Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Ocak 2013, 17:54   #11 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

2.2 RESMİ YANLIŞ-BİLGİLENDİRME KAMPANYASI
29 Mayıs 1986’da yaptığı bu açıklamasında Özemre; radyasyon bulutunun Türkiye’yi 30 Nisandan itibaren etkisi altına almaya başladığını ve Kiev’den esen rüzgarların Türkiye’yi Sinop-Anamur hattının batısında bir hafta süreyle etkileyeceğini öğrendiklerini belirtiyor. TAEK Genelkurmay Başkanlığı ile işbirliği yapmak- tadır. Havadaki (yerden 1 metre yükseklikteki) radyasyon, İstanbul’ da, doğal radyasyon düzeyinin en çok 2,5 katına, Karapınar mevkiinde ise en çok 12 katına yükselmiştir. Radyoaktivite, 3 Mayısta yağan yağmurla Edirne ve civarında yere inerek toprağı kirletmiştir. Bulgaristan sınırına giden Kapıkule-Edirne karayolu üzerinde 2 km.lik bir kısımda sellerin getirdiği çamurlarda yüksek oranda radyoaktivite saptanmıştır. Özemre’nin iddiasına göre, ”yetkililer, bu radyoaktif çamurları etrafa bulaşmadan varillere yükleyip Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’ ne (ÇNAEM) taşımış ve üç gün boyunca yolun bu kısmı yıkanarak radyasyon seviyesini 12,5 MiliRöntgen/saatten doğal radyasyon düzeyi olan 17 mikroRöntgen/saat değerine düşürmüştür.”
Özemre, İyot-131 ile kirlenmiş sütlerin yalnızca, 3-4 ay sonra tüketilmek üzere peynir yapımında kullanıldığını söylemiş, daha fazla açıklama yapmamıştır. Bu konuda hiçbir resmi açıklama ya da karar yoktur. İyot-131’in yarılanma ömrü 8 gün olsa da Türk halkı tarafından tüketilmiş olan süt ve peynirde bulunan ve YARILANMA ÖMÜRLERİ 30 YILA KADAR UZAYAN Cs-137 ve Cs-134, onları yıllar boyu içten ışınlamayı sürdürecektir.
İtalya’da ise 1986 Mayısı’nın ilk üç haftasında taze süt tüketimine yasak getirilmişti. İnek sütünde 2000 Bekerel/litreye varan rakamlar bildirilmişti ve İyot düzeylerinin yüksek olduğu yerlerde Sezyum-137 ve Sezyum-134 düzeyleri de yüksekti. (Kaynak: Batı Avrupa’da Çernobil’in Radyolojik Yönleri, R.H. Clarke, NEA (Nükleer Enerji Ajansı) Newsletter, sonbahar 1986, s.10.) Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral tarafından yapılan ilk resmi açıklama şöyledir: “Ülkemizin her tarafındaki et, süt, su, balık, sebze ve meyvelerin tümü tertemizdir. İnsan sağlığına zararlı hiçbir kirlenme mevcut değildir.”
24 Haziran 1986 tarihli Türkiye Gazetesi: ”Türkiye’de radyasyon yok.” Aral açıklamasında, radyasyon konusunda kendisinden başkasının açıklama yapmaya yetkili olmadığını hatırlatarak, ”Dininize, imanınıza inandığınız gibi biliniz ki, Türkiye’de kesinlikle böyle bir tehlike mevcut değildir” dedi.
3 Temmuz 1986’da TRGK ikinci toplantısını (86/2) yapmıştır. Özemre, Komiteye, Sovyetler Birliği’nin Ukrayna’daki Dinyeper Nehri’nde yüzmesine müsaade ettiğini açıklıyor. Karadeniz’in kirlenmesinin zorluğunu, halbuki Türkiye’de İnebolu’da Karadeniz halkının denize girmediğini, et, süt, sebze yemediğini anlatıyor.
Özemre’ye göre, Almanya, Avusturya gibi bazı Avrupa ülkeleri konuyu fazlasıyla abartmışlar ve politik yönden fayda umarak panik yaratmışlardır. Fransa, İsviçre ve Türkiye daha soğukkanlı hareket etmiştir. Komitede görevli Dr. Nurbaki, belirli bir radyasyonun (Karbon-14 ve radon gazı) hayat için nasıl gerekli olduğunu açıkladıktan sonra yüksek düzeyde radyoaktivite içeren kaplıca sularının sağlığa yararlarından söz ediyor.
Karadeniz’deki radyasyonu belgeleyen ”Clarke Raporu”na ilişkin bilgiyi aldıktan dokuz gün sonra, TAEK ve askeri yetkililer sessizdir. Özemre ve TRGK ikinci resmi açıklamalarını yaparak Türk halkını kandırmayı sürdürmektedir.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral yaptığı basın açıklamasın-da şöyle demektedir: “Türkiye’de günde iki kez yapılan ölçümlerde, radyasyon düzeyi Çernobil kazası öncesindeki doğal seviyesinde olduğu tespit edilmiştir... Komitemiz, radyasyonun Türkiye kıyılarında, toprakta, suda ve havada doğal seviyede olduğunu açıklar. TAEK tarafından daha önce belirtildiği gibi, sularımızda, sütlerimizde, sebze ve meyvelerimizde, etlerimizde, hububatımızda, radyasyon sağlığı ile ilgili hiçbir sakınca yoktur.”
9 Temmuz 1986’da Dışişleri Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na (Bakan adına M. Aşula imzalı) “GİZLİ” damgalı bir mektup [(EIBD-III)-750.278-1573-652] göndermiştir. Bu mektupta Karadeniz’deki radyasyona ilişkin bilgi tekrarlanmaktadır.
Mektubun sonuna el yazısı ile eklenen notlar şöyledir:
1) Karadeniz balık ve deniz ürünleri kontrolü artırılsın.
2) Raporu bekleyelim.
Aynı gün, Resmi Gazete (9 temmuz 1986, #19159, s.77) Türkiye genelinde havadaki radyasyonun 6-14 mikroRöntgen/saat olduğu ve bunun Çernobil kazasından önce mevcut olan tabii radyasyon seviyesi olduğu yazılıdır!
17 Temmuz 1986’da Tüm General Fuat Şenel Genel Kurmay Başkanı adına Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve TAEK Başkanlığı’na yolladığı ”GİZLİ” damgalı mektubun [3584-185-86/EMN.S.1] ekinde Prof. Dr. İzdar’ın Clarke Raporu’na ilişkin mektubu vardır. Sonuna eklenen el yazısı notta şöyle deniyor: ”Bilgi gizli tutulmalı (raporu bekleyelim) 28 Temmuz 1986.”
14 Ağustos 1986’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın YÖK’e yolladığı mektup, 28 Ağustos 1986’da, Türkiye’deki tüm üniversitelere gönderildi. Araştırmacılara imza karşılığında teslim edilen bu mektup, TRGK’nın bilgisi dışında radyasyonla ilgili yapılacak tüm yayınlara yasak getirmiştir.
2 Eylül 1986’da Prof. Dr. İzdar, TAEK’e yeni bir mektup (#2141) yazmıştır:
1) Kendi kurumuna ait 25 Haziran 1986 tarihli,
2) Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığına ait 1 Temmuz tarihli,
3) TAEK’e ait 7 Temmuz 198 tarihli,
daha önceki mektuplara gönderme yapan İzdar, TAEK’ten raporu inceleyip Türkiye’de ve dışarıda yayınlanmasının uygun olup olmadığına karar vermelerini istemiştir.
17 Eylül 1986’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nden gelen tüm fındıkların Fiskobirlik tarafından satın alınacağı ve bölgeden dışarıya çıkarılmayacağını belirten bir basın açıklaması yayınladı.
Bunu izleyen günlerde, ulusal basında bu kararla ve tepkilerle ilgili şunlar yazılıyordu:
Eylül 18 * Milliyet Gazetesi: Tüm fındığa el kondu.
Eylül 19 * Cumhuriyet: Fındıkta yasağa sert tepki.
Eylül 19 * İzmir Ticaret: Fındıkçılar Aral’ı protesto ediyor.
Eylül 24 * İzmir Ticaret: AET’nin istemediği fındık SSCB’ye satılıyor.
Eylül 24 * Milliyet: Üretici Evren’e başvurdu.
Eylül 29 * Yeni Asır: Aral: Fındık gerekirse imha edilecek.
Eylül 30 * Hürriyet Gazetesi: Fındık’ta radyasyon yok.
İki hafta içinde fındık yasağı büyük bir baskı sonucunda kaldırıldı. Bir devlet kuruluşu olan Fiskobirlik üreticilerden fındığı satın alamadı. Ödemeleri iki ay geciktirdi; Ordu’da 41 fabrikada üretim durdu. 5000 işçi işsiz kaldı.
TAEK, ÇNAEM ve üniversitelerden nükleer bilimciler bir toplantı yaparak fındıktaki radyoaktiviteyle ilgili bilgileri yalanladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Bilimler Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Nejat Aybers, Karadeniz’in kirlenmesine ihtimal vermediğini belirtmiştir. Aybers, Çernobil’den akan suların Dinyeper Nehri’ne ulaşmadan önce, oluşturulan çukurlarda toplandığını, Sovyetler’in göl kapaklarını derhal kapattıklarını iddia etmiştir. Böylelikle radyoaktif suların Karadeniz’e karışması önlenmişti. Aybers’e göre, Karadeniz’de normal sınırların üzerinde radyasyona rastlanmamıştı.
26 Eylül 1986’da İzdar Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne:
1) Rektörlüğe ait 2 Eylül 1986 tarihli,
2) Rektörlüğün TAEK’e yazdığı 25 Haziran 1986 tarihli,
3) TAEK’e ait 7 Temmuz 1986 tarihli,
4) Kendisinin TAEK’e yazdığı 2 Eylül 1986 tarihli, mektuplara gönderme yaparak bir mektup [#0921/EYZ/070-2375] yazmıştır.
İzdar araştırmanın Dışişleri Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu - YÖK’ün bilgisi dahilinde yapıldığını belirtmiştir. Araştırma raporunun hazır olduğunu ve basım izni için 2 Eylül’de TAEK’e iletildiğini açıklamaktadır. Örnekler almayı sürdüreceklerini ve 16-24 Eylül 1986 tarihlerinde alınmış örneklerde olduğu gibi, Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi - ÇNAEM’e analiz etmek üzere verileceğini söyler. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 14 Ağustos 1986 tarihli mektupla [1-01-398] bilim insanlarına dayatılan, Türkiye’de radyasyon ölçümleri ve sonuçlarıyla ilgili olarak yapılacak tüm yayınlar üzerindeki sansürü kabul etmektedir. Bu mektuba göre yalnızca TAEK ve TRGK bu konularda açıklama yapmakta özgürdür. 14 Ekim 1986’da, [TBMM B:13, 14.10.1986, O:1, s.577-599] milletvekilleri parlamentoda hükümete zorlu sorular yöneltmektedir:
* Fındıklar temizse neden ambargo kondu?
* Radyasyonla kirlendiyse ambargo neden kaldırıldı?
* Alman ithalatçı firmaları ile işbirliği yapan ihracatçılar radyasyon ölçüm cihazları getirmeyi önermişti. Önerileri neden reddedildi?
* İlgili Bakanlar neden Karadeniz Bölgesi’ne gitmedi?
Eski Hür Demokratik Parti Grubu’ndan Osman Bahadır ise şu soruyu sormuştur: ”Karadeniz’in suları radyasyonla ne ölçüde kirlenmiştir? Balıklarda radyoaktif kirlilik var mıdır, yok mudur?” [TBMM B:13, 14.10.1986, O:1, s.586] Cahit Aral ise radyasyonla kirlenen çaylardan söz etmeden önce, ”bilimsel açıklamalar” yaparak, farklı bir tür radyasyona övgüler yağdırıyordu: “Bir bitkiyi düşünelim; yaprağı, güneşten gelen radyasyon etkiler ve fotosentez dediğimiz olay meydana gelir... Güneş radyasyonu olmazsa, bitki olmaz, hayat olmaz... “[TBMM B:58, 22.1.1987, O:1, s.141-142]
26 Ocak 1993’te TBMM Çernobil konusundak
i soruşturma önergesini reddetti. 1986 ve 1987 yıllarında da benzer girişimler olmuştu.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:54   #12 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

3. TRAJİK GERÇEK
3.1. BAĞIMSIZ BİLİMSEL SONUÇLAR
13-22 Haziran 1986 tarihlerinde, Hamburg Üniversitesi’nden iki, ABD’deki Woods Hole Oceanography Enstitüsü’nden de iki bilim insanı, Sinop kenti yakınlarında Karadeniz’de araştırma yapmak üzere, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü araştırma ekibine katıldı. Daha sonraki yazışmalarda bu rapordan ”Clarke Raporu” olarak söz edilmektedir. 23-28 Haziran 1986 tarihlerinde ise bu araştırmayı yapan bilim insanları, İzmir’ de bir atölye çalışmasına katıldı (Partikül Çökelmesi * Particule Flux in the Ocean). Bu çalışmanın notları Ekim 1987’de Almanya’da yayınlandı.
24 Haziran 1986’da Woods Hole Oceanography Enstitüsü’nden Hugh D. Livingston, sonuçları bir teleksle İzmir’deki Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Erol İzdar’a ve Dr. S. Honjo’ya gönderdi:
“Karadeniz’deki yeni sediman kapanının atıldığı alanda, sudaki Çernobil sezyum izotop düzeyleri bomba döküntüsü düzeyinden yaklaşık iki kat yüksektir.
Suda, filtre edilebilen parçacıklarda ve planktonlarda (sudaki tek hücreli canlılar) doğrudan ölçülebilecek izotoplar, Sezyum-137, Sezyum-134, Rutenyum-103, Rutenyum-106, Seryum-141, Seryum-144, Baryum-140, Tantanum-140, Zirkonyum-95 ve Niyobyum-95’tir.
Radyonüklit düzeyleri, Karadeniz, Baltık, Norveç ve Barents denizlerinde büyük parçacık “tracer flux” incelemeleri dahil, çok çeşitli ”tracer” incelemelerine izin vermektedir. Radyokimyanın ardından transuranik elementler ve Stronsiyum-90 da kolayca ölçülebilmelidir. Geriye kalan örneklerimin de İzmir’den Woods Hole’a hava yoluyla gecikmeden yollanmasını lütfen sağlayınız. Örnekler, kimseye yük olmamak koşuluyla, elde taşınırsa çok memnun olurum.
Bir gün sonra, 25 Haziran 1986’da Prof. İzdar Karadeniz’de radyoaktivite ölçümlerine ilişkin teleks mesajı ile ilgili olarak aşağıdaki yetkililere ”GİZLİDİR” damgalı bir mektupla (#1604) bilgi vermiştir:
a) Dz.K.K. Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, Çubuklu-İstanbul,
b) Başbakanlık Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı, Bakanlıklar-Ankara,
c) Dışişleri Bakanlığı Havacılık ve Denizcilik Sorunları Dairesi Başkanlığı, Ankara,
d) Dz. K.K. Güney Deniz Saha Komutanlığı, İzmir.
1 Ekim 1986’da ABD Enerji Bakanlığı, “Karadeniz ve Diğer Deniz Alanlarında Çernobil Serpintisi İncelemeleri”ni yayınladı (Hugh D. Livingston, W. R. Clarke ve S. Honjo * Woods Hole Institution, USA, s. 214-223; E. İzdar ve T. Konuk * Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü; E. Degens ve V. İttekot Geologisches Palaontol Institute, Almanya. Çevresel Ölçümler Laboratuarı, Çevresel Ölçümler Laboratuarı’nın Çernobil Kazasına İlişkin Araştırma Projeleri’nin Bir Özeti).
Rapor’da şöyle denilmektedir: “26 Nisan 1986’da Çernobil nükleer güç santralı kazasından büyük miktarlarda radyonüklidin alt atmosfere yayılımının, geleceğe uzanan çevresel radyolojik sonuçları vardır. Karadeniz’e, en fazla Tuna ve Dinyeper nehirlerinden olmak üzere, kuzeybatıdaki nehirlerden büyük miktarlarda su akmaktadır. Bu nehirlerin her ikisi de Çernobil serpintisiyle ağır bir biçimde kirlenmiş nehir havzalarını boşaltmaktadır. Bunlardan ikincisi, Çernobil sahasını saran temiz su ortamını içerir.” (s.214)
“Dokuz Eylül Üniversitesi araştırma gemisi K. Piri Reis’teki bilim insanları sediman kapanlarında yaptıkları çalışmalara ek olarak örneklemeler için bazı istasyonlar belirledi. Bunların 4’ü Karadeniz’de, 1’i Karadeniz yüzey sularının Akdeniz’e aktığı Boğaz’da, 1’i Marmara Denizi’nde 1’i de Ege Denizi’ndedir.” (s.215)
“Kapanlardan alınan bu örnekler Karadeniz sedimanlarına karışan Çernobil radyonüklitlerinin büyük parçacıklarının taşınımına ilişkin bir kayıt oluşturacaktır.” (s.216)
“Karadeniz’deki Sezyum izotopu... düzeyleri oldukça dikkat çekicidir. Yalnızca bomba döküntüsü CS-137 içeren tipik Kuzey Atlantik yüzey sularındaki konsantrasyonlar son zamanlarda 18 dpm/100l (3bq/m3) dolaylarında bulunmuştur. Karadeniz değerleri olasılıkla düşük Sezyumlu nehir akıntılarına bağlı olarak daha da düşük olmuştur. Marmara ve Ege denizlerindeki değerler ise bundan da düşüktür. Bu yüksek konsantrasyonların olaydan iki ay sonra toplanmış yüzey sularında olduğunu belirtmek önemlidir. Bu dönemde oldukça büyük bir karışım ve yoğunluk düşüşü olması akla yakındır.” (s.217)
TABLO 1, K. PİRİ REİS Gemisi, Haziran 1986: İstasyonların Konumları, s.220.
__________________________________________________ _______________
İstasyon Numarası Tarih Pozisyon Mevki
__________________________________________________ _______________
3 14 Haziran 1986 39 14.2'N; 25 20.0'E Ege Denizi
7 15 Haziran 1986 40 45.5'N; 28 09.2'E Marmara Denizi
9 17 Haziran 1986 41 16'N; 29 11'E Karadeniz - Boğaz Girişi
9A 17 Haziran 1986 41 09'E; 29.05'E Boğaziçi
10 18 Haziran 1986 41 47.6'N; 30 24.9'E Karadeniz Kıyısı Sediman Kapanı Alanı
13 19 Haziran 1986 42 15.7'N; 32 33.5'E Güney Karadeniz Eski Kapan Alanı
15 18 Haziran 1986 41 14.3'N; 30 23.4'E Güney Karadeniz Kıyısı
__________________________________________________ _______________


TABLO 2, R/Ö K. PİRİ REİS Tarafından Toplanan Yüzey Sularındaki Cs-137 Konsantrasyonları; s.221.
__________________________________________________ _______________
Konum İstasyon No d.p.m/100lt. Bq/m
3
Karadeniz 10 852 +/- 69 142 +/- 12
Karadeniz 15 359 +/- 21 60 +/- 4
Karadeniz 13 212 +/- 30 35 +/- 5
Boğaz Girişi 9 438 +/- 16 73 +/- 3
Boğaziçi 9A 394 +/- 19 66 +/- 3
Marmara Denizi 7 196 +/- 34 33 +/- 6
Ege Denizi 3 85 +/- 9 14 +/- 1.5

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:54   #13 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

TABLO 3, Cs-134 Konsantrasyonları ve Yüzey Sularındaki Cs-134/Cs-137 Oranları: R/Ö K. PİRİ REİS, s.222.
__________________________________________________ ______________
Cs-134 Konsantrasyonları
Konum İstasyon No d.p.m/100lt. Bq/m3 CS-134/Cs-137
Karadeniz 10 400 +/- 17 67 +/- 3 0.47 +/- 0.02
Karadenzi 15 180 +/- 18 30 +/- 3 0.50 +/- 0.05
Karadeniz 13 89 +/- 5 15 +/- 1 0.42 +/- 0.06
Boğaz Girişi 9 210 +/- 18 35 +/- 3 0.48 +/- 0.04
Boğaziçi 9A 181 +/- 16 30 +/- 3 0.4 +/- 0.04
Marmara Denizi 7 80 +/- 10 13 +/- 2 0.41 +/- 0.05
Ege Denizi 3 32 +/-6 5.3 +/- 1.0 0.38 +/- 0.07
__________________________________________________ _______________

Ken O. Buesseler, Cilt 30, Sayı 3, Sonbahar 1987 tarihli OCEANUS dergisinde (s.23-28), ”Çernobil: Karadeniz’de Oşeanografik Araştırmalar” adlı çalışmasını yayınladı. Karadeniz’de araştırma yapan ekipte, yazar, WoodsHole Oceanographic Institute’dan (WHOI) meslektaşları ve Batı Alman ve Türk bilim insanları bulunuyordu. Buesseler çalışmayı şöyle anlatmaktadır:
Deniz bilimcileri açısından, Çernobil kazası denizlere özel bir radyonüklitler serpintisinin yayılmasıyla sonuçlandı. Karadeniz reaktör sahasına en yakın tuzlu su havzasıdır. Çernobil’den önemli bir miktarda direkt atmosferik serpintiye maruz kaldı. Buna ek olarak Çernobil radyonüklitleri Tuna ve Dinyeper nehirleri tarafından Karadeniz’e taşınmıştır ve taşınmaktadır. Bu nehirlerin su havzaları, Doğu Avrupa ve kaza alanındaki yüksek serpinti bölgelerinin çoğunu içermektedir.
Kimyasal yapılarına göre Çernobil serpintisi radyonüklitleri geniş olarak iki kategoride gruplanabilir. Sezyum izotopları gibi yüksek çözünürlüğü olan elementler ve seryum, rutenyum, plütonyum, amerisyum ve küriyum gibi daha parçacık tepkili elementler. Çernobil serpintisi, Sezyum-137’ye ek olarak daha kısa ömürlü Sezyum-134’den bol miktarda içerdiği için, Çernobil öncesi ve sonrası sezyum sinyallerini kolaylıkla ayırmak olasıdır (Sezyum-137, Sezyum-134’ün yaklaşık yarısı kadardır). Karadeniz’de Boğaz’ın ağzına yakın yüzey sularındaki Sezyum-137’nin metreküp başına 15’ten 340 Bekerel’e yükseldiğini bulduk.
WHOI’nin sediman kapanı Karadeniz’in güneybatı bölgesinde Haziran-Eylül 1986 döneminde 1071 metre derinliğe yerleştirilmiş- tir. (Sediman kapanı, su sütunundan aşağıya düşüşleri sırasında çökelen parçacıkları toplayan oldukça büyük, konik bir hunidir. Elektronik bir açıp kapama aracı sayesinde, yeni toplama kabını döndürerek huninin dibine yerleştirerek tek bir kapan açılımından sediman kapanı örneklerinin bir zaman dizisini elde etmek olanağı vardır.) Çernobil radyonüklitleri üzerine başlangıç verileri böylece elde edilmiştir.
Partikül çökelmesi konusunda ise, “Karadeniz’deki ve Kuzey Denizi’ndeki Çernobil Nüklitleri Dağılımının Karşılaştırılması” adlı çalışma; Hamburg’dan S. Kempe, H. Nies, V. Ittekot, E.T. Degens, Woods Hole’dan K.O. Buesseler, H.D. Livingston, S. Honjo, B.J. Hay, S.J. Manganini ve İzmir’den E. Izdar&T. Konuk tarafından yazıldı ve Ekim 1987’de SCOPE/UNEP Sonderband, Heft 62, s. 165 -178’de yayınlandı:
“Çökelen sedimanlarda Gamma spektometresi kullanarak, en yüksek aktiviteyi veren Ru-103 olmak üzere Cs-137, Cs-134, Ru-103, Ru-106, Ce-144, Ce-141, Nb-95 ve Zr-95 tespit edilmiştir.
“Sonuçlar: Bu gözlemler, iki kapan istasyonlarındaki serpintinin aynı hava kütlesinden kaynaklanmadığını çağrıştırmaktadır. Almanya, İngiltere ve Kuzey Denizi esas olarak 27 Nisan’da yayılan serpintiden; yani, ilk patlamadan ve korun ısı kaçağından hemen sonra, daha uçucu elementlerin yayılımıyla kirlenmiştir (kaynak: Gesellschaft fur Reaktorsicherheit, 1987). 1 Mayıs’tan sonra, artık Seryum ve Rutenyum izotopları gibi daha yüksek oran-larda tamamlanmamış nüklitleri taşıyan radyoaktiviteyle bulaşık hava akımı güneye doğru yöneldi. İşte bu hava kütleleri Karadeniz’i kirletti.
Deniz suyunda yapılan doğrudan Sezyum aktivitesi ölçümleri, Mayıs/Haziran aylarında Kuzey Denizi’nde 0,07-0,3 Bq/kg arasında değerler vermiştir (Deutsches Hydrographisches Institut, 1987). Haziran’da Karadeniz’de R/V PİRİ REİS yolculuğu sırasında 35 metre derinliğe kadar ki yüzey sularında ortalama ise 0,17Bq/kg’dı. (Buesseler ve diğerleri, 1987). Karadeniz’deki Ru-106 ve Ce-144 aktiviteleri 0,008 ve 0,01Bq/kg’dır ve Kuzey Denizi’nde de aynı biçimde küçük değerler bulunmuştur. Bu düşük düzeyler Çernobil olayının denizdeki zincir açısından önemini değerlendirirken yanıltıcıdır. NS3 kaplarında ölçülen toplam spesifik aktivite 1kg partikül madde başına 670.000Bq’dir. (aktivite 1 Mayıs’a standartlaştırılmıştır). Yani normaldeki deniz suyundan 1.000.000 kat daha yüksek ve insan besinleri için CEC standartları olan 600Bq/kg’dan da 1000 kat yüksektir. Böylece hem su kolonundaki hem de deniz tabanındaki deniz organizmaları Mayıs ve Haziran 1986’daki hızlı plankton artışı sırasında olağanüstü yüksek aktivitelere maruz kalmıştır.
“Güney Karadeniz’de Boşaltım ve Partikül Dağılımı * Çernobil “Radioizotop İzleri (K.O. Buesseler, H.D. Livingston, S. Honjo, B.J. Hay, T. Konuk ve S. Kempe, Derin Deniz Araştırmaları, cilt:37, sayı:3, s.413-430, 1990.) adlı çalışmada şöyle denilmektedir:
Bu yıllık döngünün sonunda, Çernobil kaynaklı Ru-106 ve Ce-144’ün büyük bölümü yüzey sularından temizlenmiş ve çökelen partiküller üzerinde derinlere inmiştir; buna karşın bu olay sırasında bu radyoizotopların ara-sulara önemli bir yayılımı olmuştur.
Çernobil felaketinden 8 yıl sonra ”Türkiye’nin Karadeniz Kıyılarında Çernobil Radyoakivitesi” adlı rapor, ODTÜ Kimya Bölümü’nden İnci G. Gökmen, M. Akgöz, A. Gökmen tarafından yazıl-mıştır. Rapor, TÜBİTAK ve ODTÜ araştırma fonu tarafından desteklenmiştir.
1994 Ağustosunda toplanmış örneklere ilişkin olarak, raporun 3. Sayfasında, 7 ayrı yerde karşılaştırılan yüzey toprağındaki Cs-137 aktivitesi açısından 1986, 1990 ve 1994’te ayrı gruplarca yapılan 3 çalışmadan en yüksek verilerin 1990 yılına ait olduğu belirtilmektedir. 1994’teki 1, 8 ve 9 numaralı istasyonlardaki sezyum aktivitesi 1986’da TAEK tarafından yapılan ölçümden de daha yüksektir. Bu farklılıklar yüzey toprağının toplandığı yerlerin farkından kaynaklanıyor olabilir. Doğu Karadeniz bölgesindeki 21 yüzey toprağı için saptanan ortalama Cs-137 aktivitesi, (576+/-534 Bq/kg) Türkiye’nin daha az kirlenmiş bölgelerinden alınmış 14 yüzey toprağı örneğinin ortalamasından çok daha yüksektir (33+/-33 Bq/kg). Yosun örnekleri, aynı yerden alınan çerçöp ve yüzey toprağı örneklerine göre daha yüksek Cs-137 aktivitesine sahiptir. Bu ortalamalar 22 yosun örneği için 3091+/-4824, 12 çerçöp örneği için 316+/-301, 21 yüzey toprağı örneği içinse 576+/-534 Bq/kg’dır. İlerde yapılacak çalışmalarda, bitkiler için aktivite transfer katsayıları ve göç kinetiği araştırılacak ve benzeri çalışmalar Trakya’da da yapılacaktır.
Kazadan sonraki TAEK rakamları o kadar düşüktür ki araştırmacılar 10 yıl sonra Türkiye’de çok daha yüksek radyasyon bulmaktadır.
ODTܒden merhum Doç. Dr. Olcay Birgül, Doç. Dr. İnci Gökmen, Dr. Ali Gökmen ve Dr. Aykut Kence, 1988 yılında “tüm baskı ve engellemelere karşın yaşamımızı büyük ölçüde tehdit eden radyasyon konusunda ödün vermeden gerçekleştirdikleri bilimsel çalışma” için Ankara Tabip Odası Halk Sağlığı Ödülü’ne layık görülmüştür.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 30 Ocak 2013, 17:55   #14 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

3.2 RADYOAKTİF ÇAYLAR
TAEK, Çernobil felaketinin başından beri Karadeniz bölgesinde radyasyon kirliliği olduğunu biliyordu. Buna karşın, ne çay yetiştiren insanlara ne de çayı işleyen fabrikalara resmi bir uyarı gönderilmedi. Devlet kuruluşu olan Çaykur kirliliğe ilişkin ilk bilgiyi Aralık 1986’da almıştır. Çay ürününü alındığı 1986 yılının Mayıs ayı ile Aralık ayı arasındaki 8 ay boyunca insanlar bir uyarı yapılmadan habersiz bırakıldı.
Çoğu kadın olan çay işçileri, hasat zamanında yarı bellerine kadar ıslak çay yapraklarının içinde çalışır, yöre insanı bütün günlük gereksinimleri için yağmur suyundan yararlanır. Bu sekiz ay boyunca işlenen ve paketlenen en kirli çaylar hiçbir koruma önlemi alınmaksızın pazara sürüldü (en yüksek kaliteli çaylar Almanya’da satılarak orada yaşayan Türk işçileri tarafından tüketildi). Çaykur’un denetlenmeye başlandığı Aralık ayından sonra bile, küçük özel fabrikalar normalin altındaki fiyatlarla, bazen kaza öncesine tarihlenmiş sahte Çaykur paketleriyle radyoaktif çay satmayı sürdürdü. Böylece pahalı çaylar da ucuz çaylar da radyoaktifti.
Bir karşılaştırma yapabilmek için, İskandinavya ve bazı diğer Avrupa ülkelerinde 2-3 Mayıs tarihlerinde yağmur suyunun kullanılmaması yönünde tavsiyede bulunuldu. Yağmur suyundaki radyoaktivite düzeyleri öyleydi ki, tüketilseydi Uluslararası Radyasyon Korunumu Komitesi (ICRP) kaza doz sınırlarına bir günde ulaşılacaktı [Batı Avrupa’da Çernobil’in Radyolojik Etkileri, R.H. Clarke¬ NEA Newsletter, Sonbahar 1986, s.9-10].
16 Aralık 1986’da Çaykur Genel Müdürlüğü Çay Paketleme Tesisleri’nde ölçümler yaptı. Not: Harmanlanan çaylar, 15 çuval 1985 ürünü, artı 10 çuval 1986 ürününden oluşuyordu. Harmanlanan çayın ortalaması 30-35 mikro Röntgen’di. Kazadan sonraki 8 ay boyunca Türk çayı denetlenmemişti. Sonra 1986 Aralığında, TAEK çayın 89.000 Bqkg’a kadar radyasyon içerdiğini resmen itiraf etti.
Almanya’daki bir Türk bilim insanı olan Dr. Yüksel Atakan (Fizik Mühendisi) 1990 Nisanında “Çernobil Radyasyonunun Çevre ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri” adlı bir çalışma yayınladı. Atakan 101. sayfada şu rakamları vermiştir:
Aralık 17, 1986 Çay Çiçeği 29 530 Bq/kg
“ Altınbaş 10 500 “
“ Rize Çayı 8 350 “
“ Çay Çiçeği 28 970 “
Türkiye’de satın alınmış çaylarda (Almanya’da) yapılan ölçümlerin sonuçları, Haziran 1987’den çeşitli örnekler: 6000-30 000 Bq/kg (toplam Cs).
20 Aralık 1986’da Hürriyet gazetesi Başbakanlık Basın Merkezi’nin açıklamasından alıntı yaparak şöyle diyordu: “Çayı Şimdi İçebilirsiniz¡ Kesin rapor: Demlenince radyasyon etkisini kaybediyor. Günde 20 bardak çay bile zararsız.”
30 Aralık 1986’da TAEK 58.000 ton radyoaktif (12.500-89.000 Bq/kg) çayın gömülerek yok edilmesine karar verdi. Bu karar ancak (alınışından bir yıl sonra ve çay hasadından ise 20 ay sonra) 19 Ocak 1988 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecekti. Çayın miktarı 44.773 tondu. Ağustos’da yeni bir kararda 58.000 tondan söz ediliyordu. Yıllar boyunca o kadar çok çay depolardan çalındı ki yetkililer çayı boyamak zorunda kaldılar.
Radyasyonla kirlemiş çayların bir bölümü ancak yedi yıl sonra gömülebildi ve radyoaktif izotopların sızıntısından kaygı duymak için geçerli nedenler vardır. Radyasyonun havaya yayılmasına yol açacak olan yakma seçeneğinden vazgeçilmişti. Türk halkına içirilen çay 130.000 tonu bulmuştur! O zamanki Cumhurbaşkanı Evren, Başbakan Özal, Bakan Aral ve o sırada TAEK Başkanı Özemre, kamuoyuna çay içmenin tehlikesiz olduğunu defalarca söylemişti. Gazete ve televizyonlara poz vererek çay içtiler. Radyoaktif çayın tüketicisi üzerindeki etkileirnden bu liderler sorumludur.
Aral: “Biraz radyasyon iyidir.”
Özal: “Radyoaktif çay daha lezzetlidir.”
5 Ocak 1987’de Aral’ın Çaykur-Rize Genel Müdürlüğü’ne yolladığı ”KİŞİYE ÖZEL - GİZLİ” damgalı mektupta [004] TAEK’in şart koştuğu ölçümler istenmektedir:
* 40 mikroRöntgen/saat radyasyon içeren çaylar paketlenecek,
* 40-80 mikroRöntgen/saat radyasyon içeren çaylar ayrı bir depoda saklanarak TAEK uzmanlarınca temiz çaylarla harmanlanacak,
* 80 mikroRöntgen/saat’tan fazla radyasyonlu olan çaylar ise bir depoda kilitli tutulacaktır.
Aral, böylece 1987 yılına ait yüksek aktiviteli çayların depolanmış olacağını ve gelecekteki kullanımına 1987 ürünün satışına bağlı olarak karar verileceğini belirtmiştir.
16 Ocak 1987’de ODTÜ Kimya Bölümü’nden Dr. Olcay Birgül ve Dr. İnci Gökmen ve Biyoloji Bölümü’nden Dr. Aykut Kence, Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı’na “Çayda Radyoaktivite Ölçümleri” adlı raporlarını sundular. Kaygılı vatandaşlar tarafından üniversiteye getirilen çaylarda ölçüm yapıyorlardı (zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in çayı bile onlara getirilmişti).
Rapora göre: “1985 tarihli bazı Çay Çiçeği paketleri yüksek radyoaktivite göstermiştir. Çaydan suya geçen Cs yüzdesi halka bildirilen %3’ten çok daha yüksek olup, %65’tir. Günde 5 bardak çay içen bir kişi yıllık 65-105 mrem’lik bir doz alacaktır. Yılda 105 mrem’lik bir doz almak ise ICRP 1990’da tavsiye edilen sınırın üzerindedir. Radyasyonun eşik dozu yoktur ve maruz kalınan radyas-yonu en aza indirmek için her türlü önlem alınmalıdır.
1) Hamile kadın ve çocuklar çay tüketimlerini azaltmaları için uyarılmalıdır.
2) Çayın kaynar suyla yıkanması aktivitesini düşürmektedir.
3) Daha fazla radyoaktif çay piyasaya sürülmemeli, kirli çayın temiz çayla harmanlanmasına son verilmeli ve radyoaktif olanlar yok edilmelidir.
4) Piyasaya sürülen radyoaktif çaylar toplatılmalıdır.
5) Çernobil radyasyonu çeşitli kaynaklardan alınmıştır.
Bu, halk sağlığı açısından olası bir sakınca anlamına gelir. Bu nedenle, özellikle tıbbi röntgen filmleri gibi uygulamalardan alınan radyasyon en aza indirilmelidir.Bu raporun yazarları, Radyasyon Güvenliği Komitesi’ninYÖK aracılığıyla üniversitelere uyguladığı radyasyon ölçümleri ve açıklamaları yasağının kaldırılması yönündeki inancını dile getirmektedir.”
Çay örneklerini ve bunların aktivitelerini gösteren tablo:
* Çay Çiçeği: 31’de 29 aktif örnek, ortalama 9600, en fazla 36.800 Bq/kg;
* Rize (yeşil paket): 8’de 8 aktif örnek, ortalama 18.000, en fazla 33.400 Bq/kg;
* Lipton: 9’da 9 aktif örnek, ortalama 14.700, en fazla 28.800Bq/kg;
* Diğer, 41’de 24 aktif örnek, ortalama 11.800, en fazla 38.700 Bq/kg.
19 Ocak 1987’de, Çaykur Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tara-fından ÇNAEM’e gönderilen mektup - Radyasyon Denetim Raporu (Rize 100. Yıl Çay Paketleme Fabrikası, yaş çay fabrikaları ve çevredeki çay bahçeleri) 4-17 Ocak 1987. Mektupta şöyle denilmektedir:
“Çevre yaş çay fabrikalarındaki depolarda, normalin üstünde istif yapıldığından, sürgünler arasında karışıklıklar meydana gelmiştir. Hatta ÇNAEM’e ölçülmek üzere gönderilen çay örneklerinin de karışık olduğu ve bu nedenle bazı fabrikaların birinci sürgün çaylarının iyi, bazılarının ise her üç sürgününün yüksek aktiviteli olduğu ölçülmüştür. Halbuki, Reuter-Stokes cihazımızla yaptığımız taramalar sonucunda, genelde bütün fabrikaların birinci sürgünlerinin yüksek, ikinci sürgün çayların da orta seviyede aktivite içerdikleri görülmüştür.”

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:55   #15 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

22 Ocak 1987’de Demokratik Sol Parti Grubu’ndan Fikret Ertan, parlamentoda o zaman TAEK Başkanı olan Özemre’yi eleştiriyordu. Ertan’a göre Özemre, daha radyasyon bulutu Türkiye’ye ulaşmadan Türkiye için tehlike yok diyerek kendisini bağlıyor... ”Tek görevi halkı paniğe uğratmamak.” [TMBB B:58, 22.1.1987, O.1, s.152-3.]
27 Ocak 1987’de Hürriyet gazetesi: "Çayda Yeni Alarm¡ Başbakanlığın Yasakladığı ODTÜ Raporunu Yayınlıyoruz."
Aynı gün, TAEK Başkanı Özemre çaydaki radyoaktivite üzerine yapılan çalışmaya ilişkin olarak ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gönlübol’a bir mektup yazmıştır. Bu mektup aynı zamanda: Başbakan, YÖK Başkanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı ve radyasyon Güvenliği Komi-tesi Başkanı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı, Devlet Bakanı (M. Tınaz Titiz ve Dışişleri Bakanı’na gönderilmiştir:
“... Çernobil kazasından sonra Türkiye’de kişi başına 9 ayda alınan doz 22 milirem’dir. Bu da bir göğüs röntgeni çektirildiğinde alınan doz kadardır... Bilimsellik kisvesi altında, bilimi kamuoyunu tedirgin etmeye alet etmek gibi adi ve pespaye bir gayeye vasıta kılmak gayretkeşliği, hamile kadınlarda panik yaratabilecek ve pek çok bebeğin doğmadan katline vesile teşkil edebilecektir. Bu davranış, bu raporu kaleme almış sözde bilim adamlarına şeref vermediği gibi ODTÜ için de fevkalade büyük bir talihsizlik teşkil etmektedir... ODTÜ gibi ülkenin irfanına hizmet eden bir müessesenin manevi itibarını zedeleyen bu kabil suiniyet sahibi kişilerin ODTÜ bünyesinde barınabilmiş olmasını derin bir üzüntüyle karşılamakta olduğumuza inanmanızı saygılarımla istirham ederim.”
29 Ocak 1987’de Aral, ”Karadeniz’in suyunda ve deniz ürünlerinde insan sağlığını tehdit edecek bir radyasyon kirliliği yoktur” açıklamasında bulundu. Hürriyet gazetesindeki bir makaleye tepki vererek şöyle demektedir: ”Haber kesinlikle yanlıştır. Sözü edilen rapordaki bulgular benim açıklamamdan 24 saat değil 7,5 ay önceki bir araştırmaya aittir.” Hürriyet’teki açıklamadan bir gün önce Aral, “Radyasyon kirliliği tehlikesi olmadığını, özellikle de çayda olmadığını” söylemişti.
13-14 Şubat 1987’de raporu hazırlamış olan bilim insanlarının Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’ndan gözlemcilerle birlikte ÇNAEM’de bir toplantıya katılmaları istenmiştir. Onlar bu toplantıyı 22 saat sonra resmi belgeleri imzalamayı reddederek terk ederken, kamuoyunu doğru rakamlar ve gerekli uyarılarla bilgilendirme talepleri geri çevrilmiştir.
24 Şubat 1987’de, Karadeniz Üniversitesi Nükleer Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adil Gedikoğlu Türkiye’de üretilen çay üzerinde Çernobil’in etkisine ilişkin çalışmasını Aral’a gönderdi. Çalışmanın giriş bölümünde, Türkiye’deki tarım ürünlerinin bir çoğunun Çernobil kazasından sonra az çok radyoaktivite ile kirlenmiş olduğunu açıklamaktadır. Radyasyonun eşik dozu olmadığına göre, Türkiye’de çaydan alınan radyasyon günde 5 bardak çay içen biri için oldukça fazladır. 1987 ürünü çayda radyoaktivite yoktur. Bu nedenle 1986 ürünü çayın toplatılıp yok edilmesi önerilebilir.
27 Şubat 1987’de Özemre Aral’a yazarak bu çalışmanın yanlış olduğunu çünkü kullanılan formülün içerden ışınlanma için değil, dışardan ışınlanma için olduğunu belirtti. 5 Mart 1987’de Aral, Prof. Gedikoğlu’na yazdığı mektupta, “TAEK raporu inceleyecek.” demiştir.
31 Mart 1987’de Prof. Dr. Gedikoğlu bir kez daha Aral’a yazdı. Doz hesaplama yönteminin hatalı olduğunu, daha doğrusu, TAEK ve ODTÜ raporlarından değişik bir yaklaşımı yansıttığını, raporu düzelttiğini ve gönderdiğini açıklayan Gedikoğlu bilimsel makalenin yayınlanabilmesi için izin istemektedir.
Gedikoğlu hala radyasyonun eşik değeri olmadığını belirtmesi dikkat çekicidir, fakat “bulunan doz paniğe yol açacak düzeyde değildir,” diye eklemektedir. Eğer radyoaktif çay içilecekse, demlenmeden önce bir dakika kaynar suda tutulmalı ve süzülmelidir. Bu kez radyoaktiviteyle kirlenmiş çayın yok edilmesi gereğinden söz etmemektedir.
2 Nisan 1987’de TAEK Aral’a raporla ilgili bir mektup yazdı. Uzun hesaplamaların yanısıra, Türk çayının asla 15.000 Bq/kg radyoaktivite içermediğini iddia ediyorlardı. TAEK’in Rize’deki Çaykur İşletmeleri’ni denetlemeye başlamasından sonra radyoaktivitenin 6000 Bq/kg’ın altında olduğu belirtilmiştir.
13 Nisan 1987’de Aral, Prof. Gedikoğlu’na yazmıştır: Raporu TAEK’e inceletmiştir. TRGK’nın son açıklaması da ektedir. Prof. Gedikoğlu’nun kendi araştırmasını yeniden gözden geçirip Aral’a yeni etüdünü göndermesi beklenmektedir.
ODTÜ Biyoloji Bölümü’nden Dr. Aykut Kence’nin ”Radyasyonun Genetik Etkileri ve Çernobil Kazası” adlı broşüründe şunlar ileriye sürülmektedir:
Çayın demlenmeden önce yıkanmasını önermekle bile, toplum 5000 kişi-Sievertlik bir dozdan korunmuş olacaktır. Çernobil’den Türkiye’ye göre çok daha fazla etkilenmiş olan Finlandiya’da tüm gıdalardan alınacak kollektif doz, en fazla 2400 kişi-Sievert olarak tahmin edilmektedir. Norveç’te ise Çernobil nedeniyle hava, toprak, besin gibi tüm kaynaklardan alınacak bir yıllık kollektif doz 1100-1600 kişi-Sievert olarak tahmin edilmektedir. Çay örneğin-de olduğu gibi, kişi başına hesaplanan çok düşük bir doz olsa dahi büyük bir nüfusa uygulandığında radyasyonun tehlikesi genetik etkiler açısından büyük bir etkiye ulaşabilir.
Kirli çayla temiz çayı harmanlamaya yönelik TAEK yöntemi açıkçası yalnızca ticari amaçlara hizmet etmiştir. Bireysel risk düşse bile kollektif risk aynı kalmıştır. Genetik açıdan toplumun bir dozu bir yılda ya da iki yılda almasının bir farkı yoktur. Elli milyon kişinin her birinin 50 miliremlik bir doza maruz bırakılması azımsanamaz. Halkın ve doğmamış bebeklerin sağlığı yetkililerce bilinçli olarak tehlikeye atılmıştır.
Dahası, Trakya veya doğu Karadeniz bölgelerindeki kirlilik gözönünde bulundurulduğunda Türkiye’de insanların 50 ya da 60 mrem aldığını söylemek bir şey ifade etmez. Avrupa’da Çernobil’den 400 -2000 km uzaklıkta “sıcak noktalar” bulunmuştu, çünkü radyasyonun homojen bir dağılımı olmamıştır. Prof. Dr. Tolga Yarman (nükleer mühendis), Rize ve Trabzon’da (doğu Karadeniz) yaşayan insanların çeşitli kaynaklardan 1,00 milirem/yıllık bir doz aldığını hesaplamıştır (7 Yıl Sonra Çernobil Olayı ve Türkiye; Forum 16 Ocak 1993, Ankara, s.37¬38). 22 Nisan 1987’de Aral’ın Çaykur Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği mektupta [#1-01/225] şöyle denilmektedir:
1986 ürününün kullanılması sonucu boşalan depolara yeni ürün konulmadan önce, bu depoların bol su ile yıkanarak döşeme ve duvarlarındaki kontaminasyonun temizlenmesi gereklidir.
4 Haziran 1987’de [RGD: 10 500* ] Aral’dan Çay Kurumu Genel Müdürlüğü * Rize’ye gelen ”GİZLİ” damgalı mektuptan:
“...1986 yılı mahsulü 20.100 ton çay piyasaya sürülmemeli ve hala depolarda beklemekte olan 44.773 ton çay ile birlikte TAEK’in denetimi altında saklanmalıdır.”
22 haziran 1987’deki “GİZLİ” damgalı ÇNAEM ölçümleri, 49 örnekten yalnızca 11’inin doğal radyasyon seviyesinde olduğunu göstermiştir. İstanbul’da piyasada satılan Rize, Lipton, Karçay paketleri, 12.000-13.000 Bq/kg civarında toplam aktivite göstermektedir.
11 Ağustos 1987’de Aral, bir üniversite profesörünün sözlerine bir açıklamayla yanıt verdi. Aral’a göre, katı ve sıvı yiyeceklerdeki radyasyon sınırlarının Avrupa ülkelerinden çok daha düşüktü. ”Çay için kullanılan sınır, Avrupa’da süt için kullanılan 370 Bq/kg’dır. Sıvı haldeyken bu sınırın altında aktivite veren kuru çayların tümü güvenlidir.”
31 Aralık 1992’de TV1’de Çay İşletmeleri Genel Müdürü Tuncay Ergüven’in sözleri aktarıldı. Ergüven, şu anda piyasada satılan ve stoklanan çaylarda radyoaktif kirlilik bulunmadığını söyledi. 1986’nın ikinci yarısından sonra, Çaykur’a ait 58.000 ton çayda sınırların üzerinde radyasyon tespit edilerek TAEK denetiminde depolandı. Bu çayların bir kısmı fabrika sahalarında gömülerek imha edildi. Halen Ankara, İstanbul ve Işıklı depolarımızda toplam 24.000 ton çay muhafaza altında bulunmaktadır.
1992 yılı sonunda, özel bir söyleşi sırasında Aral günah çıkardı: “Hükümet gerçekten de Çernobil’in Türkiye üzerindeki etkileri konusundaki gerçekleri ve rakamları gizlemiştir”
Bu politikayı aşağıdaki iddialarla haklı göstermektedir:
“Radyasyonlu fındıkları Rusya’ya satarak Çernobil kabusunun intikamını aldık.”
Aral, ortalama Türk diyetinde lüks sayılan bu fındıkların Türk askerlerine de bedava dağıtıldığını onaylamıştır. (Kaynak: Biraz radyasyon iyidir, Ümit Öztürk, Index on Censorship 1/1986, s.1996, s.101-104.) Bu fındıklar Türkiye’de ilkokullarda da dağıtılmıştır.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:55   #16 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

3.3 FINDIK ÜRETİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLER
9 Mart 1987 tarihli TRGK basın açıklaması 87/1 şöyledir:
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sınırı 2000 Bq/kg’dı. Halbuki Avrupa Topluluğu bunu 600’e düşürdü. İhraç edilen fındıkları TAEK denetledi ve 101.000 ton fındıktan 140 tonu geri döndü. Bu ihracattan 327.585.862 dolar döviz elde edildi; geçen yıldan %60 fazla. Sovyetler Birliği ile yapılan bir anlaşma ise 23.689.575 dolarlık iç fındığa eşdeğerdir.
3.4 SAĞLIĞA ETKİLERİ
22 Mayıs 1987’de TAEK’in Sağlık Fiziği Bölümü ÇNAEM’e aşağıdaki mektubu [SAP: 151-642-87] göndermiştir:
“Gazetelerde gittikçe artan ölü ve özürlü çocuk doğumlarının arttığı, ölü doğan bebeklerin bir çoğunun beyninde omuriliklerinde hasar görüldüğü bildirilmiştir. Halbuki, 15 rad’ın üzerindeki dozlarla ışınlamalarda malformasyonlar embriyo ve fetüs üzerindeki etki ile artış gösterebilir; bu nedenle ancak 10 rad’ın üzeri bir kürtajı gerektirir; 5 rad’ın altı ihmal edilebilir düzeydedir. Türkiye’de kişiler tarafından alınan ortalama doz 30 milirad mertebesindedir. Akraba evlilikleri daha önemlidir.
Çernobil kazasından 7 yıl sonra yetkililer, Çernobil felaketinin sağlık etkilerini yok saymaya çalıştılar. YÖK Türkiye’deki birkaç tıp fakültesine mektup [B.021.TAE.0.11.00.01-10800-1] yazarak Çernobil’in sağlık etkilerini bildirmelerini istemişti. Tarih 5 Ocak 1993 Cumaydı.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü A. Yüksel Bozer bir rekor kırarak üç gün içinde bir mektupla [B.30.2.HAC.0.00.01/354] yanıt verdi: “Üniversitemiz 7 öğretim üyesi tarafından hazırlanmış olan imzalı rapor ekte sunulmuştur. Üniversitemiz ve Tıp Fakültesine göstermiş olduğunuz güven dolayısıyla şükranlarımı sunarım.” Bu mektup 8 Ocak 1993 Pazartesi günü gönderilmiştir. Bu profesörler sözde, üniversite hastanesinin arşivlerinden İstatistiklerle, Çernobil felaketinin sağlık etkileri üzerine 18 sayfalık bir raporu bir hafta sonu yalnızca iki gün içinde tamamlamayı başarmışlardı. Bu raporda öyle deniliyordu: “Ukrayna’da kazayı takip eden 5 yıl içinde kanser vakalarında anlamlı bir artış olmamıştır.”
Halbuki ”Çernobil’in Tiroit Kanseri Bilançosu” (Science, cilt: 270, 15 Aralık 1995, s. 1758-59) adlı makaledeki grafik, çocuklardaki tiroit kanserlerinde 1991’de Beyaz Rusya’da 60 kat, Ukrayna’da ise 30 katlık keskin bir artış olduğunu göstermektedir.
“Rusya, Almanya ve İngiltere’deki çalışmalarda çocukluk kanserinde artma olmadığını göstermektedir. Türkiye’de Çernobil’e bağlı olarak Karadeniz bölgesinde Çocukluk çağı kanserleri ya da herhangi bir genetik hastalıkta anlamlı bir artış yoktur... Gelecek 50 yıl için çocuklarımızı kötü beslenme ve enfeksiyon gibi radyasyondan daha önemli tehlikeler beklemektedir. Bunun yanında sigara içen bir annenin veya babanın kendilerine çocuklarına ve çevrelerine verebilecekleri zarar Çernobil sonucu oluşan riske göre kıyaslanamıyacak kadar yüksektir.”
19 Ocak 1993’te Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Dumanoğlu “Doğu Karadeniz Bölgesinde Radyasyona Bağlı Kanser Vakaları Çalışma Raporu”nu basına açıkladı. Bu rapora göre, radyasyon insan sağlığını etkileyecek bir düzeyde değildir. Radyoaktif çaylar toplatılmıştır, insanlara sebze ve meyveleri bol suyla yıkamaları tavsiye edilmişti. Dumanoğlu, Çernobil kazasının sonucu olarak, Karadeniz bölgesindeki kanser vakalarının son yedi yılda artmadığını iddia etmiştir.
KTÜ Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları ve Pediatri Ana Bilim Dalları’nda üç ayrı çalışma yapılmıştır:
* İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı: Lösemi vakaları, 1986 öncesi %0,7’den, 1986 sonrası %2’ye çıkmıştır. Multiple myeloma, 1986 öncesinde %0,2’den, 1986 sonrası %0,9’a çıkmıştır.
* Pediatri Ana Bilim Dalı: Lösemi, 1986 öncesi %0,04’ten, 1986 sonrası %0,1’e yükselmiştir.
* “Bu bölgede yapılan bir diğer çalışmada ise yeni doğan bebeklerde Nöral Tüp Defekti ve Anensefali oranında artış saptanmıştır.”
Bu raporun yazarları H. Mocan, H. Bozkaya, M. Z. Mocan ve diğerleridir. Yalnızca bir tablo vardır ve sonuçlar hesaplanmamıştır (Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesinde Nöral Tüp Defekti ve Anensefali Sıklığı). Rakamlar eklendiğinde şu sonuçlar bulunmaktadır:
NTD(her 1000 doğumda) ANENSEFALİ
1981-86 2,12 1,29
1987-89 4,39 2,50
“Bu üç çalışma sonuçlarının tek başına radyasyonla izah edilemeyeceği, diğer çeşitli nedenlerin de etkilerinin araştırılması gerektiği inancındayız.”
Bölgesel farklılıklar: Yüzbin kişilik bir grup, ülke ortala-masının üzerinde radyasyon dozuna maruz kalmıştır.
0-1 yaş arası bebekler 0,350 mSv (ort. 0,147 mSv)
Yetişkinler 0,594 mSv (ort. 0,500 mSv)
“Buna göre gelecek yıllara yönelik bir tahmin yapmak bilimsel bir kesinlik taşımayacaktır.”
Araştırmacıların vardığı sonuçlar: ”Doğu Karadeniz bölgesinde Çernobil reaktör kazasına bağlı olarak radyoaktiviteye maruz kalan-larda kanser veya doğumsal anomalilerdeki rakamsal artış sadece radyoaktiviteye bağlanamaz. Yetersiz hijyenik şartlar, yeni doğan çocuk ölümü sebepleri, yetersiz beslenme, trafik kargaşası, çevre kirliliği sorunları ile yakın akraba evlilikleri ve bölgenin jeo-lojik yapısı bölgeyi radyasyondan daha önemli tehlikelerle karşı karşıya getirmektedir. Ayrıca Doğu Karadeniz halkının bu konuda yeterli bilimsel çalışma sonuçları alınmadan paniğe sokulmasına sebep olacak durumların yaratılmamasına dikkat edilmesi gerekir.”
Araştırmacıların önerilerinden biri: ”KTܒde bölgedeki çeşitli bitkilerle, sebze ve meyvelerle, toprak ve suda sürekli aktivite ölçümü yapılabilmesi için her türlü cihazlarla donatılmış bir laboratuarın kurulması uygun olacaktır.
21 Ocak 1993’te Trakya Üniversitesi, Tıp Fakültesi araştırma sonuçlarını açıkladı. ”Kaza günü ve takip eden günlerde” yöre yaşayanlarında radyoaktif iyot ölçümleri yaptıklarını iddia etmektedirler. Dünya kamuoyunun Çernobil felaketini reaktörün patla-masından iki gün sonra öğrendiğini vurgulamak gerekir. Öğretim üyeleri radyoaktivitede önemli bir artış olmadığını belirtmiştir. Toprakta süt ve benzer ürünlerde bir radyasyon artışı olmuştur. Bulguları IAEA bültenindeki verilere uymaktadır: Çocuklarda ve yetişkinlerdeki hematolojik kanser vakalarında artış yoktur, tiroit kanserlerinde artış yoktur (1981’de 1, 86’da 1, 88’de 4, 89’da 1, 90’da 3, 91’de 4, 92’de 5).
Kasım 1995’te Cenevre’de bir WHO konferansında ilk kez tiroit kanseri uzmanları birçok vakadan Çernobil radyasyonunun sorumlu olduğu konusunda görüş birliğine vardılar. En fazla kirlenmiş bölge olan Gomel’de (Çernobil’in 200 km kuzeyi) bu hastalığa yakalanan çocukların sayısı 1986 öncesinde 1 milyonda 1’den azken, 1994’te 1 milyonda 200’ü geçmiştir. Kazadan bu yana doktorlar, çocuklarda 10’u ölmüş olan 680 vaka teşhis ettiler (kaynak: Daha kötüye gidecek mi? New Scientist, 9 Aralık 1995, s.14).
Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya’da 1986’daki kazadan bu yana artık kesinleşen 640 vaka sadece bir başlangıçtır. 1 yaşının altın-dayken en yüksek düzeyde Çernobil serpintisine maruz kalan çocukların %40 kadarı yetişkin olduklarında tiroit kanserine yakalana-bilecektir. (kaynak: Dillwyn Williams, Cambridge Üniversitesi Histopatoloji Profesörü, Avrupa Tiroit Kurumu Başkanı, ”Çernobil Bebeklerinin Ürkütücü Manzarası”, New Scientist, 2 Aralık 1995 s.4)
WHO’da görevli bir radyasyon bilimcisi olan Keith Baverstock, ”Uzun vadede Çernobil’den gelen sıcak parçacıkların neden olduğu cilt, meme ve akciğer kanserlerinde artışlar olacaktır” demektedir.
Meme ve akciğer kanserlerindeki artış atom bombası patlamalarından yalnız 20 yıl sonra ortaya çıkmıştı. Multiple myeloma, mide ve bağırsak kanserlerindeki artışların ortaya çıkması ise 30 yıl aldı.
Beyaz Rusya’daki Halk Sağlığı Araştırma Merkezi’nden Alexei Okanov’a göre Çernobil felaketi, katarakt, kardiyovasküler hastalıklar ve hiperaktif tiroit bezleri sorunlarında boyutu henüz belirlenmemiş bir artıştan sorumludur.
Radyasyon ana rahmindeki fetüslerin gelişmekte olan beyinlerini tahrip etmiş olabilir. Bir WHO araştırmasının ilk bulguları kirlenmiş bölgelerdeki çocukların daha fazla zihinsel gerilik, daha fazla davranış bozuklukları ve daha fazla duygusal sorunlara maruz kaldığını göstermiştir.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:55   #17 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Ukrayna Tıp Bilimcileri Akadamisi’nden WHO araştırmacısı Angelina Nyagu’ya göre, “Doğum öncesinde ışınlanmış çocuklar sorunu ne yazık ki bir öncelik haline gelecektir.” Bu bulgular, ana rahminde radyasyona maruz kalan 1100 çocuğun aynı zamanda zeka geriliği sorununun ülke ortalamasının aştığı Japon kenti Hiroşima’dan gelen bulguları güçlendirmektedir. ABD ordusu II. Dünya Savaşı sırasında 1945 yılında Hiroşima’yı bir atom bombasıyla yok etmişti.
Nükleer dostu IAEA, radyasyona maruz kalmanın marjinal ve olasılıkla ”tespit edilemeyecek” bir artışla sonuçlanacağını iddia etmektedir. Cenevre Konferansı’ndaki bir çok bilim insanı IAEA’nın bu müdahalesini en iyisinden patavatsızlık olarak nitelendirmiştir. Keit Baverstock’a göre, IAEA’nın tiroit kanseri vakalarının “yılda 1 milyonda birkaç 10”a ulaşacağı görüşü, yanlıştır. 1995’te Gomel’de bu hastalığa yakalanan çocukların sayısı 1 milyonda 240’a çıkmıştır.
Fin Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Merkezi’nde araştırmacı olan Wendy Paile, IAEA’nın dengeli iyot dağıtımına yalnızca toplumun aldığı ortalama radyasyon dozu 100 miligrey’i aştıktan sonra başlanması yönündeki tavsiyesini eleştirmektedir. Paile başlangıç sınırının 10 miligrey’e düşürülmesi gerektiğini söylemiştir. IAEA’ nın tavsiye ettiği başlangıç sınırı hastalığa yakalanan çocuk sayı-sının 100 kat artarak milyonda 100’e yükselmesine izin verilmesini kabul edilebilir gördüğü anlamına gelmektedir (kaynak: Daha kötüye gidecek mi? New Scientist, 9 Aralık 1995, s.14-15).
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Avrupa Radyasyon Komitesi üyesi Prof. Dr. Münir Kınay, 7 Mart 1996’da Greenpeace’in Çernobil felaketinin Türkiye’deki sağlık etkilerine ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı: “Her gün normal apartman dairelerinde gerekli korunum önlemlerini uygulamayan yeni röntgen kliniklerin açıldığı Türkiye’de radyasyonun teşhiste (röntgen filmleri v.s) kullanımı kontrol edilememektedir. Teknisyenler bir hastanın evinde bile film çekebiliyor. Dahası, radyoaktif maddeler içeren tehlikeli hastane atıkları evsel atıklarla birlikte çöplüklere boşaltıyor. Kırsal alanlardan büyük kentlere olan büyük göç ve daha eski tarihlere ait tıbbi kayıtların olmayışı nedeniyle Türkiye’de sağlık istatistiklerini izlemek olanaksızdır.”
“Bu nedenle, Türkiye Atom Enerjisi Ajansı’nın bugün Türkiye’deki radyasyon uygulamalarıyla açıkça başa çıkamazken, bir nükleer enerji santralından çıkacak çeşit çeşit radyoaktif atıklarla nasıl başa çıkacağını umduğunu düşünmek çok zor.”
9 Nisan 1986’da Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nda görevli kemoterapist ve ilk sayısı Ocak 1996’da yayınlanan Vakıf dergisi “Bülten”in Genel Yönetmeni Dr. Mehmet Aran, Greenpeace’e şunları söyledi: ”Türkiye’de güvenilir kanser istatistikleri yoktur. Kanser resmen bildirilmesi zorunlu hastalıklar kategorisine ancak 1985’te alındı¡ 1985 öncesi dönemine ait kullanabileceğimiz rakam yok. Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı, Kanser Bildirimlerinin Değerlendirilmesi 1991-1992 (yayın no:552, 1994, Ankara) adlı bir kitapçığı var. İstatistikler söz konusu olduğunda ciddi araştırma yürütebilecek ne maddi kaynak, ne de uzmanlık vardır. Çernobil kazasından sonra Türkiye’de kanser hastalıklarında hiç artış olmadığını söyleyenlere inanamazsınız. Artış olduğunu söyleyenlere de.
Dr. Aran’ın alaylı bir uslupla vurguladığı bir diğer sorun da şudur: ”Türkiye’de, yan odadaki meslektaşınızın yaptığı bir çalış-madan bile haberiniz olmuyor! Bu bir çeşit rekabet duygusuna, iletişim eksikliğine ya da bilimsel çevrelerdeki ilgisizliğe bağlı olabilir.”
Kanser Savaş Daire Başkanı Dr. Cemil Kuşoğlu tarafından 1994 tarihli kitapçıkta belirtilen acı gerçek şudur; 1983’ten bu yana onlara bildirilen kanserlerin sayısı bir türlü 20 binlerin üzerine çıkmamıştı. Bunun nedeni, Türkiye’de kullanılan pasif yöntemdi. Bazı raporlarda kanser vakaları sıklığının yılda 100 binde 150 olarak hesapladığını anlatan Dr. Kuşoğlu her yıl 90 bin ila 100 bin yeni vaka olacağını açıklıyor. Bakanlık bilgisayar kullanımına 1993’te geçmiş ve 1992 verileri ilk bilgisayarda değerlendirilmiştir. Böylece daha önce kullanılan “çeteleme” yöntemi terk edilmiştir.
3.5 TURİSTLERİ ALDATMAK
24 Şubat 1987’de Hamburg’taki Türk Büyükelçisi, Müsteşar Yardımcısı Dr. Mustafa Aşula, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na 1987 turizm sezonunda radyasyona ilişkin bir mektup [EIBD-III-750.278-461-151] gönderdi. ”Verbraucher Zentrale” (tüketici merkezi) Hamburg’taki Türk konsolosluğunun gelecek turizm sezonuyla ilgili bilgi sağlamasını istemiştir.
TAEK’ten “Verbraucher Zentrale”ye gönderilen bilgi şöyledir:
1) Türkiye tüketilen gıda maddelerindeki toplam sezyum aktivite miktarı yönünden, AET ve OECD üyeleri arasında en düşük düzeye sahip ülkeler arasındadır.
2) Yeryüzünde “ground deposition” olarak bilinen aktivite oranın ülkemizde tespit edilen en yüksek değeri (peak value) 3 Bq/m2 olup, bu oran doğal seviye olarak kabul edilmektedir. Ege Üniversitisi, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü ile işbirliği içinde yapılan çalışmalar denizlerimizde Çernobil kazası dolayısıyla doğal seviyenin üzerinde bir aktivite artışı ve kirlenme olmadığını göstermiştir.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:56   #18 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Dünya nükleer enerjinin korkunç yüzüyle 1986 nisanının sonlarında tanıştı.
26 nisan günü, saat 01.24’te Sovyet topraklarında meydana gelen nükleer facia ardında günümüze kadar uzanan bir yıkım bıraktı.

Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe yapılan ve reaktörün zayıf güvenlik sistemlerine meydan okuyan bir deney, santral çalışanlarının da ihmaliyle 'yüzyılın felaketi’ne dönüştü.

Milyonların kaderini değiştiren kaza sonucu, Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom bombalarının yaklaşık 200 katı kadar radyoaktif madde atmosfere salındı.
Çernobil'deki kazadaniki - üç gün
sonra çekilen bir fotoğraf


FACİANIN SONUÇLARI BELİRSİZ

Kazadan sonra kuzey yarımküredeki hemen her ülkede radyoaktif kirlilik görüldü. Ancak rüzgarın yönü ve yağışlar nedeniyle bazı ülkeler radyoaktif maddelerden daha fazla etkilendi.

Dönemin Sovyet topraklarının yanı sıra İskandinavya da yoğun oranda radyoaktif kirliliğe maruz kaldı. Çernobil'den kaynaklanan radyoaktif serpinti 160 bin kilometrekare toprağı kirletti.

Çernobil faciasının sonuçları, olayın üzerinden 20 yıl geçtikten sonra bile etkisini sürdürüyor.


Ölümcül deney işte bu kontrol
odasından yönetildi


Kanser vakalarındaki çarpıcı artışın yanı
sıra, kaza sonrası radyoaktif bulutların ulaştığı bazı bölgelerde hala olayın izlerine rastlanabiliyor.

Örneğin, ağustos 2005'te Almanya'nın güneyindeki Bavyera ormanlarında yaban domuzlarında yoğun oranda radyoaktivite tespit edildi. İngiltere'de de günümüzde bile bazı çiftliklerde 'Çernobil kontrolleri' yapılıyor.

Çernobil’de çalışan mühendis Volodymyr
Shashenok, kazanın ikinci kurbanıydı...
Shashenok, olaydan beş saat sonra öldüÖlü sayısı net değil

Buna rağmen, facianın yarattığı yıkımın boyutları tartışmalı.

Olayın etkilerine ilişkin olarak sürekli yeni raporlar yayımlanıyor, yeni araştırmalar yapılıyor ama kazanın tam olarak kaç kişinin ölümüne yol açtığı bile hala net değil.

Resmi açıklamalara göre kazayla doğrudan bağlantılı olarak ilk aşamada 31 kişi öldü. Birleşmiş Milletler'e bağlı organizasyonlar olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kaza sonucu 4 bin kişinin öldüğünü belirtiyor.

Santralde çalışan elektrik teknisyeni
Viktor Lopatyuk, akut radyasyon
zehirlenmesinden dolayı 22 gün
içinde öldü.Nükleer enerjiyi aklama çabası...


Greenpeace çevre örgütünün verdiği rakamlar ise, bu açıklamaların çok üzerinde. Örgüt, Çernobil felaketi sonrası sadece kanser nedeniyle ölenlerin sayısının 93 bin civarında olabileceğini bildiriyor. Beyaz Rusya Ulusal Bilimler Akademisi'nin araştırmasına dayanan Greenpeace raporunda, 2 milyar insanı etkileyen felaket yüzünden 270 bin kişinin kansere yakalanabileceğine dikkat çekiliyor.

Verilerdeki bu belirsizlikte ise resmi kaynakların ve özellikle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun 'nükleer enerjiyi aklama çabaları'nın da hayli etkili olduğu belirtiliyor.


Alıntı:
RADYASYON NEDİR?
Alıntı:
Uzayda yayılan enerji 'radyasyon' olarak adlandırılıyor. Çevrenin bir parçası olan radyasyon, maddeleri oluşturan atomlardan geliyor.

Radyasyonun bilinen örnekleri güneşten dünyaya gelen ışık ve ısı ile X-ışını ve radyo dalgaları...

Radyasyonun yararları olduğu gibi zararlı etkileri de var. Örneğin yaşamak için güneş enerjisine ihtiyaç duyulurken, aşırı güneş ışınına maruz kalınması cilt yanığına ve deri kanserine neden olabiliyor.


İstatistikler eksik

Zira Türkiye, kazanın üzerinden 20 yıl geçtikten sonra bile hala, facianın 'hasıraltı edilmiş' etkilerini tartışıyor.

Döneme ait istatistik yoksunluğu da günümüze dair kesin hükümlerde bulunmayı zorlaştırıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde kanser vakalarındaki artış endişe yaratıyor.

Çernobil faciası sonrası sadece Ukrayna'daki tiroid kanseri vakaları rekor düzeyde arttı. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya sağlık bakanlıkları verilerine göre, tiroid kanseri ve lösemide de büyük artış gözlendi.Alıntı:
SANTRALİN ÖZELLİKLERİ


Çernobil nükleer santralı dört adet RBMK-1000 tipi reaktör ünitesinden oluşuyor. Kazaya uğrayan dördüncü ünite üç seneden beri çalışıyordu. 1000 MW e gücünde olan her bir ünitede 500 MWe'lik ikişer adet türbin bulunuyor. Reaktör grafit yavaşlatıcılı ve kaynayan hafif su soğutmalı tipten. Grafit blokları arasından geçen ve içinde yakıt elemanlarının da bulunduğu bin 661 adet dikine zirkonyum basınç tüpleri içinde kaynayan su, buhar ayırıcılarından geçtikten sonra kuru buhar olarak doğrudan türbinlere yollanıyor.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 30 Ocak 2013, 17:56   #19 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

ÇERNOBİL'DE KAZA GÜNÜ

Çernobil nükleer santrali, 1972 yılında bir 'Demir Perde Ülkesi' olan Sovyetler Birliği'ndeki (Bugünkü adıyla Ukrayna) Kiev kentinin 140 km kuzeyine kuruldu.

Santral her biri 1000 megavat (mW) gücünde dört reaktörden oluşuyordu. 25 nisan 1986'da santralin dört numaralı reaktörü rutin bakım için kapatıldı.

Santalde görevli mühendisler bu arayı değerlendirerek, reaktörün güvenliğini artırmak için elektrik kesilmesi ile özel bir deney yapmak istedi.

Deneyin amacı tam olarak, reaktörün çalışması ansızın durduğunda buhar türbinlerinin ne kadar süre çalışmayı sürdüreceklerini ve böylece ne kadar süre acil güvenlik sistemine güç sağlayabileceklerini görmekti.


Reaktörün gücü düşürüldü

Aynı gün reaktörün gücü yarıya düşürüldü. Ardından güvenlik testini 'yüzyılın nükleer faciası'na dönüştüren adım atıldı: Test sırasında reaktörün güvenlik sistemlerinin devreye girmemesi için 'acil durum soğutma sistemi' bilinçli olarak devre dışı bırakıldı.

26 nisan günü saat 01.00'i biraz geçe deneyin son hazırlıkları tamamlandı. Reaktör gücünün sadece yüzde 7'siyle çalıştırılmaya başladı. Oysa, Çernobil gibi 'RBMK tipi grafitgaz reaktörleri'nin düşük güçte çalışmasının yarattığı sakıncalar biliniyordu.


Alıntı:
RBMK REAKTÖRLERİ
Alıntı:Bu reaktörlerin zayıf yönleri:
İşletme yönünden karmaşık olup operatöre fazla iş düşer. Nominal çalışma gücünün yüzde 20 ve altındaki değerlerde kararsızlık ve kontrol edilme zorlukları vardır.

Kontrol çubukları hız ve reaktivite yönünden tüm kaza senaryolarını önleyebilecek şekilde tasarımlanmamıştır. Bilgisayardan gelen bilgileri kullanıp değerlendiren ve insan müdahalesini en aza indiren bir otomatik reaktivite kontrol sistemi yoktur.

Rusların güvenlik felsefesinde insan faktörü otomasyona nazaran daha ön plana alınmıştır. Bu durum, insan-makina etkileşmesini arttırmakta ve buna bağlı olarak insani hataların fazlalaşmasına yol açmaktadır. (Kyn: TAEK)İşletme talimatları 'iptal'!

İşletme talimatlarının dışına çıkılan ve güvenlik yönünden sakıncalı olan bir takım teknik işlemlerin ardından 'devam' kararı alındı.

Ancak deneyin başlamasından kısa bir süre sonra dolaşım pompaları ve reaktör soğutma sistemi yavaşladı. Yakıt kanallarında ani ısı yükselmesi görüldü ve reaktör denetimden çıktı. Gücün kontrolsüz yükselişi sonucu yakıtlar aşırı ısındı, yakıt zarfı eridi, sıcak parçalar suyla temas ederek buhar patlamasına neden oldu.

Bu kez reaktörün durdurulması için bütün denetim çubukları devreye sokuldu ama artık çok geçti. Bu sırada reaktörün gücü 4 saniye içinde nominal değerin 100 katına ulaştı. 3 saniyede reaktör gücü yüzde 7'den, yüzde 50'ye çıktı.

Reaktörün çelik damı uçtu

Aşırı ısınmış reaktörde çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Aşırı buhar basıncı reaktörün ve santral binasının çelik damını uçurdu. Patlamanın meydana getirdiği şok bin tonluk çelik reaktör kapağını hayava fırlattı. Bu sırada kontrol çubukları kalpten dışarı fırladı ve kalp içindeki yakıtın yaklaşık yüzde 30'u eriyip parçalandı. Daha sonra bu duruma 'denetim dışı çekirdek tepkimesi'nin yolaçtığı belirtilecekti.

Birinci patlamadan birkaç saniye sonra ikinci bir patlama daha oldu. İkinci patlamanın nedeni hala tam olarak bilinmiyor. Ancak grafit-buhar etkileşmesi gibi bir takım kimyasal reaksiyonlar sonucu meydana gelmiş olabileceği düşünülüyor.

Alev toplarının gökyüzüne yükseldiği patlamalar sırasında 31 kişi hayatını kaybetti. Kaza sonucu reaktör kalbinin tümü ve binanın büyük bölümü hasar gördü.

Büyük oranda radyasyon atmosfere karıştı

En önemlisi, reaktördeki zirkonyum ve grafitin yüksek sıcaklıktaki buharla karşılaşması sonucu oluşan hidrojen yanarak bütün santrali ateş içinde bıraktı. Bunun sonucu olarak çok büyük oranda radyoaktif madde atmosfere karıştı.

(Grafit: Yumuşak, kolay toz durumuna gelebilen, gri siyah renkli, yapay olarak billurlaşabilen bir çeşit doğal karbon. / Zirkonyum: Siyah toz biçiminde bir element)

Radyoaktif elementler rüzgarın da etkisiyle kuzeybatıya doğru yayıldı. Radyoaktif maddeler taşıyan bulutlar İskandinavya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'ye kadar taşındı.

Kaza sonrası İsveç'in başkenti Stockholm'deki radyoaktif kirlilik düzeyi 15 kat artmıştı. Faciadan en büyük hasarı ise Ukrayna ve Beyaz Rusya gördü. Radyoaktif bulutların yayılımı:

27-30 nisan: İskandinavya, Finlandiya, Belçika.
28 nisan - 2 mayıs: Doğu ve Orta Avrupa, Güney Almanya, İtalya, Yugoslavya, Ukrayna ve Doğu Bloku, Türkiye (Karadeniz).
1-4 mayıs: Balkanlar, Romanya, Bulgaristan, Türkiye (Trakya)
2 mayıs ve sonrası: Karadeniz ve Türkiye.

Bugün bile radyoaktif tozlar rüzgar, yağmur ve göçmen kuşlar aracılığıyla yayılmayı sürdürüyor.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 30 Ocak 2013, 17:57   #20 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

KAZA SONRASI

Kaza sonrası nükleer santral içinde 30 ayrı yangın başladı. Yaklaşık 250 itfaiyeci yüksek dozdaki radyasyona karşı gerekli donanımları olmadan bölgeye geldi. Radyasyondan en çok etkilenenler santral çalışanlarının yanı sıra itfaiyeciler oldu.

Yangının büyük kısmı saat 05.00 gibi kontrol altına alındı ama grafit yangını dokuz gün daha sürdü. 26 nisandan 4 mayısa kadar geçen süre radyasyonun büyük bölümünün çevreye karıştığı dönem oldu.

26 nisan günü santalden sadece 3 kilometre uzaklıktaki Pripyat kasabasında halk baharın ilk ılık pazar gününün tadını çıkarıyordu. Bir gün sonra ise 16 bini çocuk 45 bin kasabalı bir daha dönmemek üzere 2.5 saat içinde evlerinden tahliye edildi. Terkedilen Pripyat, bugün bile bir 'hayalet kasaba' görünümünde.

27 nisandan 5 mayısa kadar geçen sürede ise yaklaşık bin 800 helikopter ile bölgeye 5 bin ton yangın söndürücü malzeme döküldü.


Temizlik çalışmalarına katılan
araçlardan oluşan ‘mezarlık’Sovyetler önce gizlemek istedi

Sovyet yetkililer başta felaket haberini gizlemeye kalkıştı ancak durumun vehameti büyüdükçe kazayı saklamanın mümkün olmadığı anlaşıldı. 28 nisan günü Sovyet haber ajansı Tass, Çernobil nükleer santralinde bir kaza meydana geldiğini, ölenler olduğunu, konuyla ilgili bir soruşturma komitesinin kurulduğunu duyurdu.

Kazayı takip eden 10 gün içinde santralin 30 kilometre yarıçapında yaşayan 130 bin kişi tahliye edildi. Bu kişilere yeni evler verildi. Ancak halkın birçoğu bu süre zarfında radyasyona maruz kaldı.

Binlerce 'temizlikçi' etkilendi

Kaza sonrası temizlik çalışmalarına 200 bini aşkın işçi katıldı. 1986 - 1987 arasında santalin 30 kilometre yarıçapında çalışan ve 'likidatör' adı verilen bu kişiler yüksek dozda radyasyona maruz kaldı.

Kazanın ilk kurbanları olan 31 kişiden 1'i doğrudan patlamanın etkisiyle, 1'i damar tıkanıklığı, 1'i termal yanıklar ve 28'i akut radyasyon sendromundan öldü. 134 kişi radyasyon zehirlenmesi tedavisi gördü.

1989 yılında tahliye işlemlerinin ikinci bölümü başladı. Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya'daki yaklaşık 100 bin insan evlerini terketmek zorunda kaldı.

20 eylül 1999'da santralin 15 kilometre çevresinde yaşamak yasaklandı. Ancak 1990'ların başında yaşlı insanlar buralardaki evlerine geri dönmeye başladı. Yetkililer bu kişilerin sayısının bin 500 civarında olduğunu, bunlardan 3'te 2'sinin kadın olduğunu belirtiyor.

Greenpeace verilerine göre, bugün hala 5 - 8 milyon arası insan kazadan etkilenen radyoaktif topraklarda yaşıyor.

SAĞLIK SORUNLARI

Örgüte göre kazadan etkilenenler dört grupta toplanıyor:

1) Kaza sonrası temizlik çalışmalarına katılan asker ve siviller
2) Kazanın ardından santralin 30 kilometre yarıçapında bulunan bölgelerden tahliye edilenler
3) Kazadan daha az etkilenen ama yine de tehlikeli olan bölgelerde yaşayanlar
4) Bu üç gruptaki insanların çocukları

Tiroid kanseri vakalarında rekor artış

11 kasım 1996'ya gelindiğinde Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya'da çocuklarda görülen tiroid kanseri vakaları 1980'lere oranla 200 kat arttı.

Kanser en çok çocukları etkiledi. Yapılan araştırmalar Ukrayna'daki tiroid kanseri hastalarının yüzde 64'ünün 15 yaşında ya da daha küçük olduğunu gösteriyor. Buna neden olarak da, tiroid kanserine yolaçan maddelerin bazı gıdalara ve süt ürünlerine daha fazla nüfuz etmiş olması gösteriliyor.

Beyaz Rusya Ulusal Bilimler Akademisi’nce yapılan bir araştırmaya dayanan 2006 tarihli Greenpeace raporunda da, bu ülkedeki kanser vakalarının 1990-2000 arasında yüzde 40, çocuklardaki tiroid kanseri vakalarının 88.5 kat arttığı bildiriliyor.

Bölgede ayrıca lösemi, meme, böbrek, akciğer, mesane kanserlerinde de artış saptandı. 'Çernobil Çocukları Projesi', kaza sonrası görülen doğum anormallikleri, kanser ve lösemi vakalarındaki yükselişe dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü ise Çernobil'deki nükleer facianın Avrupa'da şu ana kadar 16 bin kanser vakasını tetiklemiş olabileceğini, tüm Avrupa'da az dozda da olsa radyasyon almış 7 bin kişinin önümüzdeki yıllarda kansere yakalanabileceğini belirtiyor.


Psikolojik sorunlar da yaşanıyor

Facia aynı zamanda stres, bunalım ve depresyon gibi psikolojik sorunlara yol açtı. Bu tip sorunlar daha çok evsiz kalan, sosyal ayrımcılığa tabi tutulan, ekonomik sıkıntı çeken ve kaza sonrası kaçınılmaz sağlık problemi kaygısı yaşayanlarda ortaya çıktı.

Ancak Birleşmiş Milletler'in 2005 tarihli bir raporu, kaza sonrası tiroid kanseri dışında bir hastalıkla ilgili artış olduğuna dair kanıt bulunmadığını belirtiyor.

BM’nin 2005 yılının eylül ayında açıkladığı rapora göre, Çernobil felaketinin sonuçları abartıldı ve ölü sayısı aslında 4 bin.BM raporu 'örtbas' mı?

BM Kalkınma Programı yetkilileri, BM'nin elindeki verilere göre Çernobil santralındaki patlamanın bugüne dek 47'si kurtarma görevlisi ve 9’u çocuk 56 kişinin ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Greenpeace ise raporu ‘utanç verici bir örtbas operasyonu’ olarak nitelendiriyor.

Norveç çevreci kuruluşu Bellona da raporun, kazadan sonra yangını söndürmek için gönderilen onbinlerce 'temizleyiciyi' hesaplamadığını bildiriyor.

Çernobil 2000'e kadar çalıştı

Nükleer enerjinin 'korkunç' yüzünü gösterdiği kazadan bir süre sonra reaktörün çevresine beton ve çelikten bir duvar inşa edildi. Ancak bu duvarın etkisi de zaman içinde zayıfladı.

Kaza sonrası reaktörde 14 yıl daha elektrik üretimi yapıldı. Uluslararası baskıların artması sonucu santralin son ünitesi 2000 yılının aralık ayında kapatıldı.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
açıklamaları çernobil felaketi, Çernobil, çernobil felaketi, çernobil felaketi detaylı, detaylı çernobil felaketi, felaketi, kısa, tarihi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557