Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kariyer
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kariyer İşiniz ile alakalı ve kariyer sahibi olmak için bilgi edinebileceğiniz forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Haziran 2013, 01:14   #1 (permalink)
aRTıKYoK
Misafir Üye
aRTıKYoK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart Mülakata Giderken Dikkat Edilecek Noktalar !!!

Mülakat Teknikleri

· Her ne kadar estetik önemli değil, içerik önemli dense de her kurum dış görünüşü değerlendirir. Abartılı olmamak kaydı ile temiz ve resmi bir görünüm yararlı olacaktır. Erkekler için takım elbise ya da pantolon, ceket tercih edilmelidir. Bayanlar içinse başvuracakları işe göre etek gömlek ya da pantolon gömlek iyi bir seçim olacaktır. Bayanlar elbise giymekten kaçınmalıdır.
· Parti, politika, spor klüpleri, dinsel tercihler gibi uzlaşılması kolay olamayan konulara kendiliğinizden girmemelisiniz. Bu konular açıldığında kendi görüşünüzü başkalarının görüşlerine saygılı bir biçimde belirtebilirsiniz.
· Güleryüzlü ve sakin olmaya çalışmalısınız.
· Tanıştığınız kişilerin elini güvenle tutmalı, gözlerine bakarak konuşmalısınız.
· Sorulan soruları sabırla dinlemeli, diğer kişilerin sözlerini kesmemelisiniz.
· Yanlış ya da yanlış anlaşılabilecek bilgiler vermemeli, samimi ve güven veren bir tutum izlemelisiniz.
· Yumuşak bir sesle, tane tane konuşarak görüşlerinizi açıklamalısınız.
· Mülakat sırasında çevrenizdeki eşyalarla (Örneğin, masa üzerine bırakılmış bir kalem) ya da gözlüğünüzle oynamamaya dikkat etmeli, abartılı el kol hareketlerinden kaçınmalısınız.
· Mülakat için randevu olmanız halinde pazartesi sabah ve cuma öğleden sonralarını seçmemeniz tavsiye edilir.
· Mülakatta sorulabilecek tipik sorulara önceden hazırlanmalısınız..
Mülakat Sırasında Karşılaşabileceğiniz Tipik Sorular

· Gelecek için planlarınız nelerdir?
· Neden bizim kurumumuzda çalışmak istiyorsunuz?
· Ne tür bir iş tercih edersiniz?
· Bu iş için neden diğerlerini değil de sizi tercih edelim?
· Seyahat etmek ister misiniz?
· Bize ne tür katkılarda bulunabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Mülakat Çeşitleri
Birebir

En yaygın mülakat tarzıdır. Aday ve mülakatı yapan kişi karşılıklı 15-45 dakika kadar konuşurlar. Bu tarz bir mülakatta stratejiniz işverenle iyi bir ilişki geliştirerek, sizinle ilgili kararını olumlu etkileyecek bilgiler vermek olmalıdır.
Panel
Üç veya daha fazla işveren yarım daire biçiminde veya uzun bir masa etrafında otururlar. Masada bulunan herkes size soru sorabileceği gibi içlerinden yalnız biri sözcü olarak size soruları yöneltebilir. Bu tarz bir mülakat çok stresli ve karmaşık olabilir. Ancak size birlikte çalışacağınız insanları görme fırsatını verir. Stratejiniz sakin görünmek ve hata yapmamaya çalışmak olmalıdır. Ayrılmadan önce mutlaka mülakatta bulunanların kartvizitlerini veya isimlerini alın. Bu size başvurunuzu takip ederken kolaylık sağlayacaktır.
Stres
Bu tarz bir mülakatta mülakatı yapan kişi sizi rahatsız etmek için herşeyi yapar. Adınızı yanlış söylemek, dik dik bakmak, sizi hiç de rahat olmayan bir yere oturtmak gibi. Amacı stres yaratarak nasıl tepki verdiğinizi görmektir. Stratejiniz sabırlı ve saygılı davranmak olmalıdır.

Tur
Genellikle resmi mülakattan sonra olur. Adaya şirket gezdirilir ve aday çalışanlarla tanıştırılır. Bu aşamaya gelmiş olmanız çok iyi bir işarettir. İşverenin sizi, şirketi gezdirmek için zaman harcayacak kadar sevdiğini gösterir. Turun en zor kısmı isimleri akılda tutmaktır.Bu konuda endişelenmeyin ve dostça görünmeye çalışın.

Mülakat Öncesi Hazırlıklar

Firmayı Araştırın

Mülakatta başarılı olmak için şirketi ve hedeflerini anlamanız gerekir. Şirket hakkındaki bilginiz ne kadar çok olursa sorulara vereceğiniz yanıtlarda o kadar iyi olur. Ayrıca başvuracağınız pozisyon hakkında daha bilgili olacağınızdan hangi niteliklere sahip olmanız gerekiğini de bilirsiniz. Örneğin şirket hizmet verdiği insanların sayısıyla övünüyorsa yoğun bir iş temposuyla çalışmanız gerekecektir. Bunun üstesinden gelebilmek içinde hızlı çalışan ve baskıya dayanabilan bir insan olmalısınız. Eğer değilseniz bunu telafi etmek için neler yapabileceğinizi düşünmeye başlamalısınız. İşverenin sorduğu bir soruya verilen iki yanıtı inceleyelim.
İşveren: "Çok hızlı bir tempoyla çalıştığımızı biliyor olmalısınız. Bir önceki işinizden çok farklı bir pozisyon. Nasıl başarmayı düşünüyorsunuz."
Birinci aday: "Yapabileceğimden hiç kuşkum yok. Yeni şeylere kolay uyum sağlarım ve bunu denemeye hevesliyim."
İkinci aday: "Bu gerçekten bir önceki işimden farklı. Bu nedenle benzer bir şey deneyip nasıl olduğumu görmek istedim. Geçen ay bir yardım derneğinde yoğun bir tempoda gönüllü olarak çalıştım ve uyum sağlayabildiğimi gördüm. Bu özelliğimi burdada kullanmayı isterdim."
İlk aday denemeye hevesli ancak ikinci adayda dersine çalışmış ve üstesinden gelecek yeteneğe sahip bir insan profili çiziyor. Şimdi sıra sizde. Zayıf bulduğunuz yönlerinizi yazın. Sonra ayrı bir kağıda bu konularda size yöneltilebilecek soruları yazın. Soruları önceden tahmin etmek ve cevaplarınızı hazırlamak görüşme sırasında beklemediğiniz bir soruyla karşılaşıp duraksama ihtimalini azaltacaktır.

Mülakata hazırlık

Artık karşılaşabileceğiniz soruları biliyorsunuz. Sıra biraz pratik yapmakta. Pratik yapmanın en iyi yolu bir arkadaşınızdan size soru sormasını istemektir. Pratik yapma nedeninizin cevapları ezberlemek değil güveninizi arttırmak olduğunu unutmayın.
Mülakat Sırasında

Görüşmeye gittiğinizde sekretere geldiğinizi bildirin. Büyük bir olasılıkla size oturmanız için bir yer gösterecek ve kahve ikram edecekdir. Size gösterilen yere oturun ancak içecek teklifini kibarca reddedin. Eğer beklemeniz gerekirse çevrenizi inceleyin. Çalışanların memnuniyeti, telefonun ne sıklıkta çaldığı gibi size işyeri hakkında bilgi verecek ipuçlarını gözleyin. Kesinlikle dergilere ya da gazetelere gözatmayın.
Genel olarak tüm iş görüşmeleri dört bölümden oluşur:
· Selamlaşma
· Isınma
· Soru cevap
· Kapanış
Selamlaşma

Çok kısa ama çok önemlidir.
Gülümseyin
Göz teması kurun
Güvenli bir şekilde el sıkışın
Sizinle görüşen kişinin adını söyleyin. Bu hem mülakatınızı yapan kişinin adını aklınızda tutmanızı sağlar hem de kibarca olur.
Mülakat öncesi kendinizi tanıtın. Bu hem kibar bir harekettir hem de o iş için çok fazla başvuru varsa, mülakat yapan kişiye yardımcı olur.
Bu aşamada işverenin ilk izlenimlerinin oluştuğunu unutmayın.

Isınma

Aranızda bağ kurulmasını sağlayacak kısa arkadaşca bir yorum yapın. Bunun gerekli olduğunu ve sizin göreviniz olduğunu unutmayın. Olumlu ve münakaşa yaratmayacak şeyler söylemeye çalışın. Negatif şeyler söylemekten kaçının.
"Ne kadar güzel bir gün. Harika bir hava var." gibi
"Fotoğraftaki eşiniz mi?" gibi bir soru sormayın. Eğer o değilse ne olacak?
Isınma aşamasında işverenin sizin hakkınızdaki düşünceleri gelişir. Eğer sizden hoşlanırsa yolun yarısını geçtiniz demektir.

Soru cevap

İşveren size hazırladığı listeye göre sorular yöneltebileceği gibi sizin verdiğiniz cevaplara göre de soruları yönlendirebilir. Mülakatlarda sıkça sorulan sorulardan bazılarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Kapanış

Gülümseyin, işverenin elini sıkın ve teşekkür edin.
Mülakattan Sonra

Takip

Kötü geçen bir mülakatın ardından yapacağınız takiple mülakatın olumsuz etkilerini düzeltebilirsiniz. Görüşmeden sonra her hafta telefonla veya mektupla sonucu takip edin. Kendinizi hatırlatın ve istekli olduğunuzu belirtin. Araştırmalar işverenlerin ısrarcı adaylardan etkilendiğini ancak çok az insanın görüşmeden sonra işi takip ettiğini göstermiştir. Işe olan ilginizi kaybedene kadar ya da başvurduğunuz pozisyona bir başkası alınana kadar takibe devam edin. Bu size artı puan kazandıracaktır. Fakat aşırı ısrarcı bir tutum da bazı durumlarda ters etki yapabilir. Şirket prensiplerini gözönünde bulundurarak hareket etmeniz tavsiye edilir. Eğer red cevabı aldıysanız bu sizin aynı pozisyona tekrar başvuramayacağınız anlamına gelmez. Bir veya iki ay sonra pozisyon hala açıksa başvurmaktan çekinmeyin. Geçen süre içinde işverenlerin beklentileri değişebileceği gibi istedikleri gibi bir aday bulamamış olabilirler. Bu olay tahmin ettiğinizden çok daha sık meydana gelir.

Pazarlık

Size teklif yapıldıktan sonra düşünmek için süre istemekten çekinmeyin. Bu garipsenecek bir davranış değildir. Eğer şansınız olursa, telefonda pazarlık yapmak çok daha kolaydır. Çünkü yüzünüzün aldığı şekil hakkında endişelenmezsiniz. Her konuda pazarlık yapamayacağınızı unutmayın. Üzerinde konuşabileceğiniz konular:
· Ücret
· Terfiler
· Sağlık hizmetleri
· Çalışma saatleri
· Eğitim masraflarınızın karşılanması
· Barınma imkanları
· İzin süresi gibi başlıklar altında toplanabilir.

ALINTI
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dikkat, edilecek, giderken, mülakata, noktalar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557