Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree1Kişi Beğendi
  • 1 Post By Gece
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Şubat 2013, 00:30   #1 (permalink)
Çok Şükür...


∞ MαsαL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 03 Ağustos 2011
Nerden: ♫ ♫ ♫ ♫ ♫ ♫
(Mesajlar): 22.728
(Konular): 5773
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 787623
Aldığı Beğeni: 4233
Beğendikleri: 7440
Ruh Halim: Cok Asik
Takım :
frasker Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem

Atatürk'ün, Sanata ve Sanatçılara Verdiği Önem

Atatürk'ün sanata verdiği önem
Atatürk'ün sanata verdiği önem nedir
Atatürk'ün sanatçıya verdiği önem
Atatürk'ün sanatçıya verdiği önem nedir
Atatürk'ün sanatçıyla ilgili sözleri
Atatürk'ün müzik sevgisi
Atatürk'ün müzik anlayaşı
Atatürk'ün sanat anlayışı

Atatürk, sanati seven, sanatçilara deger veren ve onlari destekleyen bir devlet adamidir. Çocuklugundan itibaren sanata ilgi duymus ve sanatin bazi dallariyla çok yakindan ilgilenmistir. Gençliginde siir ve edebiyata yakinlik duymus, Namik Kemal'in siirlerini okumus ve ondan etkilenmistir.

Atatürk'ün kaleme aldigi ve 1927 yilinda Türkiye Büyük Millet Meclisinde okudugu "Nutuk" adli eseri, Atatürk'ün en büyük edebî eseridir. Yazmis oldugu "Oguz Ogullari" adli siir de Atatürk'ün siir konusundaki yetenegini sergileyen ve her Türk'ün okumasi gereken bir eserdir.

Atatürk ve Müzik

Atatürk, siir ve edebiyat disinda müzige de büyük bir ilgi duymustur. Sarki ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk, zaman zaman okunan sarkilara eslik etmis, oynanan halk oyunlarina katilmistir. Bazi Rumeli türküleri, onun sesinden notalara dökülmüs ve müzik repertuarimizda yer almistir.Bursa'da Dar'ül Elhan (Ist. BelediyeKonservatuvari) ögretmen ve ögrencilerinin verdigi konserden sonra bayan sanatçilarla, 29 Mayis 1926


Atatürk, askerî atase olarak Sofyada görevli bulundugu dönemde çok sesli müzige ilgi duymaya baslamistir. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanima firsati bulmustur. Cumhuriyetin ilânindan sonra, ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasini saglamak amaciyla yapilan çalismalara önderlik etmistir. Ülkemizde müzik sanatinin gelismesi için bütün olanaktan kullanmistir.

Atatürkün zamaninda yapilmis bazi binalarin güzelligi, ülkemizdeki çagdaslasma hareketini ifade edebilecek nitelik tasimaktadir. Ayrica mimarî eserlerin korunmasina verdigi önem de Atatürkün mimarîye olan ilgisinin önemli kanitlarindandir.

Atatürkün, tiyatro, bale, edebiyat, heykeltiraslik, mimarî, resim, müzik gibi sanat dallariyla ve sanatçilarla ilgilenmesi, onlari desteklemesi Atatürkün sanatla çok yakin bir iliski içinde oldugunun göstergesidir.
Atatürk,sanatla ilgili düsüncelerini,Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konusmalarinda, Çankaya Köskünde sanatçilarla yaptigi sohbet ve tartismalarda belirtmistir. Atatürkün bu konusma ve tartismalarda dile getirdigi sanatla ilgili düsünceleri, Türk halkina ileti niteligi de tasimaktadir.

Atatürk, sanatin tanimini su sözlerle açiklamistir: "Sanat güzelligin ifadesidir. Bu anlatim sözle olursa siir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlik, oyma ile olursa heykeltiraslik, bina ile olursa mimarlik olur."

Sanatin, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliginin bilincinde olan Atatürk, bu düsüncesini su sözlerle ifade edilistir: "Sanatsiz kalan bir milletin hayat damarlarindan biri kopmus demektir," "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur," "Dünyada medenî, ileri ve gelismis olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltiras yetistirecektir." Atatürkün bu sözleri, sanalla ilgili temel düsüncelerini ifade etmesi bakimindan önemlidir.

Atatürkün sanatçilarla ilgili düsüncelerini ifade ettigi sözleri ise sunlardir: "Sanatçi, toplumda uzun çalisma ve ugraslardan sonra alninda isigi ilk hisseden insandir." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaskani olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsiniz."

"Adimiz Andimizdir" adli sarkiyi ögrenelim. Sarkiyi, sinifimizda seslendirelim.

Büyük bir sanatsever olan Atatürkün gönlünde, müzigin ayri bir yeri vardi. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müzige ayri bir önem vermistir. Müzigin önemiyle ilgili düsüncelerini, su sözleriyle ifade etmistir: "Hayatta müzik gerekli degildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varliklar, insan degildirler.

Atatürk, 14 Ekim 1925te Izmir Kiz Ögretmen Okulunu ziyaretlerinde ögrencilerin "Hayatta musiki lazim midir? sorusuna su cevabi vermisti :

-"Hayatta musiki lazim degildir. Çünkü hayat musikidir. Musiki ile alakasi olmayan mahlukat insan degildir. Eger mevzuu bahs olan hayat insan hayati ise, musiki behemehal vardir. Musikisiz hayat zaten mevcut olamaz. Musiki hayatin nesesi, ruhu, süruru ve her seyidir. Yalniz musikinin nevi sayan-i mütalaadir."

Buna göre Atatürk müzigin insan hayatinin vazgeçilmez bir yasam kaynagi oldugunu, Müzik olmadan bir insanin insani özelliklerden uzak olacagini ima etmistir.

Ilk devlet resim ve heykel müzesini gezerken
Ibrahim Çalli'dan bilgi aliyor. 20 Eylül 1937
*****

Atatürk'ün Sanat Görüşü

"Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdigi seyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s. 67)


Ankara'da açılan bir sergideki heykeli incelerken.(1934).

"Güzel sanatlarin hepsinde, ulus gençliginin ne türlü ilerletilmesini istediginizi bilirim. Bu yapilmaktadir. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni degisikliginde ölçü, musikide degisikligi alabilmesi, kavrayabilmesidir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt I, s. 378)
1930-Antalya'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda incelemede

"Güzel sanatlara da alakanizi yeniden canlandirmak isterim. Ankara'da bir Konservatuvar ve Temsil Akademisi kurulmakta olmasini zikretmek, benim için bir hazdir. Güzel Sanatlarin her subesi için Kamutay'in gösterecegi alaka ve emek, milletin insani ve medeni hayati ve çaliskanlik veriminin artmasi için çok etkilidir." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt I, s. 387)

Bunu da beyan edeyim ki Türk milletinin son senelerde gösterdigi harikalarin, yaptigi siyasi ve sosyal inkilaplarin hakiki sahibi kendisidir. Sizsiniz. Milletimizde bu istidat ve tekamül mevcut olmasaydi, onu yaratmaya hiçbir kuvvet ve kudret yetemezdi."
Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.214
Sanatcıların Haklarinda Düşünceleri


* Sanatkar asla el öpmez, sanatkarin eli öpülür demistir.

* Sanatçiçilarimiz esasli kültür sahibi olmali ve tarihimizi çok iyi bilmelidirler.

*_ Sanatsiz kalan bir milletin, hayat damarlarindan biri kopmus demektir dedi.

* Aydin ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltirasligi en üst derecede ilerleterek ve memleketimizin her kösesinde atalarimizin ve bunlardan sonra yetisecek evlatlarimizin hatiralarini güzel heykellerle dünyaya ilan edecektirler.

*_ Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan bile olabilirsiniz. Hatta cumhurbaskani da olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsiniz demistir.

* Yüksek bir insan toplulugu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelligi de, güzel sanatlari sevmek ve onda yükselmektir dedigini hatirlayalim.

*_ Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda basariya ulasmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazik ki, medeniyet alaninda yüksek insanlik sifatiyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardir.

* Bir milletin sanat yetenegi güzel sanatlara verdigi degerlerle ölçülür.

* Insanlarda bir takim ince, yüksek ve asil duygular vardir ki insanoglu onlarla yasar. Iste o ince yüksek, derin ve asil duygulari en çok duyabilen ve diger insanlara duyurabilen sairlerdir.

* Bir milletin yenilesmesindeki ölçü, musikide degisikligi alabilmesi, kavrayabilmesidir.

*Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz. Böyle bir millet bir ayagi topal, bir kolu çolak, sakat ve aciz bir kimse gibidir.

* Hayatlarini büyük bir sanata vakfeden bu çocuklari (sanata gönül verenler)sevelim.

* Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlasmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykeller yapacak ve heykeltiras yetistirecektir.

* Güzel sanatlarin her dali için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gösterecegi ilgi ve emek, milletin insani ve medeni hayati ve çaliskanlik veriminin artmasi için çok etkilidir.

* Insanlar olgunlasmak için bazi seylere muhtaçtir. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdigi seyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

* Güzel sanatlarin hepsinde, ulus gençliginin ne türlü ilerletilmesini istediginizi bilirim, bu zaten yapilmaktadir. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni degisikliginde ölçü, musikide degisikligi alabilmesi, kavrayabilmesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

.
∞ MαsαL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Şubat 2013, 01:05   #2 (permalink)
Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 01 Şubat 2013
Yaş: 28
(Mesajlar): 28
(Konular): 3
Renkli Para : 29125
Aldığı Beğeni: 17
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart

günümüzde böyle değer verilmiyor malesef
∞ MαsαL Bunu beğendi.

Olmadı diye sızlandığın dualara,
Gün gelir olmadı diye şükredersin...
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 19 Şubat 2013, 15:46   #3 (permalink)
Üye

webking - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2013
(Mesajlar): 52
(Konular): 19
Renkli Para : 10376
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 1
Ruh Halim: Neseli
Standart

Çok güzel bir paylaşım. Atamaız gerçekten büyük insanmış. Övünüyoruz..

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
webking isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
atatürkün, sanata, sanatçıya, ve, verdiği, Önem


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557