Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Gezelim & Görelim > Diyar Diyar Türkiye'm > Marmara
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Marmara Marmara hakkındaki bilgilerin ve tüm paylaşımların bulunduğu bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Aralık 2012, 18:53   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Burda Müzeleri.

Arkeoloji Müzesi (Osmangazi)Bithynia ve Mysia bölgesinde bulunmuş MÖ. 3000 yılından Bizans dönemi sonuna kadar ele geçen buluntular 1904 yılından itibaren Bursa Erkek Lisesi ve yeşil Medrese’de toplanmış 1972 yılında Kültürpark içindeki binasında açılan Arkeoloji Müzesi’nde sergilenerek ziyarete açılmıştır.

Müzede sergilenen eserler arasında; Yortan kültürüne ait pişmiş toprak mezar buluntuları Antandros Nekropolü’nden figürin kap kacak ve süs eşyaları Karacabey’in Şükraniye Köyü’nde bulunmuş dünyadaki üç örnekten biri olan Greko-Pers mezar steli Roma dönemine ait taş eserler Zeus ve Herakles tasvirleri Kybele heykelleri Athena ve Apollon’un bronz büstleri değişik formdaki keramik kaplar Bizans dönemine ait gümüş bronz ve pişmiş toprak eserler ile Arkaik Kla**** Helenistik Roma ve Bizans dönemlerine ait altın gümüş ve bronz sikkeler bulunmaktadır.

Bursa Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde de zengin bir stel koleksiyonu sergilenmektedir.

Kültür Park Bursa
Tel : (0224) 234 4918
Fak : (0224) 234 49 19


Atatürk Müzesi (Osmangazi)Çekirge Caddesi üzerindeki Atatürk Müzesi XIX. yüzyıl sonlarında yapılmış bir köşk olup Atatürk'ün Bursa'ya 20-24 Ocak 1923’te ikinci gelişlerinde Bursa Belediyesince sahibinden satın alınarak Atatürk'e hediye edilmiştir. 1938’de de Atatürk tarafından Bursa belediyesi’ne hibe edilen ve 1968’de Kültür Bakanlığı’na devredilen bu köşk 29 Ekim 1973’te Cumhuriyet'in 50. yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

Birinci katta kabul salonu ile buraya açılan dinlenme odası ikinci katta ise yatak ve çalışma odaları olan köşkte Atatürk’ün burada kaldığı sürede kullandığı eşyalar sergilenmektedir. Köşk Bursa'daki sivil mimari örneklerinin en önemlilerinden biridir.


Çekirge Caddesi Çelik Palas Oteli Yanı
Tel : (0224) 236 48 44


Mudanya Mütareke Evi Müzesi (Mudanya)XIX.yüzyıl sonlarında Rus asıllı Aleksander Ganyanof’ ait olan Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı bina Mudanyalu iş adamı Hayri İpar tarafından satın alınarak 1937’de müze olarak açılmış 1959’da da Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.

Bina XIX. yüzyıl sonunda yapılmış bir Osmanlı evidir. İki katı ziyarete açıktır. İlk katta mütarekenin imzalandığı salon ve çalışma odaları üst katta İsmet İnönü ile Asım Gündüz Paşa'nın yatak odaları bulunmaktadır. Müzede mütareke dönemi eşyaları ve dönemin fotoğraf ve belgeleri sergilenmektedir.Mudanya Tahir Paşa Konağı (Mudanya)Tahir Paşa Konağı Osmanlı sivil mimarisi örneklerinden olup geçirdiği onarımlardan dolayı büyük ölçüde orijinalliğinden uzaklaşmıştır. İki katlı konağın baş odası kalem işi süslemeleri vitraylı pencereleri malakâri alçı süslemelerle kaplı duvarları ve çiçek motifleri ile süslü duvar panoları dikkat çekicidir. Odanın dış kapısında 1138 H./1725 M. tarihi yazmaktadır.


Tel : (0224) 234 49 18
Faks : (0224) 234 49 19Osmanlı Evi Müzesi (Osmangazi)Bursa’nın en eski ve en güzel evlerinden olan bu evin yerinde II.Murad’a ait bir köşkün bulunduğu sanılmaktadır. Bugünkü ev dış görünümü ve iç mekanı planı ve süslemeleri ile XVII.yüzyıl mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Onarımlar sonrası özellikle cephesi orijinalliğinden uzaklaşmıştır.

Bahçe içerisindeki yapının iki kat planı da aynıdır. Bahçeye açılan eyvanlı bir sofası ile bu sofaya açılan iki odası vardır. Alt kattaki odalar alçak tavanlı olup kışlık odalardır.

Üst katta yer alan baş oda kalem işi süslemeli ahşap dolapları geometrik dekorlu ahşap tavanı ve altıgen tavan göbeği ile eski süslemeleri orijinal halinde korunmuştur. Ahşap dolabın kapakları natüralist çiçek motifleriyle ve iki servi arasında bir kaide üzerinde yükselen saksıdan çıkan çiçek motifleri ile bezenmiştir.


Muradiye Mahallesi
Tel: (0224) 234 49 18


Şemaki Evi Müzesi (Yenişehir)İran'lı Şemaki ailesi tarafından XVIII. yüzyılda yaptırılan bina 1945’te Milli Eğitim Bakanlığı tarafından satın alınarak müze haline getirilmiş ve 1980 yılından sonra onarılarak ziyarete açılmıştır.

İki katlı olan yapının zemin katında taşlık sağ tarafında mutfak ve kiler sol tarafında iki oda bulunmaktadır. Mutfak duvarına bitişik ahşap merdivenle çıkılan üst kata çıkılmaktadır. Ahşap tavan ve tabanlı bağdadi duvar ile yapılmış üst katta ahşap direkli yuvarlak kemerli bir revakla ön cepheye açılan eyvanlı bir sofa sofaya açılan baş oda ile iki oda daha vardır.

Baş odanın tavanındaki kalem işi bezemeler yüklük üzerinde Haliç’i tasvir eden bir manzara resmi odalardaki kalem işleri ile bezeli ocaklar ahşap dolaplar ve yüklükleri ile XVIII.yüzyıl sivil mimari örneklerinden biri olan müzede etnoğrafik eserler sergilenmektedir.

Yenişehir
Tel: (0224) 234 49 18


Türk İslam Eserleri Müzesi (Osmangazi)Yeşil Medrese içerisindedir. İlk Osmanlı medreselerinden Yeşil Medrese (Sultaniye Medresesi) 1414-1424 yıllarında Hacı İvaz Paşa’nın yaptığı yeşil Külliye’nin bölümlerindendir.

Medresenin planı Anadolu Selçuklularının açık avlulu (eyvanlı) medreselerini andırmakta olup yapımında moloz kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Avluyu çeviren sivri kemerli revaklardaki sütun ve sütun başlıklarının bir kısmı Bizans dönemine aittir. Revakların arkasında aynalı tonoz ile örtülü 13 medrese odası ve iki yan eyvan bulunmaktadır. Kubbe sekiz köşeli prizmatik Türk üçgenleri ile kaplı kasnak üzerine oturtulmuştur.

Mozaik çini ve renkli sırlarla bezeli Yeşil medrese’de MS.X. ve XX.yüzyıl arasında Anadolu Türk İslâm sanatına ait eserler ve MS.VII.yüzyıldan Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar kullanılan İslami sikkeler sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı dönemi ahşap eserleri Selçuklu Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramikler Türk-İslâm maden sanatı örnekleri silahlar ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. İbn Hilâl İbn el-Bavvab’ın 365H./975M. tarihli dua kitabı XIII.yüzyıl Beylikler dönemine ait tezhipli Bakara Suresi Memlûk Sultanı Berkok’un Sultan Yıldırım Beyazıt’a hediyesi olan Kuran-ı Kerim Sultan II.Mehmet’in ve III.Mehmet’in fermanları Şeyh Hamdullah Hafız Osman gibi büyük ustaların hatlarından örnekler de müzenin koleksiyonları arasında yer almaktadır.

Medresenin bahçesinde ise XV.yüzyıldan XIX.yüzyıla kadar olan dönemlere tarihlendirilen Bursa mezar taşlarından örnekler ile taş kitabeler sergilenmektedir.

Yeşil Cadde
Tel : (0224) 234 49 18
Faks : (0224) 234 49 19


İznik Müzesi (Nilüfer Hatun İmareti) (İznik)Sultan I.Murad’ın annesi Nilüfer Hatun’un adına 1388 yılında İmarethane olarak yapılan Nilüfer Hatun İmareti ters T planlı XIV.yüzyıl Osmanlı mimarisi örneklerindendir. 1960 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.

Günümüzde müze olarak kullanılan yapı kubbe ve tonoz kemerlerin örttüğü revakla başlar. Kitabeli bir kapıdan kubbeyle örtülü ana mekana girilmektedir. Ana bölümden üzerleri kubbeyle örtülü yan mekanlara geçilen yapıda Bizans dönemine özgü zengin ve renkli bir taş ve tuğla işçiliği dikkati çekmektedir.


Müzede İznik ve çevresinden toplanan eserler sergilenmektedir. Arkeoloji bölümünde; Prehistorik Helenistik RomaBizans dönemleri taş cam eserler takılar kandiller koku şişeleri sikkeler Etnoğrafya bölümünde; XI.yüzyıla ait İznik seramik ve çinileri tütün para saat keseleri yazı takımları sergilenmektedir.

Müze bahçesinde çeşitli dönemlere ait sütun başlıkları lahitler kabarmalar korkuluk levhaları steller yazıtlar çörtenler kuyu bilezikleri ve İslâmi mezar taşları sergilenmektedir.

İznik Müzesi'nde tiyatro ve diğer arkeolojik kazılardan çıkarılan 2000'i aşkın arkeolojik eser 300 sikke 500 İznik çinisi ve seramiği ile 150 adet etnoğrafik eser sergilenmektedir.

Müze caddesi İznik
Tel: (0224) 757 10 27-757 19 60


Ayasofya Müzesi (İznik)İznik merkezinde Atatürk Caddesi ile Kılıçaslan Caddesi’nin kesiştiği kavşakta yer alan Ayasofya Kilisesi IV.yüzyılda inşa edilmiş Bazilika planlı bir yapıdır. Osmanlıların İznik’i ele geçirmesinden sonra 1331 yılında camiye çevrilmiştir. 1936 yılında İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından burada ilk araştırma yapılmış ve bunu sonraki yıllarda yapılanlar izlemiştir.

Bugün İznik Ayasofya’sı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı anıt müze konumundadır. Müzede Hz.İsa Hz.meryem ve İoannes’in tasvirleri ile taban mozaikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bizans dönemine ait mimari parçalar ile Osmanlı dönemine ait izler görülmektedir.

Müzenin teşhir ve tanzimi Eski eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce yapılmış 30 Ağustos 1960’ta ziyarete açılmıştır. İznik Ayasofya’sı İznik Müzesi’nin yönetimindedir.


Tel : (0224) 757 10 27


Ormancılık Müzesi (Osmangazi)

Bursa Çekirge caddesi üzerinde bulunan Saatçi Köşkü orman Bakanlığı’nın yönetiminde 1989 yılında orman Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Müzede orman yaşamı orman bitkileri ormancılıkla ilgili aletler fosiller ve orman içerisindeki haberleşme araçları ile ormancılıkla ilgili tarihi belge ve fotoğraflar sergilenmektedir. Müzenin fosil koleksiyonunda da 2 milyon yıllık sekoya fosili 350 milyon yıllık karbonifer fosilleri 50 milyon yıllık sarıçam ceviz karaçam ağacı fosilleri ile 14 milyon yıllık Miosen Devrine tarihlenen faunalar ve fosiller sergilenmektedir.

Çekirge Caddesi
Tel : (0224) 234 77 18


Celal Bayar Müzesi (Gemlik)Türkiye Cumhuriyeti’nin 3.Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın doğduğu XIX.yüzyılın mimari özelliklerini yansıtan Gemlik’in kuzeyindeki Umurbey’deki ev Celal Bayar Müzesi olarak 26 Ağustos 1970 yılında hizmete açılmıştır. Müzenin ve içerisindeki kütüphanenin kuruluşunda celal Bayar kendi olanaklarını kullanmıştır.

Üç katlı ahşap Türk evinin en güzel örneklerinden biri olan bu ev orijinal ev eşyaları ve aynı dönemden kalma çeşitli tarihi eşyalarla yeniden düzenlenerek bir anı müzesi haline getirilmiştir.

Modern bir yapı içerisinde bulunan müzede Atatürk ile ilgili bir bölüm açılmıştır. Bunun yanı sıra Celal Bayar’ın Kuvvay-i Milliye yılları Galip Hoca dönemi İktisat vekilliği İmar ve İskân Bakanlığı İş Bankası’nın kuruluş çalışmaları ve Atatürk’ün Başvekili (1937-1938) olduğu döneme ait fotoğraflar anı eşyaları tablolar sergilenmektedir. Müzenin diğer iki salonunda Celal Bayar'ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemde çeşitli ülkelere ve kuruluşlara yaptığı ziyaretlerde kendisine takdim edilen nişanlar madalyalar yazmalar silahlar giysiler şilt ve plaketler mobilyalar aile yadigarları ve imzalı resimleri sergilenmektedir.

Müzenin 20.000’in üzerinde kitap yazma gazete süreli yayınlar ve fotoğraf koleksiyonlarından oluşan bir kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphane XX.yüzyıl Türkiye’sinin siyasi tarihine ışık tutacak niteliktedir.

Celal Bayar Müzesi’nin yanında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yaptırılan bir de anıt mezarı bulunmaktadır.


Hüsnü Züber Evi (Osmangazi)Türkiye’nin Pyrograur (yakma-dağlama) sanatının öncüsü olan Hüsnü Züber emekli harita yarbayıdır. 1960 yılından sonra ağaç eşya üzerinde 600 civarındaki Türk motiflerini yakma sureti ile uygulamıştır.meydana getirdiği bu ağaç eserleri Türkiye’de ve yurt dışında sergilemiştir. Bundan sonra grafik çalışmalarına yönelmiş desenleri çeşitli sanat dergilerinde yer almıştır. Bu tür çalışmalara önce kaşıklar üzerinde başlamış daha sonra bunu genel biçimde ağaçlarda uygulamıştır.

Hüsnü Züber’in yapmış olduğu bu eserler Bursa Tophane semtinde yaşayan bir müze olarak kişisel çabası ve Bursa belediyesi’nin yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Müzenin bulunduğu ev 1836 yılında devlet Misafirhanesi olarak yapılmış daha sonra da Rus Konsolosluğu olarak kullanılmıştır. XIX.yüzyıl Osmanlı evi olan bu ev Hüsnü Züber tarafından satın alınmış ve yaptığı eserlerle dekore edilerek müzeye dönüştürülmüştür.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
burda, müzeleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557