Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Ocak 2013, 20:47   #1 (permalink)
B/aşk'a

Başak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 27 Ekim 2012
Nerden: Aydın
(Mesajlar): 546
(Konular): 237
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 193156
Aldığı Beğeni: 169
Beğendikleri: 166
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Etik Liderlik Fark Yaratıyor

Liderin vizyoner olması, riski üstlenmesi elbette önemli. Ancak yeterli değil... Herkes için daha adil ve mutlu bir dünya için inisiyatif alması da gerekli. Etik liderlik evrensel bazda geçerliliği olan, herkese eşit uygulanan erdemler üzerine kurulur...

ERDEMSİZ ZENGİNLİK MUTLULUK GETİRMEZ

Erdemsiz zenginlik anlamdan yoksundur. Bir toplum, eğer maddi kalkınmanın yanında manevi kalkınmayı da sağlayamazsa yaratılan zenginliğin mutluluk sağlaması mümkün olmaz. Toplumların ilerlemesi sadece ekonomik ya da teknolojik gelişmelerle olmuyor. Bir toplumu refah toplumu yapan, onun ahlak seviyesidir.
Ludwig Van Beethoven "Çocuklarınıza erdemli olmayı öğretin, insanlığı ancak bu mutlu kılar." der.

Ahlaki ya da etik değerlerin tanımı, bir toplumdan diğerine ve zamana göre farklılıklar gösterir. Hırsızlık her toplumda ahlak dışı bir davranıştır. Ancak hangi davranışların "hırsızlık" kapsamına girdiği konusunda anlayış farklılıkları vardır. Mesela fikri mülkiyet haklarının ihlali bir toplumda "hırsızlık" olarak ele alınırken diğerinde "normal" olarak değerlendirilebilir. Türkiye'de bir çok eğitimli insan kopya CD, korsan kitap almakta bir sakınca görmezken ileri batı toplumlarında öğrenciler ders kitaplarından fotokopi bile çekmemeye özen gösterirler.

Erdemli olmayı sadece kendi ilişkilerimiz çerçevesinde sınırlarsak ahlaklı davranmış olmayız. "Komşuluk ahlakı" sadece kendi sokağımızda yaşayan kişiler için geçerli olduğu zaman dünya üzerinde insanlıktan bahsetmemiz mümkün olmaz. Bir insanın dini değerlere sahip olması onun mutlaka ahlaklı olmasının garantisi değildir. Liberal bir görüşe sahip olmak da insanı ahlaksız yapmaz. Üstün ahlaklı insanlar, dindarlar arasından çıkabileceği gibi herhangi bir dine mensup olmayanlar arasından da çıkabilir.

Etik liderlik evrensel bazda geçerliliği olan, koşullara ya da kişilere göre değişmeyen ilkelerle hareket eden, herkese eşit uygulanan erdemler üzerine kurulur.

Erdemle ilgili ilk metinler, Konfüçyüs'ün kıssaları , Atinalı filozofların hayatın anlamı üzerine koydukları düşünceler ve kutsal kitapların öğretileridir. Modern çağda hukuk, etik, ahlak hatta din, aslında birbirine çok yakın değerlere ve ilkelere dayanır. Bunlar adalet, eşitlik, dürüstlük, sorumluluk gibi temel değerlerdir.

Doğruyla yanlışın farkını bilmek önemlidir; ama daha da önemlisi doğruları yapma cesaretini ve iradesini gösterebilmektir. Kişisel çıkarımızın tehdit altında olduğu durumlarda da ilkeli ve etik davranabilmektir.

Ahlak anlayışı mutlak değildir. Zaman içinde evrilir ve gelişir. Nasıl toplumsal ahlak zaman içinde değişime uğruyorsa iş ahlakı da değişime uğrar. Yakın bir zamana kadar iş etiğinden bahsedildiğinde somut bir kalite standardı kasdedilirdi. Müşterileri aldatmamak, onları kandırmamaktan ibaret bir dürüstlük anlayışıydı söz konusu olan. Bundan yirmi yıl önce, süte su katmayan, mücevherin altın ayarıyla "oynamayan" bir şirket, etik kurallara uyan bir şirket olarak değerlendiriliyordu ama bu şirketlerin sigortasız işçi çalıştırmaları ya da çevreye zarar vermeleri hiç sorgulanmıyordu bile.

Şimdi ise dürüst olmak ahlak basamaklarının en alt seviyesinde kaldı. Elbette bu ilk basamakları bile çıkamamış kötü örnekler var; ancak artık toplum şirketlerden bundan çok daha fazlasını talep ediyor. Eskiden bir fabrikanın atıklarını doğaya bırakması normal karşılanırken bugün bu durum, hem suç hem de ahlaksızlık olarak kabul ediliyor. Daha da ötesi bugün şirketlerden doğal kaynakları geliştirecek alternatif yollar bulmaları bekleniyor.

Şirketlerden beklentiler de değişti. Bugün artık iş ahlakı, "ne yapılmaması" gerektiğinden çok "ne yapılması gerektiği" ile ilgili tarif edilmeye başlandı. Bugün bir şirketin itibarlı kabul edilmesi için şirketin ürünlerini pazarladığı ülkelerdeki yerel değerlere ve kültüre saygılı olması bir zorunluluk oldu.
Bugün bir şirketin hammadde tedarik ettiği ülkelerdeki yerel üreticileri suistimal etmemesi o şirketi itibarlı yapmaya yetmiyor. Body Shop’un daha 1990'lı yıllarda Uluslararası Af Örgütü ile işbirliği yaparak müşterilerini insan haklarının sağlanmasına yönelik "iz bırakmaya" çağıran dünya çapında bir kampanyayı başlatması gibi sorumluluklar üstlenmesi gerekiyor.

Bugün şirketler için ahlaklı ve etik olmak, sağduyunun ve vicdanın sesine kulak vermek demektir. İtibarlı bir şirket olmak "dünyayı daha iyi yaşanılır bir yer yapmak" için çaba göstermeyi gerektirir.

Bu sebeple ben gerçekten değerlerle yönetilen bir şirket yaratmanın duvarlara vizyon ve misyon yazıları yazmaktan çok daha anlamlı işler yapmakla mümkün olacağı kanaatindeyim. Değer merkezli olmayan şirketlerin sürdürülebilir bir büyüme sağlayamayacağına inanıyorum. Tıpkı insanlar gibi şirketlerin de pusulası vicdanlarıdır. (Şirketlerin Pusulası Var Mıdır?)

Immanuel Kant "Ahlak, kendimizi nasıl mutlu edeceğimizi değil, mutluluğumuzu nasıl değerli kılabileceğimizi gösteren bir öğretidir." der.

Howard Gardner, sosyal paylaşım mecralarının dünyayı şekillendirdiği günümüzde, doğruluk, iyilik, hakikat gibi erdemlerle ilgili görüşlerimizin derinden etkilendiğini söyler. Çok kutuplu, çok kültürlü, çok sesli sanayi sonrası toplum, neyin ne kadar erdemli olduğunu "kaygan" bir zemine taşımış ve bu düşüncelerimizi "göreli" bir hale getirmiştir. Gardner'in de dediği gibi "Artık tek bir doğru değil, doğrular vardır ve bunların her biri kendi alanı için uygun, her birinin yanılması mümkün ama her biri sürekli gelişmeye ve iyileştirilmeye açıktır."

Gardner, bu kaygan zeminde, daha adil ve mutlu bir dünya yaratabilmek için bu çağın ruhuna uygun olan iyi, doğru ve güzel değerleri yeniden bulmak ve erdemli olmayı tekrar tarif etmek zorunluluğu içinde olduğumuzu vurgular.
Küreselleşmenin yol açtığı toplumsal, çevresel, sosyal ve kültürel sorunlara ancak küresel bir etik anlayışının yaygınlaşmasıyla çare bulunabilir. Alman din bilgini Dr. Hans Küng, bu anlayışla 1990 yılında ’Global Etik’ ("weltethos") fikrini ortaya atar ve ortak etik standartları temelinde bütün uluslara, dinlere ve kültürlere mensup insanların birlikte barış ve huzur içinde yaşamalarının, daha barışçıl ve adil bir dünya için birlikte çalışmalarının hiç de ütopik olmadığını söyler. Bu paralelde de "Şiddetsiz bir kültür ve bütün yaşam biçimlerine saygı; dayanışma kültürü ve adil bir ekonomik düzen; hoşgörü kültürü ve samimi bir yaşam; herkesin insan olma bakımından eşitliği" üzerine kurulan Dünya Etiği Projesi'ni geliştirir. (Projekt Weltethos)

Dr. Hans Küng 'ün önerdiği küresel anlamda hâkim olan bir etik anlayışı ancak Howard Gardner'in dediği gibi "etik zihne sahip" kişilerle sağlanabilir.
Howard Gardner'a göre doğru, gerçek ve güzel olan erdemlerin bu kadar kaygan olduğu bir dünyada "etik zihin" sahibi kişi kendisine, "Ben nasıl bir insan, çalışan ve vatandaş olmak istiyorum? Eğer benim işimde çalışanların hepsi aynı bakış açısına sahip olsaydı ya da herkes benim yaptığımı yapsaydı dünya nasıl olurdu?" diye soran kişidir.

Gardner'a göre "ötekileri" anlamaya çalışmak ve onlarla işbirliği kurmanın yollarını aramak gerekir. Herkesin birbiriyle bağlantılı olduğu dünyamızda hoşgörüsüzlük ve saygısızlık artık geçerli seçenekler değildir.
Ancak hoşgörü, anlayış ve empati tek başına yeterli değildir; insanların sadece hoşgörülü olması yetmez. Kendi çıkarlarının da ötesinde, içinde yaşadıkları toplumun ihtiyaç ve talepleri ve herkesin esenliği için nasıl özveriyle çalışabilecekleri üzerine kafa yormaları da gerekir.

Moliere, "Sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz." der. Dolayısıyla sadece üzerimize vazife olanlarla değil, herkes için daha adil ve mutlu bir dünya için etik liderlik konusunda da inisiyatif almalıyız. Unutmamalıyız ki, inisiyatif kullanmak, çoğu zaman başkalarının yapmaya çekindiği ya da direndiği bir konuda "bir adım öne çıkıp" değişimi başlatan kişi olma riskini almak demektir.

Anita Roddick "Bir grup düşünceli ve idealist insanın dünyayı değiştirebileceğinden kuşkunuz olmasın. Aslında dünyayı değiştirenler hep bu bir grup insan olmuştur." der.

Ben her birimizde bu gücün var olduğuna inanıyorum. Daha ahlaklı bir dünya için her birimizin katkı sağlayabileceğine inanıyorum. Yazan : Temel Aksoy

Senin çelme taktığın yerden başlıyorum hayata..
Varsın yara içinde kalsın dizlerim, Yüreğim kadar acımaz nasıl olsa.

Başak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etik, fark, liderlik, yaratıyor


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557