Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Kişisel Gelişim
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim hakkındaki tüm bilgilerin paylaşıldığı bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Mayıs 2013, 11:33   #1 (permalink)
fenerbahçemmm..

-ÇAĞATAY- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Mayıs 2013
Nerden: OndanBundanŞundan'ım..
(Mesajlar): 5.616
(Konular): 1327
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 72891
Aldığı Beğeni: 208
Beğendikleri: 162
Ruh Halim: Olu Gibi
Takım :
Standart Ender Saraç'la Ruhsal ve Kişisel Gelişim Üzerine


Ender Saraç'la Ruhsal ve Kişisel Gelişim Üzerine...Ender Saraç'la Röportaj
Bedenimizden önce ruhumuzu toksinlerden arındırmalıyız

Günümüzün sanat politika ve iş dünyasından pek çok tanınmış kişi Dr. Ender Saraç’ın yöntemleriyle kilo veriyor koruyucu hekimlik alıyor veya hastalıklarına çare buluyor. Son kitabında yaratılışımızın sebebini sorgulayan Dr. Ender Saraç’la sağlıklı yaşam ruhsal gelişim doğru beslenme ve maneviyatın tüm bunlar üzerindeki etkisini konuştuk.

Son çıkan kitabınız “Ruhsal Gelişim ve Kader”de acılarımızı hafifletebileceğimizi kendimizi daha iyi tanıyarak mutluluğu yakalayabileceğimizi söylüyorsunuz? Bu konuyu açıklar mısınız?

Bir kere her şeyden önce Yüce Allah katiyen bizi buraya acı çekelim sürünelim hasta olalım diye göndermedi. Eğer siz kendi kendinize pozisyon alıp manevi yönünüzü toparlayıp doğru yaşam tarzını kurmazsanız o zaman öğrenmeniz için belli dönemlerde acı adını verdiğimiz sert enerji dalgaları gelebiliyor. Bunlar kayıplar göçler cinsel istismarlar aşırı fakirlik kısırlık gibi hadiseler. Bilgi düzeyi arttıkça bilinç düzeyi yükseldikçe acı denen olayların aslında yaşamanız gereken bir takım deneyimler olduğunu kavrıyorsunuz. Zamanla yaşadıklarımızın acıyla ilgili kısmı azalırken öğrenmeyle ilgili kısmı artıyor. Ruhsal açıdan üst düzeylere çıkıp çok daha geniş bir vizyonda yaşamı seyredip algılayabiliyorsunuz. Yani hem oyunun içindeki bir oyuncu hem de senaryoyu perde arkasından gören biri oluyorsunuz. Eğer kendinizi geliştirmezseniz sadece o tokatları yediğinizle kalıyorsunuz. Hatta ısrarla öğrenmemeye devam ederseniz öğrenene kadar deneyim tekrarları alabiliyorsunuz. “Hasan beni hiç anlamadı” diyerek eşinizden boşanıyorsunuz bu sefer Mehmet sizi hiç anlamıyor. Bu noktada yaşantınızın neresinde hata olduğunu neyi öğrenmeniz gerektiğini ve o yarım kalanın ne olduğunu düşünmeniz gerekiyor. Olayları neden yaşadığınızı anlamanız için kendinizle yüzleşmeniz gerekiyor.

Yüzleşme derken her şeyi olduğu gibi kabullenmekten mi bahsediyorsunuz?

Ben buna aktif pasiflik diyorum. Öncelikle bize verilen kader programını iyi kavramalı ve hissetmelisiniz. Nasıl bir formatta programlanıp gönderilmişiz? Bunun cevabını bulduktan sonra hayatta değiştirme gücümüz olan şeyleri değiştirmek için gayret etmemiz gerekiyor. Elimizden geleni yaptıktan ve o çabayı gösterdikten sonra istediklerimiz olmuyorsa; onu kader programımızın değişmezleri arasında görüp kabullenmemiz lazım. Bu yaklaşım çok ciddi ruhsal sakinlik ve huzur getiriyor. Örneğin; benim başarılı veya belli şeyleri üreten sıra dışı insanlardan biri olduğum söyleniyor. Haşa biz sadece bize verildiği kadarını pratiğe dökebiliriz. Belki ben potansiyelini daha iyi bir performansta kullanabilen insanlardan biriyim. Fakat benim de hayatımda yapmak isteyip de başaramadığım bazı şeyler oluyor. Böyle durumlarda hiç üzülmüyor hiç arkama bakmıyorum. Çünkü ben o işin olması için gerekli tüm çabayı sarf ediyorum. İstediklerim olmuyorsa mutlaka hakkımda hayırlısı böyledir diye düşünüyorum.

Bu şekilde yaşayan biri olarak mutlu olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Evet çok mutluyum. Şunu öğrendim; başarılı diye adlandırılan bir standartta yaşayabilmek için sadece sizin çabanız kati surette yeterli olmuyor. Eğer daha çok detaylarla uğraşan biriyseniz; büyük olaylar için beyin dalgalarınız yetersiz kalıyor. Küçük şeyler ana enerjinizi eritiyor. Akşama kadar ağaçtaki çürük dalları onarmaya çalışmak yerine hastalıklı dalları keserseniz büyük dala kuvvet verir daha çok meyve alırsınız. İnsanlar da bu noktada çok hata yapıyorlar. Detaylarla o kadar çok meşguller ki; büyük projeleri kaçırıyorlar hayatlarında. Ben olayların özüne yoğunlaştığım için o enerjiyi doğru zamanda hissedip kullandığım içinTürkiye’nin en çok satan gazetesinde bir yazar en çok satan kitapların yazarı en bilinen ve güvenilen doktorlardan biri oldum. Eğer sizin niyetiniz iyiyse ve hayırlısını isteyip gerekli bütün emeği gösteriyorsanız ödülünüz de kendiliğinden geliyor.

Bazı açıklamalarınızda Allah’ın isimlerini zikretmenin etkilerinden dua ve surelerin faydalarından bahsediyorsunuz. Bu konudaki düşüncelerinizi anlatır mısınız?

Duaların açığa çıkardığı titreşimler insanın aurasını kalınlaştırarak negatif enerjilere karşı koruyucu bir kalkan oluşturuyor. Bu boyutta bu gezegende bize bildirilmiş olan yüce Yaradan’ın 99 tane ismi var. Her bir esmanın doğuştan insanın fizyolojisinde ve ruhsal sisteminde karşılığı var. Biz bu esmaları deneyimlemek ve bunları tamamlamak için buraya geliyoruz. Bazı insanlarda bazı esmalar çok kuvvetli bazıları uyuyor bazıları hipo aktif durumda bazılarıysa dengede tezahür ediyor. Mesela sürekli öfkeli saldırgan bir kişide Kahhar esması çok kuvvetlidir. Bu o kadar kuvvetli ve keskindir ki; yüzü kırmızı ve midesi asit salgılar bir haldedir. Başka bir örnekte pasif silik bir türlü risk alamayan korkulu ürkek bir kişide Kahhar esması çok zayıf olabilir. Hiçbir durumda yıkılmayan dayanıklı kişilerde El-Metin esması çok kuvvetlidir. Ed-Dar El-Müzil El-Zelil alçaltan daraltan yıkan esmalarını çok iyi bilmiyor ve kullanmıyoruz. Bazen miadı dolmuş eski bir evin yıkılıp yeniden yapılması gibi bir şeyler yıkılmalı ki yerine daha iyisi yapılabilsin. Esas olan 99 esmanın da manasını öğrenmek idrak etmek ve deneyimlemektir. 99. esma Allah esması 98 esmanın da özelliğini barındırır. Hepsini deneyimlediğiniz zaman potansiyel olarak tam insan olmaya doğru önemli bir aşama kaydetmiş oluyorsunuz.

Esma-ül Hüsna’nın bu etkilerini dengelemek mümkün mü?

Tabii ki dengeleyebiliriz. Allah bize böyle yetenekler de vermiş. Hislerinizi kullanarak bazı çalışmalar yaparak hangileri sizde keskin ve törpülenmesi gerekhangilerinin uyandırılması gerek hangileri hiç açılmamış hepsini görebilir ve dengeleyebiliriz.

Maddesel dünyadan kopmadan ruhsal yapımızı ve özümüzü besleyebileceğimizi söylüyorsunuz. Bunu açabilir miyiz biraz?

Biz milattan önce 3.000 yılında Himalaya dağlarında ya da Mısır piramitlerinde yaşamıyoruz. Esas marifet olan; bu gezegenin bu zaman dilimindeki şehirleşmiş yaşantısı içerisinde ruhsallığımızı korumaktır. İnzivaya çekilmek bütün gün kendi kendine ibadetleri yerine getirmek de bir tercihtir. Ama bu şekilde diğer insanlara bir faydanız olmaz. Biz bulunduğumuz şartlara göre ruhsallığımızı düşüneceğiz. Ölüm dediğimiz boyut değiştirmeyi düşünerek yaşayacağız. Çünkü bir gün hepimiz öleceğiz. Değişmez iki gerçek var. Doğduk ve öleceğiz. Onun dışındaki her şeyi değiştirebiliyoruz. Bu yüzden ölümle yüzleşmek ve ona hazırlanmak gerekiyor. Maddesel hayatta çok fazla yoğunluk içinde olabiliriz. Ama bunların hepsinin geçici olduğunu hatırdan çıkarmamak gerekir. Maddi yaşamda amaç; insanlara faydalı olmak daha ne kadar insana ulaşabilirim diye düşünmek olmalı. Herkes yapabileceğini en üst düzeyde başkalarının hakkını yemeden ve diğer canlılara zarar vermeden mutlaka yapmalıdır. Çünkü potansiyelimizi sonuna kadar kullanmakla sorumluyuz. Size verilen yetenekleri aklı zekayı ne kadar kullanırsanız o kadar başarılı zengin ve şöhret sahibi olursunuz. Aynı oranda da insanların sorunlarını çözebilirsiniz. Bunun bir de böyle bir sorumluğu var.

Meditasyon reiki ve yoga gibi ruhsal çalışmalara nasıl bakıyorsunuz?

Her zaman doğudan çıkan batının tasdik ettiği konulara hayran oluyor ve ülkemize kabul ediyoruz. Bunların hiç birine karşı değilim faydaları da vardır. Fakat bizim kendi kültürümüz ve inanç sistemimizde daha iyileri varken ithal olana ilgi duymanın bir anlamı yok. Bunlar da Kuran-ı Kerim’den alınan çalışmalardır. Bize Kur’an-ı Kerim’in son din olduğu üzerine başka bir dinin gelmeyeceği söylenmiş.

İnsanların vücut tiplerine göre beslenerek kilo vermeleri gerektiğini savunuyorsunuz. Beden tiplerini nasıl belirliyorsunuz?

Vücut tiplerini Ayurveda yaklaşımıyla kişiyle yaptığımız görüşmede birkaç soru sorarak ve nabız teşhisi yaparak belirliyoruz. Ayurveda dünyanın en eski koruyucu sağlık sistemidir. Beslenme programını her vücut tipine farklı olarak veriyoruz. Örneğin pek çok kişi yararlı olduğunu düşünerek karpuz peynir ekmek domates yiyerek zayıflama çalışıyor. Bu beslenme tarzı Kappa beden tipi için tamamen yanlış. Vatalar için de yeşil salata yiyerek zayıflamaya çalışmak yanlış. Her bireybeden yapısı duygusal özellikleri ve hastalıklara eğilimini içeren kendi doğal dengesiyle doğar. Bireyin doğal dengesini anlamadan zihin-beden sistemini zorlayacak bir yaşam tarzıyla bilmeden dengesizlik yapılabilir. Ayurveda’ya göre beden dosha olarak adlandırılan ve tüm işlevleri kontrol eden üç temel prensiple yönetilir. Bu doshalar; VATA (Hareketi yönetir) PİTTA (Metobolizmayı yönetir) ve KAPHA’dır (Yapıyı Yönetir). Her üç doshadan bir veya birkaç tanesinin doğal hakimiyeti o kişinin beden tipini oluşturur. Doshadaki hakimiyetin aşırılaşması ve dengeden çıkması da toksin artışıyla birlikte hastalıkları oluşturur.

İnsanın sevdiği yiyeceklerden uzak durması hiç kolay değil. Kilo verme sürecinde iştahın azaltılması mümkün mü? Sihirli bir formülünüz var mı?

İnsanın sevdiği yemek kokuları nasıl iştahı artırıyorsa bazı kokular da iştahı azaltan bir etkiye sahiptir. Ancak bu kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmeden sadece bazı gıdaları koklayarak kilo verebileceği anlamına gelmiyor. Birinci formül iradeli olmaktır. Yeşil elma zerdeçal ve nane koklayarak biraz iştahı baskılamak mümkündür. Bitki çayı olarak da günde 2-3 fincan ıhlamur ve mate çayı içilebilir. Şeker krizleri de çok olan bir iştah fazlalığı varsa; krom hapları iştahı baskılar. Bir de davranış metotları ve teknikleri var. Bize başvuranlara bu yöntemleri de öğretiyoruz.

Kilo vermek isteyen biri yemek zamanı dışında açlığını bastırmak için neler yiyebilir?

Yemek zamanları dışında veya ara öğünlerde açlığı bastırmak için sarı leblebi yağsız taze dil peyniri yeşil elma kivi kepekli grisini çilek böğürtlen gibi az şekerli meyveler ve kuru kayısı yenebilir. Porsiyon ölçüsü genelde avuç içi kadar olmalıdır.

Bedenimizi hasta eden toksinlerden arındırmak için neler yapabiliriz?

Önce ruhumuzu toksinlerden arındırmamız gerekiyor. Yalan gıybet iftira gibi yanlış davranışlardan uzak kalmak diğer canlıların haklarına saygı göstermek aşırı materyalist yaşamamak ve negatif enerjiden uzak durmak iyi bir ruh halinde olmamızı sağlar. İyi bir ruh bedene de yansır. Ayrıca bol su içmek düzenli egzersiz yaparak ter atmak kese yapmak bol bitki çayı içmek kiloya dikkat etmek bedenimiz için faydalıdır.

Genç kalmak için önerileriniz var mı?

Genç kalmanın önce amacı iyi saptanmalıdır. Ben de genç ve diri kalmak isteyen biriyim. Ama bundaki amacım çok uzun yaşamak değil kaliteli sağlıklı ve bilgece yaşamak. Kamburlaşmış kemik erimesi olan her tarafı hastalıklarla dolu avuç avuç kimyasal ilaçlar içen biri için uzun yaşamak çok iyi bir şey değil. Aslında çok keyifli bir şey olan ölümü olgunlukla bekleyen söylenenleri anlayan vücudunun genel sağlığı en azından hayatta başkalarına ihtiyaç olmayacak şekilde iyi olan bir yaşlanma sürecini istemek lazım. Aşırı uzun yaşamanın bir türlü ölememenin insanoğluna ciddi bir ceza olduğunu düşünüyorum. Huzurlu ve sağlıklı bir ömür geçirmek için genç kalmayı istemek gerekiyor. Sadece sosyetik davetlerde daha kırışıksız ve pürüzsüz görünüp çapkınlık yapmaya yönelik bir genç kalma isteğinin içi koftur. Genç kalmak için kilo kontrolü egzersiz yapmak selenyum E vitamini Çinko Klorella Beta Karoten Folik Asit Koenzim Q10 gibi bazı antioksidanları kullanmakta fayda var. Ayrıca insanın ruhunu genç hissetmesi bedenin de genç kalması için olumlu bir etki oluşturur.

alıntı

Kalpleri Fetheden Renkler, Yaşa FENERBAHÇE! Türk'ün Kalbi Seninle Atar, Yaşa FENERBAHÇE! Mazinde Bir Tarih Yatar, Yaşa FENERBAHÇE! Ne Mutlu Seni Sevene, Yaşa FENERBAHÇE!
-ÇAĞATAY- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ender, gelişim, kişisel, ruhsal, saraçla, ve, Üzerine


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557