Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Hayvanlar Alemi > Evcil Hayvanlar > Memeliler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Memeliler Memeli hayvanlar hakkındaki tüm bilgi ve paylaşımların bulunduğu bölümdür.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ağustos 2011, 02:20   #1 (permalink)
♡ E. ∞

~Lioness. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ağustos 2011
Nerden: İstanbul-
Yaş: 27
(Mesajlar): 575
(Konular): 200
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 29215
Aldığı Beğeni: 84
Beğendikleri: 125
Ruh Halim: Enerji Dolu
Takım :
Standart Bir Pisicik Size Mektup Yazdı..

Merhaba ben küçük bir pisiciğim. Bizi çok sevdiğinizi biliyorum ama bizim hakkımızda ne kadar çok şey bilirseniz o kadar güzel bir ilişkimiz olacağına inanıyorum... Size ilginç bir sır vereyim. Ben dilimdeki tat tomurcuklarının özelliği nedeniyle şekeri, tatlı olarak algılayamam. Bu yüzden sizler gibi şeker, çikolata sevmem.
Köpek gıdalarının lezzetini arttırdığıi bilinen gıda maddelerinin benim damak zevkim üzerine hiçbir olumlu etkisi yoktur. Dilimdeki tat tomurcugu sayisi 473' tür. Oysa bu sizin dilinizde 9.000, köpeklerde ise 1.700 dür.
Ayrıca ben, erişkin bir kedi olduğumda bile, büyüme dönemimin ilk basamağında yediğim menüyü hep tercih ederim. Köpeklerle kıyaslanırsam onlardan daha bir et oburum.
Zayıf asidik (Ph 5-7 arası) gıdaları severim. Yüksek derecede yağ içeren gıdalar hep tercihimdir. Acı lezzetlerden sakınırım. Yemekte görüntüye önem veririm. Yağlı veya pudra görünümündeki gıdaya hoş bakmam. Gıdanın ısısı da önemlidir. Önüme koyduğunuz yemeğim 30-40 santigrad derece arasında olursa sevinirim. Ne yapabilrim ki ben bir gurmeyim
Şayet sulu besinlerle besleniyorsam günlük 30 gram, kuru besinlerle besleniyorsam 200 gram suya ihtiyacım vardır. Ben, hep akan suyu durgun suya tercih ederim. Taze su isterim. Kuru gıda tüketimime bağlı olmakla birlikte, yediğimin 2-3 katı su içer, günde 2-3 kez çisimi yaparım.
Çok da hareketli olmayan arkadaşlarıma, günlük 60 kcal/kg kalori yeterli olsa da aslında ortalama günlük kalori ihtiyacım 350 kaloridir. (70-90 kcal/canli ağırlık). Bunu 200 gram yağlı kırmızı et yiyerek karşılayabilmem mümkündür. Aslında tükettiğim gıda miktarı, yemeğin konsantrasyonu ve lezzeti ile ilgilidir. Az enerji veren yemeği, miktar olarak daha çok tüketirim. Yani kalori alımını, gereksinimlerime göre karşılamaya özen gösterir, formumu korumaya çalışırım. Ama ne yazık ki kısırlaştırıldığım taktirde şişmanlamaya başlarım. Kısırlaştırılmış bir erkek kedi isem, kısırlaştırılmış dişiye göre 2 kat fazla şişmanlık riski taşırım.
Her ne kadar yaş mamayı kuruya göre daha lezzetli bulsam da, yaş ve kuru mamayı dönüşümlü olarak verebilirsiniz. Bana sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kez yemek verin. Yemeğimi tabakta 15 dakikadan fazla tutmayın. Yemiyorsam kaldırın. Yemekten önce oynadığım oyun iştahımı açar. Tok iken idrar Ph değerim alkali iken, aç olduğumda asittir. Idrarımda bulunan bazı maddeler sadece asitli ortamda çözünür. Sürekli alkali yapıdaki idrarım ise, sistit ve idrar yolu iltihaplarına neden olabilir.
O yüzden ne sürekli tok ne de uzun süreli aç olmamam gerekir.
Magnezyum, bir inorganik elementtir, B6 vitamini ile birlikte, böbreklerimden oksalatların (idrarla vücuttan atılan bir organik madde çesidi) idrarla atılmasını kolaylaştırır. Ancak rasyonumdaki fazla magnezyum da amonyum-magnezyum-fosfat (struvit) taşlarının oluşumuna neden olur. Kaliteli mamaların içerdiği magnezyum oranı daha az olduğu için idrar yollarında zarara yol açmaz ama, kötü kaliteli mamalarda bu orana dikkat edilmediğinden idrar yolu taşlarımın çıkmasına neden olabilirler.
Benim için yararlı sebzeler; havuç, kabak, kereviz, salatalık, brokoli, yeşil fasulye ve hatta üzüm imiş. Asla yememem gereken gidalar ise, kemik ve çikolataymış. Sakın beni çikolata ile ödüllendirmeye kalkmayın. Zaten sevmem. Çikolatada bulunan Teobromin maddesi benim için zehirleyici ve hatta öldürücü olabiliyormuş. Aman dikkat!
Ayrica stresli bir devrede isem, tanıdık gıdaları tercih ederken, yeni bir şeyin tadına daha güvenli bir yerde bakmak isterim.
Burnum tıkalıyken yemeğin kokusunu alamadığım için iştahım kapanır yemek yiyemem. Yemeğimin hafifçe ısıtılması koku salmasını sağlar ki bu da iştahımı açar. Benim için yemekte koku lezzetten daha önce gelir.
Bazen bende de gıda allerjileri olabilir. Özellikle sütten erken kesilmişsem, gıda allerjisine daha yatkınımdır. Genelde gıda allerjilerim 4 yaş civarinda ortaya çıkar. Allerjime neden olan her ne ise, yedikten 4-24 saat sonra ortaya çıkan kaşıntı ile öncelikle kulaklarım etkilenir. O zaman kuzu eti -pirinç formülünü deneyin. Göreceksiniz düzeleceğim
.
Yaşlandığımda gıdaları tümüyle sindirebilmem için sindirim enzimlerini ve lifli gıdaları menümden eksik etmeseniz iyi olur. Erişkin bir kedi olarak, yavrulara göre daha yüksek oranda Taurin'e ihtiyacım vardır. Taurin' in bizim beslenmemizdeki önemi yaklaşık 25 yıl kadar önce bulunmuş.
Bu bir aminoasit degil. Metiyonin ve Sistin adlı aminoasitlerin metabolizmaları sonucu sentezlenen bir amino sulfonik asit. Taurin benim için önemlidir. Sizler ve hayvanların çoğu safra tuzlarının oluşumu için Glisin ve Taurin'i kullanırken biz kedilerde yalnızca Taurin kullanılır. Eksikliğinde birkaç ay veya yılda ortaya çıkabilen körlük, nörolojik bozukluklar gibi sıkıntılarım olabilir.
Ticari kedi mamalarında yeterince Taurin olmakla birlikte, yanlışlıkla köpek maması ile beslenenlerimizde Taurin eksikliğine bağlı sorunlar çıkabilir.
Ben, nişasta gibi enerji veren karbonhidratlari pek iyi sindiremem. Benim tükürügüm pityalin (karbonhidratlari sindiren enzim) içermez. Ancak protein gereksinimim diğer et oburlara göre daha fazladır.
Ürkek ve asabi isem, haftada 2-3 kez yemeğime koyacağınız arı poleninin faydasını göreceksiniz. Ayrıca Papatya da yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bir çay kaşığı kurutulmuş papatya yaprağını yaş mamama katabilirsiniz.
Ikindi kahvaltısında peynir veya yoğurda asla hayır demem. Haftada 2 kez vereceğiniz yumurta da hiç fena olmaz yani. Yumurta iyi bir, demir, protein, riboflavin, folik asit, B12 vitamini, A vitamini ve D vitamini kaynağıymış. Sadece C vitamini ve Karbonhidrat yönünden fakir olsa da, protein kalitesi çok yüksekmiş. Ama yumurta verirken dikkat edeceğiniz bir durum var.
Çiğ yumurta akı vermeyin. Çiğ yumurta akında bulunan Avidin maddesi, bir vitamin çesidi olan Biotin' in emilimini engelliyormuş. O yüzden ya yumurta sarısını yalnız verin ya da yumurtayı bir zahmet pişirin de öyle verin.
Yemekle ilgili önemli bir nokta daha; ben, sizin gibi ter bezi ve deriye sahip olamadığım için fazla tuzlu gıda yersem, tuzu terimle atamadığım için böbreklerim yorulur, hatta hastalanabilirim bile.
Bazen bana kızarsınız. Evdeki çiçeklerinizin yapraklarını kemiriyorum diye. Oysa ben, çiçek yapraklarını çiğneyerek midemde biriken kıl yumaklarından kurtulmaya çalışıyorum. Ama bazen de sadece can sıkıntısından bu çiçeklere dadandığım olabilir. Çünkü ben aslında yeşillik kemirmekten pek hoşlanırım.
Bana kızmak yerine sadece benim için saksıda buğday, çavdar, çim, kedi nanesi, kekik, ada çayı ya da maydanozdan birini yetiştirebilirsiniz. Ot çiğnemek faydalıdır da. Bana fazladan folik asit sağlar.
Ette olmayan bu vitamin hemoglobin üretiminde de rol oynar. Böylece ben otumla oyalanırken siz de çiçeklerinizi kurtarmış olursunuz. Yine de çiçeklerinize ilgi duyuyorsam, çiçek yapraklarına sulandırılmış limon suyu püskürtün. Limondan nefret ederim.
Bazen yünlü eşyaları emer, çiğnerim. Bunun yemek yeme dürtüsü ile bir alakası yoktur. Yüne kokusunu veren Lanolin annemin memesinin ucunu hatırlatır. O yüzden özellikle annemden erken ayrılmışsam yün emerek anneme duyduğum özlemi gidermeye çalışırım. Ayrıca bu davranış daha çok Siyam ve Burmese ırkıi olan arkadaşlarımda görülür ve stres sonucu yavru davranışlarına dönüş olarak tanımlanır.
Mama kabı olarak cam veya çelik kapları tercih ederim, çünkü bazılarımız plastiğe allerjiktir.
Ben alışkanlıklarımla yaşarım. Sizler gibi değisikliklerden hoşlanmam.
Size ilginç gelecek bir sir daha. Klasik müzikten çok hoşlanırım. Gevşer, rahatlarım.
Gelelim eğitim durumuma. Örneğin tuvalet eğitiminden başlayalım. Bu benim için çok kolaydır. Tuvalet yapacağım yeri öğretmek için, oraya eşeleme hareketi yaptırıp, ayaklarımı sürtmeniz yeterli olur.
Sayet bu hareketle öğrenememişsem, işte size diğer metod. Yaşadığım alanı sınırlayın. Tuvalet ya da küçük bir odada, (3 metreye 3 metre idealdir) bir köşeye tuvalet kabımı diğer köşeye de su ve mama kabımı koyun. Bir- iki oyuncak koymayı da ihmal etmeyin ki canım sıkılmasın. Tuvalet kutumun dibine suyla karıştırılmış amonyak damlası koyun. Ancak tuvalet kabı ve mama kapları arasında rahatça hareket edebileceğim genişlikte bir alan olmalıdır. Bu alanda benimle biraz oynayıp vakit geçirin ki, uyguladığınız metodun ceza olmadığına kanaat getireyim. En çok, beş gün sonra tuvalet ihtiyacımı kuma giderdiğime şahit olursunuz.. E, artık dışarı çikmama izin verin. Tuvalet eğitimim başarıyla tamamlanmıştır. Tuvalet kabımı normalde koymak isteğiniz yere bırakabilirsiniz.
Sizi seviyorum...


~Lioness. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bir, mektup, pisicik, size, yazdı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557