Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Magazin Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Magazin Haberleri Magazin aleminde neler olup bittiği hepsi burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Kasım 2015, 02:45   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Yeni Engin Altan Düzyatan, en büyük hayalini gerçekleştirdi
Engin Altan Ruanda’da


Engin Altan Düzyatan, en büyük hayalini gerçekleştirdi, Ruanda’nın yağmur ormanlarında goril safarisine çıktı. Ünlü oyuncu, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan dağ gorilleriyle burun buruna geçirdiği saatlerde yaşadıklarını Kelebek’e anlattı.Engin Altan Düzyatan ile birlikte Ruanda’ya giderek onun en büyük hayalini birlikte gerçekleştirdik. Her sabah 5’te kalkıp kendimizi ormanın içine attık. Beraber Nyungwe yağmur ormanlarında saatlerce yürüdük. Tek bir amacımız vardı; gorillere yakın olmak, onlarla beraber bir gün geçirmek...
Dördüncü günün sonunda, bu hayalin gerçekleşeceğinin ilk sinyali geldi. Geceden Volkanlar Ormanı’nın derinliklerindeki rehberlerimizden haber aldık. Gorillere ulaştıklarını müjdeliyorlardı. Hepimiz çok heyecanlıydık. Sabah 5’te kalkmak üzere odalarımıza çekildik. Sabah ikimizin de heyecanı gözlerimizden okunuyordu. Engin Altan, gece saat başı uyandığını, doğru dürüst uyku tutmadığını anlattı. “Tek hayalim” dediği gorillerle karşılaşmasına saatler kalmıştı.
Saat 07.00’de yerli rehberimiz Fransua ile buluştuk. Kısa bir brifingden sonra Engin Altan, ben, Fransua ve hem Ruanda’yı hem de Goril Safarisi’ni çok iyi bilen Süha Derbent’le birlikte yola koyulduk.
Bu yolculukta, vahşi hayvanlara karşı korunmak için silahlı bir adamımız da olmalıydı. O işi Fernando üstlendi, bizi vahşi fil ve bufalolardan korumak için ormanda hep yanımızdaydı.
Tabii silahını hayvanlara zarar vermek için değil yere ateş edip kaçmalarını sağlamak için kullanacağını da en baştan söyledi.AGASHA AİLESİYLE İLK KARŞILAŞMA

Sonunda vakit geldi, Volkanlar Ormanı’nın derinliklerine daldık.
Önümüzde elinde palasıyla şeker kamışı ve ağaçların sarkan dallarını keserek yolu açan Fransua, arkasında bizler, ilerlemeye başladık.
Fransua’nın bir eli palasında diğer eli de telsizindeydi. Adamından gorillerle ilgili devamlı yön bilgisi alıyordu.
Dört saatlik zorlu bir yürüyüşün ardından Fransua, sakin olmamızı, heyecanlanmamamızı, gorillere artık çok yakın olduğumuzu söyledi.


Biz tam bunları konuşurken iki yavru goril yanımıza yaklaştı.
İşte onlarla karşı karşıyaydık.
Gözleri inanılmazdı, sevgi doluydu. Yavruları orada olduğuna göre anne ve baba gorilin de bize çok yakın olduğundan emindik.
İşte Agasha ailesiyle beraberdik.
25 gorillik bir aile...
Baba silverback Agasha şaşkın ve tedirgin gözlerle, çalıların arasından bize bakıyordu.
Yavrularsa her çocuk gibi oyun oynamak için oradan oraya atlıyordu. Tabii annelerinin kontrolünde.
Bu arada biz de hem bu ana gözlerimizle şahit oluyor hem de fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyorduk. Saatlerce Agashi ailesiyle baş başa kaldık.
Hepimizin çok heyecanlıydık. Fransua artık gitmemiz gerektiğini söylüyordu ama ne Engin Altan ne de ben oradan ayrılmaya yanaşıyorduk.
Gorillerin ürkütücü ama duygu dolu bakışlarını hiçbir zaman unutamayacağım. Engin Altan ile birlikte Agasha ailesinin yanından ayrılırken bir söz verdik: En kısa zamanda bir daha Ruanda topraklarına gelecektik. Ama bu sefer ailelerimizle...SERGİ GELİRİYLE AFRİKA’DA SU KUYULARI AÇTIRACAĞIM

Neden Ruanda? Neden Goril? Herkes Avrupa ve Amerika’yı tercih ederken neden bu zorlu şartlarda olmayı tercih ettin?
Engin Altan Düzyatan: Vahşi doğaya ilgi duyduğumdan beri gorillerin hayatını da merak etmişimdir. Gorilleri kendi doğasında fotoğraflamayı çok arzuluyordum. Bu arada altını çizmek istiyorum; sanılanın aksine Ruanda tehlikeli bir bölge de değil. 21 yıl önce yaşanan soykırım akıllardan çıkmadığı için tehlikeli olduğu düşünülüyor, oysa o günler çoktan geride kalmış. Herkes o günlerden dersini almış. Ruanda için “Afrika’nın İsviçre’si” dedikleri kadar var. Afrika’nın en güvenli bölgesi. İnsanların güler yüzlülüğü, çevrenin temizliği, ülkenin güvenilirliği Ruanda’yı kalbimin bir köşesine “her zaman gelebileceğim yer” olarak kazıdı. Ve hayalindeki goril fotoğraflarını çekmek istiyorsan, gidebileceğin en iyi ve güvenilir ülke de diyebilirim. Ben hayalimin peşinden koşarken eşim Neslişah hep arkamda durdu. O yüzden gelirken hiç korkmadım. Oğlum 1 yaşına bastıktan sonra buraya Neslişah’la gelmeyi çok istiyoruz. Bir de onsuz gidemeyeceğim iki yer var. Biri Vietnam, diğeri de Kamboçya. Çünkü birlikte gideceğimize söz verdim.Ülkeyi baştan sona birlikte gezdik ve fotoğrafladık. Ruanda izlenimlerini bir de senden dinleyelim.
- Ben ilk vahşi doğa deneyimimi Kenya’da yaşadım. Kenya’da vahşi doğada hayvanlarla seni ayıran bir araç var. Kendini hep güvende hissediyorsun. Vahşi doğada yaşayan hayvanların fotoğraflarını güvenlik nedeniyle hep bir arabanın içinden çekmek zorunda kalıyorsun. Ama Ruanda’da durum başka. Goril fotoğraflarını çekerken, direkt gorillerin yaşam alanına giriyorsunuz. O alana ulaşmak için de ormanda saatlerce yürüyorsunuz. Bu inanılmaz bir duygu, unutulmayacak bir macera. Elinizi uzatsanız onlara dokunabilecek kadar yakınlarında olmak bambaşka bir duygu. Bizden çok daha güçlüler ama bir o kadar da barışçıl hayvanlar. Küçük bir tedirginlik dışında hiçbir korku yaşamıyorsunuzRuanda’da binlerce fotoğraf çektiniz. Bunları nasıl değerlendireceksiniz?
- 3 yıl önce Kenya’da ve şimdi de Ruanda’da çektiğim fotoğraflarla bir sergi açacağım. Buradaki şartları görüp, buradaki insanları dinleyip de etkilenmemek mümkün değil.
Afrika’daki çocuklar su alabilmek için -ki su insanın en temel ihtiyacı- 50-60 kilometre. yürümek zorunda kalıyorlar. Doğal olarak su almak için gittikleri yerden 1 gün sonra dönüyorlar. Bu onlar için yıllar boyu süren bir gerçeklik. Fakat bir gerçek daha var ki, Afrika’da gerekli derinliğe indiğin takdirde nereyi kazarsan kaz su var.
O yüzden de bu açacağım sergiden gelecek gelirle Afrika’da “su kuyuları” açtırmak istiyorum. Çünkü çektiğim fotoğraflar bu coğrafyadan çıktı. Ufak da olsa bu coğrafyaya bir katkım olsun istiyorum.
Bundan sonraki yeni rota...
- Aklımda belirlediğim 3-4 yer var. Ama ilk gitmek istediğim yer Hindistan. Hindistan’da Bengal kaplanı çekmek istiyorum. Daha sonra da Kuzey Kutbu’nda kutup ayısıDağ gorilleri

Yeryüzünde yaklaşık 650 dağ gorili bulunuyor. Bu gorillerin yaşadıkları Virunga Massif diye adlandırılan volkanik dağların üç ülkeye sınırı var: Ruanda, Uganda ve Kongo. Şu an Ruanda’da yaklaşık 450 dağ gorili yaşıyor.
Ruanda hükümeti bu gorillerden sadece 10 aileyi ziyarete açmış. İşte biz de hükümetin izniyle bu ailelerden Agasha ailesini ziyaret ettik.İnsan mı goril mi?

DNA olarak yüzde 87 bizimle aynı olan barışçıl, iyi huylu ve otçul dağ gorillerinin soyunun tehlikede olmasının başlıca sebebi insan: Goril yavrularının hayvanat bahçelerine satma amacıyla yakalanıp kaçırılması, bundan çok daha trajik olarak ellerinden “kül tablası” yapılıp satılması! İllegal goril avcılığı ve bu korkunç katliam ne yazık ki halen sürüyor.Vahşi yaşam seyahati

Engin Altan Düzyatan ile Ruanda seyahatini planlarken Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Dr. Ali Genç’ten orgazinasyonumuzun kusursuz olması için büyük destek gördük.
Ruanda seyahatimizde bizi yalnız bırakmayan iki önemli isim daha vardı. Biri Türk Hava Yolları Ruanda Müdürü Ömer Faruk Korkmaz, diğeri de Süha Derbent. Ruanda’yı, Sedventure organizasyonunda ve Türk Hava Yolları işbirliğinde, vahşi yaşam fotoğrafçısı Süha Derbent danışmanlığında ziyaret ettik.
30 yıla yakın zamandır vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapan Süha Derbent, Sedventure ile doğaya ve yaban hayatına düzenlediği özel seyahatlerle tanınıyor.
Detaylı bilgi için Foto Safari - Yurtdışı Fotoğraf Turları | SEDVENTURE adresine göz atabilirsinizNasıl gidilir?

Türk Hava Yolları, 2012’den beri İstanbul’dan direkt olarak Ruanda’nın başkenti Kigali’ye uçuyor. İstanbul-Kigali uçuşları her gün karşılıklı olarak yapılıyor.

Ruanda

Ruanda, Afrika’nın 1001 tepe ülkesi olarak biliniyor. 1994 yılında Hutu ve Tutsi ayrımı sonucu yaşadıkları olaylarda iddiaya göre 1 milyon Ruandalı öldü. Ama o günler geride kaldı.
21 yılın sonunda Ruanda, Afrika’nın güvenilir ülkelerinden biri oldu. Yüzölçüm olarak Ankara büyüklüğünde bir ülke.
İklimi ve çay bahçeleri ile Rize’ye benziyor.
1962’de Belçika’dan bağımsızlığını kazanan Ruanda’nın nüfusu yaklaşık 12 milyon civarında.
Ruanda şimdilerde Afrika’nın İsviçre’si olarak anılıyor.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
altan, büyük, düzyatan, en, engin, gerçekleştirdi, hayalini


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557