Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Mart 2013, 21:43   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Fedakarlar Sınıfının En Önünde Gidenleri...

''Elinde adalet meşalesi dilinde hürriyeti akvam (ulusların özgürlüğü).Cihana haykıranlar nerede?...''

Gazeyeci Osman Nevres (Hasan Tahsin) "ilk kurşun" u attı ve "ilk şehit oldu"...Mustafa Kemal Samsun'a hareket ediyor...İstanbul gazetelerinin çoğunun başyazıları beyaz çıktı...
"Elinde adalet meşalesi dilinde hürriyeti akvam (ulusların özgürlüğü).Cihana haykıranlar nerede?..."
Olayın farkında olmayan "bir kısım basın" işgal yokmuş gibi o günkü baskılarında günlük yaşamdan kesitelere yer veriyordu: "Konut kiralarının 5 kat artması protesto edildi!" "Amerikan kunduraları gelmiştir.Reklam fiyatına satılmaktadır!..."

Evet gerçekten kunduralar gelmişti ama bunlar Amerikan kunduraları giyen Yunan işgal askerleri idi!... "Bir kısım basın" "Ali Kemal'lerin basını" işgal askerlerinin postal seslerini duymuyor Amerikan kundurasının reklamını yapıyordu!..

İzmir'li Rum kızlar yol kenarına dizilmiş Yunan bayrağının rengi olan mavi-beyaz elbiseler giymişlerdi.Binlerce Rum ellerinde çiçekler ve Yunan bayrakları ile büyük sevinç gösterileri yapıyordu.Kızlar çığlık atıyordu.

Çünkü onlar "Türk" değil "Türkiyeli" idi!...Bu ülkeden besleniyor buradan para kazanıyorlar Türkiye'de yaşıyor ama kendisini Türk değil Türkiyeli(!) sayıyordu. "Türk kimliği" ile "Türkiyeli kimliği" arasındaki ayrım burada net bir biçimde ortaya çıkmıştı. "Türk" vatanına sahip çıkıyor; "Türkiyeli" iseihanet ediyordu!...Zaten kimlikler böyle en kritik anlarda kendisini göstermiyor muydu?..Yıllar sonra tarih tekerrür etmeyecek miydi?


...
''UYANEY TÜRK OĞLUUYAN!''Osman Nevres (Hasan Tahsin) 30 yaşında uzun boylu yakışıklı güler yüzlü ve ''silahlı direnişi'' savunan genç vatanseverlerden biriydi.Hukuk-u Beşer Gazetesi' nde başyazarlık yapıyordu.

İşgali kabullenemiyor ''düşmana direnç gösterilmemesine'' içerliyor ''Uyan ey Türk oğluuyan!'' diyerek ulusal bir görev yapıyordu:
''O Yunan gelsin (...) silahlarımızı toplasın. Evlatlarına silah dağıtsınlar. Benliğimizi parçalasınlar. Ruhumuzu ezsinler. Fakat asla asla unutmasınlar ki Türk ölmedi yaşıyor.Kalbinin ruhunun Müslümanlığı'nın peygamberinin telkin ettiği ilhamat (=ilahi düşünceler) ile yaşıyor.
Ve burayı Yunan'a vermeyecektir.
vermek isteyecek kuvvetle paylaşacak kozumuz var.Hatta süngülerimiz silahlarımız olmasa bile...Asi ruhumuzla çoşkun kanlarımızlahararetli vicdanlarımızla sökülmeyen dişlerimizle bu memleketi müdafaa edeceğiz.''
Ne kadar zehirli olurlarsa olsunlar o dişlerle üstün maneviyatla kuvvetlenen dişlerimizle kalplerini parçalayacağız.''
Süngülü Yunan Müfrezeleri saat kulesi karşısındaki Kışla'ya giderek Kolordu komutanı başta olmak üzere Kışla içindeki ''savaşmadan bekleyen'' bütün Türk subaylarını itiş kakış içinde esir aldı.

Yunanlılar gözdağı vermek için esir aldıkları Türk komutanları halk arasında yürüterek Pasaport iskelesine getirdi ve Paris vapurunun ambarına kilitledi.
''Mukavemet etmeme'' emri aldığı için direnemeyen Türk subayları sivil elbise giyerek halkın arasına karışmış Yunan güvenlik kuvvetleri ve yerli Rumlar tarafından saldırıya uğradı.Tabancayla süngüyle ve dipçik darneleriyle 9 komutan şehit edilde.27 subay kaybldu
Esir alınarak Yunan gemilerine götürülen memurlara ve lise öğrencilerine Rum evlerinden taş ve kiremit atılıyordu.Esir alınarak sokaklarda yürütülen ''Zito Venizelos'' (Yaşa Venizelos) diye bağırtılıyordu.

Bunların arasında Paris' teki Barış Konferansı'ndan ''olumlu işaretler'' aldığı propagandası yapan gazeteleri yönlendiren ve işgal haberlerinin yalan olduğunu söyleyen İzmir valisi İzzet de vardı.

Her ne kadar kendisini makamında esir alan Yunan askerlerine ''Ben valiyim... Bana dokunmayınız'' dese de daha önceki ''teslimiyetçiliği'' ve ''demokratik çözüm'' beklentisi de o an için kendisini kurtaramamıştı.

Vali Konağının basılıp esir alınmasına ragmen ''nevrotik sindrellalığı'' devam ediyordu. Aklında ''yaptığı hizmetlerin karşılığını alamamanın'' karmaşası vardı.

Bana da bu yapılır mı?

Tıkılacağı Yunan gemisinin ambarına doğru götürülürken hala umutluydu. Yanındaki oğlunu sıkıştırıyordu:

''Seyfi oğlumZito bağırZito bağır!.''

Mustafa Kemal' in daha sonra söyleyecegi ''Milletimin karakteri yüksektir'' sözünün tersi bir örnek olan vali gemiye yaklaşmışken son anda yetişen bir Yunan memuru tarafından kurtarıldı. Bu kurtuluş aslında tam bir zilletti!..

Türk tarihi açısından en utanç verici anlardan biri de Kolordu komutanı Nadir Paşa' nın yaşadığıydı.Kışla Yunalılar tarafından ateş altına alındığında elinde beyaz bayrakla ilk çıkan Nadır Paşa oldu!..

Yunanlı bir teğmen kendisine yaklaştı elinden beyaz bayrağını aldı ve herkesin önünde Paşaya peşpeşe birkaç tokat attı.Nadir paşa karşılık veremedi vermedi...
Ardından en düşük rütbeli Yuna subayı olan teğmenlerden küfürler yedi.Gıgını çıkarmadı çıkaramadı...

Süngü ve dipçik vurularak subayların üzerleri arandı; başlarından kalpakları alınarak yere atılıp çiğnendi; üzerindeki para saat yüzük sigara tabakası ve mendil dahil ne eşyası varsa gasp edildi; en ağır küfür ve hakaretlerle dövüldüler.

O an şanlı Tük tarihinin..şanlı Tük ordusunun..şerefiyle şehit olmasını bilen ama asla bu zilleti yaşamayan Türk ordusunun..en fazla aşşağılandığı ''ilk an'' idi!..Türk askerlerinin şeref ve namusu ayaklar altına alınmıştı.

17. Kolordu Komutanı Nadir Paşa' nın elinde beyaz bayrağı verilerek kalabalıklar önünde esaret yürüyüşüne çıkarıldı.Paşanın başı öndeydi etrafa bakamıyordu. !!Zito Venizelos'' diye bağıranlar bağırtanlar arasında boynu bükük yürüyordu. İstanbul Hükümeti' nin emrine uyarak onurunu çiğnetse de (Mustafa Kemal'in ifadesiyle) ''zaferi ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan her zman zaferleri ve mazisi medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk ordusu' nun 2128 yıllık ''aydınlık onuru'' iç baskı yaratıyordu.
''Milletimiz ordusundan yoksun bırakılma girişimi ile karşı karşıyadır.Orduyu imha etmek için subayları mahfetmek aşağılamak lazımdır.Kumandanlarımıza ve subaylarımıza tecavüze başladılar.Askerlik izzeti nefsini yok etmeye gayret ettiler.

Millet bağımsızlığımızın korunmasını ordudan ordunun ruhunu teşkil eden subaylardan bekler.İşte subayların yüce vazifesi budur.Milletin bağımsızlığı ihlal edilirse bunun vebali subaylara ait olacaktır!

Subaylar fedakar sınıfın en önünde bulunmak mecburiyetindeler; çünkü düşmanlarımız herkezden önce onları öldürü onları aşşağılar ve hor görürler. (Mustafa Kemal Afyonkarahisar Kolordu Karagahı 1920)
17. Kolordu Komutanı da aynı yere hapsedildi.Irak'taki Ebu Gureyb Habisanesinde eşkence gören Iraklı'lar gibi soyuldular.Üstlerindeki her şey atıldı.Paşa ve mahiyetindekiler geminin hayvan ambarında en agır hakaretlere uğruyorlardı:

''Allahınız gelip şimdi sizi kurtarsında görelim''

''Muhammedinizden yardım isteyin''........

Aynı şekilde bağırtılarak yürütülen daha sonraki bir esir grubu içinde bulunan Albay Süleyman Fethi Bey ise ''Zito Venizelos'' diye bağırmayı kabul etmedi.Süngü ile dürütlerek:

''Ellerini kaldır ve Venizelos'u selamla'' dedi.

Bu uyarıya da aldırmayan Albay Süleyman Fethi hayatının tehlikede olduğunu çok iyi biliyordu.Buna rağmen:

''Bir Türk askeri ancak milletinin büyüklerine saygı için ellerini kaldırır ve ağzını açar'' yanıtını verdi.

Mustafa Kemal'in tanımladığı biçimde ''fedakarlar sınıfının en önünde bulunan'' ve bu yüzden ''en önce öldürülecek aşağılanacak ve hor görülecekler'' arasında bulunan kumandan beklenen sonla karşılaştı.

Yunan askeri bu itirazı ve sözleri duyunca hiddetle süngüsünü Albaya sapladı.Peş peşe birkaç süngü yiyen kumandanşahadet getirerek yere yığıldı ve orada şehit düştü.
Vatansever Albay daha önce de ''geliyorum'' diyen Yunan işgaline karşı sert bir direniş gösterilmesi için Nadir Paşa'ya başvurmuş ''İşgal emrivakilerine izin verilmemesi'' gerektiğinde ısrar etmişti.


ASKERE ''ATTIRILMAYAN'' KURŞUNU BİR SİVİL ATIYOR

Osman Nevres (Hasan Tahsin) teslimiyetçiler gibi düşünmüyordu.Aklında ''kahraman'' olma düşüncesi yoktu bu yüzden ''gerçek bir kahraman'' oldu.

Teslimiyetçi hükümetin (İstanbul Hükümeti) ''direnmeyin'' emri onu etkilemedi.
Direnecekti.

Canı pahasına olsa da...

Mutlaka ''onurlu bir direniş'' verilmeliydi.

Asker sivil yüzlerce Türk'ün Zito Venizelos'' diye bağırtılarak süngülelerle itilip kakılarak antrepolara ve gemi ambarlarına doğru götürüldüğünü gördükçe dayanamadı.Kordon boyunda kilise çanları çalarken ülkesinin işgalini seyreden zavallı kalabalıkları birdenbire yardı ve Yunan müfrezelerinin karşısına atladı:

''Yaşasın Ulusumuz!''

Aynı anda birkaçel tabanca sesi duyuldu.Yunan Efsun Alayının en önde yürüyen sancakları yere yığıldı.Ardından yanındaki.

İlk panik atlatılınca ateş edenin tek kişi olduğunu gören işgalcilerOsman Nevres'e peş peşekurşun yağdırmaya başladı.Elindeki tabancasının mermileri biten gazeteci Nevres o anda şehit düştü.Yunanlılar hırsını alamamış yerde cansız yatan 30 yaşındaki genç gazeteciyi süngülemeye başlamıştı.Tabanca sesini duyan limandaki Yunan savaş gemileri de bir direniş olduğunu anlamış korkudan kıyıları ateşe tutmaya başlamıştı.
Bu arada Yunan'a ilk kurşunu atan Osman Nevres'in o mübarek bedeni işgalciler tarafından paramparça edilmişti...

Yunanlılar kentte ''sıkıyönetim'' ilan etti.Türkler dışarı çıkamazken daha önce yanyana yaşadıkları Rumlar silahlarıyla onların evlerine girerek yağma soygun tecavüz ve katliamlara başladı.

Yunan askerine karşı koymak arzusundaki ''direniş yanlısı vatansever Türk gençleri'' Anadolu içerilerine çekilmenin uygun olacağını düşündü.Fener Patrikhanesi'ne bağlı İzmir Metropoliti ölen iki Yunanlı askeri için görkemli bir cenaze töreni hazırlığına girişti...

....

Hulki Cevizoğlu- İşgal ve Direniş
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
en, fedakarlar, gidenleri, sınıfının, önünde


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557