Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Ekim 2012, 22:40   #1 (permalink)
B/aşk'a

Başak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 27 Ekim 2012
Nerden: Aydın
(Mesajlar): 546
(Konular): 237
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 193156
Aldığı Beğeni: 169
Beğendikleri: 166
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Çokluk Paradoksu Seçim Yapmayı zorlaştırıyor

Yapılan araştırmalara göre alternatif çok olunca seçmek de zorlaşıyor. Yani gardırop ne kadar dolu olursa olsun ortaya bir seçim zorluğu çıkıyor. Uzmanlar, bu sendromun kaynağını alternatifin çok olmasına bağlıyor...

DOLABIM TIKA BASA DOLU AMA GİYECEK HİÇBİR ŞEYİM YOK!

'Giyecek hiçbir şeyim yok!' sendromu birçok kadının başına gelen bir durum. Dolap giysilerle dolu olsa bile bir türlü o gün giyecek bir şey bulamayız. Bu hem günlük hem de iş hayatımız için geçerli. Hele hele her gün süslenip işe şıkır şıkır gidilmesi gereken sektörlerde bu sendrom daha ağır yaşanabiliyor. Stresli ve yoğun iş hayatında kendilerine küçük mutluluklar arayan kadınlar kendilerini alışverişe veriyor ve belki de hiç giymeyecekleri kıyafetleri sırf o an hoşlarına gittiği için alabiliyorlar. Sonuç: Giyilmeyen kıyafetlerle dolu bir dolap.

Kılık kıyafet kadınların belki de her gün kafa yordukları konulardan biri. "Yarın/bugün işe giderken ne giyeceğim? Onu geçen hafta giydim, bu hafta giysem fark edilir mi? Toplantı var, çok şık olmalıyım!" düşünceleri birçok kadına tanıdık gelmiştir. Özellikle insanlarla direkt iletişime geçiyorlarsa veya vitrin denen konumdalarsa giyimlerine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bazı sektörler giyim konusunda daha rahatken bazı sektörlerde işe her gün özenerek ve şık gitmek gerekiyor. Sadece kadınlar değil tabii. Erkekler de dikkat ediyor fakat kadınların önem göstermesi gereken çok detay var. Birçok erkek takım elbiseyle işi kurtarırken kadınlarda seçenek çok olduğu için karar vermek de zor oluyor. Kot pantolon ve tişört giyerek gidilen işlerde bu sıkıntı çok yaşanmıyor. Fakat kumaş pantolon, etek, gömlek, ceket giymek zorunda kalan kadınlar bu kararsızlığı daha sık yaşıyorlar. Hemen hemen her kadın "Koskoca gardırop, içi de tıka basa giysi dolu, yine de giyecek bir şeyim yok!" diye sitem etmiştir. Bunun nedenini psikolog Beyhan Budak iki şekilde açıklıyor: İlk sebep, kadınların kendilerini yeterince tanımamaları. Kendini, tarzını tanımayan kadın rastgele alışveriş yapıyor. Ucuzluk olduğu için bir sürü kıyafet alıyor ya da ısrarcı ve dilbaz bir satış personelinin "çok güzel oldu, harika durdu" gibi komplimanlarına kanıp alabiliyor. Ya da vitrinde güzel duran elbiseyi içinde rahat edemeyeceğini bile bile alıyor. Bir başka neden de bunu alayım, zayıflayınca giyerim düşüncesi. Budak, bunun aslında "içinde rahat edebileceğim, bunlarla ben beğenilerimi yansıtıyorum' diyebileceği hiçbir şeyim yok anlamına geldiğini söylüyor. İkinci sebep ise o güne başlarken gösterilen mükemmeliyetçi tutum. Örneğin kadın, önemli bir toplantıya gidiyorsa mükemmel görünmek isteyebilir. Kıyafetlerden beklentisi bu olduğunda hiçbir kıyafetinin buna uygun olmadığını fark edebilir. Beklenti yüksek olduğundan hiçbir kıyafeti o gün için yeterli buladığı için gardırobun karşısına geçtiğinde giyecek hiçbir şeyi olmadığını düşünüyor.

ANLIK MUTLULUK İÇİN GİYSİ ALIYORUZ
Fransa'da iki uzman araştırmacı 'Elbise, zevk ve işkence: Kadınlık hakkında' adında bir kitap yazdı. Bu uzmanlardan psikanalist Lydia Taieb'e göre "Her kadın zaman zaman zor dönemlerden geçer. Çıkıp alışveriş yapmak, üstümüze yeni bir iki şey almak, deri değiştirme hissi bize iyi gelir" diyor. Çok sık olmamak kaydıyla bu da olumlu bir şey. Fakat uzmanlar bu sendromu yaşayan birçok kadının asıl sorununun "Fakir fukaranın iki tane elbisesi var. Ben bir dolap dolusu elbisenin karşısına geçmiş, 'giyecek şeyim yok' diye sızlanıyorum" düşüncesi olduğunu söylüyor. Yani kendilerini suçlu hissediyorlar. Denizbank'ta bireysel danışman olarak çalışan Sevinç Kafadar için güzel bir gün olacaksa, kıyafet seçmek çok vaktini almıyor. Eğer sıkıntılıysa karar veremiyor. Kafadar, her gün süslenip püslenip işe gelmenin zor olduğunu anlatıyor: "Kıyafet bulmak zor oluyor, her gün süsleniyorsunuz. Sizden bakımlı olmanız bekleniyor. Sürekli aynı şeyi giymek de olmaz. İnsanlarla iş yapıyoruz ve ilk izlenim çok önemli. Bu da giyim ve makyajla oluyor." Kafadar, dolapta giyilmeyen birçok kıyafet olmasını şu şekilde açıklıyor: "Çok stresli bir tempoda çalışıyoruz ve aralarda kendimize küçük mutluluklar arıyoruz. Bunu da genelde alışverişle sağlıyoruz. Çok kısa bir süreliğine de olsa alışveriş yapınca mutlu oluyoruz. Alırken de çok düşünemiyoruz. O an, o ruh haliyle 1-2 defa giyeceğimiz ya da hiç giymeyeceğimiz şeyleri alabiliyoruz.. Bunun sonucunda da dolapta bir sürü giyilmeyen kıyafet oluyor."

Yapılan bazı araştırmalara göre alternatif çok olunca seçmek de zorlaşıyor. Yani gardırop ne kadar dolu olursa olsun ortaya bir seçim zorluğu çıkıyor. Budak, bu sendromun kaynağını alternatifin çok olmasına bağlıyor. Büyük ihtimalle daha az elbisesi olan bir kadın bu sendromu daha az yaşıyor. Gardırop diyeti de bu düşünceyi destekleyen bir uygulama. Amaç, kıyafetlerinizle olan ilişkinizi gözden geçirmeniz. Bu diyet 'alma' demiyor, 'bilinçli ol, ihtiyacın olmayan şeyleri alma' diyor. Doğuş Grubu Strateji Grup Başkanı Özlem Denizmen de bu diyeti uygulamış. Bir ay boyunca sadece 6 kıyafet giymiş. Denizmen, ne alacağınızı bilerek ve neyi neyle kombinleyeceğinize karar vererek alışverişe çıkılmasını tavsiye ediyor: "Zayıflayınca giyerim, ne de olsa 20 TL diye düşünerek alışveriş yapmayın. İndirimlerde kendinize şunu hatırların: Bugün dünyadaki tek indirim günü değil!" Giyim tercihlerinde bireyin psikolojik, sosyal, estetik ihtiyaçlarını tatmin etme arayışı da var. İmaj Danışmanı Suna Kabadayı, giyimin kişinin vaadini desteklemesine bakıyor. Kıyafetin onu nasıl temsil edeceğine kişi kendi karar vermeli diyen Kabadayı, kişiye yakışmış mı, fiziğine uygun mu, tenine gitmiş mi, kişiliğini, değerlerini yansıtıyor mu gibi soruların önemli olduğunu söylüyor.

GİYİMLE ETRAFA MESAJ VERİLİYOR
Dolabı açıp giyecek bir şey göremeyen kadın kendini alışverişe veriyor. Fakat kadın vücudunu tanımazsa, tarzını bilmezse yine aldığı kıyafetler dolabın bir köşesine giyilmemek üzere gidiyor. Bu durumun kadınlarda görülmesinin nedeni çekicilik kriterlerinin genelde kadın ve erkek için farklı olması. Kadınların giydikleri kıyafetler aslında çevrelerine verdikleri bir tür mesaj. Giyilen kıyafetler de kurulan iletişimi etkiliyor. Örneğin, önemli bir toplantıya giderken daha muhafazakar, sade kıyafetler tercih ediliyor. Bu kıyafet çevreye "şu anda ciddi konular konuşacağız ve iş modundayım" diyor. Kişiyi de iş moduna geçmesi açısından destekliyor. Giyim ile psikoloji açısından çift yönlü bir iletişim olduğunu belirten Budak giydiklerimizi ruh haline göre seçebildiğimiz gibi giydiklerimizin de ruh halimizi etkileyebildiğini söylüyor. Modacı Özlem Süer, gri, lacivert, siyah renklere yönelen tek renkli kombinlerde otoriter imajın daha kolay sağlanabileceğini söylüyor. Tek parça, tek renk ve detaysız mürebbiye elbiseleri, yüksek yakalar, sivri bitimler, asimetrik kesimler bu algıyı pekiştiren detaylardan. Gözlük, otorite imajına güç katarken saç modeli ve makyaj da keskin ve net ifade adına önemli unsurlar arasında.

KIYAFET PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR
Giysiler ve o giysilerin içinde nasıl hissedildiği kişinin bütün gününü etkiliyor. Dar tıkış bir ceket hareket kabiliyetini kısıtlayabiliyor veya kısa bir etek nedeniyle rahat oturulamıyor. Bu da yapılan işlerin aksamasına neden oluyor. Diğer yandan kendinizi o giysi içinde iyi hissetmiyorsanız veya yakıştıramadıysanız başkaları ne düşünür düşüncesi bütün gün kafanıza takılabiliyor. Bu da konsantrasyon sağlanmasını engelliyor. Budak böyle durumlarda bazı kadınların beğenilmeyeceği korkusuyla iletişim kurmak için bile isteksiz olduklarını söylüyor. Bir tekstil firmasında insan kaynakları uzmanı olarak çalışan Gözde Çimen, kot-tişörtün kendisi için ideal kıyafet olduğunu söylüyor: "Hafta sonu rahat giyindiğim zaman 'ohh' dediğim oluyor." Her sabah gardırobun önünde yarım saat harcadığını belirten Çimen, tam bulduğunu düşünürken hep kafasında bir soru işareti olduğunu ve başka bir kıyafet denediğini söylüyor. Giyim kuşama çok para harcadığını belirten Çimen alışverişin ne kadar keyif verse de, maddi açıdan biraz zorladığını söylüyor. Böyle durumlarda Çimen'in imdadına kardeşinin kıyafetleri yetişiyor.

Hangi sektörde ne giyilmeli?
- Hukuk, bankacılık, denetim gibi geleneksel sektörlerde çalışan kadınlar otoriter, ciddi, mesafeli, güvenilir mesajını vermek için klasik resmi giyim diye tanımlanan koyu renk takımlarla beyaz, krem, bej tonlarında bluzlar veya bir kumaştan kalıplı elbise, onu tamamlayan ceketler tercih edebilir. Aksesuarlar ise dikkati yüze odaklayacak şekilde, abartıdan uzak durmalı.

- Hizmet, satış, pazarlama, danışmanlık alanında çalışan kadınlar için, uzlaşmacı, güvenilir bir imaj vermek için etek, pantolon veya elbiselerle uyumlu farklı renklerde gömlek, bluz ve ceket giyilebilir.

- Reklam, mimari, medya gibi giyim konusunda katı kuralların olmadığı sektörler için ise kadınlar şık spor giyim tarzını samimi ve yaratıcılık vaadini güçlendiren tercihlerle kullanılabilir. Burada kişinin kendini anlatması daha ön planda. Alışılagelmişin dışında aksesuarlar, renkli gözlük çerçeveleri, ilginç takılar kullanılabilir.

Öneriler
- Çalıştığınız kurumun giyim kültürüne dikkat edin.
- Göz alıcı makyaj yapmayın, abartılı takılar takmayın.
- Modayı takip etmek adına profesyonel duruşa zarar verecek aşırılıklardan kaçının. Mesela desen modası, geleneksel sektörde önerilmiyor.
- Beyaz gömlekler, etek ceket, etek pantolon takımlar olmazsa olmazlar arasında.
- Lacivert, siyah gibi koyu renklerde 2 takım, klasik kesimlerde pantolon ve kalem etek, beğendiğiniz renk ve kesimlerde birkaç ceket, kaşmir ve merserize hırka, bunları tamamlayacak aksesuarlarınız olsun.
- Ne giyeceğiniz konusunu son ana bırakmayın.
- En sevdiğiniz 2 elbisenizle 'bunları niye aldım bilmem ki' dediğiniz 2 elbisenizi dolaptan çıkarın. Bu elbiselerin çağrıştırdığı sıfatları yazın: Hanım hanımcık, orijinal... Bu sıfatları alt alta koyunca neyi sevip neyi sevmediğinizi göreceksiniz.
- Sorunların adını koyun. Sorun renklerde mi, boyda posta mı? Sonra elbisenin size nasıl bir imaj vermesini beklediğinizi de belirleyin: Ciddi mi, otoriter mi, genç görünümlü mü? Yazan : Zeynep Mengi

Senin çelme taktığın yerden başlıyorum hayata..
Varsın yara içinde kalsın dizlerim, Yüreğim kadar acımaz nasıl olsa.

Başak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
çokluk, paradoksu, seçim, yapmayı, zorlaştırıyor


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557