Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Kimya
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kimya Kimya dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ekim 2011, 12:15   #1 (permalink)
| DJ |

-life4kill- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 17 Ağustos 2011
(Mesajlar): 4.047
(Konular): 1295
Renkli Para : 5941
Aldığı Beğeni: 5
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Nükleer Enerji

Nükleer Enerji
ATOM ENERJİSİ
ÇEKİRDEK KARARLILIĞI
NÜKLEER REAKTÖRLER
TÜRKİYE'DE NÜKLEER ENERJİ
RADYOAKTİF ARTIKLAR
ATOM BOMBASI

Modern Atom Teorisi
Atom: Maddenin kendi özelliklerini taşıyan en küçük yapı birimine atom dendiğini ilkokul mezunları bile biliyor artık.
Atomun yapısı: Basitçe çekirdek etrafında dönen elektron topluluklarından oluşan atomun yapısında (+) pozitif ve (-) negatif kütleler bulunur. İlk atom teorisinde günümüze kadar sayısız atom modelleri üretilmiştir. Bunlardan bazıları kabul görmüştür.
Örnek olarak:
Thomson' un " üzümlü kek benzetmesi".
Bohr' un atom içinde klasik mekanik kullanmaya çalıştığı modeli.
Ruderford' un boşlukta dolanan elektronların oluşturduğu ve kütle yoğunluğunun çekirdek tarafından oluşturulduğu modeli
De Broglie'nin Bohr' a katılmasının yanında elektronların dalga formunda olduğunu savunduğu modeli.
Heisenberg'ise elektronların hızının ve yerinin aynı anda bulunamayacağını savunmuştur.
Günümüzde kullanılan modern atom teorisi bu modellerin sentezinden oluşmuştur.

Atom Enerjisi
Çekirdeğin bağlanma enerjisi: Bu cümlenin anlamı atomun parçalarını bir arada tutan, kütlenin enerjiye dönüşmüş hali olarak basitçe açıklanabilir. Pozitif yüklü parçacıklarla yüksüz parçacıkların bir arada bulunmasını sağlayan güncel olarak bilinen elektriksel bir kuvvet yoktur, kütle çekim kuvveti ise protonlardan dolayı oluşan itme kuvvetini eşitleyecek kadar değildir. Bu protonlar ve nötronların kendi aralarındaki etkileşime güçlü çekirdek kuvveti denir.

Çekirdekte kararlılık:
Elektriksel kuvvetlerin çekirdeği dağıtma eğilimine karşı güçlü çekirdek kuvveti ise çekirdeği bir arada tutmaya yöneliktir. Mantıksal olarak proton sayısının çoğalması halinde çekirdeğin bütünlüğünün bozulma tehlikesi oluşacağı görülür. Çekirdek bu durumu ortadan kaldırmak için parçacık fırlatır. Bozunum adı verilen bu olay sayesinde çekirdek bütünlüğünü korur. Bu reaksiyonun gerçekleşebildiği elementlere radyoaktif elementler denir.
Örnek olarak:
Uranyum. Radyum. Plütonyum
Çekirdek bölünmesi:
Radyoaktif elementlerin nötron bombardımanı sonucu parçalanmasına Fizyon denir.
En genel olarak Nötronlarla bombardıman edilen 235U atomu yaklaşık 1/10¹² saniye süreyle kararsız uyarılmış 236U atomunu oluşturur. Bu fazlalık nötron atomun küresel simetrisini bozarak yassı bir yapı oluşturmasına yol açar. Elektriksel kuvvet üstün çıkarak çekirdeğin iki parçaya ayrılmasına neden olur. Reaksiyon sonucu farklı elementler oluşabilir. Bu reaksiyonlar sonucu nötron kaybı olmaz. Fakat asıl kütlede eksilme görülür, bu eksilme enerjiye dönüşür. İşte günümüzde kullanılan Nükleer enerjinin büyük bir kısmı bu şekilde elde edilir.

Nükleer reaktörler:
Fizyon enerjisinin kontrollü bir şekilde ortaya çıkarıldığı sistemlerdir. Genel olarak nükleer reaktörleri iki sınıfa ayırabiliriz. Ticari olarak ısı ya da elektrik kaynağı olarak nükleer reaktörler iki şekilde kullanılır. Ayrıca sentetik element üretiminde, tıpta, nükleer füzelerin yapımında kullanılır.
Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan reaktörlerde, ağır bir nükleer yakıtın bulunduğu, öz tankı vardır. Çoğu reaktörde nötronları yavaşlatıp zincir reaksiyonu başlatabilmek için moderatör ortamlar vardır.
Reaktörlerde, düşük güçlü reaktörler dışında, üretilen ısının taşınması için soğutucu sıvılar kullanılır. Reaksiyon hızını kontrol edebilmek içinde kontrol üniteleri vardır. Nükleer reaktörlerin çalışmasında, radyoaktif yan ürünlerin kullanılmasında ve tehlikeli atıkların atılmasında çok katı güvenlik kuralları uygulanır.
Nükleer güç tesisleri:
2 Aralık 1941 insanoğlu burada ilk zincir reaksiyonunu başlatarak nükleer enerjiyi kontrollü bir şekilde serbest bırakmayı başarmıştır. Petrolü olmaya ülkeler geç kalmadan nükleer santraller korumaları gerektiğini anladılar. Çünkü petrol kaynakları gittikçe azalmakta ve fiyatları bu azalmalara doğru orantılı olarak yükselmektedir. Nükleer ve hidroelektrik santrallerini yeterli kapasitede olması petrole bağımlılıklarını en aza indirger.
Nükleer santrallerde çok karmaşık aygıtlara ihtiyaç duyulur. Nükleer yakıtın yakıldığı ocak çok iyi kontrol edilmelidir. Bu esnada ortaya çıkan çok büyük miktardaki ısı enerjisini kullanmak için ısı değiştiricilerine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda reaksiyondan dışarıya ışın kaçması kesinlikle önlenmelidir.
Türkiye' de Nükleer enerji:
Yurt dışından ithal edilen doğalgaz ve petrol teminindeki güçlükler karşısında Nükleer enerji alternatif bir kaynak olarak devreye girdi. Uzun vadeli üretim progr¤¤¤¤¤ göre 2005 yılından itibaren Nükleer enerji kullanımına başlanması programını önümüzdeki günlerde devreye girmesi bekleniyor.
Halen ticari Nükleer santrallerin yakıtı durumunda bulunan Uranyum ülkemizde Salihli-Köprübaşı havzasında ve Yozgat-Sorgunda yoğunlaşmış durumdadır. Türkiye' de toplam tabii ¤¤¤¤l uranyum rezervi halen 9129 tondur. Eskişehir Sivrihisar'da Dünya' nın en büyük Toryum rezervi bulunmuştur. Bulunan miktar yaklaşık 380.000 tondur. Ülkemizde Toryum rezervlerinin enerjiye dönüştürebilecek teknolojilerinin geliştirilmesi bekleniyor. Böyle bir projeyle ülkemizin ithal enerjiye bağımlı olma zorunluluğu ortadan kalkabilir.
Radyoaktif Artıklar:
"Madde yok edilemez" bu söz bize ne anlatır?
Biz herhangi bir yoldan enerji elde ederken kullandığımız hammaddeyi yok etmiyoruz, sadece o maddenin form değişimine sebep oluyoruz. Nükleer santrallerde de durum yukarıdakinden farklı değildir. Üstelik nükleer santrallerdeki atıklar diğer bütün enerji üretim merkezlerindekilere göre çok daha büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Böyle olmasına rağmen nükleer artıklar ağırlık olarak termik artıklara oranla çok daha azdır. Orta boylu bir Nükleer santralin bir yıllık ortalama artığı 1,5 ton ağırlığındadır ve 380 lt lik bir alan işgal eder. Nükleer artıkları %95' i tekrar kullanılmak üzere özel tesislere gönderilir. Geriye kalan yüksek seviyeli artıklar camdan yapılmış silindirler içinde toprak derinliklerine yada okyanus diplerine depolanır.
Nükleer santrallerin çevreye etkileri:
Çevre kirliliği insan hayatının yakından ilgilendiren bir olaydır. masraflı olmakla beraber, alınacak önlemlerle bir ölçüde kısıtlanması mümkündür. Ancak Nükleer bir kazanın önlenmesi mümkün değildir. Açığa çıkan radyoaktif maddeler doğa koşullarının etkisiyle Dünya' nın büyük bir kısmını etkilenmesine yol açabilir. Örneğin, "Çernobil Nükleer Santrali" kazasının çevrenin geniş çaplı radyoaktif maddelerle kirlenmesine neden olmuştur. Bir Nükleer santralin güvenli sistemlerle dahi insan hatasının göz ardı edilemeyeceği kabul görmektedir.
Nükleer kazalarda iki önemli tehlike söz konusu olmaktadır:
* Radyoaktif maddelerin, kazanın meydana geldiği nükleer merkez bölgesinde yoğunlaşması.
* Gaz ve parçacık şeklinde radyoaktif maddelerin nükleer merkez bölgesinin dışına taşarak geniş bir sahayı etkisi altına alması. ( Çernobil Nükleer faciasının Karadeniz bölgesindeki etkisi gibi).
Bu olaylardan ilki diğerinden daha etkili olmakla beraber ikincisi yıllarca etkisini kaybetmemesi açısından daha uzun vadeli bir tehlike teşkil eder. Toprak üzerinde bu etkilerin yoğunlaşmasının asıl sebebi atmosferin depolama ve radyoaktif taneciklerin hava olaylarıyla toprak yüzeyinde birikmesidir. Bu birikim bitkilerin kökleri onlarla beslenen hayvanlara oranda insanlara geçebilecek, kalıcı bir etki oluşturmaktadır. Yeraltı ve yüzeysel sular ( göller, denizler ) radyoaktif maddelerle kirlenmesi doğanın radyoekolojik dengesinin bozulmasına sebep olur.
Atom bombaları :
Manhattan projesi,Manhattan birleşik devletler ordusu mühendisler bölüğünün yapmış olduğu çalışmalardır. 1942'de bu projenin başına getirilen general Leslie Groves, Oak Ridge, Tenn., de büyük bir arazi satın alarak uranyum 238'den uranyum 235 yakıtını ayırmak için gerekli tesisleri kuruldu.
Birçok zorluklar aşılarak Oak Ridge gaz difüzyon tesislerinde Uranyum izotopları ayırma işlemi için gerekli yutucu engelleri geliştirildi ve kuruldu. İlk bomba denemesinde bir miktar Uranyum kütlesi bir başka uranyum kütlesine fırlatılıyor, ikisi birlikte kritik kütleyi aşarak patlayıcı kütle haline gelecektir. Sentetik bir element olan Plütonyum kullanılan bir diğer bomba türü de aynı günlerde yapıldı. Bu reaktörlerde ise Plütonyum' u; Uranyum 238 çekirdeklerini nötronlarla bombardıman ederek üretiyorlardı. Ve 16 Temmuz 1945 ' de denendi. Bu patlayan ilk atom bombası olmuştu.
Bu fizyon reaktörlerinin sürekli gerçekleşmesi ise; fizyon reaksiyonlarının her birinin birkaç nötron serbest bıraktığını, dolayısıyla zincir reaksiyonun devam etmesi ile mümkündür.
-life4kill- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
enerji, nükleer


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557