Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Mart 2013, 00:05   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Başarısının sırrı hayata pozitif bakmak...

Altı yıldır Aviva Hayat ve Emeklilik'in en başarılı beş finansal danışmanından biri olmayı başaran Arzu Beyazıt başarısının sırrının 'pozitif bakış açısı' olduğunu söylüyor. Ciddi bir trafik kazası geçirdiği yıl bile ilk beşe girmeyi başaran Beyazıt hiçbir zorluğun onu hedeflerinden alıkoyamayacağını söylüyor. Beyazıt yalnızca kendisiyle yarışmayı ilke edinmiş.


Türkiye'de 1991'de Commercial Union adıyla kurulan Aviva Hayat ve Emeklilik'in son altı yıldır başarısını en istikrarlı şekilde sürdüren finansal danışmanı Arzu Beyazıt.

1997'de Aviva'da çalışmaya başlayan Beyazıt yılda ortalama 200 bin dolarlık satış gerçekleştiriyor. Ayda ortalama beş bin YTL kazanıyor.

İşe başladığından beri her yıl en yüksek satışı gerçekleştiren beş finansal danışmandan biri olmayı başarmış. Kendisi dışında listeye altı yıl üst üste girebilen başka bir danışman olmamış.

Ankara Bahçelievler şubesinde çalışan Beyazıt, trafik kazası geçirip üç ay hastanede kaldığı yıl bile ilk beşe girmiş. Çünkü hastanedeyken de müşterileriyle bağını koparmamış, hastanedeki doktorları sigortalamış.

Beyazıt başarısının sırrının hayata olumlu bakmak ve kendini işine adamak olduğunu söylüyor. En önemli motivasyon kaynağıysa 'kendisi'.

22 Ağustos 1975 Hatay doğumlu. Osman Ötken Anadolu Lisesi ve Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun.

Beyazıt'la kariyerini, işe yaklaşımını ve satışta başarının sırlarını konuştuk.

HEDEF BİLİNCİ

Nasıl bir aile ortamında yetiştiniz?

- Babam makine mühendisi, annem Halk Eğitim Merkezi'nde müdür yardımcısı. Her zaman kendimi geliştirme ve önüme sürekli yeni hedefler koyma bilinciyle yetiştirildim. Hedeflerime emin adımlarla ve bahane değil çözüm üreterek ulaşmam gerektiğini öğrendim.

Aviva'da çalışmaya nasıl başladınız?

- Üniversiteyken insanlarla iletişim kurabileceğim, onlara hizmet verebileceğim bir işte çalışmayı hayal ettim. Mezun olduktan sonra Hürriyet İK'da bir ilan çok dikkatimi çekti. Aviva'nın, o zaman ki adıyla Commercial Union'ın, 300 yıllık köklü bir şirket olduğunu öğrendim. Mülakatlarda ayrıntılı şekilde sorgulandım. Finansal danışmanlığın bana çok uygun bir iş olduğunu düşündüm.

ERKEN KALKARIM

Bir haftalık programınız nasıl?

- Sabah çok erken kalkıyorum, dokuzda ofiste oluyorum. Günde en az üç görüşme yapıyorum. İptal olan görüşmem olursa müşterilerimi ziyaret ederim. Elimden ajandam düşmez. Bazen müşterilerim eşleriyle de tanışmamı istiyor. O zaman akşamları evlerini ziyaret ediyorum.

Yaptığınız görüşmelerin ne kadarı satışla sonuçlanıyor?

- Eski müşterilerime yaptığım ziyaretlerle birlikte ayda en az 60-80 görüşme yapıyorum. Bir müşteriyle iki kez görüşme yapıyoruz. Yaptığım görüşmelerin yüzde 70'i satışa dönüyor.

Yıllık ne kadar satış yapıyorsınuz? Aylık kazancınız ne kadar?

- Yıllık minumum 200 bin dolarlık satış yapıyorum. 2004'te eklenirse bir milyon dolarlık satışa ulaşmışımdır. Aylık dört ya da beş bin YTL kazanıyorum. Kotanın çok üzerinde satış gerçekleştiriyorum.

Satış sırlarınızı paylaşır mısınız?

- En önemli sırrım çok çalışmak. Müşterilerle iki görüşme yapıyoruz. Görüşmelerde karşımdaki insanın ne kadar önemli bir iş yaptığımı anlamasını sağlıyorum. Mesleğime ne kadar değer verdiğimi, şirketime bağlılığımı, şirketimin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyorum. Satışı yüzde 80 kapattığım süreç ilk görüşmedir. Kişi bu sigortayı yaptırmak zorunda olduğunu hissediyor. İhtiyaç analizi aşamasında yaşanmış örneklerle müşteriye hayatta risklerle karşılaşabileceğini hissettiriyorum. Daha sonra ihtiyaçları belirleyip rapor sunumumuz için ikinci radevuyu alıyorum. Bunlar pozitif iletişimle başarılıyor. Pozitif düşünmeyenlerin hiçbir şeyi başaramayacağına inanıyorum.

ÖNEMLİ AYRINTILAR

Hangi ayrıntılara dikkat ediyorsunuz?

- Müşterilerle sohbet etmek çok önemli. Müşteriyi sorulara boğuyorum. Verdiği cevaplardan ihtiyaçlarını, beklentilerini ve önem verdikleri şeyleri çıkartıyorum. Müşterilerle ilgili her türlü ayrıntıyı, mesela doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini ya da sevdiği ressamları not ederim. Onlara değerli olduklarını hissettirebilmem çok önemli.

Sonuca nasıl gidiyorsunuz?

- İkinci görüşme aşamasında müşterinin aklında kalmamı sağlayacak ve şirketimizden anı olacak bir hediye götürürüm. Müşterilerimle ilişkilerim satıştan sonra bitmez. Kendilerinin, eşlerinin ve çocuklarının doğum günlerinde, evlilik yıldönümlerinde mutlaka ararım.

Mevcut müşterileriniz yeni müşteriler getiriyor mu?

- Yedi yıl boyunca müşterilerimin devam oranı yaklaşık yüzde 98'di. Bunu sıcak iletişimi kesmeyerek, her zaman benim ve şirketimin yanlarında olduğumuzu hissettirerek sağladım. Bu sayede onlar da bana yeni kaynaklar üretiyorlar. İşimin gelişmesindeki en önemli etken referanslarım.

Kaç farklı müşteri tipi var?

- Üst, orta ve düşük gelir düzeyinde olan üç müşteri tipi var. Bence en büyük risk altındaki müşteri grupları üst ve düşük gelir düzeyindekiler. Orta gelir grubundakiler kendilerini güvence altına almaları gerektiği bilincine sahipler. Onlara daha rahat satış yapabiliyorum. Düşük gelirliler çok zorlanarak geleceğe yatırım yapabiliyorlar. Üst gelirlilerin riski çok büyük. Benim müşteri kitlem genelde yüksek gelirliler. Ama her müşteriye verdiğim değer aynı.

ELEKTRİĞİ ALIRIM

Satış yapmakta en çok zorlandığınız müşteri tipi hangisi?

- En çok soğuk bir yapıya sahip müşteri tipine satış yapmakta zorlanıyorum. Daha ilk el sıkışmada zaten o elektriği alıyorsunuz. Ama ben bu müşteri tipini de ikna edebiliyorum. Bunun sırrı da iletişimden geçiyor. Ancak hayalleri ve beklentileri olmayan, hayatlarına önem vermeyen insanlara satış yapmak zor.

Gençlere mesleğinizi önerir misiniz?

- Kesinlikle öneririm. Finansal danışmanlık insanların hayatlarına çok etki edebildiğiniz bir meslek. Bir başka önemli nokta da farklı sektörlerden olan insanların bu alanda çalışıyor olması. Ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. İş arkadaşlarım arasında endüstri mühendisliği, iktisat mezunu olanlar da var.

Kendinizi geliştirmek için ne tür kitaplar okuyorsunuz?

- Satışla ilgili kitapları okuyorum. İşime olumlu yansıyor. Düşünce gücünü konu alan kitapları da seviyorum.

ÖRNEK OLACAĞIM

Hayatta kimleri örnek alıyorsunuz?

- Hülya Avşar azmi ve çalışkanlığıyla beni etkiliyor. Ancak en önemli örneği kendimin yaratacağına inanıyorum. İşimde en iyi olmak en büyük hayalim.

Transfer teklifleri geliyor mu?

- Farklı şirketlerden çok iyi teklifler geldi. Ancak ayrılmayı hiç düşünmedim. Benim için maneviyat ve şirketime bağlılık çok önemli. Savunduğum ve güvendiğim bir şeyi satmak isterim. Gidip başka bir şirketin ürününü pazarlamak bana çok ters geliyor. Zaten en başta müşterilerim beni vurur.

Evli misiniz?

Bekarım ve bu durumdan çok mutluyum. Evlenmeyi düşünmüyorum çünkü işimle evliyim, işimi çok seviyorum. Bu işin sağladığı özgürlüğe çok alıştım. Evleneceğim kişi de buna ayak uydurmak zorunda kalacak. Hayatımı sürdürebildiğim miktarın biraz üzerinde kazanç benim için yeterli. Çünkü paylaşmayı da seviyorum. Yardıma muhtaç insanları destekliyorum. Üç çocuğu okutuyorum.

Motivasyonumun sırrı benim

Motivasyonunuzun sırrı nedir?

- Motivasyonumun sırrı benim. İnsanın en büyük rakibinin kendi zayıf yönleri olduğuna inanıyorum. Kötü bir günümdeysem kendimi olumlu düşünmeye şartlandırıyorum. En önemli şey sağlık. Sağlığım bozulmadığı sürece hiçbir şey beni engelleyemez. Yaşadığım trafik kazasının ardından bu bakış açım daha da pekişti. Kaza sırasında öleceğimi düşünmüştüm. En başından en üst noktayı hedefleyerek işe başladım. Kafama koyduğum şeyi mutlaka gerçekleştiririm. Hiçbir şey beni olumsuz yönde etkileyemez. Kötü geçen görüşmeler beni en fazla 10 dakika etkiler. Başarı beni motive ediyor. Başarının başarıyı getirdiğine inanıyorum. Bir basamak çıktıktan sonra inmeyi kabullenemiyorsunuz. Adanmışlık benim için çok önemli. Çalışmaya başladığım ilk günden beri masamda duran yazı da şöyle diyor: 'Müthiş bir adanmışlık yoksa muhteşem bir başarı da yoktur.'

Büyük bir kaza geçirmişsiniz. Bu kaza sizi nasıl etkiledi?

- 2 Ekim 1999'da Ankara'dan Antakya'ya giderken trafik kazası geçirdim. Bir hafta önce önemli bir görüşme yapmıştım. Kazanın üzerinden 10 gün geçtikten sonra hastaneden müşterimi aradım. Müşterim iyileştikten sonra görüşebileceğimizi söyledi. Onu hastaneye davet edip satışı yaptım. Sağ kolum yaralı olduğu için bir arkadaşım yerime belgeleri doldurdu. O günden sonra adım 'tek kollu canavar'a çıktı. Hastanedeki doktorlarla görüştüm ve beş doktoru sigortaladım. Kazadan sonra doğum günümü 2 Ekim olarak kabul ettim. Kolumda hálá yara izi var ancak kapattırmayı düşünmüyorum. Çünkü birçok müşterime bu deneyimimden faydalanarak satış yaptım.

Altı yıldır ilk beşte

Aviva 1998'de başarılı finansal danışmanları ödüllendirmek için Martı Kulüp'ü kurmuş. Sistemde altın, gümüş ve bronz üyelikler var. Belirli satış kotasına ulaşan ve en az yüzde 92 müşteri kalıcılığı sağlayanlar ödüllendiriliyor. Beyazıt altı yıldır ilk beş finansal danışmandan biri olarak 'altın kulüp' üyeliği kazanıyor. 2001'de satışta Türkiye birincisi olmuş. Başarıları nedeniyle Beyazıt'ın bir resmi, genel müdürlükteki toplantı odasına asılmış. 'Altın kulüp' üyeliğine hak kazanmak için yılda en az 180 bin dolarlık satış yapmak gerekiyor. Altın kulüp üyeleri yurtdışı tatili kazanıyor.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakmak, başarısının, hayata, pozitif, sırrı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557