Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05 Mart 2013, 23:38   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart İş Bölümü ve Çalışma

1. İş Bölümü: İnsanların; maddi fikri hayati birtakım ihtiyaçları vadır. Bir toplumun da ortak hitiyaçları vardır. Herkes kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz. Toplum üyelerinden her biri bir iş bir şey yapar. Bütün bu işler ve şeyler her insanın ve toplumun ihtiyaçlarını karşılar. Demek oluyor ki bir toplumun ve onun üyelerinin işleri kişiler arasında bölünmüştür. Buna iş bölümü derler.
İş bölümü medeniyetin her safhasında görülmüştür. İlkel kavimlerde esaslı olarak işler kadınla erkek arasında bölünmüştü. Erkek av gibi hayvani besinleri kadın da meyve toplamak tarımla uğraşmak gibi bitkisel besinleri temin etmek işlerini yaparlardı. İşlerin böyle bölünmüş olması kadınla erkeğin özelliklerine göre değildi. Bunun esası düşünce şekliydi birtakım boş inançlar bugün bile Afrika vahşilerinde vardır. Mesela kadının ineğe teması haramdır. Kadınlar fıstık yağı çıkarırken erkeklerin orada bulunması günahtır.
İlkel insan topluluklarında şu türlü de bir iş bölümü oldu. Mesela bazı aşiretler yalnız çömlekçilik yaparlardı bazıları yalnız silahlar yaparlardı. Esnaf toplulukları devrinde iş bölümü çoğaldı. Çünkü her esnaf topluluğu bir iş görür. Bazen aynı san'at dalına iat işler ayrı ayrı adamlara gördürülür. Mesela odun evvela oduncular sonra bıçkıcılar sonra kerestecilerden geçer.
Bugünkü büyük sanayi devrinde ise iş bölümü çok ileri gitmiştir. Her memlekette binlerce faaliyet dalı vardır.
İş bölümü maddi işlerde olduğu gibi fikri siyasi idari işlerde de çoğalmıştır. Mesela ilim herbiri bir konu ve metoda sahip birçok kısımlara ayrıldı. Bir adamın bir ilmi tamamen kavramasına imkan kalmadı.
İş bölümü geliştiren sebepler nüfus çokluğudur. San'at ve mesleklerin çokluğu ve bunların ayrı ayrı kişiler tarafından yapılması yani iş bölümü sayesinde hayat şartları dayanılır bir halde tutulabilmektedir.
Aynı zamanda büyük uzmanlaşmalar icatlar ilerlemeler bu sayede olmaktadır. İş bölümü insanlar arasında mevcut olan doğal ve tarihi bağlara yeni bir çok kuvvetli bağlar ilâve etmiştir. Bu yeni bağlar insanlara birbirlerinin eksiklerini tamamlatan yalnız bugünü değil yarını da sağlamaya çalışan bağlardır.

2. Çalışma:
Çalışma kişisel ve sosyal bir zorunluluktur.
a. Maddi Servetin Lüzumu:
Maddi servet;
( I ) İnsanın kendisi için lazımdır. Çünkü insanın maddi ihtiyaçları da vardır. Bunlar karşılanmadıkça insan yaşaymaz. İnsanın; fikri ahlâki ihtiyaçları da vadır. Bunlar karşılanmadıkça insanlık ve ahlâk bağımsızlığı korunamaz insan gibi yaşanamaz insanın morali bozulur.
( II ) Servet aile açısından da lazımdır. Çünkü yarından emin olmayan bir insan bir aile kurmayı düşünemez yahut yaşama vasıtasından yoksun aileler kurulur.
Yaşama vasıtaları olmayan ailelerden oluşan bir devlet varlığı da sağlam olmaz.
Bir insan için mutluluk denilen şey bu saydığımız şartların tamamındadır. İnsan; maddi fikri sosyal hayat vasıtalarından yoksun çaresizlikler içinde kalırsa hayatta ümitsizliğe düşer gözlerini geleceğe çevirmeksizin yaşar. İnceleme ve araştırma için vakit bulamaz. Kendisinde fikir hayatı durur. Hayat onun için bir esaret olur. İradesinden bile vazgeçmeye mecbur olabilir. Anlaşılıyor ki insanın servet edinebilmesi için çalışması zorunludur. Fakat insan yalnız hürriyet vasıtası olarak servet sahibi olmalıdır. Yoksa servete esir olmak için değil.
Şüphesiz herkes aynı sağlık aynı karakter ve kabiliyette değildir. Fakat herkes aynı hayat kanununa tabidir. Çalışmadan hiçbir şey kazanılmaz. Herkes belirli bir şekil ve sınır içinde bir taraftan yeteneğinin gücünün kaynak ve çevresinin etkisi altındadır. Diğer taraftan da ihtiyaçlarının esiridir. işte insan bu zıt şartlar içinde faydalı bir sonuç elde etmeye çalışmak zorundadır. Faydalı bir sonuçtan söz ediyoruz. Evet çünkü sonuçsuz uğraşmak uğraşmak çalışma sayılmaz. Hiçbir şey yapmamak veyahut sonuçsuz manasız şeyler yapmak çalışma kanununa karşı büyük kabahattir.
b. Doğa birşey vermez herşey kazanmak lazımdır. Kazanmanın yolları hangileridir?
Tip olarak en ilkel çıplak ve herşeyden yoksun bir insanı ele alalım. Bu türlü bir insan içi mirastan söz edemeyiz. Çünkü aldığımız örnek ailesiz sabit meskensiz ilkel bir insandır. BU noktada kazanmanın doğal kanunlarını arayacak olursak yalnız tek bir esas görülür. Çalışmak. Bundan başka çare yoktur. İnsan doğal olarak kişiliğine sahiptir. Bu özellik insanı bütün dünyaya sahip kılabilir. Yani insan zekası san'atı iradesi sayesinde bütün unsurları kontrolü altına alabilir. Bu bize çalışmanınyüksek kıymetini ahlaki özelliğini ve herşeyden kutsal olan bir hakkı çalışmak hakkını gösterir. Çalışma insanların bedensel kuvvetlerini geliştirir ve hayat için şart olan şeyleri sağlar. Çalışmaksızın fikri gelişme ve ahlaki olgunlaşma da mümkün değildir. "Tembellik bütünkötülüklerin anasıdır."
c. Çalışmak bir cezalandırma değildir :
Çalışmaktan; gayret sarfından bir cezadan bir sıkıntıdan bir kötülükten kaçar gibi kaçınmak çok kötü ve tedbirsizce bir harekettir. Çalışmak aslında zahmetli değildir. Yalnız tutulan işin cinsi ile kişinin kabiliyetleri ve zevkleri arasında uygunluk olmalıdır. Çalışmak ilk sıkıntılara ve isteksizliklere üstün geldikten sonra en şiddetli bir zevktir. Çalışmayı ceza saymak onun güzelliğini ve iyiliklerini tanımamak doğaya karşı haksızlık olur.
İnsan çalıştığı işin eli altında veyahut kafasının içinde eserini büyütmekte ve yükseltmekte gördüğü zaman ne büyük zevk duyar. Bu eser ister çiftçinin hasadı ister mimarın evi veyahut heykeltıraşın heykeli ister bir alimin veya sanatkârın keşfi kitabı olsun zevk birdir. Bu zevk bütün zahmetleri; saban arkasında dökülen terleri sanatkârın düşünürün bazen pek acılı olan yorgunluklarını derhal unutturur.
d. Çalışmak sosyal bir vazifedir:
İnsan çalışır fakat işini ancak toplum sayesinde geliştirebilir faydalı kıymetli bir duruma getirebilir. Ancak toplum sayesindedir ki kendisiyle her işçi arasında devamlı bir alışveriş meydana gelir.
Yapılan işin kimseye faydası yok ise onun için çalışmak verimsiz bir uğraşı olarak kalır. Bu nedenle topluma faydalı bir iş yapmak lazımdır; bu durm çalışmayı sosyal bir vazife hükmü haline koyar.
Çalışmak genel kanundur gelir sahipleri zenginler bile bu kanunun dışında kalamazlar; mevcut servetini milli servetin artmasına yardım edecek şekilde kullanmalıdır. Bir zengin bedeni çalışma yapmaya bilir; fakat bu takdirde faaliyetini fikir uğraşlarına yöneltmelidir. ( 1930 )
e. Meslek nasıl seçilir ve yapılır:
( I ) Meslek Seçimi:
Her zoraki çalışma sert ve ağır gelir. İnsanın çalışmaktan hoşlanması ve zevk duyması için mesleğini yeteneklerine uygun ve kuvveti ile uyumlu olarak seçmiş olması lazımdır. Bu nedenle gençlikte en önemli mesele meslek seçimidir. Kişisel mutluluk ve aynı zamanda sosyal çıkar buna bağlıdır. Herkes yeteneği ile uyumlu bir mevkide bulunmalıdır. Genellikle bir mesleğin görünüşteki faydalarına kapılan bir genç o vazifenin zorluklarıyla uyumlu bir şekilde yeteneklerini geliştirememiş ise çok fazla ve faydasız çalışmaya mecbur olur. Ya hiç başarılı olamaz veya aşağı bir derecede kalır ve kendinden de memnun olmaz. Bundan fazla olarak başkasının daha yararlı olacağı bir mevkii tutmakla haksızlık etmiş olur. Gençler kıskançlıktan ve başkalarının elde ettikleri parlak sonuçlar hayalinden sakınılmalıdır. Tedbirli olma ve sosyal vazife kaygusu bunu gerektirir.
Biri subay üniformasının sırmaları hoşuna gittiği için asker olmak ister bir diğeri de bir yazarın veya bir ressamın kazandığı servet ve şöhret gözlerini kamaştırdığından zeka ve öğrenimini gözönüne almadan yazar veya sanatkâr olmak isterse bu gibi hareketlerin sonucu genellikle hayal kırıklığıdır. Diğer bir görüşle bu gibiler toplum için kaybolmuş kuvvetlerdir. Bunlar daha iyi idare olunsalardı kendilerinin hayatı kurtarılmış ve insanlığın mutluluğu arttırılmış olurdu. Her halde mantıklı ve doğal olan şudur. Herkes kendi yeteneğine göre bir iş tutmalıdır. Her işte insanın kıymeti belli olur. İşini iyi yapmanın bulunduğu durum ne olursa olsun o iyi bir adam olabilir. İnsan kendine göre bir mesleğe girmeyip de diğerine girmekle hürriyetini kısıtlar ve sanıldığından fazla geleceğini yanlış tesbit eder. Zira sapılan bir yol kolayca terk edilemez. Her mesleğin gerekleri âdetleri ve inançları vardır. Bunlara insan zorunlu olarak bağımlı olur.
( II ) Meslek Faziletleri :
Her meslek bazı yetenekler ve özel nitelikler ister. Bu şüphesizdir. Fakat bazı ortak faziletler vardır ki bunlar aynı zamanda kişinin başarısı ve kendisine verilen işlerin iyi gitmesi için lazımdır. En ast dereceden en yukarıya kadar genel koşullar aynıdır.
Üstlere karşı özenle iş görme doğruluk saygılı olma astlara karşı iyi niyet ve kabul edilen işte gayret istikamet ağızsıkılığı bu gibi faziletler olmaksızın ne arkadaşlar arasında iyi ilişkiler olur ve ne de iş başarılı olur. Meslek vazifesi yalnız kişinin başarı ve güvenliğini değil belki daha çok toplumun refahını ilgilendirir.
Vatan bütün evlatlarının çalışması ile ve yardımı ile yaşar ve bundan başka toplumunu mekanizmasında faydasız hiçbir parça yoktur. Devleti idare eden bakanla vatanın refahına elinin işi ile yardım eden sanatkâr arasında yalnız küçük bir fark vardır o mda şudur. Birinin vazifesi bir diğerininkinden daha önemlidir. Fakat her ikisinde de iyi yapılmak şartıyla ahlaki değer aynıdır.
Bundan dolayı herkes kendisine düşen işten memnun olmalıdır. Mesleği ne olursa olsun bir fayda sağlayacak ve bir vazife görecektir. İnsan vazifesini cesaret cüret bağlılık ve namuslu olarak yapınca elindn geleni yapmış olur. Aynı zamanda bu vazifeyi diğerlerine karşı kıskanmadan yapmalıdır. Yolunda yalnız olmayacaksın orada aynı hedefi takip eden başkaları ile beraber yürüyeceksin. Bu hayat yarışında diğerleri yetenekleri itibarıyla sizi geçebilirler.
Bir başarı elinizden kaçabilir. Bundan dolayı onlara kızmayınız ve elinizden geleni yapmışsanız kendi kendinize de kızmayınız. Asıl önemli olan başarı değil gayrettir. İnsan elinde olan ve onu memnun eden ancak gayrettir.
( III ) Teşebbüs Fikri :
Bir tembellik veya ahlâki gevşeklik genellikle insanı atalarının yaşadıkları aynı işte ve aynı noktada tutar. "Babam Büyükbabam böyle yaptılar. Ben niçin başka türlü yapayım." derler. Nesilden nesile dış hayatın genel şartları değişir. Yeni şartlara uymayan ve geleneklerde ısrar eden yalnız kalmaya zayıf düşmeye yıkılmaya ve ölüme mahkûmdur. Bugün iddia edilemez ki bir gezinti için yavaş giden eski bir araba yolun güzelliklerinden istifadeye uygun iyi bir ulaşım vasıtasıdır. Bir işte ekspres treni ile giden bir rakiple rekabet söz konusu olunca araba ile gitmek geç kalmak için en emin bir vasıtadır. Herşey böyledir.
Her şeyde en iyi ve kuvvetiyle uyumlu olanı aramalıdır. İnsan cesaret edebilmeli ve tehilikeyi göze alabilmelidir. İnsan yeni bir teşebbüste özel bir zevk duyar; kuvvetini ve değerini anlar; o zaman kendi kendini daha iyi takdir eder ve başkalarına takdir ettirir. Yalnız kalınca kendi kudretsizliğinin acısını hisseder. ( 1930 )
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bölümü, çalışma, , ve, İş


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557