Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Haber ve Magazin > Magazin Haberleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Magazin Haberleri Magazin aleminde neler olup bittiği hepsi burada.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree2Kişi Beğendi
  • 1 Post By ∞ MαsαL
  • 1 Post By ´Uηiquë
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Nisan 2013, 09:09   #1 (permalink)
.....

´Uηiquë - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.706
(Konular): 806
Renkli Para : 222325
Aldığı Beğeni: 864
Beğendikleri: 1068
Ruh Halim: none
Standart Çelik: 'Oyunun sonunda aletimi gösteriyorum'

Defne Samyeli soruyor: 'Nasıl yani? Aletim dediğin cinsel organın mı?'
Yakında sahneye koyacağı oyunu “Şizoid” için kadın kılığına giren şarkıcı Çelik “Kadın kılığına girdim çünkü bana göre en ‘öteki' olan kadın. Kötüsünüz, eksiksiniz, küçüksünüz, bize erkek çocuk bile veremiyorsunuz, dövülmeye layıksınız ve kötü araba kullanıyorsunuz!” diyor. Önce “Her tarafından erkeklik fışkırıyor, bundan kadın olmaz” dendiğini söyleyen Çelik: “Ama yaptık oldu, kadın kılığına girmek hoşuma da gitti...” En az on yıldır birbirimizi görmüyormuşuz. Abartmıyorum ve sevinçle söylüyorum ki ikimiz de pek değişmemişiz. Daha dün gibi Çelik'le müzik programlarında, süslü püslü dekorlarda ter dökmemiz. Ben onu mert ve sözünün eri bir genç
olarak tanıdım. Zaman içerisinde sözünü sakınmayan ve kendini geliştirmek için asla yorulmayan bir genç adam oldu.

Yıllar içinde biz onu sadece müzisyen kimliğiyle izlemedik. İzel Çelik Ercan'la başlayan popüler hayatında hep olaylı çıkışları, magazine konu olabilecek yaşamı oldu. Onu önce kafasında bandanası, meşhur rengarenk kazağıyla gördük. Kah “Ateşteyim ateşte” diye dans etti kah “Hercai” ile listeleri altüst etti. Sonra Atürkçülüğü ile öne çıktı, saldırılara göğüs gerdi. Tarikata girdiği konuşuldu, eski karısı Buket Saygı nedeniyle Kadir İnanır'la polemiğe girdi...
Bir süredir ortalarda görünmezken geçtiğimiz hafta yine olaylı bir şekilde gündeme geldi. Kadın kıyafetleri giymiş şuh pozlarını ilk gördüğümde ben de “Ne oluyoruz” dedim. Meğer, bunlar kendisinin yazıp yönettiği müzikli oyun “Şizoid”in tanıtım fotoğraflarıymış.
Gösteri 12 Mayıs'ta Göztepe Halis Kurtça Kültür Merkezi'nde. Çelik kimseden destek almamış, her şeyi kendi finanse ediyor.
Bugün sanatçı kimliğinin yanı sıra, doktor unvanıyla Bahçeşehir Üniversitesi'nde Strateji ve Yaratıcılık dersi veriyor Çelik. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama Çelik'in de “Şizoid”de dediği gibi: “Bir dinleyin, ne diyor, niye diyor.”
“Şizoid” oyununda kadın kılığına giriyorsun, neden kadın kıyafeti giymek ihtiyacı duydun?
En “öteki” olan kadın çünkü. Kötüsünüz, eksiksiniz, küçüksünüz, bize erkek çocuk bile veremiyorsunuz, dövülmeye layıksınız ve kötü araba kullanıyorsunuz, sizi hep itme var, bak hep! En öteki kadın abi.
Kadın gibi giyinince derdimizi daha iyi anladın mı?
Evet, tabii ki. Kadın olunca bir adam bana internet üzerinden “A... k....mun karısı!” yazdı. Ya kardeş ben Çelik'im, kadın olmadım. Bu adam benim kadın halimi bulsa, ağzımı burnumu kırar, yerlerde sürükler. Bunların tipolojisi bu.
Kadın kılığına girince ne hissettin?
Hoşuma gitti! Sahneye çıkmadan önce Barbaros (Şansal) dedi ki “Yüzün çok asık, erkek gibi duruyorsun”. Öyle deyince sinirim bozuldu, gülmeye başladım. Gülünce aynaya bir baktım, hoş duruyorum hakikaten.
“Bacaklarımı fotomontaj zannedenler oldu”
Çok ‘erkek erkek' tiplerin kadın kılığına giremeyeceği iddia edilir. Hatta bazı aktörler gay rolleri başarıyla canlandırdıkları zaman, onlarda bir parça gizli homoseksüellik olduğunu iddia edenler var. Sen ne diyorsun?
Aynısını makyöz Oya Tolga, projeyi öğrenince demiş,
“O adamın her tarafından erkeklik hormonu fışkırıyor, hiçbir şekilde yapamayız” diye. Sonra Tolga Karel'in evine fotoğrafları çektirmeye gittik. Tolga beni görünce “Abi ben evliyim.
Kusura bakma”
dedi. O kadar kadın gibi olmuşum. Hâlâ bacaklarımın kendi bacaklarım olmadığını, fotomontaj yapıldığını söyleyenler var. Bana evlenme teklif eden erkekler var internet üzerinden! “Vallahi benden daha güzel olmuşsun” diyen kızlarımız da...
Ben çok rahatım, o özgüvenle ilgili bir şey. İşin başında da düşündük, “Gerçekten sizin içinizde bir homoseksüellik falan mı var?” gibi ifadelerle muhatap olabilirim diye. Ben rahatım yani...
İçimde gizli bir homoseksüel yok diyorsun?
Olmadığını zannediyorum (gülüyor). Ama genel olarak ilk intiba, çok erkek gibi olduğumdan kadın olamayacağımdı. Ama yaptık.
“Her yerime tüy dökücü krem uygulandı”
Ayakların kaç numara senin?
45. Özel ayakkabı yapıldı, Yıldırım Mayruk özel yaptırdı.
En zoru topuklu ayakkabı mıydı yani?
Abi o bir kabus ya, lütfen topuklu ayakkabı giymeyin. Kabus diyorum, başka bir şey demiyorum. Yani her an bir uçurumdan aşağı yuvarlanacakmışım gibi...
Peki başka ne yaptın? Mesela ağda yapıldı mı, kaşların alındı mı?
Tüy dökücü..
Nerelerine uygulandı?
Bütün bacaklara, göğüse, her tarafıma.
Peki sakalı nasıl kapattınız?
Çok iyi tıraş ve çok iyi makyajla. Tıraşla bir yere kadar kapatabildik. Gerisi makyaj.
Makyajda takma kirpik filan takıldı mı?
Tabii tabii, çok ciddi makyaj yapıldı.
“Kadın tiplemem evlenebilir, biriyle seks de yapabilir”
Tüm bu makyaj, kılık değiştirme, sahneye çıkma sürecinde hoşuna giden bir şey oldu mu?
Bütün kalbimle söylüyorum gösteriye çıkana kadar çok gergindim; iddialı proje yapıyorsun, konuşulacağını biliyorsun... Şu anda Türkiye'de en çok konuşulan proje, Twitter'da top oldu, her tarafta haberleri çıktı. Gergindim, sonuçta kadın değilim abi! Hani zamanı gelmiş Kadir İnanır'a kafa tutmuşsun, zamanı gelmiş orada esmişsin. Sonra bir çıkıyorsun böyle kırıta kırıta sahneye. Alkışları duyduğum an gevşedim. Ve dedim ki “Buldum, yapıyorum, mutluyum ve bunu çok geliştireceğim”.
Neyi geliştireceksin?
Güncel bilgileri sürekli yenilenen bir proje bu, hani bir sene boyunca aynı şeyi seyretmeyecekler, hani bir sene içerisinde ben kadın tiplememi evlendirebilirim, birisiyle seks yapabilirim. Oyunu sahnede çok yürüteceğim. Böyle 30 sene, 40 sene yürümüş projeler var yurt dışında.
“Şimdi fırsatını buldum, geçireyim Kadir İnanır'a demek bana yakışmaz”
Sen Kadir İnanır'ı eleştirmiş miydin “Komser Şekspir”deki kadın kılığıyla ilgili?
Yok hayır. O günkü konu çerçevesinde ben gerekeni yaptım. Yani benim kız arkadaşıma sataşırsan, ben karşında dururum o gün. Ama bugün akil adam olmuş “Ondan da akil adam olur mu?” demem mesela. Bunun ölçüsünü ayıramıyoruz biz, sıkıntı o. “O gün benim için böyle birisiydi, bugün fırsat buldum bir geçireyim kardeşe” demem. Mesela şehitler üzerinden, “Orada şehitler ölüyor, sen gittin orada PKK yandaşlığı yapıyorsun!” demek zekice görünebilir ama ben bunu kendime yakıştıramam. Bir başkasına geçirerek kendinle barış yapamazsın. O orada bir şey yapıyor, seversin, sevmezsin, saygı duyarsın ya da duymazsın...
“İlişkilerimde egoist olduğumu gördüm, çok kalp kırmışımdır”
“Şizoid”i yazmadan kendinle de hesaplaştın mı?
“Şizoid”, önce kendimle hesaplaşma. Benim için bir milat. Kendimle barışmam gerektiğini düşündüm.
Niye?
Geçmişimde yaptığım şeyleri bir daha yapmak istemiyorum; üzmek istemiyorum, kırmak, dökmek istemiyorum.
Kimleri üzüp kırdığını düşündün kendinle hesaplaştığında?
Birincisi kadın-erkek ilişkisi. İlişkilerimde son derece egoist olduğumu gördüm. Çok kalp kırmışımdır diye düşünüyorum. Ben kalbi zor kırılan birisiyim ama kırıldığında da çok acı çektim. O acımı, başkalarına çektirdiklerimle karşılaştırdığım zaman benimki çok zayıf kaldı; ödeyemedim.
“Oyunun sonunda cinsel organımı gösteriyorum”
Şizoid bir kişilik bozukluğu tanımı. Çevreden ve duygulardan kopuk, uzak olma, diğer insanları tolere etmekte zorlanma hali. Ne anlatıyorsun bu oyun ve kadın afişli stratejinle?
İşin özü bu, biz bir iş için bu afişi ve fotoğrafı yaptık. Ben “dinlenilmek” istiyorum. Şizoid, dinlemez ve birden çok karakterlidir. Biz herkesi dinleyelim, akil adamları da dinleyelim, Başbakan'ı da, muhalefeti de dinleyelim, cinsel tercihleri farklı olan insanları da, Kürt'ü de, Çerkez'i de, herkesi dinleyelim, sonra doğru bir karar verelim. Biz dinlemeye bile tahammül edemiyoruz, bırak karar vermeyi... Maç seyrederken bile öbür seyirciye tahammül edemiyoruz. Ölelim mi, öldürelim mi, yakalım mı öbürlerini? Dinlemiyoruz ve bunun sıkıntısının nihai olarak savaşlarla ortaya çıktığını düşünüyorum. Böyle safha safha ortaya çıkar, başkasına tahammül etmeme kültürü.
‘Şizoid'de kendi tecrübelerinden yola çıkıp toplumu anlatıyorsun. Örnek versene, kişisel neler var?
Şova çıkıyorum ve diyorum ki “Size çok önemli şeyler anlatacağım. Ve burada size anlatacağım şeylerden bir tanesi aletim.” Çok uzun bir zaman aletim üzerinden bilgi vermeye başlıyorum.
Nasıl yani? Aletim dediğin cinsel organın mı?
Aynen öyle! Anlatıyorum yani budur şudur, onlar da gayet güzel bir şekilde dinliyor, en sonunda da gösteriyorum, diyorum ki “Konu budur, bundan ibarettir”
Bir kez daha... Nasıl yani? Gösteriyorum dediğin ne?
Aleti gösteriyoruz. Oyunun sonunda aletimizi gösteriyoruz, hakikaten de görüyorlar yani.
Ciddi misin?
Ciddiyim yani.
Herhalde soyunmuyorsun?
Onu da gelip göreceksiniz. Yapanlar ve yıkanlar var. Biz yapanlarız... Ben şarkı yapıyorum, üniversitede ders veriyorum, kitap yazıyorum. Yıkanlar yapanların ne dediğine asla bakmaz. Senin dünya görüşüne hiç gerek yoktur. “Yıkanlar”, “yapanlar”ı çok ciddi bir şekilde eleştirirler ama cenazelerinde alkışlarlar. Ben diyorum ki bir kişiye kulak vermek zor mu? Böyle
bir insanlık gösteremez miyiz biz?
“Oğlum ‘Baba, sen kız mısın?' diyor bana”
Fotoğraflardan birinde dilini mi çıkardın, öyle bir poza gerek var mıydı?
Çok gergin başladı fotoğraf çekimleri, Barbaros kendini yırttı, çok seri olarak fotoğraflar çekildi. Ne yaptığımı bile hatırlamıyorum. “Ellerin erkek gibi duruyor” dediler, ellerim kadın eli gibi nasıl duracağını bilmiyor ki. Bir ihtimal, şuh bir kadın pozu denediğimiz zaman, farkında olmadan dilim çıkmış da olabilir.
Peki Ata ne dedi?
Ata daha görmedi garibim, Okulda arkadaşları “Baban kız gibi giyinmiş” demişler, “Baba, sen kız mısın?” diyor bana. “Yok oğlum, o bir elbiseydi çıkardım ben onu” diyorum.
“Hayatımdan öyle örnekler veriyorum ki...”
Seni bu şovunla daha çok dinleyecek ve anlayacaklar mı?
Ben kendilerini dinleyeceklerini ve kendilerinden bir şey fark edeceklerini düşünüyorum. Benim onlara bir şey anlatmak, dikte etmek, öğretmek gibi bir durumum yok ama ben kendi hayatımdan öyle örnekler veriyorum ki...
Ne gibi mesela...
1980 öncesinde okula gidiyorum. Pendik'teki tren yolunun bir tarafı sağcı, bir tarafı solcu. Okulum sağcıların olduğu yerde, evimse solcuların... Evden okula gidiyorum, sağcılar “solcuların oradan niye geldin?' diye dövüyor. Akşam eve dönüyorum, bu kez solcular dövüyor. 77 yılında çok uzun bir grev oldu, babam işçiydi. Pazarlarda bir şeyler satmak zorundayız. Sendikacılar işçilerin pazarda çalışmasını istemiyorlar, işçiler işverene karşı dirensin diye. Bu kez sendikacılar babamı dövüyor. Bütün çaba yaşamak, okumak ve para kazabilmek için. Hırsızlık, kötü şeyler asla yapmıyorsun ama bu kez zabıtalara rüşvetlerini vermezsen onlar da seni dövüyor. Bunları gördüm ben çocuk olarak. Meslek hayatımda yükseldiğimde de sözlü dövmeler başladı. Oyunda insanları barışa çağırıyoruz. Diyoruz ki “İçimizde huzur tesis etmediğimiz sürece, kendimizle barışmadığım sürece bu iş olmaz.”
Defne SAMYELİ
defne.samyeli@milliyet.com.tr
´Uηiquë isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 21 Nisan 2013, 09:17   #2 (permalink)
geccineşetgider

Cagliostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.506
(Konular): 117
Renkli Para : 81403
Aldığı Beğeni: 262
Beğendikleri: 534
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart

oha utanmadan da gösteriyorum demiş çelik kafayı yedi ya..
Cagliostro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 21 Nisan 2013, 09:21   #3 (permalink)
.....

´Uηiquë - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.706
(Konular): 806
Renkli Para : 222325
Aldığı Beğeni: 864
Beğendikleri: 1068
Ruh Halim: none
Standart

Alıntı:
Cagliostro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
oha utanmadan da gösteriyorum demiş çelik kafayı yedi ya..
Bende efendi edepli derdim onun için, peh.
´Uηiquë isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 21 Nisan 2013, 09:23   #4 (permalink)
geccineşetgider

Cagliostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 11 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.506
(Konular): 117
Renkli Para : 81403
Aldığı Beğeni: 262
Beğendikleri: 534
Ruh Halim: Cok Dertli
Standart

Boşuna şarkısında demiyo "tabi çelik de değişti..." demek doğruymuş..
Cagliostro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 21 Nisan 2013, 09:26   #5 (permalink)
.....

´Uηiquë - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.706
(Konular): 806
Renkli Para : 222325
Aldığı Beğeni: 864
Beğendikleri: 1068
Ruh Halim: none
Standart

(((:
´Uηiquë isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 21 Nisan 2013, 11:54   #6 (permalink)
Çok Şükür...


∞ MαsαL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ ♫
(Mesajlar): 22.728
(Konular): 5773
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 787623
Aldığı Beğeni: 4233
Beğendikleri: 7440
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
Standart

Çelikten beklemezdim :/ çocukluğumun şarkıcısı bittin
´Uηiquë Bunu beğendi.

.
∞ MαsαL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 21 Nisan 2013, 12:04   #7 (permalink)
.....

´Uηiquë - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.706
(Konular): 806
Renkli Para : 222325
Aldığı Beğeni: 864
Beğendikleri: 1068
Ruh Halim: none
Standart

Alıntı:
∞ MαsαL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çelikten beklemezdim :/ çocukluğumun şarkıcısı bittin
Aynen ya, ah cici kiz sarkilari falan hep yalan oldu ((:
∞ MαsαL Bunu beğendi.
´Uηiquë isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 21 Nisan 2013, 12:13   #8 (permalink)
Çok Şükür...


∞ MαsαL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ ♫
(Mesajlar): 22.728
(Konular): 5773
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 787623
Aldığı Beğeni: 4233
Beğendikleri: 7440
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
Standart

Meyhaneci ahh ahhh

.
∞ MαsαL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 21 Nisan 2013, 12:16   #9 (permalink)
.....

´Uηiquë - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 12 Nisan 2013
(Mesajlar): 1.706
(Konular): 806
Renkli Para : 222325
Aldığı Beğeni: 864
Beğendikleri: 1068
Ruh Halim: none
Standart

((:
´Uηiquë isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
aletimi, Çelik, gösteriyorum, oyunun, sonunda


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557