Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Mart 2013, 22:20   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Mektep - Mustafa Kemal Atatürk

Mektep - Mustafa Kemal AtatürkArkadaşlar büyük davamız en uygar ve en müreffeh ulus olarak varlığımızı yükseltmektir. Bu yalnız kurumlarında değil düşüncelerinde de temelli bir devrim yapmış olan büyük Türk ulusunun dinamik idealidir. Bu ideali en kısa zamanda gerçekleştirmek için fikir ve eylemi birlikte yürütmek zorundayız. Bu girişimde basarı ancak süreli bir planla ve en akılcı biçimde çalışmakla elde edilebilir. Bu nedenle okuyup yazma bilmeyen tek vatandaş bırakmamak ülkenin büyük kalkınma savaşının ve yeni çatısının istediği elemanları yetiştirmek ülkenin davalarının ideolojisini anlayacak anlatacak ve kuşaktan kuşağa yaşatacak kişi ve kurumları yaratmak bu önemli ilkeleri en kısa zamanda sağlamak Kültür Bakanlığının üzerine aldığı büyük ve ağır sorumluluklardır. İşaret ettiğim ilkeleri Türk gençliğinin dimağında ve Türk ulusunun bilincinde hep canlı bir halde tutmak üniversitelerimize ve yüksek okullarımıza düşen başlıca görevdir.

Hanımlar Beyler İstanbul'dan geliyorsunuz. Safa geldiniz. İstanbul'un nur ocaklarını temsil eden yüce heyetiniz karşısında duyduğum zevk sonsuzdur. Yüreklerinizdeki duyguları ve beyinlerinizdeki fikirleri gözlerinizde ve alınlarınızda okumak benim için olağanüstü bir şeydir. Bu dakikada huzurunuzda duyduğum en candan duyguyu izninizle söyleyeyim: İsterdim ki çocuk olayım ve sizin nur saçan çemberiniz içinde bulunayım. Sizden ışık alayım siz beni yetiştiresiniz. O zaman ulus için daha yararlı olurdum. Ama ne yazık ki gerçekleşemez bir fikir karşısındayız. Bunun yerine sizden başka bir istekte bulunacağım: Bugünün evlatlarını yetiştiriniz. Onları ülkeye ulusa yararlı birer insan yapınız. Bunu sizden istiyor ve rica ediyorum.

Bayan öğretmenler bay öğretmenler belki de "muallime" demediğim için beni kınıyorsunuz. Ben dilimizde sözcükleri dişi erkek ayırımı yaparak kullanmak zorunda olmadığımızı sanıyorum. Evet öğretmen hanımlar ve öğretmen beyler bilirsiniz ki ulusumuz büyük bir felaket geçirdi. Devletimiz bir yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Varlığımız aleyhine birçok cinayetler işlendi. Çok çalıştık bugünkü başarıya ulaştık.

Hanımlar Beyler bir ulusu uğradığı bir felaketten kurtarmakta bir ulusa doğru yolu göstermede önde gelenlerinin önemi yadsınamaz. Hatta diyebiliriz ki bugünü görmek ulus önde gelenlerinin namusu temizliği vatanseverce ulusal çabalan ve özellikle kişisel çıkar duygularını horlamaları sayesinde gerçekleşmiştir. Ama bugün ulaştığımız nokta gerçek kurtuluş noktası değildir. Bu fikrimi açıklayayım: Bir ulusun felaketle karşılaşması demek o ulusun hasta hastalıklı olması demektir. Öyleyse kurtuluş toplumumuzdaki hastalığın açıklanması ve sağaltılmasıyla olur. Hastalığın sağaltılması bilimsel ve fenni yoldan olursa iyileşme olur. Yoksa hastalık kronikleşir ve sağaltılamaz hale gelir. Bir toplumun hastalığı ne olabilir? Ulusu ulus yapan geliştiren ve ilerleten güçler vardır: fikir gücü sosyal güçler... Fikirler anlamsız mantıksız safsatalarla dolu olursa o fikirler hastalıklıdır. Keza sosyal yaşam akıl ve mantıktan uzak yararsız ve zararlı birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felçli demektir.

Önce fikir ve toplum güçlerinin kaynaklarını temizlemekle işe başlamak gerekir. Ülkeyi ulusu kurtarmak isteyenler için vatanseverlik iyi-niyet özveri gerekli olan niteliklerdir. Ama bir toplumdaki hastalığı görmek onu sağaltmak toplumu çağın gereklerine göre ilerletebilmek için bu nitelikler yetmez. Bunların yanı sıra bilim ve fen de gereklidir. Bilim ve fen konusundaki girişimlerin eylem merkezi ise okuldur. Öyleyse okul gereklidir. Okul adını hep birlikte ululayarak ve saygıyla analım. Okul genç beyinlere; insanlığa saygıyı ulus ve ülke sevgisini bağımsızlık onurunu öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğünde onu kurtarmak için izlenmesi uygun olan en salim yolu belletir. Ülkeyi ve ulusu kurtarmaya çalışanların aynı zamanda birer namuslu uzman ve birer bilim adamı olmaları gerekir. Bunu sağlayan okuldur. Ancak bu yoldan her türlü girişimin mantıklı sonuçlara erdirilmesi olanaklıdır. Hanımlar beyler ülkemizin en bakımlı en güzel en şirin yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanın yenildiği zaferin gizi nerededir bilir misiniz? Orduların yönetim ve yöneltiminde bilim ve fen kuramlarının kılavuz edinilmesindedir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın üniversitelerimizin kuruluşunda aynı yolu izleyeceğiz. Evet ulusumuzun siyasi ve sosyal yaşamında ulusumuzun fikir yönünden terbiyesinde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. Okul sayesinde okulun vereceği bilim ve fen sayesinde Türk ulusu Türk sanatı ekonomisi Türk şiir ve edebiyatı tüm güzellikleriyle gelişir. Hanımlar beyler uygar fikirlerini çağdaş ilerlemelerin ülkemizde aralıksız olarak yayılması gelişmesi gerekir. Bunun için tüm bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı namus borcu bilmesi şarttır.Öğretmen hanımlarımız öğretmen beylerimiz şairlerimiz edebiyatçılarımız yazarlarımız bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini ulusa açık ve kesin biçimde sürekli olarak söyleyecek anlatacaklardır. Bu kara günlerin geri dönmemesi için yeryüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye'nin varlığını tanımak istemeyenlere onu tanıtmak zorunda olduğumuzu anımsatacaklardır.

Hanımlar beyler görülüyor ki en önemli ve verimli görevimiz eğitim işleridir. Eğitim işlerinde ne yapıp yapıp başarılı olmalıyız. Bir ulusun gerçek kurtuluşu ancak böyle olur. Bu zaferin sağlanması için hepimiz tek can tek fikir halinde ve bir temel program üzerinde çalışmalıyız. Bence bu programın temel noktalan ikidir:

1. Sosyal yaşamımızın gereksinimimize uygun olması.

2. Çağdaş gereklere uymasıdır. Gözlerimizi kapayıp kendi başımıza yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünyadan kopuk yaşayamayız. Aksine ileri uygar bir ulus olarak uygarlık alanında yaşayacağız. Bu yaşam ancak bilim ve ferde olur. Bilim ve fen neredeyse oradan alacağız ve her ulus bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve koşul yoktur.

Hiçbir mantıklı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin inançların korunmasında direnen ulusların ilerlemesi çok güç olur belki de hiç olmaz. İlerlemede kayıt ve koşulu aşamayan uluslar yaşamı makul ve pratik olarak gözlem-leyemez. Yaşam felsefesi geniş olan ulusların egemenliği altına girmeye ve onun tutsağı olmaya mahkumdur. Öğretmen hanımlar öğretmen beyler tüm bu gerçeklerin ulusça iyi karşılanması ve iyi sindi-rilebilmesi için her şeyden önce cahilliğin yok edilmesi gerekir. Öyleyse eğitim programımızın eğitim siyasetimizin temel taşı cahilliğin yok edilmesidir.

Bu ortadan kaldırılmadıkça yerimizde sayanz. Yerinde sayan bir şey ise geriye gidiyor demektir. Bir yandan genel olan cahilliği ortadan kaldırmaya çalışırken öte yandan sosyal hayatta doğrudan doğruya etmen etkili ve yararlı öğeleri yetiştirmeliyiz. Bu da ilk ve ortaöğretimin pratik olmasıyla olanaklıdır. Toplumlar ancak bu sayede iş işadamlarına sanatkarlara sahip olur. Doğal olarak ulusal dehamızı geliştirecek duygulanmızı layık olduğu dereceye yüceltecek yüksek meslek elemanlannı da yetiştireceğiz. Çocuklanmızı da aynı öğrenim derecelerinden geçirerek yetiştireceğiz.

Hanımlar beyler kesinlikle bilmeliyiz ki iki parça halinde yaşayan uluslar zayıftır hastalıklıdır. Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz öğrenimin sının ne olursa olsun onlara temel olarak şunları öğreteceğiz:

1.Ulusuna
2.Türkiye Devletine
3.Türkiye Büyük Millet Meclisine

düşman olanlarla mücadele nedenleri ve araçlarıyla donanmamış uluslar için var olma hakkı yoktur. Mücadele lazımdır. Hanımlar beyler açıkça söyleyelim ki üç buçuk yıl öncesine kadar cemaat halinde yaşıyorduk. Bizi istedikleri gibi yönetiyorlardı. Üç buçuk yıldır tam anlamıyla ulus olarak yaşıyoruz. Bunun somut ve belirgin tanığı hükümet biçimimiz ve hükümetimizin niteliğidir ve yasa bunu Büyük Millet Meclisi diye adlandırdı.


Tüm dünya hiç duraksamasın Türkiye devletinin tek ve gerçek temsilcisi yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Küçük çıkarları için ve kendilerini koruma kaygısıyla ulusun bağımsızlığını ve ülkeyi düşmanlara vermekte sakınca görmeyen ulusun bağımsızlığının yok edilmesi koşullarını içeren Sevr Anlaşmasını kabul eden egemen kişilerin sultanların padişahların hikayelerini bu tür zorla el koymalarını Türk ulusu artık ancak ve yalnız tarihte okur.

Hanımlar beyler ordularımızın kazandığı zafer sizin ve sizin ordularınızın zaferi için sadece yer hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacak ve sürdüreceksiniz ne pahasına olursa olsun başarılı olacaksınız. Ben ve tüm arkadaşlarım sarsılmaz bir inanla sizi izleyeceğiz ve sizin önünüze çıkacak engelleri kıracağız. Son bir söz: Sizin değerli bir heyet halinde Bursa'ya gelmeniz yalnız Bursalıları değil Anadolu'daki tüm kardeşlerinizi memnun etti. İstanbul'dan getirdiğiniz selamlan tüm ulusa ileteceğiz. Ben de sizden oradaki kardeşlerimize selamlanmızı iletmenizi rica edeceğim. İstanbul'un talihi İstanbul'da yaşayan katıksız Türklerin yürek ve vicdanlarındaki dilek gibi belirecektir.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
atatürk, kemal, mektep, mustafa


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557