Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Mart 2013, 22:35   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Kızınca hangi kelimeyi kullanırdı?

Dolmabahçe Sarayı ve Atatürk kitabı Atatürk'ün pek bilinmeyen İstanbul hayatını anlatıyor.
Kitapta Atatürk'ün maiyetindekilerdekilere davranışı ile ilgili ilginç bilgiler var. Bunlardan biri olan Dolmabahçe Sarayı ve Atatürk kitabı Dolmabahçe Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanıldığı dönemleri anlatıyor.

Kitapta Atatürk'ün 'çucuk' diye hitap ettiği maiyetindekilerden azarlayacağı ya da imtihan edeceği kişiyi sofrada karşısına oturttuğunu öğreniyoruz.

Kültür ve medeniyetimizin en önemli eserleri olan saraylarımız muhteşemlikleri ile göz kamaştırırlar. Çinileri el emeği göz nuru işlemeleri kristal avizeleri her biri birbirinden değerli halıları? Ancak saraylara sadece bu gözle bakamayız. İçinde nice tarihi olaylar yaşanmış nice hatıralar birikmiştir. Bu yüzden sarayları gezmeden önce onları daha iyi tanımak yaşanmışlıkları öğrenmek gezimizi daha faydalı ve daha zevkli hale getirecektir. Bunun için en ideal kaynaklardan biri Haluk Şehsuvaroğlu'nun Tarihi Odalar kitabı. Haluk Şehsuvaroğlu'nun 1954 yılında yazmış olduğu Tarihi Odalar kitabı Milli Saraylar tarafından yeniden basıldı. Kitap sarayların değişik oda ve salonlarının ne maksatla kullanıldığını ve bu mekanlarda hangi tarihi olayların gerçekleştiğini anlatıyor.

KURDUĞU DONANMA İHANET ETTİ

Sultan Aziz kitabı çok hususi bilgiler içeriyor. Sultan Aziz tahta geçtiğinde halkın kendisinden büyük beklentisi vardı. Babası Mahmud gibi yeniden bu ülkeyi bayındır kılacağı geleneksel padişahlar gibi yiğitliği cesurluğuyla Osmanlı'yı mağrur edeceği bekleniyordu. Bu nedenle tahta çıktığında büyük bir şaşaa ile karşılandı. Padişahlık döneminde Avrupa'yla çok içli dışlı olan Aziz ilk defa yurt dışına çıkan padişah oldu. Aziz'in en önemli yenileşme çalışmalarından biri donanmaya çok önem vermesiydi. Avrupa'nın en büyük donanmalarından birini oluşturdu. Kendisine karşı isyan söz konusu olduğunda çok sinirlenmiş ve "Devletin şevketini hukukunun muhafazası temin eylemek azmiyle misli görülmemiş bir zırhlı donanma yaptırdım. Berri kuvvetlerin takviyesi maksadıyla ordulara nev-i icad top ve tüfek mühimmat aldırdım. Amal-i mülukanem asayişin idamesi iken bazı ulemanın tehevvuhata cüretleri takbihe ve muazeheye layık ise de bu kere affa nail oldular. Lakin tekrar böyle bir hale cesaretlerinde düşman için hazırladığım silahları onlar üzerinde kullanırım" diye tehdit etmişti. Ancak ne hazin ki kendisinin Hal'inde kendi kurduğu donanmanın namluları ve üst rafataki topçu kışlasının namluları Dolmabahçe Sarayı'na dönmüş direnmesi halinde ateş edilmekten çekinilmeyeceği söylenmişti.

ATATÜRK NEDEN TEKRAR SARAYA GELDİ?

Cumhurbaşkanlığı Makamı olarak Dolmabahçe Sarayı ve Atatürk kitabı ise Atatürk'ün pek bilinmeyen İstanbul hayatını anlatıyor. 1927'ye kadar İstanbul'a hiç gelmeyen Atatürk geldiğinde de Dolmabahçe Sarayı'nda kaldı. Dolmabahçe geleneksel monarşinin temsil edildiği mekan. Kitapta Atatürk'ün sarayı cumhurbaşkanlığı makamı olarak tercih etmesinin sebebinin iktidarı temsil etmesi vesilesiyle olduğunun tahmin edildiği söyleniyor. Ancak Mustafa Kemal burayı kullanmaya başladığında kendi yakınları ve Cumhuriyet taraftarlarından "Madem saraylarda kalacaktık Osmanlı'yı neden devirdik" gibi eleştirilere maruz kalmış.

Kitapta sarayın nasıl kullanıldığı hastalık döneminin bütün ayrıntıları raporlar da dahil olmak üzere yeralıyor. Saray arşivlerindeki Atatürk'ün Dolmabahçe'deki işleri ve hayatıyla doğrudan alakalı belgelerden sarayı kullanış biçimi Dolmabahçe sarayına her gelişi öncesi girişilen hazırlıkları ve harcamaları aylık yeme içme listeleri tespit edilebiliyor. Atatürk Dolmabahçe Sarayı'nı padişahların kullandığı şekliyle kullanmış. Harem bölümündeki Hususi Daire'de kalmış devletin temsilinde ve yönetiminde kullanılan Mabeyn bölümünü ise çalışmaları ilmi araştırmalar ve kongrelerde kullanmış. Riyaset-i Cumhur makamı seçilen Dolmabahçe Sarayı'nda Harf İnkılabı Türk dili ve Türk Tarihi ile ilgili çalışmalar yapılmış.

KIZINCA HEBENNEKA DERDİ

Atatürk'ün yeme alışkanlığı da farklıymış. "Gece sofraları nedeniyle geç kalkan Atatürk uyanır uyanmaz odasındaki divanın üzerine geçer orada bağdaş kurarak kahve sigara içerdi. Sonra tıraşını masajını yaptırır banyodan sonra çalışma odasına geçerdi. Hem kahvaltı hem öğle yemeği olarak bir dilim ekmek ve bir kase ayran ya da yoğurt yerdi. İkindi vaktinde de bir bardak ayran içerdi."

Atatürk'ün bazı kelimeleri kendine has bir üslupla söylediğini de kitaptan öğreniyoruz. "Atatürk'ün kendilerine mahsus telaffuz ettiği bazı kelimeler vardı. 'Tabanca'ya 'tapanca' 'kırbaç'a 'kırpaç' 'henüz'e 'henus' 'yoğurt'a 'yuğurt' 'sarhoşa'a 'sarfoş' ve 'muhakkak'a 'muhakkaka' hebenneka Çucuk derdi. Bilhassa muhakkaka kelimesini çok seven Atatürk yeni dil teorisinde 'muhakkak' sözcüğünün 'muhakkaka' ile değiştirilmesini çok arzu ediyordu. Atatürk etrafındakilere ve maiyetinde bulunanlara genellikle 'Çucuk' diye hitap ederdi. En ağır kelimesi ise ebleh anlamında kullandığı 'hebenneka' idi."

Sofraya davetsiz kimse oturamazdı

Kitapta Atatürk'le ilgili hususi bilgiler de ilginç. "Atatürk genellikle geceleri yatmaz ve sabahları çok geç kalkardı. Halkın arasına karışmayı çok sever pastanelere lokantalara girer çıkar trene tramvaya binerdi. Atatürk'ün akşam sofrasına hiç kimse izinsiz ve davetsiz oturamazdı. 10 kişiden aşağı düşmeyen bir davetli topluluğu her zaman hazır bulunurdu. Nuri Conker Kılıç Ali ve Salih Bozok'un mutlaka sofrada olmasını isterdi. Her akşam başka konuklar davet edilirdi. Bunlardan izin alamadan sofrada bulunmayanlara çok kızar geç vakit bile olsa nerede ne vaziyette olurlarsa olsunlar onları buldurur ve mutlaka sofraya gelmelerini sağlardı. Sofrada yakın arkadaşlarını karşısına Başbakan varsa sağında oturturdu. İmtihan etmek istediği kişileri bazen karşısına iltifat etmek istediği kişileri yanına oturturdu. Diğer misafirler ise istedikleri yere otururlardı. Sofranın dağılma zamanı ise belli değildi."

Kamu yayıncılığı ödülü

Sarayları daha yakından tanımamızı sağlayacak başka kitaplar da var tabii. Milli Saraylar çok önemli 4 yeni kitap daha yayınladı. Bunlardan 2'si yine Haluk Şehsuvaroğlu'nun 1950'li yıllarda yayınlanmış olan kitaplarının yeniden basımı. Biri "Sultan Aziz- Hayatı Hal'i Ölümü" diğeri ise "İstanbul Sarayları". Diğer iki kitaptan biri olan Şule Gürbüz'ün Saat Kitabı saraylardaki her biri birer sanat eseri olan mekanik saatleri anlatıyor. Ünal Karıncalı'nın hazırladığı "Cumhurbaşkanı Makamı Olarak Dolmabahçe Sarayı ve Atatürk" kitabı ise Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nı Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullandığı dönem içinde tutulan belgelerden yola çıkılarak hazırlanmış. Milli Saraylar'ın 2011 yılında bastığı 16 eser ile Türkiye Yazarlar Birliği Kamu Yayıncılığı ödülünü aldığını da belirtmemiz gerek. Genelde 19. Yüzyıl'a ait sarayların bağlı olduğu Milli Saraylar bu nedenle çalışmalarını daha çok 19. Yüzyıl üzerinde yoğunlaştırmış
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Mart 2013, 22:39   #2 (permalink)
Üye

Gökkuşağı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Mart 2013
(Mesajlar): 24
(Konular): 1
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 6
Beğendikleri: 2
Ruh Halim: Neseli
Standart

paylasım ıcın tskler

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
Gökkuşağı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
hangi, kelimeyi, kullanırdı, kızınca


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557