Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
M.Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz Ulu Önder M.Kemal Atatürk hakkında herşey

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Mart 2013, 18:42   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Atatürk'e 'Kemal' diyebilen tek adam...Yaşar Gürsoy Atatürk'ün çocukluktan ölümüne kadar yanından hiç ayrılmayan can dostu Nuri Conker'i ve hiç bilinmeyen anılarını anlattı

Gazeteci ve televizyoncu Yaşar Gürsoy 'Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker' adlı kitabında Selanik sokaklarında başlayan ve bir ülke kurmaya kadar uzanan bir yolculukta birbirine sıkı sıkıya bağlanmış iki önemli ismin şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış anılarını kaleme aldı.

Gürsoy Alfa Yayınları'ndan çıkan kitabında Nuri Conker'in annesi Zehra Hanım'ın yaramazlıklarından ötürü “Bunlardan bir halt olmaz” diye hayıflandığı Atatürk ve Conker'in bilinmeyenlerini dostluklarını sürtüşmelerini muzipliklerini gerçek anılara ve belgelere dayalı bir şekilde anlatıyor.


Bu ikinci kitabınız. Daha önce de çok önemli belgesellere imza attınız. Nuri Conker üzerine bir kitap yazma fikri nereden aklınıza geldi?

İlk kitabım 'Beyninle Seviş(me)' de 42 öykü vardı ve insan ilişkilerini ele almıştım. Dostluklar kadın-erkek ilişkileri anne-baba-çocuk ilişkileri... Sonraki süreçte “Benim gerçek bir dostum can yoldaşım var mı bu hayatta” diye düşünürken birden “Acaba Atatürk'ün en iyi arkadaşı kimdi” diye sordum kendi kendime. Biliyoruz ki birçok yakın arkadaşı var ve bu isimlerle ilgili pek çok bilgi hatırat var. Kazım Karabekir Paşa'nın Salih Bozok'un Kılıç Ali'nin anıları var ve hepsi bir isme dikkat çekiyor ama geçiştiriyorlar o ismi. Nuri Conker o da. Atatürk'ün çocukluk arkadaşı olduğunu neşeli muzip Atatürk'ün olmazsa olmaz dediği arkadaşlarından biri olduğunu biliyoruz sadece ancak hakkında çok fazla bir bilgi yok. Ben de hepsinin birleştiği bu isim hakkında yazmaya karar verdim ve araştırmaya başladım.

Araştırma sürecinde kimlere başvurdunuz?

İnternet aracılığıyla Nuri Conker'in ailesine ulaştım ancak onlarında ellerinde bir belge bir bilgi olmadığını gördüm. Sadece torunu Nuri Conker'de Atatürk'ün Conker'e yazdığı iki tane mektup buldum bunlar da kitapta var zaten. 7 ayda yazdım kitabı ama kitabın araştırması yaklaşık 1.5 sene sürdü. Araştırma süreci oldukça zorlu geçti kütüphanelerde de bir şey yoktu. En sonunda Nuri Conker tarafından yazılmış 'Zabit ve Kumandan' adlı bir kitap buldum. 1913 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun gidişatını ele almış askeri manevralarını yazmış. Atatürk de arkadaşının yazdığı kitaba karşılık 'Zabit ve Kumandan ile Hasbihal' adlı bir kitap yazmış. İşte o kitapta Nuri Conker'in hayat hikâyesine ve biyografisine ulaştım. 1881 yılında Atatürk'le aynı mahallede doğan Conker ölene kadar da kısa süreler haricinde Atatürk'ün yanından hiç ayrılmamış ve kurtuluş mücadelesinde de Cumhuriyet'in ilanından sonraki dönemde de çok önemli görevler üstlenmiş bir isim.

Nuri Conker Atatürk'ün hayatında çok önemli bir yere sahip ve neredeyse birebir paralel ilerliyor hayatları. Bu iki insanın arasındaki yakınlığa da bilimsel bir açıklama getiriyorsunuz kitapta...

Arif Hoca (Prof. Dr. Arif Verimli) durumu açıklıyor ve Atatürk de birebir o modele uyuyor. Arif Hoca'nın tanımına göre bu bağlılığın nedeni baba ya da ağabeysizlik baba kaybı ve bir benzerlik arayışının yansıması olabiliyor. Aynı zamanda Verimli'nin sözleriyle İnsan bazen yerden o kadar fazla yükselir ki; etrafındaki bazı realiteler flulaşır. İşte böyle zamanlarda size isminizle hitap edecek sadık birine çok ihtiyaç duyar ve ona bağlanırsınız... Ve kitapta da belirttiğim gibi Atatürk'e "Kemal" diye hitap edebilen tek arkadaşı Nuri Conker'dir. Atatürk çok küçük yaşta babasını kaybediyor kardeşleri ölüyor. Üvey babası oluyor. Askeri okullarda büyüyor annesinden-ailesinden ayrı kalıyor tamamen kopuyor. Rol modeli alabileceği birisi de yok. Bu ve benzeri nedenlerle o yaşlarda Nuri Conker'le birbirlerine bağlanıyorlar. Çocukluğunun Selanik'ini hatırlatıyor Conker ona. Birlikte İstanbul'a geliyorlar aynı okullarda okuyorlar Trablusgarp'ta birlikteler... Bir nevi kader arkadaşı oluyorlar birbirlerine.

Nuri Conker'in Atatürk'le ilişkisi çok daha yakın ancak bir suistimal durumu da yok...

Kılıç Ali Salih Bozok aynı zamanda Atatürk'ün yaverleri; Nuri Conker ise arkadaşı. Çok güçlü bir dostluk var aralarında. Özellikle günümüzde bazı insanlar güçlü bir ismin arkasına sığınarak birçok şey yapabiliyor yaptırabiliyor. Nuri Conker'in yer aldığı fotoğraflar bile çok az. Cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk uluslararası alanda çok tanınan bir kişilik oluyor ve o fotoğraflarda Nuri Conker'i göremiyorsunuz. Sadece halkın arasına girdiği zaman dost meclislerinde görebiliyorsunuz. Ama ne zaman ki iş resmiyete dökülüyor fotoğrafların hiçbirisinde Nuri Conker yok ama Salih Bozok var Kılıç Ali var. Anlatabildiğimi umuyorum.Bilinçli bir tercih mi bu?

Bence tamamıyla kendilerinin bilinçli tercihi. O dönemdeki arkadaşlıklar da şimdiki gibi değil çok sağlam. Çünkü savaş yılları silah arkadaşlığı diğer arkadaşlıklara çok fazla benzemiyor. Farklı bir bağlılık.


İNÖNÜ VE CONKER...

Kitapta İsmet İnönü ile Nuri Conker'in aralarının pek iyi olmadığı yazıyor. Bu kişisel bir sorun mu yoksa Atatürk'ü paylaşamama gibi bir durum mu yaşıyorlar?

İsmet İnönü son derece ciddi bir devlet adamı. Atatürk ona çok güveniyor ve önemli meselelerde sürekli onun yer almasını istiyor. Ancak kendi özel hayatına kimsenin müdahale etmesini de istemiyor. İnönü Atatürk'ün etrafında olan sofralarında yer alan kişileri pek sevmiyor ve çokça eleştiriyor. Bunu sezdirmeden yapıyor ama bilinçli bir şekilde de hissettiriyor Atatürk'e. Salih Bozok'un Kılıç Ali'nin Nuri Conker'in hareketlerini doğru bulmuyor. Her seferinde Nuri Conker'i ezmeye çalışıyor. Ama kader işte Nuri Conker ölmeden bir gün önce Atatürk İnönü'ye talimat veriyor ve Hemen gidin Nuri Conker için gerekli bütün müdahaleleri yaptırın diyor. İnönü Conker'in evine kadar gidiyor ve ölmeden birkaç saat önce Nuri Conker'in yanında bulunuyor.

Bildiğimiz kadarıyla Latife Hanım da pek memnun değil Atatürk'ün arkadaşlarından...

'Teyzem Latife' kitabında da bahsediliyor bu durumdan. Latife Hanım'ın Nuri Conker sürekli Atatürk'ü içirirdi ama kendisi içmezdi dediği söyleniyor. Şimdi bunu kanıtlayacak isimler hayatta değil. Kim kimi içirirdi kim yanlış kararlar verdirtti tartışmaları çok anlamsız bence. O meşhur sofralar bugünün bildiğimiz çilingir sofraları değil. Evet içki var ama bu sabahtan akşama kadar içip ülkeyi alkollü bir vaziyette yönetmek anlamına gelmemeli. Mehmet Akif Ersoy da sirozdan öldü. Yani her siroz olan alkolden gidecek diye bir kaide yok. Artık bu fikirlerden uzaklaşmak gerekiyor.Elde ettiğiniz anlatılar arasında sizi en çok etkileyen hangisi oldu?

Atatürk ile Nuri Conker arasındaki ilişkinin net bir şekilde anlaşılması açısından anlatacağım anının önemli olduğunu düşünüyorum. Kalabalık bir dost meclisinde Atatürk Falih Rıfkı Atay'la atışan Nuri Conker'i sofradan kaldırır. Conker de sesini çıkarmadan gidip yaverin odasında oturur. Atatürk bu duruma üzülür ve Conker'i geri çağırır. Conker gelir ve sessizce oturur masaya. Atatürk de arkadaşına jest olması açısından garsonu çağırır ve Conker'e içki vermesini söyler. Nuri Conker de tepsiye yumruk atıp Paşam öyle de yapmayın böyle de yapmayın der. Düşünsenize Atatürk'ün karşısına gelip tepsiye vurabilecek bir adam Nuri Conker.'TABU OLARAK GÖRÜLÜYOR'

Bugünden Atatürk'e bakışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eğer iki taraf olarak düşünürsek; ikisi de Atatürk'ü tabu olarak görüyor. Yani Atatürkçüler Atatürk diyor başka bir şey demiyor ama Atatürk'ün insanı yönünü çok fazla görmezlikten geliyorlar. Diğer taraf ise ondan korkuyor ve görüşlerine yer vermiyor. Benim yapmaya çalıştığım şey Atatürk'ün insanİ yönünü göstermek. Kitapta da anlattığım gibi bazı konuları asker gibi ya da politikacı gibi değil tamamen insancıl bir şekilde çözebiliyor Atatürk. Kitabın satır aralarına bunlar hakim dikkatli okuyucular bunları görecekler. Atatürk bir diktatör müydü? Bence hayır. Basit bir örnekle; özellikle halk arasında yürürken diktatörlerin önünde hiç bir zaman hiç kimse yürüyemez. Bırakın onu askerlik kurallarına göre bir komutanın bir adım önünde alt rütbede bir kişi yürüyemez. Sağında ya da solunda bir-iki adım gerisinden gelir. Atatürk'ün birçok fotoğrafına dikkat edin önünde giden insanları görürsünüz. Mesela Nuri Conker'in bir fotoğrafı var meclisten inerken. Atatürk'ün bir-iki adım önünde elinde bastonla yürüyor ve gidiyor. Bu durumları aşmışlar. Dertleri ülke kurmak...

Üzerinde çalıştığınız yeni bir kitap var mı?

Birinci kitabımdan sonra yazmaya başladığım ve üzerinde 5-6 yıldan beri çalıştığım bir roman var bir aşk-macera romanı. O da ilişkilere dayalı bir kitap tarihle ilgisi yok. Araya bir yolcu aldım Atatürk ve can yoldaşı Nuri Conker'i yazdım. Bu topraklarda yaşayan büyüyen ailesi ataları bu topraklarda olan bir kişi olarak borcumu ödediğimi düşünüyorum.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
adam, atatürke, diyebilen, kemal, tek


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557