Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Mayıs 2013, 23:26   #1 (permalink)
fenerbahçemmm..

-ÇAĞATAY- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Mayıs 2013
Nerden: OndanBundanŞundan'ım..
(Mesajlar): 5.616
(Konular): 1327
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 72891
Aldığı Beğeni: 208
Beğendikleri: 162
Ruh Halim: Olu Gibi
Takım :
Standart Başarının Anahtarı Takım Çalışmasında Mıdır?


kip çalışması son 30 yılda gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak ekiplerin oluşturulması ve çalışması sırasında bu ülkelerdeki ilke ve kuralların aynen kopya edilmesi zararlı sonuçlar verebilir. Bireyciliğin egemen olduğu ülkelerdeki ekip çalışması ilkeleri ile Türkiye gibi toplulukçu bir kültüre sahip ülkelerdeki ilkeler, muhakkak farklı olmak zorunda.

Günümüz dünyasında bir şeyler başarmak için ekip çalışması tam bir zorunluluk oldu. Yönetim görevleri bir dahi veya "harika çocuk" da olsa tek bir kişinin altından kalkamayacağı kadar karmaşık hale geldiği için, ancak iyi ekiplere sahip olan şirketler varlıklarını sürdürebiliyor. Karar verirken çok sayıda faktörü, arkası hiç kesilmeyen bilgi bombardımanını dikkate almak gerekiyor.

Yetenekli liderler artık karizmasına veya kendi dehasına değil, çevresindeki ekiplere güveniyor. Ülke ve kurum yönetimlerinden futbol takımlarına kadar her alanda gerçek anlamda bir ekip çalışmasına gerek duyuluyor. Firmalarda değişik bölümler, bir ekip gibi örgütleniyor.

Kurulan ekiplerin, kendi çevresinde ve ülkesinde başarılı olması da yetmiyor. İnsanların gözünü ancak dünya standardında performans ve başarı parlatabiliyor. Yerel kazanımlar giderek sıradanlaşıyor. İş dünyasında ve yönetim kitaplarında sınır tanımadan başarıya amaçlayan "yüksek performanslı ekip"lerin tanımları yapılıyor.

Ekip yaklaşımının yararları

Yeni dönemde, bir soruna farklı açılardan yaklaşmak ve en az beş farklı çözüm yolu bulmak gerekiyor. Bu fikir ve çözüm zenginliği ancak dengeli bir şekilde oluşturulan ekiplerle sağlanabiliyor. Ekiplerin önüne somut hedefler konması ve gerektiğinde yapılacak iş için bir vade verilmesi işleri hızlandırabiliyor.

Bazı büyük şirketlerde görülen hantallığın giderilmesi da yine ekip çalışması ile kolaylaşıyor. Hiyerarşinin katı ortamı içinde oluşturulan ekip adacıkları ve bunlara belirli bir özgürlük tanınması, şirketin yenilikçilik ve yaratıcılık düzeyini yükseltiyor.

Ekipler üst düzey yöneticilerin yeni iş fikirlerinin denenmesini sağlıyor ve şirketin yeniden yapılanmasına katkıda bulunuyor. Çoğunlukla proje yaklaşımı ile çalışan ekiplerin aldığı olumlu sonuçlar, daha sonra şirketin tümünde uygulanabiliyor. Yenilikçi ekipler, bir ağaca yapılan "aşı" gibi şirketin tümünü canlandırabiliyor.

Ekiplerin oluşması

Oluşturulan bir ekibin değeri, ekip elemanlarının tek tek değerlerinin toplamından daha yüksek olduğu takdirde "gerçek" bir takımdan söz etmek mümkün olur. Bu amaca ulaşmak için atılacak ilk adım ekip için en uygun elemanları seçmektir. Bu seçim akıllıca yapıldığı takdirde sinerji sağlamak kolaylaşır ve verim hızla yükselir.

Ekiplerde farklı mesleklerden kişilerin bulunması tablonun bir bütün olarak görülmesine katkıda bulunur. Teknik-fonksiyonel bilgiye, problem çözme ve karar verme deneyimine ve insanlar arası ilişki kurma becerisine sahip elemanları seçerek ekibi dengeli bir şekilde kurmak gerekir. 15 kişiyi aşan ekiplerin koordinasyonunun çok zor olduğu da dikkate alınmalıdır.

Ekiplere eleman seçerken, sıra dışı düşüncelere sahip ve herkesin göremediğini görebilen kişileri tercih etmek yararlı olur. Bu kişilerin bulunduğu ekiplerin yönetimi biraz zordur ama en başarılı sonuçlar da bu tür ekipler tarafından alınır.

Ekip çalışması son 30 yılda gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak ekiplerin oluşturulması ve çalışması sırasında bu ülkelerdeki ilke ve kuralların aynen kopya edilmesi zararlı sonuçlar verebilir. Bireyciliğin egemen olduğu ülkelerdeki ekip çalışması ilkeleri ile Türkiye gibi toplulukçu bir kültüre sahip ülkelerdeki ilkeler, muhakkak farklı olmak zorundadır.

Takımların sorunları

Ekipler olmadan firmaların, kurumların yeniden yapılanması çok zor. Ancak ekiplerin oluşması ve verimli çalışması sürecinde birçok soruna da hazırlıklı olmak gerekir. Bu sorunlar şöyle sıralanabilir:

Başarı geciktikçe ekip içinde tartışmalar başlayabilir ve ekip kendi kendini yiyip bitirir.

Ekip dışındaki diğer çalışanlar, bu seçkin gönüllüler mangasına soğuk bakar. Bazı ekiplerin "beyin takımı" veya "rüya takım" olarak adlandırılması, ekip dışındaki kişileri incitebilir.

Şirket üst yönetiminin, ekibi yönetmek yerine manipüle etmeyi amaçlaması ve ekibin her işine karışması zararlı sonuçlar verir. Ekibin içinde bulunduğu şirket veya örgütten kopması da aynı ölçüde zararlıdır.

Zor görevler için oluşturulan seçme ekiplere, bir serada yetiştirilen nadide bitkiler gibi bakıldığında beklenen verim alınamaz. Yüksek verim için bu ekibin, diğer çalışanlarla, müşterilerle ve dış dünya ile bağlantılarının güçlü olması gerekir. Aksi takdirde geliştirilen yeni önerilerin ve projelerin hayata geçirilmesi zorlaşır.

EKİP ÇALIŞMASINDA BAŞARININ KOŞULLARI

Her biri farklı kişiliklere sahip insanların uyum içinde çalışması kolay değil. Her biri ayrı bir iç dünyaya sahip, farklı özlem ve duyguları olan insanların aynı doğrultuda çalışma yapmaları ancak aşağıdaki ilkelere uydukları takdirde mümkün olabilir:

Paylaşılan vizyon ve hedefler: Ekibin tüm üyelerinin kavradığı ve desteklediği bir vizyon başarının ilk şartıdır. Paylaşılan ortak vizyon ve hedefler, ekibin çimentosu gibidir. Gelecekteki hedefi somut bir şekilde görmek ve başarıya odaklanmak ekibin performansını yükseltir. "Durumu veya pazar payını korumak" gibi "defansif" hedefler yerine "kazanan vizyon"ların belirlenmesi, ekip üyelerini heyecanlandırır ve yüksek verim için esin kaynağı olur.

Ortak dil: Ekip üyelerinin zamanla ortak bir dil oluşturmaları, aynı frekanstan iletişim kurmaları kısa devrelerin ortaya çıkaracağı kargaşa ve gecikmeleri önler. Birbirini anlayan ve ortak değerlere sahip bir ekip başarıya daha kısa sürede ulaşabilir. Belirli ilkeler, kelimeler ve sloganlar, farklı yerlerden gelen ekip üyelerinin birbirleri ile daha kolay iletişim kurmalarını sağlar. Ortak değer ve beklentilerin oluşturulması yolu da ortak dilden geçer.

Yardımlaşma ve dayanışma: Ekipteki bir kişinin diğerlerine yardım etmesi, elde ettiği bilgiyi paylaşması, dayanışma duygusunu ve "takım ruhu"nu güçlendirir. Dayanışmanın yarattığı fazladan güç ekibin performansını sürekli olarak iyileştirmesini sağlar. Arkadaşlığın iş saatleri dışında da sosyal aktivitelerle devam etmesi yüksek performansa katkıda bulunabilir.

Kendi kendini yönetim yetkisi: Üst yönetim ekipten "ne" istediğini belirttikten sonra, görevin "nasıl" yerine getirileceğini ekip lideri ve üyelerine bırakmalıdır. Şirket üst yönetiminin, ekibi yönetmek yerine manipüle etmeyi amaçlaması ve her işine karışması zararlı sonuçlar verir. Yukarısı, nasıl yapılacağı konusunda da talimat verdiğinde çalışmalar rutinleşir. Ekibin içinde bulunduğu şirket veya örgütten tamamen bağımsız hareket etmesi ve kopması da aynı ölçüde zararlıdır.

Sınırsız tartışma, oy birliği ile karar: Ekip içindeki tartışmalar kalıcı ve doğru çözümün bulunmasını kolaylaştırır. Karar alma sürecinde tüm üyelerin görüş birliğinin aranması ekiplerin dinamizmini geliştirir. Kararın oluşmasına katılan kişi uygulanmasına da tüm gücüyle katkıda bulunur. Tartışmalar üretken ve öğrenme sürecine yönelik olmalı ve çatışmaya dönüşmemeli. Klikleşme ve hizipleşme ekibi eritir.

Kolaylaştırıcı lider: Bugünün ekiplerinde lider, bildiğimiz "müdür" tipinden çok farklı. Ekibin başı, sert bakışlı bir yönetici gibi değil bir "oyun kurucu" gibi çalışıyor. Ekiplerin çağdaş liderleri, bazı kararlar verip masasında oturmakla yetinmiyor, kendi payına düşen işi de gerçekten yapıyor. Dinamik ekiplerde iş eşit olarak dağıtılıyor ve kimse kollanmıyor. Lider, çalışmaları kolaylaştırmak bazı kuralları koymak ve üst yönetimle ilişkileri düzenlemekle görevli tutuluyor.

Bireye saygı: Ekip üyelerinin aynı tornadan çıkmış gibi birbirine benzemesi gerekmez. Ekibin, üyelerini bir potada eritmesi ve sanki tek bir kişiymiş gibi davranması da artık makbul tutulmuyor. Kendi kendini aşma çabasında olan bireylerin ortak bir hedef doğrultusundaki işbirliği ise daha iyi sonuçlar veriyor.

TAKIM OLMANIN BEŞ AŞAMASI

Bazı yöneticiler ekip kurarken, kendi alanlarında başarılı olmuş kişileri bir araya getirir ve bu kişilerden çok kısa sürede büyük başarılar bekler. Ancak ekipleşme süreci tamamlanmadan, belirli bir amaç için bir araya gelmiş kişilerin başarılı olmaları çok zordur. Belirli bir amaç için bir araya gelen her topluluğu ekip veya takım olarak adlandırmak doğru değildir. Ekip üyelerinin arasındaki görünmez bağ ve manevi çimento ne kadar güçlüyse ekipleşme de o kadar mükemmel olur. Ekipleşme süreci ancak aşağıdaki aşamalardan geçildikten sonra tamamlanır:

Çalışma grubu: Rutin işlerin yapılması için bir araya gelen kişilerden oluşur. Gruptaki her kişinin ayrı bir işi ve görevi vardır. Bu kişiler belirli zamanlarda bir araya gelerek, kendilerine verilen görevi yapmayı amaçlar ama herkesin aklı kendi esas işindedir. Kişilerin "geçiyorken uğramış" gibi katıldıkları bu tür ekiplerden iyi sonuçlar alındığı nadirdir.

''Sözde'' takım: Daha önce başarılı olmuş kişilerden oluşan bu takımda performansı sürekli artırma arzusu vardır ama kolektif performansa ve "takım oyunu"na ulaşma gayreti yoktur. Herkesin kendini göstermek istediği ve "bireysel" davrandığı bu tür ekipler, üyeleri birbirine bağlayan bağlar zayıf olduğu için bir süre sonra dağılır. Sonuçta bu "yıldızlar topluluğu" hiç bir zaman bir "yıldız takım" olamaz.

Potansiyel takım: Bu aşamadaki takımda ortak performansa önem verilir. Ancak bunun nasıl hayata geçirileceğine fazla kafa yorulmaz. Disipline uyum ve yardımlaşma yeterince güçlü olmadığı için elde edilen başarılar kalıcı olamaz.

Gerçek takım: Yetenek ve becerileri birbirini tamamlayan bu tür takımdaki herkes kendini ortak amaç ve hedeflere adamıştır. Her üyenin çalışma yöntem ve yaklaşımları diğerlerine uyumludur. İyi günün ödülü de, kötü günün sorumluluğu da paylaşılır.

Yüksek performanslı takım: Bu takımdaki bir kişi diğerlerinin kişisel gelişimi ve başarısı için de gayret gösterir. Bu gayret gerçek bir takımı süper performanslı bir takıma dönüştürür.

Araştırmalara göre bir ekibin performansının yüzde 75''i, verilen sürenin en sondaki yüzde 25''inde gerçekleştirilir. Bu nedenle ekibi ikide bir sıkıştırmak ve vitesi yükseltmelerini istemek çoğu kez başarısızlığa yol açar. Bu 75-25 kuralı sporda da geçerlidir: Galatasaray, 1996-2000 döneminde dört yıl Fatih Terim''le çalıştıktan sonra son yılda UEFA Kupası''nı aldı. Yeni bir teknik direktörden ilk yılda büyük başarı isteyen diğer büyük takımlar ise, bu sabırsızlıkları nedeniyle Avrupa'da başarılı olamadı. Siyasette ekonomide ve sivil toplum kuruluşlarında başarılı yönetim ekipleri de, ancak kendilerine zaman tanındığında performanslarını yükseltti.

TAKIM KİMYASI NASIL OLUŞUR

Takımın veya ekibin "kimya"sı oturmamışsa ve kimliği oluşmamışsa, üyelerin bilgili veya bilgisiz olması sonuç üzerinde etkili olmaz. Ayrı dünyalarda yaşayan ekip üyeleri işbirliğini geliştiremez. Kendini işine adamak, gücünü son noktasına kadar zorlamak, her an ve durumda yapabileceğinin azamisini sergileyebilmek takım kimyasının oluşmasında ilk adımdır.

Takımın verimli çalışması için şirket üst yönetimi ile ekip yönetiminin uyumlu çalışması ile mümkün olur. Aşağıdaki öneriler takımın kimyasının şirketin yapısı ile uyum sağlamasına katkıda bulunabilir:

Ekiplerde hiyerarşiden kaçının: Kurulan ekiplerde çeşitli yönetim kademelerinin bulunması verimi düşürür. Şirketin bir modeli gibi kurulan ekipler başarılı olamaz.

Üretken fikir çatışmasından korkmayın: Ekip içindeki tartışmalar kalıcı ve doğru çözümün bulunmasını kolaylaştırır. Tartışmalar üretken ve öğrenme sürecine yönelik olmalı ve çatışmaya dönüşmemelidir.

Başarıyı kanıksamayın: Yeni ve daha yüksek hedeflere yönelmeyen ekipte "donma" süreci başlar. Son görevde de başarı sağlanır ama sonraki dönemde sorunlar başlar.

Ödüllendirme adil olsun: Birlikte ulaşılan başarının ödülünün de adil bir şekilde dağıtılması gerekir. Adaletsiz ödül dağılımı, çatışmalara yol açar ve ekibi içten içe yiyip bitirir.

Korku ve belirsizliğe direnin: Çalışma ortamındaki istikrarsızlık, ekipteki negatif duyguları körükler. Belirsizlik ve moral bozukluğu, ekipteki negatif kişilerden olduğu gibi ekip şefinin davranışlarından da kaynaklanabilir.

Rekabet duygusunu geliştirin: Ekip şovenizmine kaçmamak koşulu ile "bizler" ve "onlar" ayırımının yapılması yararlı olur.Yazan : Faruk Türkoğlu


Kalpleri Fetheden Renkler, Yaşa FENERBAHÇE! Türk'ün Kalbi Seninle Atar, Yaşa FENERBAHÇE! Mazinde Bir Tarih Yatar, Yaşa FENERBAHÇE! Ne Mutlu Seni Sevene, Yaşa FENERBAHÇE!
-ÇAĞATAY- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
anahtarı, başarının, çalışmasında, mıdır, takım


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557