Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Eylül 2012, 22:15   #1 (permalink)
Münzevi

Esila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 20 Eylül 2012
(Mesajlar): 1.205
(Konular): 225
Renkli Para : 167087
Aldığı Beğeni: 219
Beğendikleri: 352
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
tick Hedefe Ulaşma Terapisi

Her şeyde olduğu gibi hedeflerimize varmak için de plan yapmak belli bir program takip etmek ve kararlı olmak işimizi kolaylaştıracaktır. Hayat kısa hedefler ise pek boldur. Bir gün bir şey ister bir sonraki yıl farklı bir yere odaklanırız.

Kim tutar seni sen bildikten sonra ne istediğini!

İnsanın hayatında hedeflerinin olması güzeldir. Motive eder canlandırır hele bir de ulaşma yolunda adım adım ilerliyorsanız mutlu olmanız için küçük ve günlük sebepler yaratır. Hedef belirlemek; hangi yaşta ve hangi şartlarda yaşadığımıza bağlı değildir. Önemli olan hayatın neresinde olduğunuz değil ona doğru pencerelerden bakabilme yeteneğiniz olmasıdır. Eğer hedefiniz varsa yaşama daha sıkı sarılırsınız. Her şeyde olduğu gibi hedeflerimize varmak için de plan yapmak belli bir program takip etmek ve kararlı olmak işimizi kolaylaştıracaktır. Hayat kısa hedefler ise pek boldur. Bir gün bir şey ister bir sonraki yıl farklı bir yere odaklanırız. O halde hedeflerimizin üzerine planlı şekilde gitmek hayattan istediklerimizi almak yanında alım sürecimizi de kısaltacaktır.

Kim olursan gel önerilere kulak ver!

Herkesin hedefine varmak için saptayacağı yöntemler ve ulaşma aşamaları farklıdır. Tecrübelere kulak verilerek süreç kısaltmak ise daima mümkündür. Şimdi hedefe ulaşma sürecinin aşamalarına hep beraber bir göz atalım.

Hedefe varmak birkaç farklı süreç içerir

- Hedef belirlemek
- Nasıl ulaşılacağına dair program yapmak
- Programdan sonra uygulamaya koymak

Bu süreçlerin tamamında rahat olmalı acele etmemeli cesaretimize ve güvenimize sahip çıkmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Karar vermek en zor aşamadır!

Karar aşaması her zaman çok önemlidir. Bu tamamen kendimizle yapılan bir kişisel savaştır. Etrafımıza bakıp inceleme yaptığımızda birçok insanın aslında ne istediğinden pek de emin olmadığını görürüz. O halde yapmamız gereken öncelikle kararlı olmaktır.

- Hedefimizin ne olduğuna karar verelim.
- Birden fazla hedefimiz olabilir. O zaman bizim için en acil ve önemli olanı gündeme alalım.
- Bu saptamayı yaptıktan sonra üzerinden bir gün geçmesini beklemeli sabah uyandığımızda yeniden bu konu üzerinde etraflıca düşünerek kesin kararımızı vermeliyiz.

İşe yoğunlaşmadan evvel bu hedef için enerji ve zaman harcamaya gönüllü olduğumuzdan emin olmamız gerekecektir.

Hedefimi görmeliyim!

Hedefimizi biz her ne kadar bilsek ve iyi tanısak da ulaşılabilir olması açısından somut hale gelmesi önemlidir. Bunu yapacak olansa yine biziz.

- Hedef saptamamızı yaptıktan sonra ne olduğunu kesin ve net bir biçimde kağıda dökelim. Bu yazı ile yazılabileceği gibi duruma göre resim ile de ifade edilebilir. Çizimin çok ustaca olması gerekmez. Baktığımızda bizim anlamamız yeterli olacaktır.
- Yazdığımız bu yazı veya yaptığımız çizime ait kağıdı ille de hayat alanımız içerisinde bulunacağı ve kolayca enerjimizi alabileceği bir yere koymakla işimize devam edelim. Bunun için çanta veya cüzdanımız en ideal yerlerdir.
- Dikkat etmemiz gereken önemli bir şık; bu resmi veya yazıyı başkalarının gözünden korumaktır. Diğer insanların somut hedefimizi görmesi dünyanın sonu olmamakla beraber konu bize ait olduğundan o sadece bizim verdiğimiz enerji ile beslenmelidir.
- Her sabah uyandığımızda hedefimizi yazdığımız veya çizdiğimiz kağıda mutlaka bir kere bakmalı ve dokunmalıyız. Bakmak hedefimizi bize yeniden hatırlatarak güven verirken dokunmak var olan enerjimizi ona aktarmamıza yardımcı olacaktır. Bu kağıda bakarken olumsuz herhangi bir şey düşünmemeye dikkat etmek yerinde olacaktır.
- Hedefimizi belirleyip ona ısınmaya başladıktan sonra sıra ona varmak için yapılacaklara gelmiş demektir. Elimize yeniden bir kağıt ve kalem alarak ona ulaşmak için gerekli olan her ne varsa listemizi hazırlayalım. Bu listeyi kendimize sorular sorup cevaplar vererek hazırlamak en kolay yol olacaktır.

Hedefe koşarken kendime sormam gerekenler:

Ulaşmak için neler yapabilirim? Kimlerden yardım alabilirim? Maddi bir bedel ödenmesi gerekmekte midir? Maddi bedel ödenmesi zorunlu ise var olan olanaklar bu bedeli karşılamaya yetecek midir? Dışarıdan destek alınması gerekiyor mu?

Hedef yolu zorludur dış destek bazen zorunludur. Her daim kendimize yeterli olmamız mümkün olmayabilir. Kimi zaman bizim dışımızda kalan insanların da bize yardımcı olmaları gerekebilir. Bu moralimizi bozmamalı ancak süreç içinde ters etkilenmemek adına planlı ve dikkatli olmaya gayret etmeliyiz.

- Dış destek gerekiyorsa bu konuda yardım alınabilecek kimseler var mıdır? Varsa kimlerdir? Özellikle dışarıdan destek alınması gereken aşamalarda insanların kimi olumsuz davranışları ile canımızı yakma olasılıkları olduğundan kişileri dikkatlice saptamamız gerekmektedir.
- Talebin yapılacağı insanların bizim elde edeceklerimizden sağlayabilecekleri bir fayda varsa bunun da not edilmesi ilgili aşamada kullanılmak üzere yararlı olacaktır. Karşımızdaki insanları şu veya bu şekilde ilgilendiren bir durum olduğunda yaklaşımlarının daha olumlu olma ihtimali yüksektir.
- Yapılan maddi manevi talepler her zaman karşılanacak diye bir zorunluluk yoktur. Karşılanmayabileceği de göz önünde bulundurularak seçeneklerin mümkün olduğunca çeşitlendirilmesi ve dışarıdan destek almak en son aşamada gündeme gelmelidir.
Planı gözden geçirelim…
Saptamalar yapıldıktan sonra artık plan tamamlanmış ve gözden geçirilme vakti gelmiş demektir.
- Bunu yapmadan önce iyi bir uyku çekmenizi öneririm. Uyuyup uyandıktan sonra zihin son derece açık olacağından iyi bir uyku saptanan planın tekrar daha sağlıklı bir biçimde gözden geçirilmesine ve gereksiz kısımların elenmesine yardımcı olacaktır.
- Bu arada aklımıza yeni bazı fikirler gelmişse planımızı revize etme imkanımız da olacaktır. Planlarımızı gözden geçirirken sıcak bir papatya veya yasemin çayının bize eşlik etmesine izin verirsek ruhumuzun da huzur katsayısı yükselecektir.
- Tüm planımızı kontrol edip değişiklik yapmayacağımıza inandıktan sonra sıra 'Hedef Bölme Oyunu'na gelmiş demektir.

Hedef Bölme Oyunu

Plana mümkün olduğunca sadık kalın.
İnsanın plan yapması ve kendisi ile bu plana sadık kalıp aşamalarını takip edeceğine dair anlaşma yapması önemlidir. Plan yapıp kendimizle buna sadık kalacağımıza dair anlaşma yaptıktan sonra hedefimizi küçük parçalara ayırmak işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Buna dilediğiniz adı verebilirsiniz ben 'Hedef Bölme Oyunu' demeyi tercih ediyorum. Hayat da aslında bir oyun değil midir?
Oyuna başlayacağımızda doğru mekan saptaması yapmak büyük bir önem taşımaktadır. Sakin kötü kokulardan arındırılmış bir mekan bize hem güzel duygular verecek hem de doğru kararlar almamızda yardımcı olacaktır.
Mekanda yer alan renklerin açık pastel ve huzur veren tonlarda olmasına dikkat edin. Açık pastel renklerle hazırlanmış bir mekan bulmak her zaman kolay değildir. Durum böyleyse müdahale ederek elimizde bu tonlarda olan ne varsa kullanmak suretiyle mekanı donatabiliriz.

Mekanı seçtikten sonra rahat edebileceğimiz bir yere oturalım. Planımızı yeniden elimize alarak gözden geçirelim. Onaylıyorsak artık planı küçük parçalara bölebiliriz demektir.

Asıl büyük hedefimize varmak için planımız içerisinde yer alan ve kat etmemiz gereken aşamaların tamamını bir çizelge haline getirerek her biri için gerçekleşmesi gerektiğine inandığımız olası tarihi üzerine yazalım. Tarihler somuttur bu yüzden planın üzerine tarih koymamız durumu daha gerçekçi bir hale getirecektir. Hedefe ruhen odaklanmamıza yardımcı olur.

Parçalara ayrılmış küçültülmüş ve her biri için tarih belirlenmiş hedeflere varmak daha büyük hedeflere varmaktan daha kolay olacağından ilerleme hızımız yükselecek ve olumlu sonuçlar çoğaldıkça motivasyonumuz artacaktır.
Kimi zaman zaaflarımıza esir düşerek yapmamız gereken işleri ihmal ederiz. Konulan küçük hedefler ve belirlenen tarihler neyi ne zaman nasıl yapmış olduğumuza dair bir otokontrol geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Her hedefe bir kerede varacağız diye bir kural yoktur. Üç denemeden sonra başarısız olursak planın bu kısmını yeniden gözden geçirip revize edelim.
O an için revize mümkün değilse ve eğer olabiliyorsa planın farklı bir kısmına geçelim.

Bunu da yapamıyorsak bir veya iki gün bekleyerek bu süreyi yeni bir strateji geliştirmekte kullanalım.

Yapılan ufak tefek revizeler zaman kaybedip moralimizin çökmesine engel olacaktır. Planı uygulayıp değişiklikleri gereken yerlere monte ettikten sonra başarı herkes için kaçınılmazdır

Elîf aşktır Nûn sabır.. Hem Elîf'teyim hem Nûn'da..
Bir ney misali inlerim her şiirin sonunda, Elîf dedim Nûn geldi ardı sıra..
Esila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
hedefe, terapisi, ulaşma


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557