Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09 Mart 2013, 23:24   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart İşverenin tercihi yüksek lisans

İş dünyasında yükselmek isteyenler yüksek lisans ve MBA´i tercih ediyor.
Çalışanlar için MBA kariyer geliştirmek amacıyla şirket ve sektör değiştirmelerine destek olan bir diploma olarak değerlendiriliyor Akademik kaygılardan çok piyasanın beklentilerini karşılama çabasıyla yüksek lisans programlarına yönelen bireylerin tercihi MBA oluyor. Üst ve orta düzey yöneticilerden MBA sahibi olanların sayısı arttıkça programa ilgi de büyüyor.

Son yıllarda iş dünyasının değişen şartlarının da zorlamasıyla yüksek lisans eğitimlerine ilgi giderek artmaya başladı. Akademik kaygılardan çok piyasanın beklentilerini karşılama çabasıyla yüksek lisans programlarına yönelen bireyler bu programlara katılarak uzmanlıklarını derinleştirmeye ya da çeşitlendirmeye çalışıyor. Bu programlar arasında en çok ilgi çekenler de MBA programları.

İLGİ AZALIYOR MU?

Türkiye’de dünya standartlarında iki tür MBA programı almak mümkün. Bunlardan biri iş deneyimi olmayan ya da az olan bireylerin yöneldiği tam zamanlı iki yıllık MBA programları.

Diğeri ise iş deneyimi olanların tercih ettiği yarı zamanlı executive MBA programları. Ancak son zamanlarda özellikle dış basında MBA’e ilginin giderek azaldığı ve bu programın geçerliliğini yitirmeye başladığı yazılıyor. Bu iddiaların Türkiye’deki karşılığını ve en çok ilgi çeken yüksek lisans programlarının hangileri olduğunu üniversitelerin yöneticilerine sorduk.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: “Programlar yoğun talep gördü”

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yardımcı Doç. Dr. İpek Altınbaşak uzmanlık programlarıyla derinleşen ve branşlaşma yönünde daha geniş bir yelpazeye yayılan yüksek lisans programlarının yoğun talep gördüğünü söylüyor.Altınbaşak “MBA uzmanlık alanları içerisinde bu yıl stratejik pazarlama ve marka yönetimi programı özellikle tercih edilen bölümlerden biri. Genel işletmecilik KOBİ yönetimi küresel işletmecilik ve pazarlama yönetim bilişim sistemleri bölümleri de çok talep görüyor. Pazarlama iletişimi ve halkla ilişkiler reklamcılık sinema ve televizyon ileri oyunculuk programları ile uzmanlaşma olanağı sağlayan AB ilişkileri ve hukuk yüksek lisans programları yoğun talep gören diğer programlarımız.”

HEDEFE ODAKLI ALT UZMANLIK

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç.Dr.İrini Dimitriyadis de bu yıl mühendislik yönetimi tedarik zinciri ve lojistik yönetimi endüstri mühendisliği ve mimarlığa talebin hızla arttığına işaret ediyor ve ekliyor; “Bunun bir nedeni de bu programların içinde hedefe odaklı alt uzmanlık alanlarının tanımlanması. Bu programlarda tanımlanan uzmanlık modüllerine ayrıca belirli kontenjan dahilinde özel öğrenci de kabul ediliyor. Uluslararası çalışma kurallarına uyum sürecinde gerekli olan kalite kontrol sözleşme metinleri ve FIDIC risk yönetimi konusunda operasyonel kredi ve piyasa riskleri gibi modüller ayrıca sertifikalandırılıyor. Aktuarya yüksek lisans programı bu konuda ülkemizde ilk ve tek program olduğundan özellikle büyük ilgi görüyor.”

SABANCI ÜNİVERSİTESİ: “ABD ve Avrupa’da doktora anlamlı”

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Kemal İnan’a göre araştırma etkinliklerinin yoğun olduğu prestijli ABD ve Avrupa üniversitelerinde lisans sonrasında anlamlı olan yüksek lisans değil doktora yapmak. Araştırma anlamında yoğun olmayan uygulama alanına geçmek isteyenler için yüksek lisansın da sınırlı bir cazibeye sahip olabileceğini ifade eden İnan sözlerini şöyle sürdürüyor;“ABD Uzakdoğu ve daha sınırlı biçimde Avrupa teknoloji üreten bu nedenle ciddi araştırma ve geliştirme kurumları barındıran şirketlere sahip. Araştırmaların gerçek itici gücü bu şirketlerin varlığı. Türkiye’de bu özelliğe sahip şirketler parmakla gösterilecek kadar az. Bu eksiklik mühendislik alanlarında lisansüstü araştırmalar yapma çabasında olan üniversitelere yansıyor. Üniversitelerde yapılan araştırmalar genellikle yavan ve yayın üretse bile gerçeklerden kopuk olma özelliğini kolay kolay aşamıyor. Aradaki en önemli fark bu.”

MBA’DE HENÜZ BAŞLARDAYIZ

Sabancı Üniversitesi MBA Program Direktörü Can Akkan ise MBA’in Amerika’da ilk ortaya çıkışı itibarıyla yüz yıldır var olan eski bir derece olduğuna dikkat çekiyor. Türkiye’de MBA programlarının henüz yeni sayıldığına değinen Akkan “Eskiden akademik tez yazmayı gerektiren işletme yüksek lisans programları vardı. Tezsiz bir yüksek lisans programı olan MBA’in Türkiye’deki geçmişi yaklaşık 10 yıl. MBA gelişiminde henüz başlardayız ve uzun vadede talep artmaya devam edecek.”

KALİFİYE YÖNETİCİ İHTİYACI

Üniversitelerindeki executive MBA programlarında öğrencilerin ortalama iş deneyiminin 10 yıl olduğunu belirten Akkan bu programlara talebin neredeyse yüzde 100 arttığını söylüyor. Akkan ayrıca son yıllarda ekonomideki yapısal değişiklikler nedeniyle MBA programlarına ilginin istikrarlı bir şekilde artacağını tahmin ettiğini belirtiyor.İş dünyasının yabancı sermayenin gelişi ve küresel rekabetin artması sonucunda daha yaygın bir şekilde kalifiye yönetici ihtiyacı duyduğunu dile getiren Akkan şöyle diyor; “Ayrıca başarılı aile şirketleri büyüdükçe yönetimlerini profesyonelleştirmek zorunda kalıyor. Bu nedenlerle şirketler orta seviye yöneticilerinin MBA yapmasını isteyip okul ücretlerinin de bir kısmını veya tamamını karşılayarak çalışanlarına yatırım yapıyor.Çalışanlar açısından talep artışının nedenlerinden biri ise üst ve orta düzey yöneticilerden MBA sahibi olanların sayısının artması. Bu durum yönetim kademelerinde yükselmek isteyenler için MBA’in kazandırdığı ortak dil ve kavramlara sahip olma ihtiyacını doğuruyor. Ayrıca çalışanlar için MBA bilgi ve becerilerinin bir firma ve sektör ile kısıtlı kalmadığını gösteren bu nedenle kariyerlerini geliştirmek için şirket ve sektör değiştirmelerine destek olan bir diploma.”

KOÇ ÜNİVERSİTESİ: ‘Avrupa’nın en iyi 20 programından birisi’

Koç Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaman Arkun işletme fen bilimleri ve mühendislik ile sosyal bilimler enstitülerinde sundukları tüm lisansüstü programların başvuru yapan adaylardan yoğun ilgi gördüğünü söylüyor ve ekliyor: “Bölümlerin tercih nedenleri arasında Koç Üniversitesi’nin eğitim felsefesinin sunduğu araştırma olanaklarının mezunlarına kazandırdığı bilgi birikiminin ve öğretim üyelerinin kalitesi öne çıkıyor.”

Arkun MBA programlarının günümüzde gerek içerikleri gerekse iş hayatına uygulanabilinirliği ile geçerliliğini sürdürdüğünü belirterek “Koç Üniversitesi executive MBA programı Frankfurter Allgemeine tarafından Avrupa’nın en iyi 20 programından biri olarak değerlendirildi. Ayrıca Business Week tarafından hazırlanan ‘Kuzey Amerika dışındaki ülkelerde bulunan en iyi MBA programları’ listesinde yer alıyor. Bu da öğrencilerin Koç Üniversitesi MBA programına daha fazla ilgi göstermesine neden olan etkenlerden biri” diyor.

ÇAĞIN GEREKLERİNE UYGUN

“Artık Türkiye’de verilen yüksek lisans eğitimleri yurtdışındaki üniversiteler ile rekabet edebilir kaliteli düzeye erişti” diyen Arkun devlet ve vakıf üniversitelerinin sundukları yüksek lisans programlarını belirlerken çağın gereklerine uygun programlara ağırlık verdiklerini belirtiyor ve “Ayrıca Türkiye’nin bilimsel üretkenliğindeki artış araştırma kaynaklarının çoğalması da yüksek lisans programlarına olumlu katkılar sağlıyor” şeklinde konuşuyor.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ: “Sayı da ortalama da yüksek”

Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Kürşat Aydoğan Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün bilgisayar elektrik-elektronik endüstri mühendisliği ve moleküler biyoloji programlarının bu yıl en çok başvurulan programlar olduğunu söylüyor. Aydoğan Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün en çok tercih edilen programlarının ise işletme iktisat ve MBA olduğunu belirtiyor.

Bu yıl 46 öğrencinin MBA programına başladığını geçen senelere kıyasla hem öğrenci sayısında hem öğrencilerin GMAT ve LES ortalamasında hem de iş deneyimi sürelerinde artış olduğunu söyleyen Aydoğan şöyle konuşuyor; “Bu artışın beş önemli nedeni var. Birincisi fakültemizin Türkiye’de AACSB tarafından akredite edilen tek fakülte olması. İkincisi bu sene başlattığımız esnek ve uygulamaya yönelik MBA programı. Üçüncüsü zengin eğitim kadromuz ve seçmeli derslerin çokluğu. Dördüncüsü yaz döneminde öğrencilere çeşitli olanaklar sunmamız. Beşincisi de zengin değişim programlarımız. Her isteyen öğrenciyi dünyanın önde gelen okullarına bir dönemliğine yollayabiliyoruz.”

YURTDIŞI İLE YARIŞIRIZ

Türkiye’de yurtdışındaki birçok tanınmış üniversite ile yarışacak programlar bulunduğunu ifade eden Aydoğan “Ücret konusuna da dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin Amerika ve Avrupa’nın önde gelen lisansüstü programlarının yıllık maliyeti ve yaşam masrafları Bilkent’in yıllık maliyeti ve Ankara’nın yaşam masrafının üç katı civarında. Ayrıca yurt dışındaki MBA programlarında Türkiye’den hiç bahsedilmemesi mümkün. Buna karşılık Bilkent MBA’de Türk iş dünyası dersi var. Diğer derslerde de Türkiye’den örnekler kullanılıyor. Derslere Türk işadamları misafir konuşmacı olarak geliyor. Ayrıca Türkiye’de staj olanağı da var. Dolayısıyla mezunumuz Türkiye’de çalışma konusunda donanımlı bir hale geliyor” diyor.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ: “Yüksek lisans ağırlığı arttı”

Son yıllarda Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitiminin ağırlığının arttığını söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Behar bugün üniversitelerinde 2 bin 200 öğrencinin yüksek lisans eğitimi aldığını belirtiyor ve ekliyor; “Bu sayı tüm Boğaziçi öğrencilerinin yüzde 24′ünü oluşturuyor. Ücretli tezsiz yüksek lisans programlarındaki öğrenci sayısı ise 350. Yüksek lisans programlarımızın kontenjanları seneler içindeki artışa rağmen doluyor. Çünkü eskiye oranla daha fazla insan yüksek lisans yapmak istiyor.

Tezsiz ve ek ücret ödeyerek kayıt olunan yüksek lisans programları arasında en fazla ilgiyi çekenler executive MBA ekonomi ve finans finans mühendisliği mühendislik ve teknoloji yönetimi.”

YÖNETİMDE ETKİLEŞİM

Boğaziçi Üniversitesi executive MBA programında tüm derslerde küresel bir yönetim anlayışının benimsendiğini takım çalışması becerilerinin vurgulandığını ve gerçek yaşamdan örnek sorunların incelendiğini belirterek bu nedenle halen en fazla tercih edilen programların başında yer aldığını ifade eden Behar sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Executive MBA programı yönetimde karşılıklı etkileşimi savunur ve sürekli değişen Türkiye koşullarında mezunlarının kurumlarının zorlu hedeflerine ulaşmalarını destekleyecek kişiler olmalarını amaçlar. Uygulama ile yakın bağları ve sahadan uzmanların işadamlarının ek desteğiyle program benzerleri arasında en fazla başvuru alan program olma vasfını sürdürüyor.”

KALİTE ARTIYOR

Türkiye’de belirli bir kalitenin üzerinde yüksek lisans eğitimi alma imkânının zaman içinde arttığına dikkat çeken Behar “Giderek daha çok sayıda kaliteli master ve doktora programı açılıyor. İşverenler artık yüksek lisans yapmış insanları daha fazla tercih ediyor. Tıpkı lisans programları gibi yüksek lisans programlarının da kalitelileri ve kalitesizleri mevcut. Bunun ayrımını da zaman içinde iş gücü piyasası belirleyecektir” diyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN BÖLÜMLER

MBA

Stratejik pazarlama ve marka yönetimi
Genel işletmecilik
KOBİ yönetimi
Küresel işletmecilik ve pazarlama
Yönetim bilişim sistemleri
Mühendislik yönetimi
Endüstri mühendisliği
Tedarik zinciri ve lojistik yönetimi
Mimarlık
Bilgisayar
Elektrik-elektronik
Endüstri mühendisliği ve moleküler biyoloji
Ekonomi ve finans
Finans mühendisliği
Teknoloji yönetimi

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI VE ÜCRETLERİ

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türkçe programlar 8 bin 500 YTL İngilizce programlar 9 bin 500YTL Mühendislik yönetimi ise 10 bin 500 YTL . Bu fiyatlara yüzde 8 KDV de eklenmesi gerekiyor.

Bilkent Üniversitesi’nin MSc ve doktora programlarının tümü burslu. 2006-2007 dönemi için MBA programında kredi başı ücret 468 YTL. Bu toplamda yıllık ortalama
14 bin 40 YTL ediyor.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde sunulan 1 senelik Executive MBA Yü ksek Lisans Programı 30 bin 750 YTL. Diğer bütün yüksek lisans ve doktora programları ise senelik 20 bin 500 YTL. Bu programlara başvuran öğrenciler arasından uygun görülenlere kısmi veya tam burs verilebiliyor.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi yüksek lisans programlarının biri hariç diğerlerinin ücretleri 13 bin YTL. Bilişim Teknolojileri bölümü ise 14 bin YTL.

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ndeki programların ücretleri ise 13 bin YTL olarak belirlenmiş.

Yönetim Bilimleri Fakültesi’ndeki Sanayi Liderleri programının ücreti 13 bin. Bu programdan mezun olan öğrenciler biri mühendislik alanında diğeri yönetim bilimleri alanlarında olmak üzere çift diploma alma hakkına sahip oluyor. Aynı fakültedeki Yönetimde Bilişim Teknolojileri programının ücreti ise 15 bin YTL . MBA programının ücreti 17 bin YTL Executive MBA ücreti ise 30 bin YTL.

Boğaziçi Üniversitesi fen bilimleri lisansüstü programları ve sosyal bilimler lisansüstü programları için devletin belirlediği öğrenim katkı payı ödeniyor. Ek Ücrete Tabi Yüksek Lisans Programları ise şunlar: Avrupa Çalışmaları Yüksek Lisans Programı Ekonomi ve Finans Yüksek Lisans Programı Executive MBA Yüksek Lisans Programı Finans Mühendisliği Yüksek Lisans Programı İşletme Bilişim Sistemleri İkinci Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Yüksek Lisans Programı Tıbbi Sistemler ve Bilişim Yüksek Lisans Programı Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
işverenin, lisans, tercihi, yüksek, İşverenin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557