Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Mart 2013, 21:39   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Mustafa Kemal Ve Ezilen Dünya İnsanları Üzerindeki etkisi

Alıntı: Osmanlı imparatorluğu topraklarını paylaştırma olayı sadece 1.Cihan Harbi galiplerinin Türkiye'yi kendi istedikleri şekilde parçalamayı başaramamaları olarak değerlendirilmemelidir.
Çapı çok daha büyük çok daha şümullüdür. Dünya çapında tarihsel bir olay gerçekleşmiş ve Emperyalizm ilk defa durdurulmuş ve sonra da hiç olmazsa Dünya'nın bir yöresinde Anadolu ve Doğu Trakya'da çekilmek mecburiyetinde kalmıştır. Orta Doğu'da olduğu gibi Asya ve Afrika'da sömürge olarak ezilen ulusların beynindeki "Emperyalizm'in Yenilmezliği" anlayışı değişmeye başlamıştır. O günlerde özellikle Emperyalist Âlemde yenilgi sonrası İngiltere ve Yunanistan'da meydana gelen siyasi gelişmeler bütün Dünyanın dikkatini çekiyordu.

Yunanistan'da bir askeri darbe yapıldı. Kral Konstantin 27 Eylül'de genel isteğe uyarak tahtını terk etti. Yerine getirilen II. George 28 Eylül'de ant içti. Venizelos'dan müttefik devletlerle ilişkilerde Yunanistan'ı temsil etmesi istendi. İhtilalciler 19 Ekim 1922'de General Pangalos'un başkanlığında Anadolu felaketinin sorumlularını incelemek üzere bir araştırma komitesi kurdular. 23 Ekimde Bakanların özel bir savaş divanı tarafından yargılanacakları basında açıklandı. Savaş Divanı 13 Kasım'da Parlamento binasında ilk duruşmaya başladı ve 28 Kasım günü sabah'ın erken saatlerinde (06.30) kararını açıkladı. Sanıklardan sekizi de vatana ihanetten suçlu bulundu. Başbakan Dimitrios Gounaris İçişleri Bakanı Nikolaos Strotos Petros Protopapadakis (1922 Mayısında kralcı koalisyon hükümetinin son Başbakanı) Georgios Baltazzis (İzmir doğumlu 1921–22 yıllarında Dişişleri Bakanı) Nikolaos Theotukis (1921–22 yıllarında Savunma Bakanı) ve General Georgios Hacı Anesti (Anadolu'daki Yunan Kuvvetleri Başkomutanı) ölüme mahkûm edildiler. Xenephon Stratigos (Gounaris hükümetinde Genelkurmay Başkan Yardımcılığı 1922'de Ulaştırma Bakanı) ve Goudas da ömür boyu hapse mahkûm edildiler. (1) Ölüm cezası aynı gün suçluların kurşuna dizilmesiyle yerine getirildi. Venizelos şansı sayesinde kurtulmuştu ve Yunanlılar için yeniden umut ışığı oldu ve yıldızı parladı.İngiltere'de 15 Kasım genel seçimlerinde Muhafazakârlar Avam Kamarasında çoğunluğu kazandı. Bu seçimde Liberallerden W.Churchill de Dundee seçim bölgesinde seçimi kaybetmişti. Koalisyon'un Liberal liderleri arasında yerini koruyan bir tek Lloyd George oldu. Ama o da bir daha kabineye giremedi. (2) "Çanakkale'deki Lord Kitchener ve Winston Churchill gibi o da politik varlığının Ortadoğu (Türkler) tarafından yıkıldığını görmüştü." (3) Bütün bu başarısızlıkların nedeni aynı kişi olmuştu. Genç Türk Generali Mustafa Kemal; Batılıların bütün gücüne ve avantajlarına rağmen Emperyalistlerin hayallerini yıkmış Anadolu ve Trakya'nın Hıristiyanlaştırılmasını sömürgeleştirilmesini önlediği gibi Osmanlı Devletinin enkazı arasından genç ve yeni modern bir devlet kurmayı başarabilmiş adeta inanılmaz bir mucize gerçekleştirmişti.

Tabii ki bütün bu gelişmeler belirli bir dönemin sonunu getirirken yeni bir dönemi "Özgürlükler Dönemini" başlatmıştır. Bu yeni dönemi başlatanlar bu sefer Avrupalılar değil Türklerdir. Avrupa ve Hıristiyan batı dünyası Türkler için zor şartları oluşturmaya çalışmışlar ancak gördükleri direnç ve akıllı stratejiler sonunda başarılı olamamışlardır. Onları başarısızlığa uğratan 1922'de 41 yaşına gelmiş olan Mustafa Kemal; artık ezilen bütün dünya insanları için bir umut bir ışık bir özgürlük temsilcisi olmuştur. Bu konuda bazı izlenimler O'nun sadece Türk ve Müslümanlar için değil diğer uluslar için ne anlam taşıdığını açıklamaya yeterli olacaktır.

Osmanlı yenilgisinin ve mütarekenin şoka uğrattığı İslam Dünyası 1919 baharından itibaren Türkiye'deki olayları büyük bir dikkatle izlemeye başladı. O güne kadar tanınmamış biri olan Mustafa Kemal'i keşfetti (daha önceki kahraman Enver Paşa idi) ve Mustafa Kemal'in Avrupa'ya meydan okuyuşunu heyecanla izlemeye başladılar. Ege'de Yunan işgali Müttefik birliklerin İstanbul'a girişi Sevres Anlaşması İslâm toplumlarının Türklerle dayanışmaya girmelerinin çeşitli nedenlerini oluşturuyordu. Bu cümleden olmak üzere Tunus'ta Türkiye olayları çok yakından izleniyordu. İstanbul'un İngilizler tarafından işgalini protesto amacıyla Mart 1920'de kralın sarayının önünde bir gösteri düzenlendi. Bu olaylar dizisi içinde Sakarya Meydan Muharebesi (Eylül 1921) tartışmasız dönüm noktasını oluşturdu. Türklerin Yunanlılara ve bunların arkasındaki İngiliz emperyalizmine karşı zaferi sömürgeleştirilmiş Müslüman halklara Avrupa'ya kafa tutulabileceği duygusunu veriyordu. İngiltere yenilmez değildir. Ajitasyon Türklerin başarısı tarafından özendirildi.

Tunus'ta olduğu gibi Suriye'de de gazeteler Kemalistlerin lehinde aktif bir kampanya yürüttüler. Mustafa Kemal'in ve Halifenin etrafında toplanmayı savundular. Zaferin ilanı Tunus kentinde gösterilere yol açtı. Türklerin davasına duyulan sempati giderek İslâm Dünyasının kurtuluşu biçiminde daha genel bir umuda dönüşüyordu.Ancak Türklerin lehine yapılan en gösterişli dayanışma toplantıları Anadolu'yu yeniden fetheden Türk birliklerinin İzmir'e girişi (Eylül 1922) dolayısıyla yapıldı. İslâm Dünyası Fas'tan Endonezya'ya kadar toplantılar düzenleyerek mitingler yaparak Türklerin zaferinden duyduğu sevinci ortaya koydu. Filistin'de Şam'da Tunus'ta Hindistan Müslümanları arasında Yemen'de ve Hatta Etiyopya'da Adis Ababa'daki Müslüman halk arasında düzenlenen gösteriler hakkında tanıklar vardır. Türklerin zaferi ilan edilince Kudüs Mustafa Kemal'in resimleriyle donatılıyor Gazze'de Nablus'ta pencerelere Türk Bayrakları asılıyor camilerde dualar okunuyor ve Kudüs'teki El Aksa camiinde büyük bir toplantı yapılıyordu... Malezya'da Hintli Müslümanlar tarafından işletilen dükkânlar Mustafa Kemal'in resimlerini satıyor ve Malezyalı gençler bunlardan yüzlerce satın alıyorlardı. M. Kemal'in portresi tıpkı (Enver) Sedat'ın Kahire'deki evinde olduğu gibi; Türk dostu çevrelerde boy gösteriyordu. Öyle anlaşılıyor ki Pakistan'daki eski ailelerin çatı katlarında günümüzde bile (1980'lerde) bu resimlere rastlanıyor." (4)

"Mısır'dan Hindistan'a kadar bütün İslam diyarında köylüler O'nu Allah'ın sevgilisi din adamları imanın kılıcı siyaset adamları Doğunun devrimcisi diye andılar." (5)

Bu günlerde gelişmeleri çok yakından izleyen bir Fransız basın mensubu Pierre Benoit şahit olduğu olayları şu sözlerle anlatmaktadır:

"Bazı Arap ülkelerinde gençler başlattıkları hürriyet mücadelelerinde kendilerini durdurmak için açılan ateşler karşısında semayı dalgalandıran bir gürleyişle coşkun ve korkusuzca haykırıyor ve "Yaşasın Mustafa Kemal" diye bağırıyorlardı."

Hürriyet mücadelelerinin dışında Atatürk'ün yaptığı reformlar da özellikle Müslim ve Gayrı Müslim topluluklar için emsal teşkil etmiş gelişmekte olan birçok ülke lideri onun reformlarını örnek alarak kendi uluslarının gelişmesine katkı sağlamışlardır. Bu konudaki en somut örneklerden biri Tunus Devlet Başkanlarından Habib Burgibadır. Burgiba görüşlerini şu sözlerle dile getirmiştir.

"Mustafa kemalin kişiliği halk kitlelerinin ayaklanması ve halk mücadelelerinin önderi olmuştur. Bu mücadeleler onun ölümünden sonra genişlemiş pek çok Üçüncü Dünya ülkesini esaretten kurtarmıştır."

1939 yılında Hindistan Meclis Başkanı olan Sir Abdurrahim de şu sözlerle paralel bir görüşü ortaya koyuyor ve:

" O uğraşılarıyla yalnız Türkiye'de değil bütün Doğu Dünyasına kurtuluş yolunu göstermiştir. O Tarih büyüğünün o Türk kahramanının o Doğunun kurtuluş ve uygarlık önderinin eserlerini her zaman sevgi ve saygı ile anacağız" diyordu.

Bu konuda Çin Basınının görüşü de şöyledir:

"Atatürk istilaları nasıl bir ruhla ve ne gibi vasıtalarla püskürttüğünü bize göstermek yoluyla ulusal kurtuluşun yöntemini göstermiştir. O'nun düşünüş ve tutumunun kalplerimizde her an canlı kalacağını ulusal bağımsızlığımızda bize güç ve destek olacağını düşünüyoruz."

Bir Macar Gazetesi Pester Lloyd 1938'de Atatürk'ün ölümü nedeni ile yazdığı bir başyazısında :

"Dünya bu harp ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür. Güçlükleri ve zorlukları yenme kararı ve aman bilmeyen savaş galiplerinin yenilenlere uygulamaya çalıştıkları Pranga Siyasetini ilk kıran Atatürk olmuştur."

Sözleri ile genel kanısını belirtiyordu.

Atatürk'ün sadece Türk insanı için değil bütün insanlık âlemi için attığı en büyük adımlardan biri bize göre "Kadın Hakları" konusunda yaptığı reformlar ve atılımlardır. Günümüzde ne yazık ki dinsel inanışlar bahane edilerek yeniden yok edilmeğe çalışılan bu reformlar o dönemde sadece Türk Kadınlarını değil bütün dünya kadınlığını tam bir özgürlüğe ulaştırmağa çalışıyordu. Bu konuda birkaç örnek vermek isteriz.

1938 yılında Uluslararası Kadınlar Birliği Romanya delegesi olan Prenses Aleksandrina Cantacuzene

"Atatürk dünya üzerinde yeni bir dönem açmış bir insandır. Ben onun Türk Kadınına verdiği haklarla bir ülkede Anayı layık olduğu yüceliğe eriştirip Batıya ders verdiğini nasıl unuturum."

Derken Tunus Milletvekili ve Kadınlar Birliği Başkanı Radhia Haddad da

"Atatürk'ün anısı yalnız Türk kadınlarının değil özgürlük ve gelişme aşığı bütün dünya kadınlarının gönlünde sonsuza dek yaşayacaktır."

Sözleri ile Atatürk'ün yaptıklarının kadın dünyası için ne kadar önemli ve örnek bir hareket olduğunu vurguluyordu.

Atatürk'ün ve reformlarının özellikle Ortadoğu ve İslam ülkeleri için ne anlam ifade ettiğini ve yazımızı Mısırlı bir yazar M.M. Muşarrafa'nın sözleri ile noktalamak istiyoruz.

"Atatürk'ün Doğu için değeri somut ve olumludur. Çünkü o bize kültürce Batının etkileri altında kalıp boğuluruz diye korktuğumuz korkuların temelsiz olduğunu göstermiştir. O Doğulu uluslara ulusal bütünlüklerini yitirmeden kendi değerlerini yeni durumlara nasıl uygulayacaklarını göstermiştir

Dr. M. Galip BAYSAN

Dipnotlar

(1) Michael Llewellyn Smith Anadolu Üzerindeki Göz S.352.354.365–374 ( Hürriyet Yayınları İstanbul–1978)
(2) David Fromkin: A Peace to End All Peace The Fall of The Otoman Empire And The Creation of The Modern Middle East S.560. ( Avon Boks New York–1990: Türkçesi Barışa Son Veren Barış 1914–1922 Sabah Yayınları İstanbul)
(3) Aynı Eser S.560–561. War Memoirs of David Lloyd George V.I p.1050–1051 London Colhams Press Limitet.
(4) François Georgeon ve İskender Gökalp: Kemalizm ve İslâm Dünyası S.25- 27 (Çev. Cüneyt Akalın Arba İstanbul –1990).
(5) Selahaddin Çiller Atatürk İçin Diyorlar ki; S.95 Fransız Gazeteci Marcel Sauvage Cumhuriyet 5 Ağustos 1935 (Varlık Yayınevi İstanbul –1965
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
dünya, etkisi, ezilen, insanları, kemal, mustafa, ve, İnsanları, üzerindeki


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557