Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09 Mart 2013, 22:28   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart İdealist yöneticinin özel başarı formülü

Sosyal sorumluluk projelerine gösterdiği duyarlılıkla tanınan Opet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurten Öztürk başarının iş dünyasında farklı tanımlanabileceğini hatırlatıyor.

Şirket yöneticiliğinde hedef sadece kâr etmek olsaydı her şey çok daha kolay olurdu. Hedefler belirlenir iş bölümü yapılır ve canla başla çalışılırdı. Ama şirket yaşayan bir organizmadır aynı zamanda. İçinde ve dışında yaşayan herkesle huzurlu bir şekilde varlığını sürdürmek ister. Organizmanın beyni demek olan yönetici ise bu organizmayı oluşturan her unsura karşı büyük bir sorumluluk taşır. Çalışanlara uyumlu huzurlu bir ortam bir gelecek sunmaktır sorumluluğu. Türkiye merkezli ilk uluslararası enerji şirketi Opet Petrolcülük A.Ş.'nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı Nurten Öztürk'le İşTcell'li Portreler dizimizde buluşmak yöneticilik dünyasına başka bir pencereden bakmamıza neden oldu. Nurten Öztürk yöneticilik sorumluluğunu vatan sevgisi ve öğretmenlik yıllarından beri içinde biriktirdiği topluma faydalı olma misyonuyla birleştirerek farklı bir başarı öyküsüne imza atıyor.

Öğretmenlikten girişimciliğe nasıl geçtiniz?
Köylerde ve kasabalarda görev yapan eğitimci bir babanın çocuğu olarak öğretmen olmaya koşullandırıldık. Aklımdan başka bir meslek sahibi olmak hiç geçmedi. Sinop Öğretmen Okulu'ndan iyi öğrencilerin seçildiği İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu'na gönderildim. Doğuya gidip oralara ışık götürme duygularıyla öğretmen oldum. Birinci sınıfta tanıştığım eşim Fikret Öztürk'le öğretmenlik dönemimizde bu duygulardan kurtulamadık. Laboratuarlardan çıkmayan çocukları çok seven eğitimciler olarak birçok ilde çalıştık. Sonra farklı illere tayin olunca eşim ayrılıp ticari yaşama atıldı.

Ticarete atıldığınızda neredeydiniz?
Mersin'deydik. Burada madeni yağ ticareti yapmaya başladık. Eşim öğretmenliği bırakıp bu işe asıldı. Birkaç yıl sonra küçük oğlumuz olunca iki sene ücretsiz izin aldım. İki senenin sonunda öğretmenliğe geri dönmek istediğimde eşim "Eğer çalışmak istiyorsan benim desteğe ihtiyacım var gel benimle çalış" dedi. Böylece ticari yaşama ben de faal olarak katılmış oldum.

Sizin katılımınızdan sonra işler nasıl gelişti?
Bir kadın olarak benim girmemle şirketin güç kazandığını düşünüyorum. Elbirliğiyle işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışarak şirketimizi daha iyi yerlere taşımayı hedefledik. 1992 yılında İstanbul'a gelerek işlerimizi büyüttük. Bir dağıtım şirketi kurmaya karar verdik. O ana kadar devlet kuruluşu Petrol Ofisi ve yabancı şirketlerin dışında hiç yerli dağıtım şirketi yoktu.

Ve Öztürkler Petrol Opet oldu.
Madem ki uluslararası şirketlerle aynı kulvarda koşacağız o halde ismi de uluslararası olmalı dedik. Yabancı dillerde noktalar yok diye Öztürkler'in Ö'sünü O olarak aldık ve OPEC'e ses uyumu olan OPET adını uygun bulduk. Madeni yağ işi sırasında Türkiye'nin dört bir yanında bayilerle tanışmıştık. Bu bayilerin güven ve desteğiyle kısa sürede şirket büyümeye başladı.

İş bölümünü nasıl yaptınız eşinizle?
Bir işi küçükten büyütmek hem çok zevkli hem de çok zor. Bir yığın mücadeleyi biz eşimle aştık. Güzel iş bölümü yaparız zamanı da iyi kullanırız. Ben hiçbir zaman patronluğa oynamadım. Fikret'in liderliğine kayıtsız şartsız uydum. Fikret Bey ileri görüşlü ve ticari açıdan çok zeki bir insandır. Bunlara saygı duyup onu destekledim. Ben de şirketi toparlamaya çalıştım. İnsanlarla ilişki kurmayı sevdiğimi fark ettim ve şirketi yapılandırırken işin insani boyutunu ele almaya başladım.

Bir yandan da sosyal sorumluluk projeleri sizin yönetiminizde.
Sosyal sorumluluk projesi yapmak ve yönetmek hiç kolay değil. Ticari bir sektördesiniz ve bambaşka bir boyutta bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Sektörde çok güzel bir yerimiz var ve akaryakıt dağıtım şirketi olarak doğrularımızdan asla taviz vermiyoruz. Ancak bu ülkeye de karşı sorumluluklarımız var. Bir taraftan ticari görevimizi yaparken bir taraftan da sosyal sorumluluk alanlarında dört nala koşuyoruz.

Bu projelerden bahsedebilir misiniz?
İlk projemiz "Temiz Tuvalet" kampanyasıydı. Kolay olmayan bir projeydi ama çok yol aldık. Kendi istasyonlarımızda eğitimlerimizi veriyor kendimizce gereğini yapıyoruz ve kullanıcının zihniyetini değiştirmek için yıllardır çalışıyoruz ama hala istediğimiz yerde değiliz. İstasyonlarımız fahri denetçilerimizce de denetleniyor. Müşterilerimize istasyonlarımıza uğradıktan sonra bize gözlemlerinizi bildirin dedik. Böylece 3 bin 700'ü aşkın gönüllü fahri müfettişimiz oldu. Hiçbir maddi karşılık beklemeden sırf inandıkları için bu projeye destek veriyorlar.

Başka projeleriniz de oldu mu?
Bu ülkede her şeyden bir sosyal sorumluluk projesi çıkarabilirsiniz. Biz de diğer bir ihtiyaca yöneldik. Küresel ısınma bu kadar gündemde değilken 2004 yılında bunun tüm boyutlarını düşünerek doğaya ne verebiliriz yitirdiklerimizi nasıl yerine koyabiliriz anlatmaya çalışan "Yeşil Yol Projesi"ni başlattık. Bayilerimize istasyonlarını yeşillendirmeleri için hedefler dayattık.

Şirketlerin başarısı karla ölçülür. Sosyal sorumluluk projelerinde ise başarıyı ölçmek daha zor. Ekibinizi nasıl motive ediyorsunuz?
Sosyal sorumluluk projelerini yürütenler Opet'in ticari faaliyetlerini yürüten kişiler. Ne zaman sosyal sorumluluk projesi var desem hepsinin gözleri parlıyor. Kendi işleri dışında artan zamanlarını hafta sonlarını ayırıyorlar. Topluma bir şeyler vermeye gelince herkes arzulu. Sorunu çözmeden peşini bırakmıyoruz. Verdiğimiz kararları en güzel şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Engelleri yıkmaya aşmaya çalışıyoruz pes etmiyoruz.

Peki nasıl motive oluyorsunuz?
Sürekli yeni projelere açılıyoruz. Örneğin bu iki projemiz için Türkiye'nin dört bir yanını dolaşınca köylerimizin çok bakımsız ve terk edilmiş olduğunu gördük. "Örnek Köy Projesi"ni geliştirdik. Seçtiğimiz köylerin doğa tarih kültürel dokusunu koruyarak geliştiriyoruz. 17 köyde projeyi uygulamaya başladık. Halk kültür evleri kurduk buralarda kurslar verilmesini sağladık. Okullara bilgisayar odası laboratuar kütüphane kurduk. Köy evleri ve meydanlarını güzelleştirdik.

Bu proje hangi projeyi açtı?
Örnek köyleri belirlerken yolumuz Çanakkale'ye düştü. Milyonlarca insanın ziyaret ettiği Gelibolu Yarımadası'nın bakımsız terk edilmiş halinden büyük üzüntü duydum. Proje köy projesi olmaktan çıktı yarımada projesine dönüştü. Özel bir proje yazdık adını da "Tarihe Saygı" koyduk. Şirket olarak üç yıl için 5 milyon dolarlık bir bütçe ayırdık. Bayilerimize çalışanlarımıza Opet'e iş yapan diğer firmalara bu projeye ne kadar destek çıkabilirsiniz diye sorduk. Herkes son derece olumlu yaklaştı. Böylelikle 150 kişilik bir ekiple çalışmaya başladık. Bazı köylerde askerden de destek aldık. Bir buçuk ay içinde adeta mucizeler yarattık. Son bir yıldır sürüyor proje. Milli Park sınırları içinde kalan tüm köyleri ve Eceabat'ı proje kapsamına aldık. En son Eceabat Meydanı'na özgürlük ve barış anıtı yapalım dedik. Taslaklar hazır sıra izin almada.

Örnek aldığınız birileri var mı?
Elbette Atatürk. Söylediği sözlere yaptıklarına baktığımda büyük bir inatla başardığını görüyorum. İnanmak ve kendine güvenmek çok önemli. Onda bu ikisi de vardı. Atatürk her zaman ders alabileceğim bir önder. Onun dışında akşamları günün özetini eşimle paylaşırım. Rhonda Byrne'in "The Secret" kitabında anlatıldığı gibi karşımdaki herhangi birinden örnek alınabilecek ne varsa almaya çalışıyorum. Örneğin hastalıkla mücadele edip yenen birinden çocuklarımızdan bile öğreneceklerimiz var.

Yönetici olduktan sonra hayattan neler öğrendiniz?
Çevremdekilerin benden daha değerli olduğunu kavradım. Ekip ruhunun başarısına şahit oldum. Hayatta aldığım en büyük ders insanın güzel şeyler yapmak isterse ve azmederse yapabileceğiydi. İyilik de kötülük de çevremizde ama hangisini daha çok beslerseniz o büyür. Biz de kalbimizde iyiliği büyütmeye çalışıyoruz. İşin büyüğü küçüğü olmadığını da öğrendim. Yaptığınız işi küçümsemeden yaparsanız bulunduğunuz yerde fark edilirsiniz. İnsan kendi kapısını kendisi açar.
Zeynep Yosun AKVERDİ
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
başarı, formülü, idealist, İdealist, yöneticinin, Özel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557