Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Tiyatro & Edebiyat & Sanat > Kitaplar & Vitrindeki Kitaplar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Ocak 2013, 23:21   #1 (permalink)
★½★

aLLien - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Kasım 2012
Nerden: Antalya-Ankara
Yaş: 30
(Mesajlar): 2.184
(Konular): 1569
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 49000
Aldığı Beğeni: 382
Beğendikleri: 1020
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
aLLien - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Sevimli Küçük Yalancılar - Sara Shepard / Kitap ÖzetiBasım Tarihi: Şubat 2009
Sayfa Sayısı: 308
Çevirmen: Olcay Gürkan Koçak
Yayın Yılı: 2009
Orjinal Adı: Pretty Little Liars


KİTABIN TANITIMI
Büyük çerçeveli Gucci güneş gözlükleri, ütülü Poloları ile Rosewood da yaşayan her seçkin insanın bir sırrı vardı. Özellikle lise öğrencisi Spencer, Aria, Emily ve Hanna'nın. Onların en korkunç sırları, skandal yaratabilecek ve o küçük mükemmel hayatlarını mahvedebilecek bir sırdı. Ve şimdi 'A' adında biri onların bu sırrını açığa çıkarmakla tehdit ediyordu…

'A' nın ise hepsini diri diri gömmeye yetecek kadar toprağı vardı. Ve onların büyük, küçük hatta çok uzun süredir gizli olan sırları bile artık gizliliğini koruyabilecek gibi görünmüyordu. Olaylar, kızlar kendi aralarından birinin sevimli küçük bir katil olabileceğini düşünmeye başladığından beri daha da kötüye dönecekti…


KARAKTERLERİN TANITIMI:
ALİSON:Popüler,havalı,güzel,espirili,akıllı bir kız.Hanna aria spencer ve emily isimli 4 kızla birlikte bir grup oluşturuyor onları dikkat çekici bireylere dönüştürüyor ve grubumuzun lideri oluyor.Grubun diğer 4 üyesinin deyimiyle mükemmel biri.Kitabın başında ortadan kayboluyor.
HANNA: Annesiyle babası ayrıldığı için kendini 1 senedir sürekli yemeğe vermiş tombul bir kızcağız.
ARİA MONTGOMERY: Grubumuzun diğer bir üyesi.Alisonla birlikte babasını öğrencisiyle öpüşürken görüyor ama babası annesine söylememesini rica ediyor.
SPENCER: Çalışkan, başarılı,sürekli ailesinin baskısı altında kalan ve ablası melisayla hiç anlaşamayan hatta onun sevgililerine göz koyabilen birisi.
EMİLY FİELDS: Grubumuzun son üyesi bu kızımız bu yaşına kadar ailesinin bir dediğini ikiletmemiş akıllı uslu bir kızdı amma velakin tercihleri biraz farklı kızlardan hoşlanıyor diyebiliriz.
JENNA CAVANAUGH: Çok güzel bir kız ama maalesef grubumuzun şaka kurbanı oluyor ve kör kalıyor.
MONA VANDERWALL: En sevdiği eğlencesi alison ve spencerla arkadaşlık etmek olan bu kızı bizim kızlar ahmak olduğu için hiç sevmiyorlar hatta aralarında ezik diye dalga geçiyorlar.

ÖZETİ


Romanımız bir gün Alison,Aria,Hanna,Spencer ve Emily’nin Spencerların ağıl evindetoplanmasıyla başlıyor.Alison sevgilisinin kız kardeşinden insanları hipnoz etmesini öğrenmiştir ve kızları hipnoz etmek ister.Kızlar da her zamanki gibi istemeseler de karşı çıkamazlar çünkü kimsenin Alison’a karşı çıkmaya cesareti yoktur.Böylece Alison ışıkları söndürür, perdeleri kapatır, mumları yakar ve saymaya başlar.Yüz…doksan dokuz… Yirmi iki…
On bir…
Üç…
Baş parmağının en etli yeri ile Aria nın alnına dokunur.
İki…Yavaşça Hanna ya,sonra Emily e dokunur ve sonra Spencer a yönelir.
Bir…
ve tam o anda Spencer aniden gözlerini açar.Yukarı sıçrayarak pencereye doğru koşar.İçerisinin çok karanlık olduğunu söyler.Alison itiraz eder ve kavga ederler.Bu, Neiman Marcus’taki yeni Lacoste polo yakalı elbiseyi kimin daha önce gördüğü ya da bal rengi röflenin fazla pirinç rengi gibi görünüp görünmediği hakkındaki saçma kavgalardan biri olabilirdi.Ancak tamamen farklı bir şey hakkındaydı ve bunlardan oldukça daha büyüktü
Bu arada diğer kızlar hala hipnoz durumundadırlar.
Spencer ‘’Her zaman her şey senin istediğin gibi olmak zorunda değil, biliyorsun değil mi;Alison?’’ der ve en sonunda Alison’ı ‘’Git buradan.’’ diyerek kovar.
‘’İyi.’’Alison büyük adımlarla dışarı yürür.
‘’İyi!’’ Fakat birkaç saniye sonra Spencer,onun peşinden gider.
‘’Bekle bir saniye!’’diye bağırır kapıyı arkasından çarparken.’’Alison!’’
Fakat Alison gitmiştir.

Ertesi sabah Alison’dan hala bir haber yoktur Alisonın annesi bayan DiLaurentis kızları arar ve Alison’ın nerede olduğunu bilip bilmediklerini sorar.Akşama doğru hala Alison’dan haber alamayan DiLaurentisler polisi ararlar.Ertesi sabah Dilaurentislerin normalde sakin olan ön bahçelerinde polis arabaları ve haber minibüsleri kamp kurmuştur.
Polis, kızlarla birlikte hemen hemen Rosewood’daki herkesi sorgular.Kızlar yavaş yavaş birbirlerini daha seyrek arar olmuşlardır.
Yaz yerini yeni bir okul yılına o da kendini yeni bir yaza bırakmıştır.Alison hala kayıptır.Basın olaya ilgisini yitirmiştir.Polis sessizce araştırmaya devam ediyordur.DiLaurentisler bile Alison un ortadan yok oluşunun iki buçuk yıl sonrasında, Rosewood’dan taşınmışlardır.
Spencer,Aria,Hanna ve Emily e gelince, onların da içlerinde bir şeyler değişmiştir.Artık Alison nın eski caddesinden geçtikleri ve evine göz attıklarında ağlamaklı olmuyorlardır.Aksine daha farklı bir şey hissediyorlardır.
Ferahlık.
Elbette Alison Alison’dı.Üzerinde ağlanacak bir omuzdu ama kızlar aynı zamanda ondan korkmaktaydılar da.Alison bir ceset gibi gömmek istedikleri kötü şeyler dahil olmak üzere haklarında başka hiç kimsenin bilmediği kadar çok şeyi biliyordu.Alison’nın ölmüş olabileceğini düşünmek bile korkunçtu,fakat…
Eğer öyleyse, en azından sırları güvendeydi.
Ve öyleydi de.Her şeye rağmen 3 yıl boyunca da öyle kaldılar.


3 yıl sonra…

DiLaurentisler’in evlerini sonunda satılmıştır onların komşuları olan Rosewood,Pennsylvania’nın gayri resmi Hoş geldiniz Vagonu hanımefendisi Bayan Fields hazırladığı hoş geldiniz sepetini kızı Emily’ye verip yeni komşularına gönderir.Böylece Emily yeni komşularının kızları Maya’yla arkadaş olur.
Babasının işi nedeniyle 2 yıldır İzlanda’da olan Aria ve ailesi nihayet eve dönmüştür.Aria gittiği bir barda Ezra adında bir çocukla tanışır, flört ederler hatta bir ara birlikte tuvalette öpüşürler.


Hanna Marin büyük bir değişim geçirmiştir oldukça zayıflamış çok güzel bir genç kız olmuştur artık en yakın arkadaşı Mona Vanderwaal’dır.İkisi birlikte King James
Alışveriş Merkezine gittikleri bir gün Mona bir bilezik,Hanna ise bilezik ve bir çift küpe alır fakat ona almak değil çalmak desek daha doğru olur çünkü bu ikili eğlence olsun diye böyle bir alışkanlık edinmişlerdir.


Spencerlarda ise durum aslında çokta değişmemiştir ablasıyla aralarında hala devam eden sessiz bir rekabet vardır her ne kadar Spencer sürekli kaybediyor olsa da...
Melissa Penn Üniversitesinden bir yıl önce mezun olmuş ve Penn’in Wharton İşletme Okuluna girmiştir. Philedelphia şehir merkezindeki ev anne ve babalarının Melissa’ya bir armağanı olarak yenilenmektedir.O gece de Melissa’nın erkek arkadaşını aileye tanıştırma yemeği vardır.O sıralarda taşınması planlanan Spencer’ın yerine ağıl eve şehirdeki evin tadilatı bitene kadar Melissa ve sevgilisi taşınır.


Aria okulun ilk günü yeni İngilizce öğretmeniyle tanışır ve ağzı açık kalır çünkü karşısındaki Ezra’dır.O sırada telefonuna bir mesaj gelir.

Aria; Sürpriizz!Kukla domuzunun
bunun hakkında ne
diyeceğini merak ediyorum…-A

Salı öğleden sonrası Emily Maya’ya evine kadar eşlik eder.Evin önüne geldiklerinde vedalaşırken Maya Emily’yi yanaklarından öper,’’Mucuk,mucuk! Fransız gibi’’ der.
‘’Peki, o zaman, ben de Fransız olurum’’ der Emily’de, kıkırdayarak Maya’nın sol yanağını öper.Sonra Maya onu tekrar öper ama bu sefer ağzına biraz daha yakındır.Emily aniden harekete geçip okula gider.Antrenmandan sonra Emily dolabından kotunu ve tişörtünü
aldığında yere bir not düşer.


Hey,Emily.Ne habersin?Ben tekrar döndüm!
Demek öpecek başka bir
arkadaş buldun!-A

Emily sadece bir tek arkadaşını daha öpmüştü bu da 7. sınıfın bitmesinden bir buçuk hafta önce, isimlerini meşe ağacına kazıdıktan iki gün sonra idi.Alison.


Spencer okuldan sonra bahçedeki jakuziye girer evde yalnızdır ardından Wren gelir.O da jakuziye girer Spencer çim hokeyi oynuyordur ve o gün omzu çok ağrıyordur.Wren omzuna masaj yapar ve bu sırada Spencer’ın sutyeninin kayışı kopar Spencer bu bir doktor hasta ilişkisi diye düşünür ama sonra Wren’in daha 1.sınıfta okuduğunu hatırlar.Ablasının nerede olduğunu sorar ve yakındaki bir mağazada olduğunu öğrenince hemen toparlanıp odasına kaçar.E-postalarına bakar şöyle bir mesaj vardır:

Spencer,
İmrenmek kolaydır.Biri,bir şeye imrendiği zaman onu
şehvetle arzular.Bu genelde elde edemeyecekleri bir
şey olur.Ama aslında senin her zaman böyle bir
problemin vardı zaten,öyle değil mi?-A

Hanna çaldığı bilezik yüzünden karakola götürülür ama annesi bunu kendi yöntemleriyle polis Wilden’la halleder ve ceza almadan bu iş kapanır.Karakoldayken Hannaya bir mesaj gelir.

Hey Hanna,
Hapishane yemekleri seni şişmanlattığında
Sean’nun ne diyeceğini biliyor musun?
Olamaz!-A

Hanna bu olayı kimsenin bilmesini istemiyordur ama ‘’A’’ nasıl olduysa bunu öğrenmiştir.
Aria, Ezra’yla konuşur o bu ilişkinin yürümesini istiyordur ama Ezra başının belaya girebileceğini söyleyerek bitmesini ister.Aria her ne kadar istemesede kabul eder.

Spencer seviye tespit sınavında büyük bir başarı elde etmiştir ailesini bunu öğrenince çok sevinirler.Spencer hayatında ilk defa ablasını geçmiştir.Hediye olarak ne istediğini sorduklarında ağıl evde kalmak istediğini söyler.Ailesi kabul eder böylece Melisa ve Wren Melisa’nın eski odasına taşınacaklardır.
Spencer okulda Emily le karşılaşır onunla konuşurken bilekliğine gözü takılır bu 6.sınıftayken Jenna olayından sonra Alisonın kızlara yaptırmış olduğu bilekliktir.
İlk başta Jenna’nın kardeşi Toby’i hedef olarak seçmişlerdir beşi birden plan yaptıktan sonra Alison caddenin karşısına geçip Toby’i ağaç evin penceresinden gözetler.Tam o sırada ne olduysa olur ambulans Jennaların evinden ayrıldıktan sonra Spencer kaza hakkında diğer kızların asla göremeyeceği bir şey fark etti: Toby,Alison’ı görmüştü ama Alison’da Toby’i kötü bir şey yaparken görmüştü.Alison’ı ispiyonlayamazdı,çünkü Alison’da onu ispiyonlardı.İşte bu olaydan sonra Jenna kör kalır ve Jenna’yla Toby’i yatılı okula gönderirler.Bileklikler böyle bir sırrı paylaştıkları ve birbirlerini sonsuza dek korumalarını hatırlatmak içindir.

Noel Kahn’ların evinde parti vardır ve Spencer hariç bütün kızlar oraya giderler.Hanna partide Sean’la birlikte olmak ister ama Sean Hanna’nın kendisi için değerli olduğunu ve uygun zamanı beklemek istediğini söyler kavga ederler.Hanna çok sinirlenir ve Sean’nın BMW’sinin anahtarını alır yolda Mona’ya mesaj atar o da Hanna’ya katılır.Bu arada ikiside sarhoş olmuştur.Önlerine çıkan bi geyik yüzünden kaza yaparlar ve oradan hemen sıvışırlar.


Emily ve Maya partide karşılaşırlar.Birlikte fotoğraf kulübesine gidip fotoğraf çekilirler.Emily Maya’ya Alison’dan söz eder.Hatta ona Alison’ı öptüğünden ama Alison’ın onu reddettiğinden bahseder sonra bunlar tam öpüşürken Emily’nin sevgilisi Ben gelir.


Partide Aria sıkıntıdan patlarken Ezra arar ve onu evine davet eder.

Bunlar uzun uzun sohbet ederler Ezra’nın tuvalete gittiği sırada Aria’nın telefonuna bir mesaj gelir.


Aria,
Bu sana ekstra kredi sağlar!
Seni seven-A
Not:Merak ediyorum da,eğer annen,babanın
Ders çalışma arkadaşı hakkında biraz bilgi sahibi
olsaydı ne düşünürdü acaba?
Ve hatta senin bundan
Haberin olduğunu!

Ve Aria kendini o korkuyla hemen eve atar.Daha sonra fark eder ki telefonunu Ezra da unutmuştur.Ezraya gittiğinde işler yolunda gitmez çünkü Ezra gelen mesajı görmüştür ve Aria ya düşman kesilir.


O gece Spencer yeni ağıl evinde ders çalışırken Wren gelir.Spencer ona evini gezdirir ve sonra olan olur bunlar kendilerini halının üzerinde buluverirler.Wren banyoya gider tabi işi ilerletmeye karar vermişlerdir o sırada Spencer’ın gözüne ekranı yanıp sönen bilgisayarı takılır.Bir mesaj gelmiştir.AAAAA:Sana daha önce de söyledim;
Ablanın erkek arkadaşını öpmek
doğru bir şey değil!!

Yedinci sınıftayken Ian’ı (Melissa’nın sevgilisi olan) öptüğünde bundan Alison’a bahsetmiştir.O sırada bunu düşünürken Wren banyodan çıkar.Çıkmasıyla ikisininde pencereden bakan Melissa’yı görmesi bir olur.(Bugünde herkesin yakalanma günü mü ne)

Daha sonra olayı bütün aile öğrenir Wren evden taşınır.Herkes Spencer’a karşı mesafelidir.


Hanna yine polis merkezine götürülür.Tabi gece alkollü olduğu için arabayı çaldığını da kazayı da hatırlamıyordur.Annesi karakola gelir polis Wilden’la konuşurlar.Birkaç gün sonra ortaya çıkar ki Bayan Marin bu olayları örtbas etmek için Wilden’la flört ediyormuş.(anladınız siz onu) O sırada polis merkezinde bir karışıklık olur.Büyük bir olay mı olmuştur acaba?

Evet olmuştur,herkes; polisler, ambulans Mayaların evinin önünde toplanmıştır nihayet Alison’ın cesedi bulunmuştur.Mayaların arka bahçelerinde yapılan tadilat çalışmaları sırasında oraya gömülü olduğu ortaya çıkmıştır.


Ve.. herkes Alison’ın cenaze töreninde bir araya gelir.Bayan DiLaurentis 4 kızımızın hep birlikte ön sırada oturmasını ister.Kızlarımız konuşurken konu ‘’A’’ ya gelir böylece anlarlar ki hepsine A’dan mesaj geliyordur.

Kızlar kilisede etraflarına bakınırlarken birden Jenna ve Toby’yi görürler.Kiliseden çıktıklarında bir polis memuru yanlarına gelir dava tekrardan açılıyordur.Tam herkesin evlerine gideceği sırada 4 kızından telefonuna mesaj gelir.Hepsinin de mesajı aynıdır:


Ben hala buradayım sizi sürtükler.
Ve her şeyi biliyorum.-A


aLLien isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
kitap, küçük, sara, sevimli, shepard, yalancılar, Özeti


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557