Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > Kadın Hastalıkları ve Gebelik > Menopoz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Menopoz Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında bilgilerin bulunduğu bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Aralık 2015, 12:58   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 53
(Mesajlar): 13.043
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2765
Beğendikleri: 5908
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Yeni Menopoz Belirtileri

Menopoz Belirtileri

Sıcak Basması: Menopoza bağlı olarak ortaya çıkan sıcak basması, başta yüz ve vücudun üst kısmı olmak üzere vücut genelini etkisi altına alan sıcak dalgasıdır.
Sıcak basmasıyla birlikte yüzde ve göğüs bölgesinde kızarıklık oluşabilir. Bu sıcaklık dalgaları genellikle aniden ortaya çıkar ve geçicidir. Şiddeti kişiden kişiye değişebilir.
Menopozun en sık olarak görülen belirtileri arasında yer alan sıcak basması vücudun menopoz yaklaştıkça düşen östrojen hormonu seviyesine verdiği tepkidir.
Her kadında görülmemekle birlikte menopoz dönemindeki kadınların %60-70’i çeşitli derecelerde sıcak basması yaşadıklarını belirtmektedir. Sıcak basmasının seviyesi östrojen hormonu seviyesinin ne kadar hızlı düştüğüne bağlı olarak değişir.

Gece Terlemeleri: Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri uyku sırasında şiddetli sıcak basmasıyla birlikte görülen yoğun terleme olarak tanımlanabilir.
“Uyku hiperhidrozu” olarak adlandırılan terlemenin derecesi hafiften yoğun ve şiddetli terlemeye kadar değişebilmektedir. Uyku ortamı koşulları ve hormonal dengesizliğin derecesi terlemeyi artırabilir.
Menopoz dönemindeki pek çok kadın gece terlemeleri nedeniyle uyku problemleri yaşadıklarını ve buna bağlı olarak stresin arttığını söylemektedir.
Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri normal olarak kabul edilir ve yaygın olarak görülen menopoz belirtileri arasındadır. Ancak gece terlemesi başka bir sağlık sorununun belirtisi de olabilir. Bu nedenle doktorunuzu yaşadığınız gece terlemeleri konusunda bilgilendirerek nedenini kesinleştirmeniz önemlidir.
Düzensiz Adet Görme: Menopoza geçiş süreci olan perimenopoz döneminde adetin düzensizleşmesi, adet döneminin kısalması veya bazı aylar adet görememe gibi durumlar yaşanabilir. Bunun başlıca nedeni hormonal dengesizliktir.
Adet dönemi erken veya geç gelebilir, kanama normalden yoğun veya hafif olabilir. Adet dönemleri arası görülen hafif kanamalar yine menopoz belirtileri arasındadır. Düzensiz adet görme özellikle 40’lı yaşların ortasında bulunan ve menopoza yaklaşan kadınlar arasında oldukça yaygındır.
Vajina Kuruluğu: Perimenopoz döneminde azalan östrojen hormonu vajinal bölgede, bu bölgeyi nemli tutan sıvının azalmasına neden olabilir. Kuruluğa bağlı olarak yine vajinal bölgede kaşıntı ve tahriş oluşabilir.
Bu dönemde yaşanan cinsel ilişkilerde kuruluğa bağlı ağrı ve tahriş sık görülmektedir. Vajinal kuruluk menopoz belirtileri arasında kadınları fiziksel ve duygusal olarak en çok rahatsız eden belirti olarak öne çıkmaktadır.
Cinsel İsteksizlik: Menopoz döneminde androjen eksikliğine bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşanabilir. Libido kaybı menopozun belirtisi olabileceği gibi menopoz belirtilerini hafifletmek için kullanılan ilaçların yan etkisi de olabilir.
Hormon dengesizliğinin neden olduğu cinsel isteksizlikle cinsel fonksiyonu birbiriyle karıştırmamak önemlidir.
Halsizlik: Sürekli yorgunluk hali ve halsizlik menopozun ilk belirtileri arasındadır. Halsizliğe ilgisizlik, sinirlilik hali ve konsantrasyon eksikliği eşlik edebilir. Bazı günler halsizlik ve enerji eksikliği aniden bastırabilir ve kişinin o anda yaptığı aktiviteyi yarıda kesmesine neden olabilir.
Bu dönemde yaşanan halsizlik hormonların hücre seviyesinde enerji kullanımını ayarlayamaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum günlük hayatı, ilişkileri ve yaşam kalitesini etkileyecek kadar şiddetli yaşanabilir.Duygusal Dengesizlik: Menopoz döneminde yaşanan duygusal dalgalanmalar oldukça yaygındır ancak bu durumla başa çıkmak zor olabilir. Duygusal dalgalanma yaşayan kadın bir an için oldukça neşeliyken bir anda üzgün bir ruh haline bürünebilir.
Bu dalgalanmalar genellikle aniden ortaya çıkar ve yoğundur. Ancak menopoz döneminde bulunan her kadının bu ani duygu değişimlerini yaşadığını söylemek doğru olmaz. Duyguların dengesizliği yine başta östrojen hormonu olmak üzere hormon seviyelerinde yaşanan dengesizliktir.
Kilo Alma: Menopoz dönemindeki hormon dengesizliklerine bağlı olarak bel çevresi başta olmak üzere genel olarak kilo artabilir.
Bu durum östrojenin azalması nedeniyle vücudun daha fazla yağ depolamasından ve metabolizmanın yavaşlamasından kaynaklanmaktadır. Bu dönemde düzenli egzersiz yapmak ve daha az kalori almak sizi kilo almaktan koruyabilir.
Saç Dökülmesi: Saçların dökülmesi veya zayıflaması menopozun gözle görülen belirtileri arasındadır. Menopoz döneminde saçların zayıflamasının başlıca nedeni saçın uzaması için saç köklerinin ihtiyaç duyduğu östrojen seviyesindeki azalmadır. Bu dönemde saçlar normalden daha fazla dökülebilir, daha kuru ve kırılgan olabilir.
Uyku Bozuklukları: Menopoz döneminde gece terlemeleri nedeniyle bölünen uyku, gece nedensiz uyanma, uykuya dalamama ve genel olarak uyku kalitesinin azalmasına bağlı olarak düzensizleşebilir.
Menopozun Diğer Belirtileri
Yukarıda listelenen menopozun sık görülen belirtilerine ek olarak aşağıdaki belirtiler de menopoz dönemindeki kadınlarda görülmektedir.
Konsantrasyon Sorunları: Menopozun kadınlarda strese neden olan bir diğer belirtisi de konsantrasyon sorunları ve unutkanlıktır. Konsantrasyon süresinin kısalması östrojen eksikliği ve uyku düzensizliği nedeniyle stresin artmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Bu dönemde ev veya araba anahtarlarını unutmak, önemli randevuları veya doğum günlerini kaçırmak gibi durumlar oldukça doğaldır.
Baş Dönmesi: Menopoz döneminde yürürken dengenin kısa bir süreliğine de olsa kaybolması, çok kısa süren baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilir.
İdrar Kaçırma: Menopoz döneminde yaşanan idrar kaçırma bölgede bulunan kasların zayıflaması, stresin artması ve kişinin mesanenin dolduğunu fark edememesi olarak 3 farklı nedenle görülebilir.
Şişkinlik: Adet döneminde sık görülen şişkinlik menopoz döneminde de devam edebilir. Menopoza bağlı şişkinlik düşük östrojen seviyesi, gıdaların sindirim sistemi tarafından daha yavaş işlenmesi ve normalden daha az üretilen safra nedeniyle oluşur.
Alerjiler: Birbiriyle ayrılmaz şekilde bağlı olan hormonlar ve bağışıklık sistemi menopoz sırasında yaşanan hormonal değişimler nedeniyle zayıflayabilir ve daha önce yaşanmamış alerjilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Önceden alerjisi bulunan kadınlar bu dönemde alerjenlere karşı hassasiyetin arttığını belirtmektedir.
Tırnakların Zayıflaması: Hormon dengesizliği ve östrojen seviyesinin düşmesi saçta olduğu gibi tırnaklarda da zayıflamaya neden olur. Menopoz belirtisi olarak tırnaklarda görülen değişimler kişiden kişiye değişebilir ancak tırnakların yumuşaması, daha kırılgan olması ve çatlaması bu dönemde en çok görülen sorunlardır.
Vücut Kokusu: Menopozun neden olduğu gece terlemeleri, stres, kaygı, sıcak basması gibi durumlar normalden çok daha fazla terlemenize ve dolayısıyla vücut kokusunun artmasına yol açabilir. Bu dönemde daha sık duş almak, sentetik kumaşlardan kaçınarak nefes alan pamuklu kumaşları tercih etmek artan terlemeye bağlı olarak görülen vücut kokusunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.
Çarpıntı: Düzensiz kalp atışı menopoz belirtileri arasındadır. Kalp çarpıntısı bir anda ortaya çıkan güçlü kalp atışları şeklinde yaşanır. Çarpıntı hormon dengesizliğinin yanı sıra bu dönemde artan stres, kaygı ve panik bozukluklar nedeniyle oluşabilir.
Depresyon, Kaygı ve Sinirlilik Hali: Menopoz döneminde kişinin kendini hüzünlü hissettiği ve sosyal aktivitelerden uzaklaştığı depresif ruh hali yaygın olarak görülen bir durumdur. Yine bu dönemde fiziksel ve psikolojik belirtiler nedeniyle kişi aşırı endişeli olabilir.
Endişe nöbetleri tek seferlik olabileceği gibi menopoz dönemi boyunca tekrar eden şekilde ortaya çıkabilir. Tüm bunlara kişinin gündelik olumsuzluklara karşı toleransının azaldığı sinirlilik hali eşlik edebilir.
Panik Bozukluk: Menopoz dönemindeki bazı kadınlarda yaşanan aşırı kaygı yerini panik bozukluğa bırakabilir. Nefes alıp vermenin sıklaşması, sinirlilik, kendini tehlikede ve “ölecekmiş” gibi hissetme, çarpıntı panik bozukluk belirtileridir. Bu dönemde görülen panik atakların sayısı kişiden kişiye değişmektedir.
Göğüslerde Ağrı: Hafif bir baskı uygulandığında dahi göğüslerde ağrı görülebilir. Genel olarak göğüs bölgesinde bir rahatsızlık hissi hakimdir. Bu durum tek göğüste veya her iki göğüste birden yaşanabilir.
Baş ve Eklem Ağrıları: Çoğu kadın adet döneminde baş ağrısı yaşamaktadır. Bu durum menopoz döneminde de devam edebilir. Ağrılar hafiften şiddetli migren ağrılarına kadar geniş bir yelpazede. Yine menopoz döneminde yaşanan eklem ağrıları oldukça yaygın olarak görülen menopoz belirtileri arasındadır. Eklem ağrılarına hafif kas ağrıları eşlik edebilir.
Sindirim Sorunları: Hormonal dengesizlik gıdaların bağırsaklarda işlenmesi sürecine olumsuz etki ettiği için bu dönemde şişkinlik, mide krampları ve mide bulantısı gibi sindirimle ilgili sorunlar daha sık görülür.
Kaşıntı: Östrojen seviyesinin azalmasıyla birlikte cildi esnek tutan kolajen üretimi de azalmaya başlar. Kuruyan cilt kaşıntıya yola açabilir. Kaşıntı kişiyi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.
Karıncalanma: Adet döneminde cilt yüzeyinde karıncalanma, bazı bölgelerde lokal yanma hissi veya el, kol, bacak ve ayak bölgesinde deride aşırı duyarlılık oluşabilir.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
belirtileri, menopoz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557