Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler > Köşe Yazıları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının yazmış olduğu tüm yazılar burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Ekim 2013, 11:18   #1 (permalink)
Emekli Yönetici

Şafak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 18 Ağustos 2011
Nerden: Eskişehir
Yaş: 27
(Mesajlar): 17.906
(Konular): 12982
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 967442
Aldığı Beğeni: 1672
Beğendikleri: 1673
Ruh Halim: Ruhsuz
ÖdülleriÜye Ödülleri: 6
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi 
Standart Türk Milleti ateşle imtihan ediliyor!.. | Uğur Dündar

Bilge diplomat Şükrü Elekdağ’dan bomba gibi açıklamalar:

“Erdoğan’ın Suriye politikası Cumhuriyet tarihine, devlet yönetimindeki
en büyük basiretsizlik, gaflet, yeteneksizlik örneği olarak geçecektir…”


Sevgili okurlarım,
Yaşadığımız coğrafyadaki kargaşa, Müslümanların barış, hoşgörü ve sevgiyle kucaklaşması gereken Kurban Bayramı’nda da devam etti. Irak’ta ve Suriye’de patlayan bombalar, yüzlerce masum insanın canını aldı. Batılı kaynaklar Suriye’de El Kaide ve El Nusracı teröristlerin katliamlarının Beşar Esad’ın elini güçlendirdiğini öne sürmeye başladılar. Bu arada Başbakan Erdoğan’ın bayram öncesinde açıkladığı “demokratikleşme paketi” tatil günlerinde de tartışılmaya devam etti.
Türkiye’yi kuşatan büyük tehlikeyi bilge diplomat, eski CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ ile konuştuk. İşte Elekdağ’ın çarpıcı açıklamaları:
UĞUR DÜNDAR (UD): Sayın Elekdağ, tarafsız yorumculara göre Erdoğan Hükümeti, bir yandan PKK’nın isteklerini yerine getirerek “Türk” kavramını içeren andımızı kaldırırken, diğer yandan da ülke içinde ve dışında büyük Kürdistan coğrafyasını oluşturacak adımlar atıyor, tavizler veriyor. Bu arada Başbakan Erdoğan’ın, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Beşar Esad hakkında övücü sözler söylemesine sinirlenerek “Esed teröristir, buna övgü gösterecek bir insan tasavvur edemiyorum” demesi, dünya siyasetini ve Suriye’de değişen dengeleri okuyamadığını ortaya koyuyor. Nitekim, Suriye’deki cihatçı örgütlerin El-Kaide’nin uzantısı El-Nusra çatısı altında birleşmeleri, bu ülkedeki dengeleri temelden değiştirmiş bulunuyor. Obama yönetimi, kendine yakın kalemlerin önde gelen ABD gazetelerinde yayımladıkları makalelerle, Başbakan Erdoğan’ı, El Kaide’nin Suriye’de çözümü zorlaştıran bir tehlike olarak ortaya çıkmasının sorumlusu olarak gösteriyor. Nihayet, Ankara’nın Çin füze savunma sistemini tercih kararı Türkiye’nin NATO üyeliğini tehlikeye düşüreceği hususunda iddialara yol açıyor. Uygun görürseniz sohbetimize öğrenci andının kaldırılmasından başlayalım… Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir taşla iki kuş vurdular
ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (ŞE):
İlkokullarda çocuklarımıza okutulan “Türküm, doğruyum, çalışkanım…” diye başlayan andın kaldırılması, Türk milletine, Türklük ruhuna, Cumhuriyetimize ve atalarımızın bize bıraktığı milli değerlerle mirasa ihanettir. İddia edildiği gibi “Türklük” ve “Türk Milleti” sözcüklerinin etnisiteyle ve ırkla alakası olmayıp, bu kavramlar, dil, tarih ve ülkü birliğine dayanan bir bilinç/şuuru yansıtmaktadır. AKP iktidarı öğrenci andını kaldırarak bir taşla iki kuş vurmayı amaçlamıştır:
Birincisi, PKK ile sürdürdüğü müzakere bağlamında terör örgütüne en büyük tavizi vermiştir. İkincisi, Türklük şuurunu ve ulus-devleti yok etmek, millet direncini ve bilincini ortadan kaldırmak ve bunların yerine ümmet bilincini yerleştirmeyi hedefleyen planının bir aşamasını uygulamaya koymuştur. Hükümet, Türk Milleti’ni adım adım Türklük şuurundan, milli değerlerinden, “asabiyesinden” yani aidiyet duygusundan uzaklaştırıyor. Türk adını ve TC’yi nerede görülürse kaldırıyor. Şunu zihnimize kazımamız lazım. “Türklük” ve “Türk milleti” aidiyet duygusunu özünde barındıran ulus-devlet olgusu Türkiye’nin varlığıyla eş anlamlıdır. Aidiyet duygusunu yitiren toplum, tarih sahnesinden silinip gider. İçinde bulunduğumuz ortamda esas yok edilmek istenen ulus-devlettir. Yani bugün Türk milletinin ateşle imtihanı, hedef tahtasındaki ulus-devleti korumaktır. Halkımız büyük şairimiz Mehmet Akif’in şu dizelerine kulak vermeli: “Ey dipdiri meyyit (ölü) ‘iki el bir baş içindir’/ Davransana, eller de senin baş da senindir/ His yok, hareket yok, acı yok… leş mi kesildin?/ Hayret veriyorsun bana… sen böyle değildin.”
Evet halkımız derin gaflet uykusundan uyanmalı, kimliğine sahip çıkmalı ve bu gidişe seçimlerle “dur” demelidir.

Suriye politikası yanlış
(UD):
Bu etkileyici değerlendirmenizin ardından AKP iktidarının Suriye politikasına eğilelim.
(ŞE): Hemen belirteyim ki Başbakan Erdoğan’ın Suriye politikası Cumhuriyet tarihine, devlet yönetimindeki en büyük basiretsizlik, gaflet, yeteneksizlik ve Türkiye’nin güvenliğine en ağır ve yıkıcı zararlar verme örneği olarak geçecektir… Bu zararların birincisi, PKK’nın 29 yıldır hayal ettiği ve ağır kayıplar vermesine rağmen gerçekleştiremediği hedefleri Erdoğan’ın Suriye politikası sayesinde elde etmesidir. Nitekim, PKK’nın uzantısı PYD, Suriye’nin zengin petrol kaynaklarına sahip Kuzeydoğusu’nda Rojova adlı bir hakimiyet bölgesi kurarak, PKK’ya maddi ve moral güce ilaveten geniş bir hareket alanı da kazandırmıştır. Ayrıca, bu şekilde Kuzey Irak Kürt Yönetimi’ne ilaveten ikinci bir Kürt hakimiyet alanının kurulmasıyla hem büyük Kürdistan’a zemin hazırlanmış, hem de Kuzey Irak’ı Akdeniz’e bağlayacak Kürt koridorunun gerçekleştirilmesinin temel taşları döşenmiştir.

(UD): Obama yönetimi, kendine yakın gazetecilerin önde gelen iki gazetede yayımladıkları makaleleriyle, Başbakan Erdoğan’ı, El Kaide’nin Suriye’de çözümü zorlaştıran bir faktör olarak ortaya çıkmasının sorumlusu olarak gösteriyor. Buna ne diyorsunuz?
(ŞE): Evet AKP iktidarı, kendi elleriyle Türkiye’nin başına El-Kaide belasını sardırmakla kalmamış, bu şekilde Suriye’de de çözümü güçleştiren bir faktör yaratmıştır. Bu belanın/tehdidin oluşumunun temelinde, AKP iktidarının, “Esad’ı düşürmek için her şey mubahtır” görüşüyle radikal İslamcı grupların Türkiye’den Suriye’ye geçiş ve lojistik ikmal merkezi olarak yararlanmalarına izin vermesi yatıyor. Washington’un ısrarlı ve öfkeli “yanlış yapıyorsunuz” uyarılarına rağmen, Ankara bu gruplara silah ve cephane de sağlayarak palazlanmalarına yardım etti. Kısa süre önce bu cihatçı gruplardan 13 tanesi Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) koparak El-Kaide’nin lideri Ayman El Zevahiri’ye bağlı El-Nusra örgütü çatısı altında birleşince, Obama yönetiminin bu husustaki uyarılarının ne denli doğru olduğu anlaşıldı. El Kaide cephesinin amacı Suriye’de şeriata dayalı İslam devleti kurmak. Halen Suriye ile sınırdaş vilayetlerimizde üsler kurarak içimize girmiş olan El Nusra buralarda mücahit militan devşiriyor. ABD’den gelen baskılar nedeniyle Türkiye sınır kapılarını kapatma mecburiyetinde kalınca El-Kaide’nin tepkisi iki türlü oldu. Önce, yine El Kaide’nin bir kolu olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) elindeki ve Kilis’in 3 km. güneyindeki Azez kasabasını saldırıyla ele geçirdi. Arkadan da El Kaide’den Türkiye’nin kapıları açmaması durumunda intihar saldırılarına hedef olacağı tehdidi geldi. Bunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınırımız yakınındaki IŞİD mevzilerini misilleme olarak topa tutması izledi. Halen IŞİD ve El Nusra ile ÖSO arasında Halep’te şiddetli çatışmalar cereyan ediyor. ÖSO’nün en büyük destekçisinin Türkiye olduğu dikkate alınırsa, ülkemizin El Kaide’nin hedef tahtasında olduğu kolayca anlaşılır.

El Kaide büyük tehdit
(UD):
Siz 18 Eylül tarihindeki son söyleşimizde Türkiye ile ABD arasında perde arkasında ciddi bir krizin cereyan ettiğini vurgulamıştınız. Bunun varlığı şimdi iyice su yüzüne çıktı. ABD’nin tepkileri sonucu Türkiye halen Suriye’de çözüm sürecinin dışına itilerek bir seyirciye dönüştürülmüş durumda…
(ŞE): Tamamen öyle… Ama önce El Kaide tehdidine karşı konulması gerekiyor. Bunun için Başbakan Erdoğan, gerçekleri hesaba katan öngörülü politikalara yönelmeli ve bu bağlamda Esad’ın askeri yöntemle saf dışı edilmesi saplantısından vazgeçerek derhal El Kaide tehdidini bertaraf etmeye ve kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamaya odaklanmalıdır. Suriye’deki duruma gelince, burada ibrenin birden Esad tarafına döndüğünü görüyoruz. Kerry’nin Esad’ı övmesinin nedeni, sadece Esad’ın Suriye’deki kimyasal silahlarının imhasında gösterdiği işbirliğinin takdir edilmesinden ileri gelmiyor… Kerry’nin iltifatkar sözleri aynı zamanda, “Esad’ın yerini El Kaide dolduracaksa, o zaman Esad kalmalı” görüşünden kaynaklanıyor. Bu ortamda öncelikli sorun “Suriye’yi El Kaide’den kimin kurtaracağı” oluyor. Görünürde de bunu Esad’dan başka yapabilecek kimse yok… Bu durum, Esad rejiminin ömrünün uzamasının garantisi oluyor. Ayrıca, ABD’nin de Cenevre-2 sürecinde Esad rejiminin de içinde olacağı bir çözümü öngören Rus formülüne sıcak bakmasına yol açıyor.

Füze savunma sistemi
(UD): Hükümetin füze savunma sistemi ihalesinde Çin devlet firmasını seçmesine karşı ABD’nin ve NATO’nun tepkileri büyüyor. Hükümet bu baskılara dayanabilecek mi?
(ŞE): Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından yapılan açıklamalardan, Çin firması tarafından üretilen FD-2000 yüksek irtifa füze-savar sisteminin,
1) Harekat ihtiyacı, yani görevi yerine getirme yeteneği,
2) Sanayimize sağlayacağı katılım oranı ve teknoloji transferi ile, 3) Maliyet açılarından, ihaleye giren Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam ve ABD’li Rayteon firmaları tarafından üretilen sistemlere nazaran daha avantajlı olduğu anlaşılıyor.
SSM’nın açıklamaları ayrıca, Çin teklifinin esas cazibesinin “sistemin ortaklaşa üretilmesi ve teknoloji transferinin yüksek oranda olmasından” kaynaklandığını ortaya koyuyor.
Başta ABD olmak üzere Batılı devletler bugüne kadar Türkiye’ye silah teknolojisi transferi konusunda son derece hasis davranmışlardır. Bunun üç nedeni vardır. Birincisi, Türkiye’ye tek başına (1974 Kıbrıs harekâtı gibi), yani kendilerine muhtaç olmadan, harekât yapabilme kabiliyeti kazandırmamaktır. İkincisi, Türkiye’nin kontrollerinden çıkması ihtimalini önlemektir. Üçüncüsü de, hava kuvvetleri ve uzay teknolojileri açısından Ortadoğu’da hiçbir devletin İsrail’den daha güçlü olmaması gerektiğidir. Bu bakımdan Eurosam ve Rayteon’un Türkiye’ye ortak üretim önermeleri beklenemez.

NATO’dan çıkış
(UD): Somut olarak ortak üretim Türkiye’ye ne sağlar?
(ŞE): Ortak üretimin Türkiye’ye sağlayacağı iki stratejik kazanım vardır. Birincisi,Türkiye 1000 ve 3000 km. menzilli balistik füzeler üretebilecektir. Türkiye’nin çevresinde birçok ülke konvansiyonel başlıklarla kullanabilecekleri bu tip füzelere sahip olup, bunlar ülkemiz açısından potansiyel tehdit oluşturmaktadır. Türkiye’nin de bu tip füzeler üretebilmesi, kendisine söz konusu tehditlere karşı caydırıcılık sağlayacak ve dünyada bu tip silahlara sahip sayıları çok sınırlı ülkeler arasında yer almasına imkân vererek diplomasisine güç kazandıracaktır. İkincisi, Türkiye kendi yayın ve gözetleme uydularını uzayda yörüngeye oturtmak için füzeler üretme ve uzun menzilli radarlar geliştirme kapasitelerini kazanacaktır. Bu da Türkiye’yi dünya güç hiyerarşisinde bugünküne nazaran çok daha önemli bir yere taşıyacaktır. Bu bakımdan Hükümet, ABD ve NATO’dan gelecek baskılara sonuna kadar dayanmalı ve Çin’le işbirliğinden asla vazgeçmemelidir.
Bazı çevrelerce ileri sürüldüğü gibi Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gibi bir endişe tamamen yersizdir. Ancak, endişe duyulacak esas nokta, Hükümet’in, ABD’ye Suriye politikasından dolayı duyulan öfke veya Batılı firmalara fiyat kırdırma nedenleriyle Çin’e ihalenin verilip, bir süre sonra baskıların da etkisiyle tutum değiştirip ihalenin ikinci sıradaki İtalyan-Fransız ortaklığına verilmesidir.


Sözcü

Konu Şafak tarafından (19 Ekim 2013 Saat 11:34 ) değiştirilmiştir..
Şafak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
ateşle, dündar, ediliyor, imtihan, milleti, türk, uğur


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557