Girmek istediğiniz işin gerektirdiği nitelikleri bilirseniz, özelikle o işle ilgili bir eğitim görmemiş olsanız dahi, o işte kullanabileceğiniz bilgi ve becerilerinizi tanıma ve işverene tanıtma olanağı bulabilirsiniz.

İzleyeceğiniz adımlar:

1. İş hayatınızla ilgili bilgiler:

Çalışma Hayatıyla ilgili özgeçmişinizi yazarken tam gün çalıştığınız ilk işinizden başlayarak başvuruda bulunduğunuz tarihe kadar nerelerde çalıştığınızı ve ne işler yaptığınızı sırası ile anlatmanız gerekir. (Eğer tam günlü iş deneyiminiz yeterli değilse, yarım gün çalıştığınız işlerden de bahsedebilirsiniz. Mezuniyet sonrası ilk iş başvurunuzda staj uygulamalarınızı deneyim olarak değerlendirebilirsiniz..) Öncelikle meslek hedefinizle ilgili deneyimlerinizi ve bilgilerinizi çok iyi belirlemeniz ve tanımlamanız gerekir. Bunun için, hatırlayabildiğiniz her şeyi listelemeye çalışın.

Aşağıdaki başlıklar size bu konuda yardımcı olabilir:

Çalıştığınız kurumların adları, adresleri
Üstlendiğiniz görevler, yaptığınız işler
Hangi tarihlerde ne kadar süre çalıştığınız
Görev ünvanlarınız
Kazandığınız beceriler, kullanabildiğiniz aletler, büro makinaları
Ulaştığınız hedefler
Başlattığınız yenilikler
Aldığınız ödüller, takdirnameler
Bildiğiniz yabancı diller ve derecesi

Deneyimlerinizi tanımlamak, becerilerinizi, aldığınız sonuçları ve başarıları açıklamak için etkili kelimeler seçin. Mesleki hedefiniz ile ilişkilendirebileceğiniz, ilgili tecrübelerinizi analiz edin ve tanımlayın.

2. Bilgilerin düzenlenmesi:

Özgeçmişin genellikle tek sayfa olarak yazılması tercih edilir. Bu nedenle gerekli bilgileri en iyi biçimde ortaya koymaya ve sıralamaya çalışın.

Sıralamaya isminiz, adresiniz ve telefon numaranız, medeni haliniz gibi kişisel bilgiler vermekle başlayın.

Başvurulan pozisyonu, yani iş hedefinizi belirtin.

İlk işinizden başlayarak çalıştığınız işyerlerini, oralarda yaptığınız görevleri, taşıdığınız ünvanları belirtin.
Eğitiminizle ilgili bilgileri, ortaokul / ilköğretim sonrası alan ve düzeylerini de belirterek tarih sırası ile yazın.

Sahip olduğunuz becerileri, girmek istediğiniz iş ile bağlantısını ortaya çıkaracak bir biçimde sıralayın. Mesleki hedefinizin gereklerini yansıtan özellikleri gruplayarak ayrı başlıklar altında toplayın.
Yukarıda sıralanmış olan seçenekler en genel olanlardır. Birçok özgeçmişte bu bilgileri bulabilirsiniz. Eğer sizin kendinizi tanımanızda etkili olacağını düşünüyorsanız, aşağıdaki bilgileri de ekliyebilirsiniz.
Alınmış olan hizmet içi ve diğer eğitimler, özel kurslar, seminerler ve akademik dereceleri belirtin.
Önemli kişisel veya sosyal başarılar, mesleki üyelikler, sosyal faaliyetleriniz ve özel meraklarınızı yazın.
İstenildiği takdirde referans alınabilecek özgeçmişte referans olacak kişilerin isimlerini ve adreslerini yazmak şart değildir.
Başvurduğunuz işle doğrudan ilgisi olmadığı takdirde ücret, işinizi değiştirme nedeni, yöneticinizin adı, adresi ve ünvanı, boy, kilo, yaş, cinsiyet ve sağlık durumuna ilişkin bilgileri özgeçmişinize dahil etmemelisiniz. (Bu konular mülakat esnasında görüşülebilir.)

3. Yazma:

Özgeçmişinizi beyaz, düz bir kağıda yazın. Özgeçmişin el yazısı ile yazılması tercih edilmediğinden daktilo veya bilgisayar ile yazma / yazdırma yoluna gidebilirsiniz.

Özgeçmişinizi bu konuda deneyim sahibi bir kişiye okutma ve gözünüzden kaçan hataları düzeltme yoluna gidebilirsiniz.

4. Yazdıklarınızı tekrar gözden geçirin:

Bu adım çok önemlidir. Şunları kontrol edin.

Yazım hataları varsa, düzeltin.
İlgisiz bölümler, kelimeler varsa çıkartın.
Eksiğiniz varsa tamamlayın.
Bilgi ve becerilerinizi etkileyici bir biçimde yazıp yazmadığınızı kontrol edin.

5. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz mektup:

Özgeçmişinizi posta ile gönderirken buna birde üst yazı niteliğinde takdim mektubu eklemelisiniz (Bkz. ÖZGEÇMİŞ ÖRNEKLERİ sayfa sonunda) Üst yazı kısa, yazı makinesı ile düzgünce yazılmış ve işverenle neden bağlantı kurduğunuzu açıklar nitelikte olmalıdır.

Özgeçmişinizi yolladıktan sonra, mektup ya da telefon yolu ile özgeçmişinizin ilgili kişiye ulaşıp ulaşmadığını izleyin ve iş görüşmesi olanaklarını arayın.

Özgeçmişinizi kendiniz teslim edecekseniz, kıvırıp katlamadan bir dosya içinde ilgililere verin.

Sadece özgeçmişinizin takdimi ile işe alınmayı beklemeyin. Bu, sadece amacınıza ulaşmak için bir araçtır. Ancak bu sizin iş görüşmesine çağrılma şansınızı artırır.

Siz, sizi iş hedefinize ulaştırabilecek en uygun özgeçmiş formatını seçin. Unutmayınız ki, odak noktanız bireysel gereksinimleriniz ve hedefleriniz üzerinde olacaktır. Özgeçmişinizi şirket ve istenilen iş pozisyonunun özelliklerini düşünerek hazırlayın. Farklı pozisyonlar için ,farklı özgeçmişler yazın.
υмυт ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 17 Eylül 2012, 14:59   #2 (permalink)
.

υмυт ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2012
(Mesajlar): 5.282
(Konular): 767
Renkli Para : 0
Aldığı Beğeni: 984
Beğendikleri: 8
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Özgeçmiş (CV) Çeşitleri

Fonksiyonel (İşlevsel) CV

Türkiye’de daha az görülmekle beraber profesyonel iş hayatında çeşitli uzmanlık alanlarında tercih edilen formattır. Kişi, sahip olduğu iş tecrübelerini uzmanlık alanları altında toplayarak sunar. Bu format daha çok, becerileri ve başarıları ön plana çıkarmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Önümüzdeki yıllarda değişen iş yaşamı kurallarına paralel olarak, kıdemden çok şirketler için asıl önemli olan beceri ve uzmanlıkları ortaya çıkaran işlevsel CV’lerin yaygınlık kazanacağına kesin gözle bakılmaktadır. Özellikle arka arkaya aynı iş alanında, bir çok değişik işyerinde çalışmış iseniz tercih edeceğiniz format bu olmalıdır. Çünkü aynı işleri yapmış sadece işyerlerinin ismi değiştirilmiş uzun bir CV’nin, okuyan için pek bir çekiciliği yoktur. Eğer uzun süre çalışma hayatına ara vermişseniz ya da aynı alanda çok iş değiştirmiş iseniz gene bu formatı kullanmanız yararlı olabilir. Bu şekilde okuyanın dikkatini tecrübelerinize çekmiş olursunuz.

Kronolojik (zaman sıralı) CV

Günümüzde en sık kullanılan CV şeklidir. Bu formatta kişi aldığı tüm eğitimi ve iş tecrübelerini, en son iş tecrübesinden ve eğitiminden geriye doğru bir tarih sırasında yazar.Bu tip CV’de çalıştığınız tüm işleri ve alanları detaylı bir şekilde tarihleriyle göstermiş olursunuz. Bu nedenle inceleyen kişi, genel olarak sizin geçmişine yönelik ana bilgileri kolayca anlayabilir.Buna karşın iş hayatınıza uzun zaman ara vermiş iseniz bu formatı tercih etmeyin. Kronolojik olarak yazdığınız için aradaki boş zaman dilimleri okuyanın zihninde soru işaretleri doğmasına neden olabilir.
Bileşik CV

Bileşik CV aslında fonksiyonel (işlevsel) CV’ye, kısa iş tecrübelerinin eklenmiş halinden ibarettir. İlk önce başarı ve beceriler, hemen ardından da iş tecrübeleri yazılır. Bu formatta CV’nizi inceleyen kişiye önceki iş tecrübeleriniz hakkındaki detayları vermiş ve başvurduğunuz pozisyonda edindiğiniz bilgi ve deneyiminizi nasıl kullanacağınızı açıklamış olursunuz. Bu format fonksiyonel (işlevsel) biçime alternatif olsa da, bir çok işyeri halen kronolojik olanı tercih etmektedir
υмυт ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 17 Eylül 2012, 14:59   #3 (permalink)
.

υмυт ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2012
(Mesajlar): 5.282
(Konular): 767
Renkli Para : 0
Aldığı Beğeni: 984
Beğendikleri: 8
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

CV Biçimi ve Formatı Nasıl Olmalıdır

CV uzunluğu

Her şeyden önce CV çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Gerçekte herhangi bir kısıtlama yapılmamasına rağmen CV ideal olarak bir sayfayı geçmemelidir. Bununla beraber genellikle CV’ler bir sayfayı geçmez diye, birçok önemli bilgiyi tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmayın. Aynı şekilde bir sayfaya sığabilecek bilgileri gereksiz bir takım bilgilerle ve abartarak uzatmaya çalışmayın. CV’nizi yazarken potansiyel bir iş ilişkisi kurduğunuzu asla unutmayın. Gereksiz kişisel bilgiler yazmaktan sakının. Akılda kalabilecek nitelikte, anahtar kelimeler kullanmaya dikkat edin.

CV Neyle Yazılmalı?

Günümüzde içeriği rahat anlaşılır ve etkili bir CV hazırlamak ve gerektiğinde değişiklikler yapmak için bilgisayar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda mevcut olan çok çeşitli karakterlerden istediğiniz birini kullanmanız mümkündür. Ancak CV’nizin tümünü tek bir karakter kullanarak yazmayı unutmayın. ‘Helvetica’, ‘Arial’, ‘Times New Roman’ ideal olarak kullanabilecek karakterlerdir. 11 ya da 12 punto ile oldukça okunaklı bir CV yazabilirsiniz.


Nasıl Bir Kağıt Kullanılmalı?

Bu konuda herhangi bir kural yoktur. Bununla beraber beyaz ve fazla parlak olmayan, orta veya orta-üstü kalitede kağıt kullanılmalıdır.


Fotoğraf Olmalı Mı?

Eğer fotoğraflı CV isteniyorsa mutlaka CV’nize vesikalık bir fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğrafınızın sizin en doğal halinize yakın olmasına dikkat edin. Özellikle fotoğraf istenmemiş ise koymakta ısrar etmenize gerek olmayabilir.


Referanslar

Hiç bir işveren, CV’nizdeki referansları tek başına ele alıp, size iş vermez. Referanslar, sizin kişiliğiniz ya da çalışma sisteminiz hakkında doğru bilgileri verebilecek kişilerdir. Genelde 3 referans yeterlidir. Referans listesine yazılacak kişilerin adını, ünvanını/pozisyonunu, adres ve iş saatleri içinde ulaşılabilecek telefonunu mutlaka yazın.
υмυт ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 17 Eylül 2012, 14:59   #4 (permalink)
.

υмυт ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2012
(Mesajlar): 5.282
(Konular): 767
Renkli Para : 0
Aldığı Beğeni: 984
Beğendikleri: 8
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Yazımda Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

1. Ön mektubunuzu gönderdiğiniz hedef okuyucuya ve sektöre göre özelleştirin.

2. Başvurduğunuz şirketin size neler katabileceğinden çok, sizin onlara neler katabileceğinizden bahsedin.

3. Kariyer hedeflerinize odaklanın. Şirketin size verebileceği her türlü pozisyonu kabul edebilecek durumda olsanız bile bunu belli etmeyin.

4. Genel anlamda, hem eski işyerlerini hem de yaşamınız hakkında herhangi bir negatif olaydan bahsetmeyin

5. Anlatmak istediğiniz konunun etrafında dolaşarak anlatmayın, kısa ve öz biçimde anlatmaya çalışın.

6. Mektubu bir sayfadan fazla uzatmayın.

7. Mutlaka ve mutlaka iki kere hatta üç kere tekrar geriye dönüp mektubu kontrol edin.

8. Ön mektubu ve CVinizi göndermeden evvel, arkadaşlarınıza okutarak onların fikirlerini alın.

9. Kolay erişebileceğiniz yerlerde ön mektubunuzun ve CVinizin kopyalarını, farklı şekillerde (mektup, fax ve e-mail dosyası) olarak saklayın. Gönderi yaptıktan sonra hangi firmaya, ne zaman gönderdiğinizin kayıtlarını tutun.
υмυт ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 17 Eylül 2012, 15:00   #5 (permalink)
.

υмυт ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2012
(Mesajlar): 5.282
(Konular): 767
Renkli Para : 0
Aldığı Beğeni: 984
Beğendikleri: 8
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

İŞte Sİzlere Cv Örnegİ ArkadaŞlar..

RESİMİSİM SOYAD

KİŞİSEL BİLGİLER:


EĞİTİM BİLGİLERİ:


SERTİFİKA VE KURSLAR:


YABANCI DİL:


İLGİSAYAR BİLGİSİ:


İŞ DENEYİMİ:


REFERANS:
İLETİŞİM:

Telefon:
e-mail:Şimdi CV nizi bıraktığınız ve sonradan çağrıldığınız yere görüşmek için gittiğinizde unutmamanız gereken çok önemli konuları açıklıyorum.
Yaparsanız işinize yarayacaktır.

1-Öncelikle kılık kıyafetimiz özenle seçilmiş olmalı.Özellikle siyah takım yada lacivert takım giymenizi öneririm beyaz gömlek ve cart renkli olmayan kırmızı bir kravat.Bayanlar ise kesinlikle kot giymemeli.Güzel bir etek ve gömlek zarif bir ceket..Uzunsa saçların toparlanması önemlidir.Yüz hatlarınızın ve konuşma sırasında ki mimiklerinizin görünmesi önemlidir..Ve şık giyinmek işinizi ne kadar önemsediğinizin bir kanıtıdır..

2-Parfüm seçimide çok önemlidir.Genelde hafif kokuları tercih etmelisiniz.Zira konuşma sırasında karşınızdakinin mesafesi yakın olduğundan içi kokudan bayılmamalıdır..

3-Konuşmaya başlarken özellikle kendiniz ile ilgili bilgilerde bir cümlede ikilemeler yapmamaya özen göstermeniz gereklidir.Bir kelimeyi birden fazla kullanmayınız..
Konusurken heyecanlı olmayınız.Heyecanı bastırmak içinde önceden kendinize , '' benim ne kadar bu işe ihtiyacım varsa , işverenin de işini yaptırması için o kadar bana ihtiyacı var ''şeklinde gerçekçi telkinlerle konuşmaya başlayınız.
Mümkün olduğunca önce karşınızdakinin konuşmasına olanak sağlayın..Ne kadar çok konu hakkında konuşursa o kişinin amacını , kriterlerini anlar söz size geçtiğinde o kriterler üzerinden konuşmanızı sürdürür konuya hakim olursunuz..
Kelimeleri yuvarlamadan ve hızlı konuşmadan ve orta düzeyde bir ses tonuyla konuşunuz.Kısık bir konuşma karşınızdakinin can alıcı bir konuyu anlmamasına neden olabilir..
Kekelemeğe başladığınız anda yada birden paniklediğinizi hissettiğinizde , afedersiniz bir bardak su alabilirmiyim şeklinde mola zamanı kazanırsınız ki buda sizin normale dönmeniz için gerekli bir zaman olmuştur.

4-Bakışlar...Bakışlar çok önemlidir.Bilmeyeniz yoktur sanırım ama bakarken karşınızdakine 2 gözüne değil sadece tek bir gözüne odaklanın.ve gözlerinizi kaçırmamaya yada baska yerlere cevirmemeye dikkati dağıtmamaya çalışın..Eğer karşınızda ki konuşma esnasında sizin bakışlarınızdan sonra gözlerini kaçırıyosa yada el kol haraketleriyle anlatımlara giriyosa insiyatif sizdedir ve sizden etkilenmiştir..ama sakın dik dikde bakmayın

5-Mimikler.... Evet konuşma sırasında mimikler finale giden anlatımın bir parçasıdır.O bakımdadan gülümsemelerinizi yerinde yapmanız çok önemli.Gülümsemede poz vermek şeklinde değil hafif bir tebessüm şeklinde olmalıdır.Olumsuz bir personelini anlatabilir ve ondan şikayetçi olduğundan ve buna benzer bir personel almak istemediğinden bahsedebilir.Bunu kızgınlık ifade eden mimiklerle yapabilir karşınızdaki..Aman ha sizde aynı mimiklerle yanıt vermeyin..Hep bekraundda kalın.Tepkisizde olmayın..

6-El Sıkışmalar...Bakın arkadaşlar el sıkışırken eli iyi kavramanız ve orta sıklıkta sıkmanız önemlidir.Bayanlar hafifçe el uzatır ve hafif sıkar..Aslında el sıkışırken bayanlar ayağa kalkmaz bu nezaket ölçüsüdür.Ama iş başvursu olunca patrona hadi kalk elimi sık cinsinden oturduğunuz yerden elinizi uzatmanızda hoş karşılanmayabilir

7-Koltuğa asla önünüz ilikli oturmayın arkadaslar.İçeri girdiğinizde önünüz ilikli olucaktır haliyle ama adam size buyrun lütfen dediğinde ceketinizin önünü açın.Haaa bakın bunun faydası nezaman olacak biliyormusunuz hani görüşme bitti ya her 2 nizde ayağa kalktınız ve siz elinizi uzatmadan önce illaki karşı taraf sizi izliyor olacak işte ozaman sakinca önünüzü ilikleyip elinizi uzatın..Bu sizin son hareketiniz siz odadan çıktıkdan sonra zihinden kolay kolay silinmeyecektir..

VE SAKIN UNUTMAYIN SİZ İŞ DİLENMİYOSUNUZ.SİZİN İŞE NE KADAR İHTİYACINIZ VARSA İŞVERENİNDE SİZE BİR OKADAR İHTİYACI VARDIR.
υмυт ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cv, nasıl, yazılır, özgeçmiş


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557