Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Evcil Hayvanlar > Memeliler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Memeliler Memeli hayvanlar hakkındaki tüm bilgi ve paylaşımların bulunduğu bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ağustos 2011, 02:06   #1 (permalink)
♡ E. ∞

~Lioness. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: İstanbul-
Yaş: 27
(Mesajlar): 575
(Konular): 200
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 29215
Aldığı Beğeni: 84
Beğendikleri: 125
Ruh Halim: Enerji Dolu
Takım :
Standart Kedinizle konuşmanın yollarını biliyor musunuz?Kediler sahipleriyle aynı dili konuşmasa da inanın vücut diliyle size herşeyi anlatabilirler. Ancak tabii ki sizin bu dil hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kedilerin günlük hayatta en kullandıkları hareketler ve anlamlarına gelince öncelikle şunu bilmekte yarar var, kediler bıyıklarını bir yerlere ve sahibine sürmeyi severler.
Vücutlarının çeşitli yerlerine dağılmış dış salgı bezlerinden salgılanan feromonlarla (kimyasal belirleyiciler) kendi yaşama alanlarının sınırlarını belirlemek veya iletişim kurmaktır. Kedinizin bıyıkları ve yanaklarını kaşımakla iletişim kurmak için ilk adımı atmış olursunuz.

MIRLAMA VE MİYAVLAMA
Mırlama, her kedinin repartuarında olan bir iletişim biçimi olmasa da en yaygın olanıdır. Mırlamanın mekanizması hakkında çok şey bilinmiyor ancak mutluluğun göstergesi olduğu herkesçe kabul edilmiştir. Ancak bazı kedilerin ciddi boyutta hasta veya kızgın olduklarında da mırlamaya yakın bir ses çıkardıkları da biliniyor.Konuşkan kediler isteklerini ve şikayetlerini miyavlayarak dile getirirler. Vahşi hayatta miyavlama sadece yavrulara özgü bir karakterken evcilleştirma süreci içinde yetişkin kediler de bu iletişim yöntemine adapte olmuşlardır. Miyavlama tonu ve şiddeti ile birlikte kedinin miyavlarken ağzının aldığı biçim ve vücudunun duruş biçimi de kedinin ne anlatmak istediği ile yakından ilişkilidir. Tıslama, mırlamanın tam tersine kavgacı veya savunmacı bir yaklaşımın göstergesidir.

VÜCUT VE KUYRUK HAREKETLERİ
Asdlına bakarsanız kediniz her zaman konuşur, sadece dinlemeyi bilmeniz gerekir. Kedinizin vücudunu hangi durumlarda nasıl taşıdığını takip etmeniz, onun ne hissettiğini anlamanıza yardım edecektir. Vücut dili sadece kuyruk hareketleriyle sınırlı değildir. Vücudunun duruşundan kulaklarının tutuluşuna kadar her hareket birşey anlatır. Ancak kuyruklar çok önemlidir ve etraflarında olanlara önemli mesajlar verirler. Mesela:

- Kulaklar arkada, vücut sağlam,dik ve sabit tutuluyorsa kedi çevresindeki hareketlerden haberdardır ve olan biteni anlamaya çalışıyordur.
- Kulaklar arkada, vücut yere yakın tutuluyorsa kabahatinin farkında ve utanmıştır.
- Kuyruğun ağır ağır sallanması can sıkıntısının bir belirtisidir.
- Kuyruğun öne ve arkaya hızlı bir biçimde sallanması sinirli olmanın işaretidir.
- Kediniz korktuğunda kuyruğunu kabartacaktır.
- Kuyruğun aniden hareket ettirilmesi kedinizin heyacanlandığını ve birşeylerin onun ilgisini çektiğini gösterir.
- Yukarı kaldırılmış, dik bir kuyruk ise kedinizin arkadaş edinmeye hazır olduğunu gösterir.
- Kuyruğunu bacağınıza sarıyorsa mutludur ve sizi görmüş olmaktan memnunluk duymaktadır.

Öte yandan, bir de vücutlarıyla yaptığı hareketler vardı minik avcılarımızın. İşte birkaç örnek:- Ön bacakların ileri atılacakmış gibi kıvrık tutulması, kavganın çok yakında olduğunun habercisidir. Kedi ileri doğru bir hamle yapmaya hazırlanıyordur.
- Arka bacaklar kıvrılmış ve vücut yere yakın taşınıyorsa bu gerginlik ve ürkeklik belirtisidir.
- Kedi, vücudunu mümkün olduğu kadar küçültmüş ve bacaklarını da vücudunun altına toplamışsa herhangi bir hareket yapmaya hazırlanıyordur.
- Baş omuzlarının içine gömülmüş ise kedinizin muhtemelen canı sıkılıyor demektir.
- Baş aşağıda, burun karşıyı gösteriyor, beden yere yakın bir biçimde yürüyorsa, avını takip ediyordur. Avını yakalayacağına emin olduğu anda son hızıyla koşmaya başlayacaktır.
- Vücut gergin ve kabarıksa kedi sinirli aynı zamanda da kendinden emindir.- Karanlık yerlere çekiliyorsa keyfi yerinde değildir. Kuvvetle ihtimal önemli bir hastalık söz konusudur, yorgun ve mutsuzdur. Mutlaka gözetim altında tutulmalı, gerekirse veteriner hekime götürülmelidir.

- Patisi ile yemeğini kapatmaya çalışıyorsa yediği yemek hoşuna gitmiştir. Bir parçayı da ilerisi için saklamak ister.
- Pencereden dışarı bakıp uzun uzun miyavlıyorsa yalnızlık canına tak etmiştir. Oyun oynamak, sosyalleşmek, arkadaş edinmek istiyordur.
- Yere yüzünü yaklaştırıp öksürüyorsa muhtemelen yuttuğu kedi tüyleri topak olmuş ve nefes almasını zorlaştırıyordur.-
Size karnını gösteriyorsa kesinlikle kendini tam bir güven içinde hissetmektedir, ve keyfi yerindedir.
- Aniden kakasını yaparsa çok korkmuştur, kakasını kaçıracak kadar çok korkmuştur. İleride kakasını bıraktığı bu yerin anısını yine kakasının kokusunu alarak hatırlayacaktır.
- Gözlerini hafif jafif kapatıyorsa size selam veriyordur, muhtemelen yatmış vaziyettedir. Sakin ve keyiflidir veya biraz yorgun ve keyifisizdir ama sizinle olmaktan mutluluk duymaktadır.
- Tüyleri diken diken olmuşsa kızgındır ve saldırıya geçmek için bedeni tam hazırlık halindedir, kırmızı alarma geçmiştir. Olacakları kimse kestiremez.
- Ağzında birşey tutarak size gelmişse başarılı bir av dönüşündedir ve avını size hediye etmek istemektedir, başarısı için övgü beklemektedir.
- Halının üzerine patilerini açarak yan yatmışsa sevilmek istiyordur, keyfi yerindedir ve ilgi odağı olmayı beklemektedir.
- Mobilyaların kenarına kafasını sürtüyorsa keyfi yerindedir, evi ve kafasını sürdüğü mobilyaları sahiplenmiştir, hatta biraz sevilmeye de hazırdır.- Bir başka kedi ile burun buruna tokalaşıyorsa tanışma safhasındadır, muhtemelen dost olma eğilimindedir.
- Gözlerini dikip bir şeyleri izliyorsa bilgi topluyordur, durumu çözümleyerek bir sonraki aksiyonu için veri derlemektedir.

Ve tabii ki bazı hareketler de, kedinizin sağlığı ile ilgili çok önemli ipuçları verir:

- Yemek yemiyorsa hastalık belirtisidir, veterinere götürülmelidir.
- Burnu kurumuşsa hastalık ya da ateş belirtisidir, veterinere götürülmelidir.
- Tuvaletini yaparken miyavlıyorsa canı yanıyordur, kabız olabilir ya da barsak kurtları ile başı derttedir. Veterinerin görmesi gerekir.
- Saksı çiçeklerine göz açtırmıyorsa kedi otuna ihtiyaç duymaktadır, tüy topaklarını çıkarmak ve ihtiyaç duyduğu vitaminler için sebze yeme zamanı gelmiştir.

~Lioness. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Ağustos 2011, 02:26   #2 (permalink)
♡ E. ∞

~Lioness. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: İstanbul-
Yaş: 27
(Mesajlar): 575
(Konular): 200
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 29215
Aldığı Beğeni: 84
Beğendikleri: 125
Ruh Halim: Enerji Dolu
Takım :
Standart

Kediler de tüm canlılar gibi konuşurlar. Onlar her ne kadar kendi dünyalarında diğer canlılara karşı ilgisiz ve mesafeli gibi görünseler de, siz dinlemeyi bilirseniz size çok şey söylerler. Önemli olan kedinizin verdiği mesajları doğru anlamanız ve beklenileni yapmanızdır. İşte size bazı ipuçları:

Konuşma İpuçları:
Genel olarak, kediler mutlu olduklarında mırıldarlar. Bu mırıldanmanın tabi ki birçok çeşidi vardır. Mutluluk olduğu gibi şikayet anlamına da gelebilir. Kediniz eğer gözlerinizin içine bakarak miyavlıyorsa, sizden bir şey yapmanızı bekliyordur. Su kabı boşalmış, kum kutusu pislenmiş, yemek saati geçmiş olabilir veya sizinle oynamak istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda istediklerini yaptırana kadar öyle acıklı bakarlar ki, neye ihtiyaçları olduğunu siz de kısa sürede bulursunuz. Korku anında, örneğin klinik ziyaretlerinde, mırıldanma uzun ve dalgalı bir miyavlamaya dönüşür. Kuş ve benzeri potansiyel avlar karşısında miyavlamalar kekelemeye dönüşür ve bazen çeneleri kitlenir.
Sürtünme İpuçları:
Kediler, kendilerine uygun zamanları, insanların kendilerini sevmeleri için tayin ederler. Bu zamanın geldiğini göstermenin en iyi yolu sürtünmedir. Size, ya da daha basitçe bacaklarınıza sürtünürse, bu sizi kabul ettiğini ve ilerleyen zamanlarda kendisine dokunmanıza izin vereceği anlamına gelir. Burnu ya da alnıyla size sürünüyorsa, rahatlayabilirsiniz; bu saf sevgi işaretidir. Hele oyun oynarken sırtüstü yere yatıp size göbeğini açıyorsa, çok yol katetmişsiniz demektir.


Kediler ancak kendilerini güvende hissederlerse kendilerini böyle savunmasız teslim ederler. Yine de mıncıklamanın dozunu kaçırmamalısınız.Göz İpuçları:

Kediniz, tek noktaya odaklanmışsa, siz de o noktaya odaklanmaya calışın. Zaten göreceğiniz büyük ihtimalle, yakına konmuş bir kuş, aheste aheste yürümekte olan canlı bir yemek ya da yeni bir avdır. Bu gibi konsantre olmuş durumlarda kedinizi hiç rahatsız etmeden seyredin.

Kediniz gözlerini hafif kısmışsa, bunun iki anlamı olabilir; uykusu gelmiştir ve tatlı tatlı gevşemeye başlamıştır, ya da anlayamadığı bir şeyler oluyordur. Soğukkanlı bir şekilde oturmuş gözdağı verir gibi bakmaya başladıysa şimdiden barışma yollarını arayın.


Açılmış gözler ve büyümüş gözbebekleri, korkunun belirtisidir.

Kulak İpuçları:

Kulaklar, genelde dik ve radar gibi en ufak tıkırtıya hazır, tetiktedir. Kedi, potansiyel bir av hissederse, vücudu da kulakları gibi gerginleşir ve her an saldırıya hazır hale gelir.

Kendini rahat hisseden kedinin kulakları her zaman tüm seslere karşı duyarlıdır ve hareket halindedir. Kulakları yüzünün gerisine doğru yatık durumdaysa, bu korku ya da kavga belirtisidir. Kavga sırasında da yara almamak için kulaklarını aşağı yatırırlar.

Hafif arkaya yatmış kulak, kedinizin emin olmadığı bir duruma tereddütle yaklaşması anlamındadır. Eğer bu pozisyona vücudunu yere yaklaştırarak yürümesi eklenirse, ki bu ender olur, kediniz yaptığı bir şeyden dolayı utanıyordur ve kısa yoldan sıvışmak niyetindedir.
~Lioness. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
biliyor, kedinizle, konuşmanın, musunuz, yollarını


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557