Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Mart 2013, 22:31   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Türk Ordusu - Türk Askeri - Vatan Savunması

Ben askerliğin her şeyden ziyade sanatkârlığını severim. ( 1912 ) Ordunun vazifesi vatanı çiğnemek isteyen düşmana karşı ayağa kalkmaktır. Bu kalkış elbette yerinde durmak için değil düşmana atılmak için olursa kalkılmış olduğuna değer. ( 1914 )
Kumandanlar her hal ve andaki duruma karşı gereken tedbirleri tereddütsüz ve süratle almaya mecburdurlar. ( 1914 )
Herhalde askerlerimizin ruhunu kazanmak bizim için bir vazife olduğu gibi evvelâ onlarda bir ruh bir emel bir karakter yaratmak da Allah'tan ve Medine-i Münevvere'de yatan Cenâb-ı Peygamber'den sonra bize yöneliyor. ( 1914 )
Muharebede yağan mermi yağmuru o yağmurlardan ürkmeyen eri ürkenlerden daha az ıslatır. ( 1914 )
Zaferi denizi kontrol altında tutan ihtiyacı olduğu şeyi ihtiyacı olduğu zaman istediği yere nakledebilen ülke kazanır. ( 1915 )
Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesinlikle bilmelidir ki bize verilmiş namus vazifesini tamamen yerine getirmek için bir adım geri gitmek yoktur.
Uyku ve istirahat aramanın bu istirahatten yalnız bizim değil bütün milletimizin sonsuza kadar yoksun kalmasına sebep olabileceğini hepinize hatırlatırım. Bütün arkadaşlarımın aynı görüşte olduklarına ve düşmanı tamamen denize dökmedikçe yorgunluk belirtileri göstermeyeceklerine şüphe yoktur. ( 1915 )
Size ben taarruz emretmiyorum ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamann içinde yerimize başka kuvvetler ve komutanlar gelebilir. ( 1915 )
Biz de askeriz biz de bu orduya kumanda etmiş adamız. Türk Askeri kaçmaz kaçmak nedir bilmez... Eğer Türk Askeri'nin kaçtığını görmüşseniz derha kabul edilmelidir ki onun başında bulunan en büyük kumandan kaçmıştır. ( 1918 )
Ben Türk Ordusunun yabancısı bir adam değilim; ben ordu ile küçük rütbelerden beri içten teması olan bir askerim. Ben hadiselerin akışı ile ordunun içinde subay nihayet komutan olarak iş görmüş ve kanaatime göre başarılı olmuş bir komutanım. Türk Ordusunu onun faziletini kıymetini ve bu ordu ile neler yapılabileceğini bizim kadar anlayan az olmuştur. ( 1918 )
Kuvvetli bir ordu denildiği zaman anlaşılması lazım gelen anlam her kişisi bilhassa subayı komutanı; medeniyetin ve tekniğin gereklerini kavramış ve ona göre iş ve hareketlerini uygulayan yüksek ahlâkta bir topluluktur. Şüphe yok ki temel amacı vazifesi düşüncesi ve hazırlığı vatan savunmasıyla sınırlanmış olan bu topluluk memleketin siyasetini idare edenlerin en nihayet verecekleri kararla faaliyete geçer. ( 1918 )
Bir ordunun cevheri ne olursa olsun siyasete karışırsa birlikte hareket ve savaşma yeteneğini temelinden kaybeder. Ve vatanın savunma gücünü hiçe indirir. Siyasete karışmış bir ordunun karışmadan önceki disiplini ve savaşma yeteneğini yeniden kazanabilmesi için çok zaman ister. ( 1918)
Gerçek ilim ve bilgiyi verebilecek asıl okul kıtalardır. ( 1918)
Askerler mert olur. Türk Askeri ise mertlerden daha mert ve pek civanmert olur. (1919)
Milletin bağımsızlığı tehlikeye girdiği zaman millet ordularını kendi toplar ve yalnız bir hareket tarzı kabul eder; o da kurtuluş uğrunda sonuna kadar kanını dökmek. ( 1919)
Ordumuz hayat ve onur mücadelesinde milletin ve milletin gayelerinin tek dayanağıdır. Ordunun kendisine verilen bu yüce vazifeleri hakkı ile başarabilmesi için sahip olması gerekli niteliklerden birincisi demir gibi bir disiplindir. ( 1920 )
Eğer ölmek gerekirse o da yapılır. Ölmek ancak öldürmek amaç ve hedefine yönelmiş olmalıdır. Fakat öldükten sonra hiçbir gaye sağlanamayacaksa neye yarar? ( 1920 )
Gerçekte bütün amacımız bu milli sınırlar içindeki milletimizin rahatını refahını ve bu milli sınırlar ile belirlenmiş vatanımızın bütünlüğünü korumaktan ibarettir. ( 1920 )
Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir. Kanaatinle imanınla itaatınla hiçbir korkunun yıldıramadığı demir gibi temiz kalbinle düşmanı nihayet alt eden büyük gayretin için gönül borcumu ve teşekkürümü söylemeyi nefsime en aziz bir borç bilirim. ( 1921 )
Türk Milleti hakikaten büyük millet. Hüner ona lâyık kumandan olabilmekte. ( 1921 )
Bu milletin evlatlarının fedakarlıkları kahramanlıkları için ölçü bulunamaz. Erlerimiz hakkında yeni bir şey ilave etmek isterim: Kahraman Türk askeri Anadolu muharebelerinin manasını anlamış yeni bir ideal ile savaşmıştır.
Türkiye Ordusu... ölmemek için yenmeye karar vermiş olan bir milletin şeref ve bağımsızlığını savunmak olan kutsal vazifesini her türlü büyük yokluklar içinde yerine getirmeye mecbur olmuş; fakat hak ve adaletin son zaferine olan inanç galibiyeti sağlamıştır. Sakarya Zaferi'ni kazanmak için en küçüğünden en büyüğüne kadar sevinçle çalışan Türkiye halkı ve ordusu gerek muharebe esnasında ve gerek muharebeden sonra... bütün Doğu memleketlerinde gösterilen bu sevgiden özellikle duygulanmışlardır. Bu sevgi gösterileri Türkiye halkının Sakarya Muharebesi'nde bütün Doğu milletlerinin kurtuluşu için mücadele ettiğini bu milletlerin de kavradıklarını ispat etmiştir. ( 1921 )
Böyle evlatlara ve böyle evlatlardan oluşan ordulara sahip bir millet elbette hakkını ve bağımsızlığını tam anlamıyla korumakta başarılı olacaktır. Böyle bir milleti bağımsızlığından yoksun etmeye kalkışmak hayal ile uğraşmaktır. ( 1921 )
Milletin savunmada kararlılığı devam ettikçe batı dünyası başka başka fikirlere yöneldiler başka fikirlere sahip oldular. Öncelikle batı milletleri kendi hükümetlerinden başka türlü düşünmeye başladılar. Herhalde burada bir milletin varlığını tanımak düşüncesini açığa vurdular. ( 1921 )
Milli sınırlarımız içerisinde memleketin bütünlüğünü milletin tam bağımsızlığını sağlamak. Bizim millete karşı üstümüze aldığımız vazife bunu yerine getirecektir. Bundan dolayı meclisin ve hükümetin takip ettiği siyaset bu amacı elde etmeye yönelmiştir. Heyetimiz hedefe yürürken daima memleketin milletin gücüne dayanarak yürütmüştür. ( 1921 )
Bizi yok etmek düşüncesi karşısında varlığımızı silahla korumak ve savunmak çok doğaldır. Bundan daha doğal ve daha haklı bir hareket olamaz. ( 1921 )
Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nin ordusu istilalar yapmak veya saltanatlar yıkmak veya saltanatlar kurmak için şunun bunun elinde ihtiras âleti olmaktan uzaktır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi ordularının vazifesi "Misakı Milli" hükümlerini sağlamaktır. ( 1922 )
Ordu insanca ve bağımsız yaşamaktan başka gayesi olmayan milletle aynı ideale sahip olmaktan gurur duyan ve yalnız onun emrine bağlı ve sadık öz evlatlarından oluşmuş saygıdeğer ve kuvvetli bir heyettir. ( 1922 )
Bugün mutluluğunu hissettiğimiz zaferi ancak milletimizin iman azmi kudreti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları'nın süngüleri kazanmıştır. Üzerinde başka türlü hiçbir kuvvet hiçbir baskı yoktur ve olmamıştır.Milletin ve orduların kabiliyeti bütün milli hedeflerimizi sağlayacak derecededir. Memleketin kaynaklarının bolluğu halkın çalışma kabiliyeti ve orduların süngüleri barış zamanında her türlü neticeyi elde edecektir. ( 1922 )
Bir millet bir meclis ve hükümet ordusunu kendisinden bilir ona güvenir ve itimat ederse birliklerinin başında birtakım kontrol heyetleri bulundurmaya gerek yoktur. (1922 )
Memleketimizin bereketli topraklarından sonsuz değerlerinden çeşit çeşit ve zengin kaynaklarından kimseye muhtaç olmadan hakkıyla yararlanabilmek için ve bundan dolayı milletimizi mutlu ve refahlı ordumuzu tüm ihtiyaçları karşılanmış ve güçlü yaşatabilmek için sanat şarttır.
Sanatın en basiti en şereflisidir. Kunduracı terzi marangoz saraç demirci nalbant sosyal hayatımızda askeri hayatımızda hürmete şerefe en layık sanatkârlardır. (1922 )
( Esir alınan Yunan Generali Trikopis'e söylenmiştir: ) Harp bir talih oyunudur general. Siz vazifenizi yaptınız. Mesuliyet talihten geliyor. Üzülmeyiniz. ( 1922 )
İnsanların mücadelesinde en kuvvetli istihkâm iman dolu göğüslerdir. ( 1922 )
Yarım hazırlıkla yarım tedbirle yapılacak taarruz hiç taarruz etmemekten daha çok fenadır. ( 1922 )
Düşmanın taarruzla başlayacak bir hareketine karşı bizim karşılık olarak vermiş olduğumuz karar yine taarruzla cevap vermektir. ( 1922 )
Kurtuluş için... Bağımsızlık için eninde sonunda düşmanla bütün varlığımızla vuruşarak onu mağlup etmekten başka karar ve çare yoktur ve olamaz! Sinir gevşetici sözlere telkinlere önem verilmemeli ve itimat edilmemelidir. Osmanlı tarzı idare ve siyasetin yarattığı bu çeşit anlayış reddedilmelidir. Ordu ile muharebe ile inat ile bu işin içinden çıkılmaz şeklindeki kaynağı dışarıda olan öğütlere uyarak; bir vatan bir millet bağımsızlığı kurtulamaz. Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. Bunun aksini düşünerek hareket edeceklerin acılı sonuçlarla karşılaşacaklarına şüphe yoktur. ( 1922 )
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin muzaffer orduları yeni zaferler kazanma aşkı ile yetinmezler. Fakat bu zafer ( kazanma ) aşkı milletin esenlik ve mutluluğunu sağlama aşkından kaynaklanmaktadır. ( 1923 )
Ordumuz babalarına ve atalarına layık evlatlardan meydana geldiğini göstermiştir. ( 1923 )
Türkiye Devleti'nin bağımsızlığı kutsaldır. O sonsuza kadar güven içinde ve her çeşit tahlikeden korunmuş olmalıdır.
Devletin bağımsızlığının millet ve memleket hayatının tek koruyucusu kahraman ordumuzdur. Bundan dolayı askeri teşkilatımızın özel bir itina ile düzenlenmesi ve geliştirilmesi en önemli hususlardandır. ( 1923 )
Mutlaka şu ve bu sebepler için milleti harbe sürüklemek taraftarı değilim. Harp zarurî ve hayatî olmalı. Gerçek kanaatim şudur: Milleti harbe götürünce vicdanımda acı duymamalıyım. "Öldüreceğiz" diyenlere karşı "Ölmeyeceğiz" diye harbe girebiliriz. Lâkin millet hayatı tehlikeye uğramadıkça harp bir cinayettir. ( 1923 )
Süngü kuvvet şeref ve haysiyetin müdafaa edemediği hatlar başka hiçbir prensiple müdafaa edilemez. ( 1923 )
Bir ordunun değeri subay ve kumanda heyetinin değeri ile ölçülür. ( 1923 )
Savaş alanlarında düşmanlarını yenenler ve zafer kazanan milletler çoktur. Fakat gerçek zafer gerçek zafere hazırlanmak için gerekli güçlerin kaynağını güçlendirmekle mümkündür. ( 1923 )
Askerlik hayatını öyle bir okul haline koymalıdır ki hem vatanı savunabilecek derecede askerlik sanatını öğrensin ve hem de memleketine döndüğü zaman bütün köy için ve köy halkı için ve hayatı için faydalı olabilecek şeyleri öğrensin. ( 1923 )
Çiftçiler halk millet yalnız birşey için silaha sarılmalıdır. Milli sınırları içinde hayatı bağımsızlığı egemenliği için... Yani bizim askeri politikamız bir savunma politikası olmalıdır. ( 1923 )
Bütün düşmanlarımız bütün dünya anlamıştır ki; egemenliğini çok kıskanç bir şekilde savunan ve koruyan milletimiz memlekete ayak basacak düşmanları kovacak ve yok edecektir. ( 1923 )
Benim için ordumuzun kıymetini ifade ölçü şudur: Türk Ordusu'nun bir birliği eşitini mutlaka mağlûp eder; iki mislini durdurur ve tesbit tesbit eder. Şimdilik bundan fazlasını istemiyorum. Çünki fazlasını milletimizin yaradılışından sahip olduğu cengaverlik zaten temin etmektedir. Fakat bu kıymeti mutlaka muhafaza etmek lâzımdır. Bunu askerî bir esas bir kaide olarak göz önünde tutmalıdır. Bu kıymet korundukça teşkilâtımızı talim ve terbiyemizi sevk ve idaremizi bu hedef ve gayeye yürüttükçe Türkiye'nin her türlü taarruzdan tecavüzden korunmuş olacağına ve korunacağına kimsenin şüphesi kalmaz. ( 1924 )
Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir. Biri millet kararı diğeri en üzücü ve en güç şartlar içinde dünyanın takdirlerine hakkıyla lâyık olma niteliğini kazanan ordumuzun kahramanlığı; bu iki şeye güvenir.
Bu ordular tarihte benzeri görülmemiş kahramanlıklar fedakârlıklar göstermiştir. Şanlı zaferler kazanmıştır. Millet ve memleketin gerçekten minnet ve teşekkürüne hak kazanmıştır. ( 1924 )
Türkiye en zayıf zannedildiği bir zamanda ordusu sayesinde en kuvvetli olduğunu ispat etmiştir. Ordumuz vatan içinde zafer kazanmıştır. Bu durum Türkiye'nin olağanüstü gücünün yüce kararlılığının ve ölmez varlığının en belirli delilidir. Düşmanın vatan içine girmiş olması düşman lehine birçok durum ve sebepler doğurur. Bütün bu güçlükleri aşarak düşmanı vatan içinde yenmek ortadan kaldırmak başlı başına bir varlık büyük bir kuvvet eseridir. Vatan içerisinde yenilginin sonucu son derece kötüdür tehlikelidir. Bu gerçeği doğrulayan yakın ve uzak tarihi örnekler çoktur. ( 1924 )
Memleketin genel hayatında orduyu siyasetin dışında tutmak prensibi Cumhuriyetin daima dikkat ettiği bir esas noktadır. Şimdiye kadar takip edilen bu yolda; Cumhuriyet orduları vatanın güvenilir ve sağlam koruyucusu olarak saygınlığını muhafaza etmiştir. ( 1924 )
Sınırlarının önemli ve büyük kısımları deniz olan Türk Devleti'nin donanmasının da kuvvetli ve büyük olması gerekir. O zaman Türkiye Cumhuriyeti daha rahat ve emin olacaktır. Mükemmel ve güçlü bir Türkiye Donanması'na sahip olmak amaçtır. Bunun ilk hareket noktası harp gemileri alınmasından önce onları başarıyla sevk ve idare edecek yetenekte komutanlara subaylara uzmanlara sahip olmaktır. ( 1924 )
Afyonkarahisar - Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan 30 Ağustos Muharebesi Türk tarihinin en önemli bir dönüm noktasını meydana getirir. Milli tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin neticeli ve bütün tarihe yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir yön vermeye kesin etkisi olan bir meydan muharebesi hatırlamıyorum.
Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devleti'nin genç Türk Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırdı. Hayatının sonsuzluğa burada taçlandırıldı. BU sahada akan Türk kanları bu gök yüzünde uçan şehit ruhları devlet ve Cumhuriyetimizin sonsuza kadar muhafızlarıdır. ( 1924 )
Dünyada sevgisi benim için yegâne cömert olan şey Mehmedin Türk Köylüsü'nün asaletinden gelen şeylerdir. Onun sevgisine inanmış ve kanmış olanlar insanların en bahtiyarlarıdırlar. Mehmedcik o ne elmastır o Mehmedcik dünyanın en yiğidi Mehmedcik... ( 1925 )
Vatanın iç ve dış herhangi bir tehlikeden en az fedakarlıkla en az zamanda kurtulması için tek çare herhangi bir seferberlik çağrısına her vatandaşın derhal ve hiç zaman kaybetmeksizin uymasıdır.
Vatandaşlarım! Türk vatanının gelişmesi bütünlüğü ve her tehlikeden korunması bir seferberlik çağrısına derhal uymaktır. Bu prensibi yetişkinlermizin ve yetişecek evlatlarımızın daima hatırında bulundurmalıyız. Türk vatanseverliğinin birinci özelliği vatan savunması çağrısı karşısında her işi bırakarak silah altına koşmaktır. ( 1925 )
Milleti yönetenlerin dayanağı ordu olmuştur. Diğer milletlerde ordu ile millet daima birbiriyle karşı karşıyadır. Halbuki bizde tamamıyla bunun tersidir. ( 1925 )
Zafer "Zafer benimdir" diyebilenindir. Başarı "Başaracağım" diye başlayanın ve "Başardım" diyebilenindir. ( 1925 )
Süngü kuvvet şeref ve onurun savunamadığı hatlar başka hiç bir prensiple savunulamaz. ( 1926 )
Ordu Türk Ordusu!.. İşte bütün milletin göğsünü itimat gurur duygularıyla kabartan şanlı ad!
Ordumuz Türk birliğinin Tüek kudret ve kabiliyetinin Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir.
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için harcamakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkânsız teminatıdır. ( 1927 )
Ben ordumuzun varlığını ve kuvvetini paramızla uyumlu olarak bulundurmak teorisini kabul edenlerden değilim; "paramız vardır ordu yaparız; paramız bitti ordu dağılsın..." Benim için böyle bir mesele yoktur. Efendiler para vardır veya yoktur ister olsun ister olmasın ordu vardır ve olacaktır. ( 1927 )
Bütün ordusu üstün düşman ordusu karşısında mağlup ve kendiliğinden geri kaçarken kılıcını çekip tek başına atını düşman kumandanının çadırına saldırarak öülm arayan Türk Kumandanları görülmüştür. ( 1927 )
Bir Türk komutanının ordusunu kullanmaksızın herhangi bir kötü rastlantı ve kötü talih sonucu bile olsa düşmana esir düşmesini biz hoş görsek de tarih bunu asla affetmez ve affetmemelidir. Türk İnkılâp Tarihi'nin gelecek nesillere sözleri ve uyarısı işte budur... ( 1927 )
Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez. Onun için küçük büyük her birlik bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük büyük her birlik ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe teşkil edip muharebeye devam eder. Yanındaki birliğin çekilmeye mecbur olduğunu gören birlikler ona bağlı olamaz. Bulunduğu mevzide sonuna kadar dayanmaya ve direnmeye mecburdur. ( 1927 )
Yarım hazırlıkla yarım tedbirle yapılacak taarruz hiç taarruz etmemekten daha çok fenadır. ( 1927 )
Muharebeye "ya şehit veya gazi olmak için" gidilir. Genel olarak yiğitlik meydanında ölenlerin hepsine şehit denilirse de sağ kalanların hepsine gazi ünvanı verilmez. Bu ünvanı ancak kanun verir. ( 1927 )
Tarihte yarılmamış ve yarılmayan cephe yoktur... Cepheler delinebilir buna karşı tedbir delinen kısmı derhal kapamaktan ibarettir. Bu ise cephe üzerindeki kuvvetlerden başka geride ihtiyatta kuvetli kademeler bulundurmakla mümkündür. ( 1927 )
Yurt toprağını karış karış kanını akıtarak ve canını vererek savaşan Mehmetçiğin hakkını ben evliyalara kaptırmam. Kimileri benim bu davranışıma halkın inancını inciten yersiz bir davranış gözüyle bakmış olabilirler; ama ben hele yurdun savunmasında güvenilecek gücün evliyaların yatırların "maneviyatı" olamayacağını hatırlatmayı artık zorunlu bulmuştum. ( 1927 )
Bütün maddi ve manevi varlığını vatan savunmasına adamakta ağır davranan ve kayıtsızlık gösteren milletler savaşı ve muharebeyi ciddi olarak göze almış ve başarabileceklerine inanmış sayılamazlar. ( 1927 )
Vatanı savunmak için yetiştirilen her tür iç politika ve anlaşmazlıkların dışında ve üstünde saygın bir durumda bulunan Türk Subayı'nın gericiler karşısındaki yüksek vazifesinin vatandaşlar tarafından yalnız saygıyla karşılandığına şüphe yoktur... Büyük ordunun kahraman subayı ve Cumhuriyet'in idealist öğretmen topluluğunun değerli üyesi Kubilay Bey'in temiz kanı ile Cumhuriyet'in canlılığını tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır. ( 1930 )
Türk Milleti ordusunu çok sever onu kendi idealinin koruyucusu telâkki eder. ( 1931 )
Millet ve kahraman çocuklarından meydana gelen ordu o derece birbiriyle kaynaşmıştır ki dünyada ve tarihte bunun örneği çok enderdir. Bu milli görünüş ile daima övünebiliriz. ( 1931 )
Devletin yüksek bünyesinin sarsılmaz temeli olan ve milli ideali milli varlığı ve inkılâbı kollayan ve koruyan Cumhuriyet ordusunun ve onun kıymetli ve fedakâr mensuplarının daima hürmet ve şeref mevkiinde tutulmasına özel itina gösteririz. ( 1931 )
Havacılarımız bütün ordu ve donanmamız gibi vatanı korumaya hazır kahramanlardır. Büyük millet bu soylu evlatlarıyla kendini mutlu sayabilir. ( 1935 )
Olaylar Türk milletine iki önemli kuralı yeniden hatırlatıyor: Yurdumuzu ve haklarımızı savunacak kuvvette olmak... Barışı koruyacak uluslararası çalışma birliğine önem vermek... ( 1935 )
Deniz silahlarına önem veriyoruz. Denizcilerimizin iyi silahlı ve iyi eğitimli olarak hazırlanmaları büyük emelimizdir. ( 1936 )
Türk Milleti ve onun küçük ve büyük yaştaki çocukları çelikten yapılmış heykellerdir; onların ne olduklarını anlamak için onlarla savaş meydanlarında boy ölçüşmek lâzımdır. İşte böyle bir teşebbüstür ki Türk Gençliği'nin binlerce sene evvelden beri tanınmış olan yüksek kıymetkuvvet kudret ve yenilmek zekâsının imtihanı olur. Türk Milleti her an ve her kiminle olursa olsun böyle bir imtihana hazırdır. ( 1937 )
Büyük milli disiplin okulu olan ordunun; ekonomik kültürel sosyal savaşlarımızda bize aynı zamanda en lüzumlu elemanları da yetiştiren büyük okul haline getirilmesine ayrıca özen gösterilip gayret edileceğine şüphem yoktur. ( 1937 )
Vatanın ve rejimin koruyucusu olmakla kalmayıp en geniş ve gerçek anlamı ile bir barış unsuru ve bir eğitim ve öğretim ocağı olan yenilmez ordumuzun... son sistem silah ve motorlu araçlarla donatılması yolundaki çalışmalara hız vermeliyiz. ( 1938 )
Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk Ordusu!
Memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden felâket ve sıkıntılardan ve düşman saldırısından nasıl nasıl korkmuş ve kurtarmış isen Cumhuriyet'in bugünki verimli devrind de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve vasıtaları ile donatılmış bir şekilde vazifeni aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur...
Türk Vatanı'nın ve Türklük topluluğunun şan ve şerefini iç ve dış her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan vazifeni her an yapmaya hazır ve hazırlanmış olduğuna benim ve büyük ulusumuzun tam bir inan ve itimadımız vardır. ( Ulus Gazetesi 30 Ekim 1938 )
Dünyada sevgisi benim için cömert olan tek şey Mehmedin Türk köylüsünün asaletinden gelen şeylerdir. Onun sevgisine inanmış ve kanmış olanlar insanların en mutlu olanlarıdır.
Bir milletin alın yazısını müsbet ve menfî olarak tayin eden meydan muharebelerdir. Çünkü bir harbin neticesi ancak meydan muharebelerindeki zafer veya mağlûbiyetle belli olur.
Silah arkadaşlığı fikir arkadaşlığı demektir.
Askerî plân arzuya değil hesaba dayanarak tanzim olunmalıdır.
Vatan savunmasına ait vazifelerden daha önemli ve yüce vazife olamaz.
Vatan kesinlikle esenliğe kavuşacak millet kesinlikle mutlu olacaktır. Çünkü kendi esenliğini kendi mutluluğunu memleketin ve milletin esenliği için feda edebilen vatan evlatları çoktur.
Bir milletin alın yazısını olumlu veya olumsuz olarak belirleyen meydan muharebeleridir. Çünkü bir harbin sonucu ancak meydan muharebelerindeki zafer veya mağlubiyetle belli olur.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
askeri, ordusu, savunması, türk, vatan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557