Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15 Mart 2013, 00:08   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart İletişimsizlik

Hayatın ta kendisidir iletişim.Yirmi dört saatlik gün kavramının içerisinde bir an bile onsuz kalamadığımız bir yaşam biçimi.Ve sonuç kendini tanıyabilmebaşarımutluluk ve diğerleri.Hepimizin hayatında bu kadar önemli yer tutan bu olgu. Ancak toplumumuzun yapısını ve her gün yaşadıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda iletişimden çok bir iletişimsizlik durumunu daha çok yaşıyoruz.

Bu konu ile ilgili yapılan bir araştırma sonucunda sorulan sorular ve cevapları ve uzmanların bu cevaplar karşısındaki yorumlarını sizlerle paylaşmak istedim.
Tabi bu soruların sizler tarafındanda yanıtlarınıda merak ediyorum .

1.Sizce iletişim nedir?

‘Bir verici ve bir alıcı şahıs arasındaki anlamlı alışverişlerin tümüyani sözlü ve sözsüz mesajlarsözle veya davranışla açıklanan ifadeler’ diye yorumluyorlar araştırmacılar bu kavramı.İnsanlar anlamak ve anlaşılmak istiyor.Bu soruya gençlerin %98’inin verdiği yanıtta buydu.Ancak bireyler anlamak ve anlaşılmak istiyorlarsa ilk önce buna hazır olmalılar.Yani araştırmacıların da dediği gibibir verici ve bir alıcı ortamı oluşturmak durumundayız.Zaten toplum olarak problemimizin temeli buradan kaynaklanıyor. Hepimiz kendimizi anlatmak anlaşılmak ve anlamak istiyoruz.Ancak sürekli bir konum kargaşası yaşıyoruz.Bu nedenle ne vericine alıcı olabiliyor ve sonuç olarak kapatıyoruz kapılarımızı iletişime.

2.İnsanlarla olan ilişkilerinizde en sık karşılaştığınız problem nedir?

Bu soru karşısında gençlerden aldığım yanıtlar şunlardı: Yanlış anlaşılmakhiç anlaşılmamakönemsenmemekbencillikinsanların menfaatleri doğrultusunda hareket etmeleriönyargılı davranmalarıyalan söylemeleri ve dinlemeyi bilmemeleri.

Yukarıdaki yanıtlarda açıkça görülüyor ki temel sorunumuz ya yanlış anlaşılmakya da hiç anlaşılmamak.Bunun yanında bireysel doğrularımız (herkesin herşeyi çok iyi biliyormuşcasına davranması)önyargılarımızbirbirimizi dinleyemememiz her geçen dakika bizleri birbirimizden daha da uzaklaştırıyor ve farklı kutuplara çekiyor.Görünen o ki birbirimizi yeterince önemsemiyor ve hepimizin sahip olduğuna inandığım sevgimizi birbirimize vermek yerine sürekli yargılıyoryargılıyor ve bir sonuç alamıyoruz.

3.Herhangi bir insanla diyalog halinde iken karşınızdaki insanın hangi hareketi sizi sinirlendirir?


Bu soruya gençlerin %80’i iletişimde göz teması kurmamak ve çok bilmişlik yanıtını verdiler.Ayrıca dinlenmemekilgisiz tavırlarlaubalilik yanıtları da önemsenecek kadar fazlaydı.

Görünen o ki insanlar iletişim yaşarken önemsendiklerini ve değer gördüklerini bilmek istiyorlar.Bununda en iyi yolunun göz teması kurmak olduğunu düşünüyorlar.Ayrıca verdikleri yanıtlar doğrultusunda anlaşılıyor ki gençler akıl hocalarına değilsadece kendilerini anlayabilecekdinleyebilecek ve duygu dünyalarını baskı altına sokmayacak insanlara muhtaç.Bunun yanında ciddiye alınmamakilgisiz tavırlara maruz kalmak da gençleri sinirlendiriyor ve iletişim bozuklukları doğuruyor.


4.Anlaşılmadığınızı anladığınız zaman ne yaparsınız?

Bu soruya gençlerin %70’lik bir kısmı susarımsinirlenirimorayı hemen terk ederim gibi yanıtlar verirken %30’u tekrar anlatmayı denerim cevabını verdi.

Bu verilere göre anlaşılıyor ki anlaşılmadığımızı anladığımız zaman çoğumuz olumsuz tepkiler gösteriyor ve vazgeçiyoruz.Kendimizi yaterince kontrol edemiyor ve belki sorunun bizde olabileceği ihtimalini bile düşünmeden duygularımızın akışına bırakıyoruz kendimizi.Yeterince mücadele etmememizden dolayı da her gün birbirimizi biraz daha kaybediyoruz.Tekrar anlatırım cevabını veren %30’luk kısımsa kendini kontrol etmeyi başaran takdirlik insanlar.Ne dersiniz biraz mücadele ile şu %30’luk kısmı genişletmeye?

5.Ünlü düşünürlerden biri ‘İnsan anlaşılmıyorsa suç kendisindeanlamıyorsa suç karşısındadır’ diyor. Bu konu hakkındaki görüşleriniz.

Bu soruya aldığım yanıtlarda katılanlarkısmen katılanlar ve hiç katılmayanlarda oldu.Ancak cevaplar değerlendirildiğinde ortaya çıkan ortak yanıt şuydu:’İnsan kendisini yeterince doğru ifade ettiğine inanıyor ve tekrar deneyip hala anlaşılmıyorsabu iletişim kurduğu insanın kültürel düzeyine ve eğitim seviyesine bağlı olabilir.’Ancak toplumumuzun yapısı göz önüne alındığında yeterince mücadeleci insanlar olmadığımızdan sorunun kökeni yine ifade eden bireyden yani anlatım tarzından kaynaklanıyor.Anlaşılmak elimizde yeterki nasıl anlatacağımızı bilelim.

6.İnsanlardan en büyük beklentiniz nedir?

Bu soruya aldığım bir çok yanıt arasında insanların en çok rahatsız oldukları konular ikili ilişkilerde dürüst davranılmamasısaygı eksikliği ve samimiyetsizlikti.Bunun yanında en büyük beklentileri güven iyi niyet duyarlılıkkarşılıksız ilişkiler ve en önemlileri sevgi ve hoşgörü.

Gençlerimiz yapmacıksızdoğalsamimi ve sevgi dolu ilişkilerin özlemini çekiyorlar.Birbirimizi kaybetmemek uğruna söylediğimiz yalanlaraslında bizlerin birbirimizi her geçen gün biraz daha kaybetmesine yol açıyor.Ve bu sorunun yorumunu gençlerimizin çoğunun beklentilerini açık olarak ifade ettiği bir cümle ile bitirmek istiyorum.

Yalansızgüvensevgi ve hoşgörü dolu bir dünya yaşanılacak bir dünyadır.

7.İletişimde en çok neye önem verirsiniz?Sözlü ifadeye mi beden diline mi?‘

Beden dili olarak adlandırdığımız sözsüz iletişim duyguları coşkuları anlatır.Sözlü iletişimde kullanılan sözcükleri vurgularbilincin denetimi dışında olduğundanağızdan çıkan sözcükler ile kişinin gerçek duygu ve düşüncelerin arasındaki çelişkileri açığa vurur.’

Bu açıklamadan da anladığımız gibi iki iletişim yolunu ayrı çerçeveler içerisinde değerlendirmek mümkün değil.Hemen hemen anket yapılan bütün gençlerimiz de bunun farkında ve ikisini bir bütün olarak değerlendiriyorlar.Kısacası iletişim yaşarken önemli olan sadece ağzımızdan çıkan sözcükler değilbunları beden dilimizle bütünleştirip nasıl ifade ettiğimizdir.Zaten çoğu anlaşılmazlığı bu yüzden yaşamaz mıyız?Söylediğimiz sözcüklerde yanlış ifadeler göremeyiz ancak birden bir tartışmanınçatışmanın ortasında buluruz kendimizi.Bunun sebebi beden dilimizle verdiğimiz mesajlardır.Vebu mesajlar karşımızdaki insana kendini önemsiz ve değersiz hissettiriyorsa artık ağzımızdan çıkan sözlerin pek bir anlamıda yoktur zaten.Beden dili ve sözcükleri arasında bir bütünlük oluşturamayan insanlarbu nedenle kendilerini ele verirler.

8.İletişim kopukluğu yaşadığınızda sorunu kimde ararsınız?kendinize öz eleştiri yapabiliyor musunuz?
Yaptığım araştırma gösteriyor ki iletişim kopukluğu yaşadığımızda savunma mekanizmalarımız anında harekete geçiyor ve hemen suçu karşımızdakine yüklüyoruz.Sorunu ortaya koyup düşüncelerimizi paylaşmak yerinehepimiz sanki birer azizmişizcesine kendimize haklı bir yan buluyor ve artık gerisiyle ilgilenmiyoruz.Ancak olayın üstünden biraz zaman geçtikten sonra kaybedeceklerimizle yüz yüze geldiğimizde kendimizi karşımıza alıyoruz ve eğer biraz bilinçliysek sorguluyoruz.Özeleştiri yapmayı bilmiyoruzortak bir paydada buluşmayı da.Bu nedenle yaşanılan her olayda insanların üstüne biraz daha yük biniyor ve bir zaman sonra taşınamayacak hale geliniyor.Duyarlılığımızı o kadar kaybetmişiz kineredeyse kendi zekamızla yarattığımız makinelerden bir farkımız kalmamış.Olgunluksuçu başkasına yüklemek değilsorunun nedenlerine inip olayı daha geniş çerçevelerde değerlendirip çözüme ortak olmaktır.Kaçımız denedik bir insanı suçlamak yerine kurtarmayı?

9.Şimdi duygularınızıdüşüncelerinizi en rahat paylaştığınız insanı düşünün. Sizce aranızdaki bu güzel diyalogdaki en önemli etken nedir?

insanlar kendileri olarak toplumda kabul görmekbaşkaları için değerli ve önemli insanlar olduğunu hissetmek istiyor.Çoğumuz kendimizi önemli ve sevilmeye değer bulmuyoruz.Çünkü bunları hissedebileceğimiz ortamlar çok az.Hepimizin hayatında bir ya da iki tane çok değer verdiğimiz (ailemizden sonra) insan vardır.Belki onlar için bu güne kadar bir çok fedakarlıkta bulunmuşbirçok riski göze almışızdır.Çok güzel böylesine dostluklar yaşamak ancak ya diğerleri... Belki bize göre çok basit sözcüklerle her gün onlarca insanın kalbini kırıyorkendine küsmesini sağlıyoruz.Zaman geçtikçe daha geniş insanlar halini alıyor ve birbirimizi önemsemiyor önemsemiyor önemsemiyoruz. Şimdi söyler misiniz ne anlamı var her gün onlarca insan kaybederken hayatımız boyunca iki ya da üç insan kazanmanın? Bencilliğimizin apaçık göstergesidir bu.Bence hepimiz kendimiz hakkında bir daha düşünmeliyiz.

10.İnsanlarla iletişim kurmak için ortamı siz mi yaratırsınızkarşı taraftan mı beklersiniz?

Hep kendi beklentilerimiz söz konusu bizim için.Hep almak daha fazla almak istiyoruz.Söyler misiniz herkes birbirinden bir şey bekler kimse bir şey yapmazsa yıllar boyu ne kadar ilerleyebiliriz?Gençlerimizin içinde insanlara birşeyler vermeyi hedef edinmiş bilinçliakıllı bireyler yok değil tabi. Ancak çoğumuzun bu çekingenliği yüzünden bir gün birbirimize ‘seni seviyorum’ demeyi bile söyleyemeyecek konuma geleceğiz.İnanın paylaşmak bu kadar zor değilbiraz cesaret hepsi bu.Ancak böylelikle birbirimize ulaşabiliriz.

11.Toplumumuzda yaşadığımız iletişimsizlik sorununun temel sebebi sizce nedir?
Eğitimsizlikbencillikgüvensizliksevgisizlikdüş ünce tembelliği hoşgörü ve saygı eksikliği.

Ne güzel ifade etmiş gençlerimiz temel problemlerimizi.Çoğunlukla aldığım ve bence de en önemli olan ilk üç konudan başlamak istiyorum.Her alanda çıkıyor karşımıza eğitimsizliğimizin ortaya koyduğu sorunlar . Bu nedenle hayatımızın en gerekli faaliyetini bile hakkıyla gerçekleştiremiyoruz. Sonra bencilliğimiz geliyor.Herkes bir ben kavramı tutturmuş yürüyor.Benleri-mizin yanına senleribizleri bir türlü koyamıyoruz.Neden güvenemiyoruz birbirimize?Çünkü kimse başkası için bir şey yapmayı göze almıyor.İnsan olmamızın yüklediği sorumlulukları her geçen gün bir bir unutuyoruz.

12.Aileniziarkadaşlarınızı ve duygusal ilişkinizi göz önünde bulundurduğunuzda sıralama yapmanızı istesem nasıl sıralarsınız?Neden?

İşte her gün yaşadığımız iletişim sorunlarının temelimde yatan gerçeklerden biri daha çıkıyor su yüzüne.Toplumun çekirdeği olan yapıdanyani aileden olan kopukluğumuz.Dış dünyaya açılana kadar her anımız onlarla geçti.Temel duygusal bütün ihtiyaçlarımızı ellerinden geldiğince karşıladılar.Bizimle üzülüp bizimle sevindiler.Derken bir gün kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya başladık.Özel arkadaşlarımızdostlarımızözel hayatlarımız oldu.Tabiki normali buydu. Kendi hayatımız olacaktı.Ancak biz birşeyi yanlış yaptık.Gerekenden daha az yer verdik hayatlarımızda ailelerimize.Yaşımız büyüdükçe uzaklaştıkuzaklaştık belki kopmadık ama olması gereken yerde de değildi ilişkimiz.Suç tamamen bizde mi?Tabiki değilher zaman olduğu gibi paylaşmak gerek sorumluluğu.Aile daha anlayışlıgençse daha bilir olmalı kendini ki bugün yaşadığımız binlerce evden kaçmış genç kızsokaklarda tiner çeken gencecik delikanlı manzaralarına dur denilsin.

13.Genelde hemcinslerinizle mikarşı cinslerinizle mi daha rahat iletişim kurarsınız?Neden?

Geçmişten günümüze gelenhala beyinlerimizde bir tabudur iki karşı cinsin arkadaş ilişkisi.Hani bilirsiniz ya ateşle barut misali.Bu deyim beyinlerimize o kadar yerleşmiştir ki iki cinste birbirini neredeyse tehlike olarak görmeye başlar.Neyse ki bugün anneler babalar biraz daha toleranslı davranıyorlar bu konuda.Artık kabul etmeye başladılar ki önemli olan cinsiyet değil insanlıktır.Ne güzel dostluklardır onlar bir bayanla bir erkeğin paylaştıkları.İnsanlar birbirini tanımalı.Hislerinibeklentilerini anlamalı ki sağlıklı arkadaşlıklarsağlıklı evlilikler ve bu evliliklerden sağlıklı bireyler yetişebilsin.

14.Neden iletişimsizlik?
Aslında bu sorunun cevabı bütün soruların cevaplarını içine alıyor.Ancak ben yinede gençlerin verdikleri cevapları size sunmak istiyorum. Gençler iletişimsizliği teknolojihayat şartlarıekonomik sorunlareğitimsizlikbencillik umursamazlık gibi sebeplere bağlıyor.Ben bu yanıtların içinden daha önce deyinmediğim ekonomik sorunlar ve teknoloji konularına deyinmek istiyorum.

Üzülerek belirtiyorum ki yaşadığımız ülkenin maddi koşulları yüzünden insanlar sürekli bir hayat kavgası içerisindeler.Sürekli karınlarını doyurmanınailelerine bakmanın mücadelesini veriyorlar.Bu nedenle bu sorun en az eğitimsizlik kadar önemli.İnsanların yaşam standartları çok düşük ve değil birşeyler paylaşabileceği bir ortama katılmakdinlenecek zamanı zor buluyor toplumumuzda yaşayan çoğu insan.Bu nedenle bu hayat kavgası bizi günden güne yalnızlığabencilliğe itiyor.Yalnız insan mutsuz insandır.

Çünkü ; " iletişim=paylaşmak=mutluluk " anlamına gelir.
insanlar yalnız oldukları için her gün yeni bir intihar haberi izliyoruz televizyonlarda. Mutsuzlukacı diz boyu.Şimdi gelinde hak vermeyin bu insana.Hangi haklahangi zamanında beklersiniz paylaşımcılığı ondan.Zaten hayatın yarattığı kargaşa çoğu şeyini özellikle yaşama sevincini almış götürmüş.Soluk almak zaten yaşamak anlamına gelmez ki.Hiçbirşey yapmamaktansa gelin birşeyler yapalımen azından etrafımızdakilere faydamız dokunsun. İnanın o zaman herkes daha mutlu olacak.

Her geçen gün teknolojide ilerliyoruz.Ancak görünen bir gerçek var ki teknolojide ilerledikçe insanlığımızda geriliyoruz.Kesinlikle karşı değilim teknolojiye ancak sorun bizim dengeyi kuramamamızdan kaynaklanıyor..öyle örnekleyeyim.Ne kadarçok sağlıklı iletişim kuramasakta yine boş vakitlerimizde birbirimizi görüp sohbet edeceğimiz ortamlar yaratırdık.Ancak şu son üç-beş yıldır hepimizi bir bilgisayarbir internet furyası almış gidiyor.Esiri olmuşuz resmen yarattığımız makinanın.Artık yüzyüze sohbetlerimiz yerine hiç tanımadığımız insanlarla chat sohbetleri yapıyoruz..Sayılarının ne kadar olduğunu bilmediğim web sitelerinde saatlerimizi harcıyoruz.Sakın yanlış anlaşılmasın ben bunlara kesinlikle karşı değilimbenim karşı olduğum harcadığımız abartı zamanlar esirliğimiz.

Zamanımızı hoyratça harcarken dostlukları ve güzel paylaşımları unutmayalım.Sevgi emektir ilkesini içimizde yaşatalım.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
iletişimsizlik, İletişimsizlik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557