Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler > Köşe Yazıları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının yazmış olduğu tüm yazılar burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ekim 2011, 11:23   #1 (permalink)
Çok Şükür...


∞ MαsαL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ ♫
(Mesajlar): 22.728
(Konular): 5773
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 787623
Aldığı Beğeni: 4233
Beğendikleri: 7440
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
Standart Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği | Utku Erişik

Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği | Utku Erişik

Bizimki ağa olsun da, varsın hıyar ağası olsun…

Ülke çoktandır “kendi kendine yeten nadir bir tarım ülkesi” olmaktan çıktı, tam bir hıyar bostanına döndü zaten. Eee, o zaman da emperyalist vahşet ile faşist dehşet kendine hemen bir ağa buldu, ona da bu bostanda elbette hıyar ağası olmak düştü.

Hıyar deyip geçmeyin…

14 Şubat 1949 günü Markopaşa gazetesini alanlar, gazetenin manşeti karşısında şaşkına dönerler:

“Markopaşa’nın Fevkalade Hıyar Sayısı”

Peki bu da nedir böyle?

Yola Sabahattin Ali ile birlikte çıkan Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali’nin Nisan 1948’de vahşice öldürülmesinin ardından Markopaşa’yı türlü zorluklara rağmen çıkarmayı sürdürürler.

Ve o günkü sayıyı “Özel Hıyar Sayısı” olarak çıkarmalarının nedenini de okurlarına şöyle anlatırlar:

“Ne yazsak Markopaşa’yı toplatıyorlar. On beş sayı çıkabilen gazetemizin yedi sayısını toplattılar. Biz de zülfiyare dokunmasın, güneşe karşı –desturun- su döküp de çarpılmayalım, evliyayı umuru incitip fincancı katırlarını ürkütmeyelim diye suya sabuna dokunmadan havadan sudan yazılar yazmaya karar verdik. Bundan sonra gazetemizin her sayısını meyve ve sebzelerin methine tahsis edeceğiz. Şimdiye kadar gazetemizi İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı toplattırdı. Bakalım bu sefer de Tarım Bakanlığı toplatacak mı? Gazetemizin bu sayısı hıyar sayısıdır. Baştan aşağıya kadar hıyarın ve hıyarların methiyesini bulacaksınız.

Hatta memleketimizin hıyarlarını rencide etmemek için onların aleyhinde bile bulunmayacağız. Gelecek sayımız da muşmula sayısı olacaktır.”

Gazetenin bu “fevkalade hıyar sayısı” bir kez çıktı ve üzerinden 60 yıl geçti; ama onca yıl içinde memleketteki “fevkalade hıyar sayısı” günden güne arttı.

Dünya, bu 60 yıl içinde Venezuella’nın Chavez’i ile tanıştı; biz de Pensilvanya’nın Çömez’i ile tanıştık.

Dünyada, bu 60 yıl içinde ulusal varlığını yabancı efendilere yedirmemenin adı Fidel Castro oldu; bizde o yabancı efendilere peşkeşin adı “tapu kadastro” oldu.

Oldu mu, oldu…

En kötüsü ise şu oldu:

Dünya liginde bu 60 yılın tüm şampiyonları, en güçlü “ulus-devlet” yapısına sahip ülkeler olurken; bizde Mustafa Kemal’in “ulus-devlet”ine düşman bir hıyar ağasının üç çocuk azgınlığına rağmen, bizim çocuklar yok oldu, elin Nobre’si Mert Nobre oldu, elin Vederson’u Gökçek Vederson oldu, elin Aurelio’su Mehmet Aurelio oldu, “ulusal” takımın başına da Guus Hiddink kondu.

Ulusal takım şimdi yerlerde mi sürünüyor?

Merak etmeyin; her şeyin sorumlusu da “Ergenekon”du!

Tiyatrocuyum; bu sanata kıyısından köşesinden bulaşanlara, “Sahne tozunu bir kez yuttun mu, bir daha iflah olmazsın!” derler; ben de iflah olmaz bir tiyatrocuyum. Ama Mustafa Kemal’in ayak bastığı yolların da tozunu yutmuşum bir kere, yani iflah olmaz bir Kemalist tiyatrocuyum.

Bu durumda da nur topu gibi bir “Terörist Utku” doğdu mu, doğdu…

Abdullah Öcalan gibi mi yani?

Haşa!… Kendisi Orhan Bey’den bu yana Türklerin elinde olan İmralı’yı almayı başarabilmiş muzaffer bir PKK komutanıdır; terörist de ne demekmiş… Kendisi bir özgürlük savaşçısıdır, her cins köpeğe “sayın”dır, evli köpeğe “kayın”dır… Her bir sözü de, Kürdistan’a bayındır…

Yani asıl terörist, İmralı’yı alan değil, Engin Alan’dır!

İşte ondandır ki, “Türkiye Milleti”nin vekili Leyla Zana’ya ulaşmak isterseniz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki makam odasına, “Türk Milleti”nin vekili Engin Alan’a ulaşmak isterseniz de Hasdal Cezaevi’ndeki tecrit odasına mektup yazmak zorundasınız.

Tüm bunlar kimin kavuğunun altından çıktı peki?

Bir hıyar ağasının…

Tüm bunlar kimin kabuğunun altından çıktı peki?

Onun hıyarlarının…

Bir memleketin hali, eğer meyve-sebze haline döndüyse; engin alan terörist olur, yüksek alan dünya lideri… Mallar (örneğin Washington portakalı) Ankara’ya gönderilir, kabzımallar Washington’a… Balbay’lar içeri girer, ilbaylar dalkavuk olup harcırahla dışarı gider… Özkan’lar zindanda, kansızlar el üstünde tutulur…

Ama her zaman çetin doğanlar, çetin savaşıp, çetin ölürler; rezil doğanlar, rezil savaşıp rezil ölürler…

Washington demişken anmadan geçmeyelim:

21 Ekim 1969 tarihli “Devrim” dergisinde yayımlanan “Takke Düştü” başlıklı yazısında Doğan Avcıoğlu’nun söylediğine göre, aynı yılın nisan ayında Washington’da “Türkiye politikası üzerine söz sahibi” bir yetkili Milliyet gazetesi temsilcisine şunları demişti:

“Türkiye iktisadi yönden feci durumda. Washington, memleketiniz hakkında ümitsizlik içinde

Vah vah, adamlar yemeyip içmeyip, dişinden tırnağından artırıp bir “Türkiye Masası” açıyor, masaya da bir çilingir sofrası kuruyor. Çilingir, Kemalizmin 1923 ile o pis suratlarına kapattığı tüm kapıları tek tek açarken; memleketimiz hakkında ümitsizlik içinde oldukları için sofraya da artık Amerikan malı olan “Yeni Rakı” koyuyorlar.

Yanına meze mi yok?

Önce emperyalizmin memesinden sağdıkları sütten yoğurt yapıyorlar. Sonra o yoğurdu “ileri demokrasi” ile sulandırıp, tuzukuru Feto’nun tuzundan koyuyorlar.

İçine hıyar mı yok?

İstemediğin kadar…

Bizim aklı kendinden beş adım geride yürüyen bazı “ilerici” kardeşlerimizin yıllardır “Bunlardan bir cacık olmaz!” diye alay ettiği ve kafasını çevirip bakmadığı her yerde adamlar çatır çatır cacık yapıyorlar.

Hıyar ağası da, böyle muhalefete elbette yatar kalkar şükreder. O cacığı bu kendi gibi taşeron olan muhalif(!)lere de bir güzel yediriyor mu?

Hem de nasıl…

Washington, “Türkiye Masası”na meze olacak hıyarları da, onlara ağayı da çok kolay buluyor; peki ama buz ne durumda?

O en kolayı canım…

Tarihin derin dondurucusunda buz için Sevr’in Kürtçü kalıbı ayrı, Ermenici kalıbı ayrı, şeriatçı kalıbı ayrı…

Çıkarıp çıkarıp, rakıya atıyor mu?

Hem de nasıl…

Doğan Avcıoğlu, sözünü ettiğim yazısının sonlarında diyordu ki:

“Esas davanın halktan yana düzen değişikliğini gerçekleştirmeye çalışmak olduğunu görmezlikten gelip, bir siyasal biçime körü körüne bağlanarak, onu her şeyin üstünde tutanlar ve böylece biçimi öze tercih edenler, en ilerici iddialarla da ortaya çıksalar, bugün Türkiye’nin kalkınmasına en büyük engeli getiren tutucu sosyoekonomik güçler koalisyonunun ister istemez tutsağı ve siyasal sözcüsü haline geleceklerdir.”

Aynı durum bugün için de geçerli. Yani bizim hıyar ağası, akıllı… Bu cacığa muhalefet edermiş gibi görünenleri de kendi tutsağı ve siyasal sözcüsü haline getirdi sonunda…

Atatürk’e saldırmanın bu dayanılmaz hıyar ağalığı uzun sürmeyecek ama… Atatürk’e saldırmanın bedelini tek tek ödeteceğiz hepsine!

Bu davaya tüm yüreğimle inanmasam bir saniye bile durmam. Bu devirde PKK’lı olmak dururken, PKK düşmanıyım; AKP’li olmak dururken, AKP düşmanıyım.

Anti-Kemalist olmak dururken, sapına kadar Kemalist’im. Türk düşmanı olmak dururken, iliğime kadar Türk’üm.

Üstelik bir de, hıyar ağasına hıyar olmak dururken, sahnede hıyarın kabuğunu soyup “Hıyar çıplak!” diye bağırıyorum; çünkü hıyarın “yeşil” kabuğunu soyunca içinde Kürdistan’ın ayrı, Ermenistan’ın ayrı, ABD’nin ayrı, AB’nin ayrı tohumu var, görüyorum. Ve kişisel çıkarlarım uğruna büyük ulusumdan bunu saklamamam gerektiğini biliyorum.

Anadolu’da “Ek tohumun hasını, çekme yiyecek yasını!” denir.

Benim başımın tacı olduğu gibi, tohumumun hası da Mustafa Kemal’dir. O’nu ekmişim kendime, O’nu biçerim…

Utku’nun yüreğinde koca bir Türkiye ağacı dallanır; oranın en “has dal”ı da, Mustafa Kemal’in komutanlarının hapsedildiği bir cezaevi değil, Mustafa Kemal’in ta kendisidir!Utku Erişik
Kaynak

.
∞ MαsαL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
atatürke, dayanılmaz, erişik, hafifliği, saldırmanın, utku


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557