Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Türkiyeden Haberler > Köşe Yazıları
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının yazmış olduğu tüm yazılar burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Şubat 2013, 21:26   #1 (permalink)
Bir dilek hakkım olsa
ellerini tutardım .. .

bulut ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 10 Ocak 2013
Nerden: İstanbul ' Sakarya '
Yaş: 30
(Mesajlar): 3.365
(Konular): 970
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 207780
Aldığı Beğeni: 1131
Beğendikleri: 5
Ruh Halim: Suspus
tick Çocukla çocuk olmak için

Bir insanın aklından belki de yarım dakikada geçebilecek bir sürü fikirle yazıp söyleyen Mabel Matiz her zamankinden heyecanlı bu aralar. Matiz'le ikinci albümü 'Yaşım Çocuk'un heyecanını paylaştık.


Biz ‘Yaşım Çocuk’ için buluştuk ama ilk albümle ilgili konuşmadan olmaz. O kadar ses getirmesini bekliyor muydun?
Yok ben bir şey beklemiyordum.Ama bir farkındalık yarattı galiba.Belki bana büyük bir dönüşü olmadı ama benim en başından beri iddia ettiğim, o bir şeyleri değiştirme halini alevledi, fişekledi. Beni bana inandırdı. Bir şekilde çok seveni de var; sevmeyenleri, nefret edenleri de var benim şarkılarımın ve söyleyişimin.Sadece benim yaktığım bir ateş de değil o. Aynı dönemde birlikte müzik yaptığımız müzisyen dostlarımızla beraber yaktığımız bir ateş o. İlk albüm güzel bir merhaba oldu
Sevmeyenler nefret edenler var dedin ya, bu yeni albümü de bağlayan bir şey bir yönüyle. Söyleyişinin herkes tarafından beğenilmemesini kabul edebilirim ama şarkılarını sözleri,müzikleri, düzenlemeleriyle nefret edilesi bulanlar var mı gerçekten?

Çıktı. Çıkması bir yandan beni dürten, silkeleyen bir şey. Herkes beğenseydi bir tuhaf olurdu. Beğenmemeleri de güzel. Başardığım ya da başaramadığım şeyi daha gerçekçi kılıyor. Bu seferkini herkes beğenirse “Ben nerede yanlış yaptım” diyeceğim.
Kehanet veya varsayımsal olacak da ilk albüm ‘Yaşım Çocuk’ olsaydı ne olacaktı?

Daha ağır gelirdi ve anlaşılması çok zor olurdu. Şu an beni az çok anlayanlar demin sözünü ettiğim farkındalığa daha yakınlar...‘Yaşım Çocuk’a hazırlayan bir basamağın olması fikri daha iyi.’Yaşım Çocuk’ iyi ki ikinci albüm oldu. 2011’de çıkan ‘Mabel Matiz’in önüne konulmuş bir tuğla. İlk albüm üzerine söylenmiş sözlerden oluştuğu için böylesi daha iyi. Çok heyecanlıyım. Daha eskilerden de var ama ağırlıklı olarak son iki yıldır yazdığım, görüp geçirdiğim, kırıp geçirdiğim şarkılar oldu.
Bir de şu an başka bir açıdan da daha konforlu bir dönemdesin. Artık kimse sana “Mabel ne demek, Matiz ne demek” diye sormuyor.

Evet, sonunda kurtuldum.
Ama pes etmedim. Geçenlerde bir radyo programında yine anlattım ya daha az soruluyor yine de.
Çoğumuzun yaşamının en mutlu dönemi çocukluk. Tamam ‘Yaşım Çocuk’ diyorsun ama sen hayatın bütün mutlu çağlarına monte edilebilir gibisin.

Allahım ne güzel şeyler duyuyorum, teşekkür ederim. Tabii ki hayatı ayakta tutan güzel mevzular var ama bazı konularda daha sertim. Mesela diş hekimliğini bırakmam hayatımda çok ciddi bir dönemeçtir. Çok zordu. Küçük bir kasabada büyüdüm ve diş hekimi olmak üzere büyük alkış ve umutlarla uğurlandım İstanbul’a. Mezun olduktan sonra 2.5 yıl çalıştım. Sonra “Diş hekimliğini bırakıp şarkıcı oldum” haberini o kasabaya yolladığımda inanılmaz bir mutsuzluk ve hayal kırıklığı alev aldı. Bunu ilk söylediğimde hiçbir şey umrumda değildi, daha yeni yeni düşünüyorum. Bu da yine şununla alakalı. O zamanın, o mekânın, o şartların dayattığı şeylere bir yere kadar tahammül edebiliyorum. Kendim söz konusu olunca kabukları daha kolay kırabildim. O aralar çok zordu ama uzun vadede onlar da bana inandı ben bu kadar inanmışken...Çocukluk zamansız yaşadığımız bir dönem ve bence çocukluğumuzun bir yaşı yok. Bu albüm de uzun yıllar sonra biz burada olmadığımız zaman içindeki kelimeler ve seslerle birilerinin kulağında kalacak. Zamansızlığının yanında albümü kaydederken deli gibi okuyup ilham aldığım Patti Smith biyografisi ‘Çoluk Çocuk’a da bir gönderme var gizliden gizliye. İlk kaydettiğimiz şarkıydı. ‘Yaşım Çocuk’u defalarca kaydettik. İlk halinden şu an çok farklı. ‘Yaşım Çocuk’ hem fiziki anlamda gözümün önünde duran hem de kalbime en yakın duran parçaydı. Ben çok önceden çıldırmaya başlamıştım albümün ismi ne olsun diye ama bittikten sonra bakmak daha anlamlı oldu.
Mete Özgencil bir zaman çıktı, güzel şeyler yaptı, sonra da kendini kapattı ama üretmeye devam etmiştir . Şimdi ne güzel, birlikte yaptığınız bir parça var albümde.

Evet benim de çocukluk yıllarımı karşılar. Aslında biz çok uzun zamandır tanışıyoruz Mete ile. Umay’la düetlerinin klibini ilk gördüğüm anda ikisine de hasta olmuştum. ‘Düşmedim Daha’ bence bizim kuşağımızda çok ciddi etkiye sahip. Böyle bir şey de var dedirtmiştir. Çok keskin bir etkisi var. Ondan sonra Mete’nin her yazdığı şeyi takip etmeye başladım. Benim de şarkı yazarlığıma ve kelimeleri kullanmamda, ağzımdan dünyaya çıkacak herhangi bir cümleyi tartmamda çok büyük etkileri oldu. Fiziki olarak tanışmamız ise allem edip kallem edip onu bulmamla 1.5 yıl öncesine dayanıyor. Yazıp çalıp söylemeye devam ediyor Mete ama bunları göz önünde yapmıyor. Tanıştıktan sonra birlikte şarkılar yazmaya başladık. ‘Zor Değil’in oluşma anı çok saçma.Bir sabah birlikte kahvaltı ediyorduk ama ben o akş***i konserimiz için bineceğim arabaya yetişme derdindeyim o an. Gitarla nay nay nay noy noy noy son şımarıklıklarımı yapıyorum, sallıyorum akorları. Oradan bir cevap geldi, “Sağa sola zor değil”...Ve ondan sonraki 10 dakika içinde Mete o şarkının bütün sözlerini düzmüştü. Ben de telefona kaydedip “Hadi görüşürüz” deyip evden çıktım. Zaman geçtikçe şarkıya çok kaptırdım kendimi. Bir çok duruma, ilişkiye, hikâyeye göndermeli, yarı agresif, kinayeli bir parça çıkış anının laubaliliğinin aksine. Şarkının sonundaki o manifestovari dörtlüğü de Mete’ye okuttum.
Albüm çıkmadan stüdyonu işgal ettiğim için en fanfarlı parçanın kod adını biliyorum: ‘Eyeliner’lı Sema’...
Nereden hatırlıyorsun, evet ya ‘Eyeliner’lı Sema’. ‘Alaimisema’ dediğin gibi inanılmaz eğlenceli. Albüm lansman konserinde en çok çıldırtan parça oldu. İlk etapta melodisiyle çekiyor insanları. Söylediğim her kelimeyi insanlar yüzde yüz anlamıyordur. Ama yazılış hikâyesi de çok belli, her yerde açık açık söylüyorum. Cinsel ayrımcılığa karşı yazdım bu parçayı. Her zaman çoksesliliğe, çokrenkliliğe ve farklılıklara inanan ve bunları alaşağı etmeye çalışan herkese de karşı çıkan bir insanım. Şarkı da bundan biraz kafa bularak bahsediyor. “İnanın bir gün yağmur gökkuşağına dönüşecek”. Albümün kalbine hitap ediyor. Gökkuşağı demek ve kapak da o yüzden rengârenk. Lansman konserinde belki her zihniyette insan vardı ve o şarkı çalarken herkes tekti. Bunun verdiği mutluluğun tarifi yok bende. Bir şeyler olacaksa yine sanatla, sevgiyle, iyilikle olacak.
Ve bir Yıldız Tilbe hikâyesi.

Ah evet, Yıldız! Çok değerli bir ruh, çok değerli işleri var. O da çok etkilendiğim biri, kendimi bileylerken bana bıçak olmuş biridir. ‘Aşk Yok Olmaktır’ yazılmış en güzel aşk şarkılarından biri. Amy ‘Love is a losing game’ demiş, Yıldız da yaklaşık ondan 10 yıl önce ‘Aşk Yok Olmaktır’ demiş. Paralel sinyaller... Çok sevdiğim ve bir süredir konserlerde söylediğim bir parçaydı ama ikinci albüme cover koyma konusunda emin değildim. Bu parçayı çalıp söylerken ne kadar şahane bir ruh haline geçtiğimizi görünce alalım dedim. Albüm sürecinde Yıldız’la o da çok yoğun olduğu için pek bağlantıya geçemedik. Albüm bitmeye yakın beni konserine çağırdı. Konser çıkışı bir araya geldik ve uzun yıllardır tanıdığım çok yakın bir arkadaşım gibi sıcacıktı. Tek bir soru sordu: “Şarkı güzel oldu mu”. Sen de dinle isterim dedim. O an bir kâğıt istedi, imzaladı ve “Al çocuğum hayrını gör, sana uğur getirsin” dedi. Bunları yaparken en ufak bir tereddüdü yoktu. Dünyayla derdinin ne olduğunu hep biliyordum, o an bir kez daha gördüm. Onun bir şarkısını söylemek değil, çok daha büyük bir mevzu. Parçayı büyük bir alçakgönüllülükle bana hediye etmesinin tarifi olamaz. Çok güzeldi. Aşk her şeye dönüşebilmektir. Yok olmak aslında var olmak...Ben aşkı yaşarken kendimin ve karşımdakinin hayatından çok fazla şey darma duman ediyorum belki ve bunlar bir şekilde kelimelere, melodilere dökülüyor tıkır tıkır. ‘Yıllar Saçlarına’ benim ilk aşkıma yazdığım bir şarkı ve ben o yazları deli gibi özlüyorum.


Mesele
şair olabilmekte değil
hüzünle dolabilmekte.. .


bulut ' isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 25 Şubat 2013, 21:27   #2 (permalink)
Bir dilek hakkım olsa
ellerini tutardım .. .

bulut ' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 10 Ocak 2013
Nerden: İstanbul ' Sakarya '
Yaş: 30
(Mesajlar): 3.365
(Konular): 970
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 207780
Aldığı Beğeni: 1131
Beğendikleri: 5
Ruh Halim: Suspus
Standart

hastayısız dedee
var ol o kadife sesinle her gecemize (.


Mesele
şair olabilmekte değil
hüzünle dolabilmekte.. .


bulut ' isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
Çocuk, Çocukla, için, olmak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557