Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Osmanlı Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Ocak 2013, 01:46   #1 (permalink)
Münzevi

Esila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 20 Eylül 2012
(Mesajlar): 1.205
(Konular): 225
Renkli Para : 167087
Aldığı Beğeni: 219
Beğendikleri: 352
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Osmanlı'nın Feministleri

Osmanlı'nın Feministleri


Feminist mücadelede yer alan kadınların sokaklara inmesi ya da taleplerini daha gür bir sesle dile getirmesine ilişkin örneklerle son yıllarda daha sık karşılaşsak da, bu topraklardaki kadın mücadelesinin kökeni Osmanlı dönemine kadar iniyor.
Cemiyet'in başındaki isim Halide Edip Adıvar'dır.Bundan 97 yıl önce bugün Osmanlı'da ilk feminist örgüt Teali-i Nisvan kuruldu. Peki bu topraklarda feminist hareket nasıl başladı? Feminist hareketin öncüsü kimdir? İşte tarihin tozlu sayfalarında kalmış detaylar...Osmanlı modernleşmesinin başlangıcı kabul edilen 1839 ikinci Tanzimat dönemiyle birlikte kadın hareketindeki aktif mücadele de başladı.
Bu dönemde kadınlar, gösterdikleri çabalar sonunda özellikle eğitim alanında bir takım haklara kavuştu.

Böylece çeşitli öğretmen okulları, rüştiyeler (lise) ve ebelik mesleğini öğreten kimi kurumlar açıldı.

Eğitimin içinde yer almalarıyla beraber gelişen bilinçlenmeyle de çeşitli sorgulamalara girişen kadınlar 1869 yılında, dönemin feminist hareketinin ilk yayını olarak bilinen Terakki-i Muhaderat isimli kadın dergisini çıkardı.

Derginin yayımlanmasıyla birlikte başlayan kadınların erkeklere karşı verdiği var olma mücadelesi ve eşit birey olarak tanınma talepleri de ciddi atılımlara yol açtı.

Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilan edildiği döneme kadar kadın dergi ve gazetelerinin sayısı 40’ı buldu. Bu dergiler kadınlara kendilerini birey olarak ifade etme, sorunlarını dillendirme ortamını sağladı.

Her kesimden kadınların yazma ürkekliğini, çekimserliğini gidermede, taleplerini iletmede ve sesini duyurmada önemli işlev gördü. 1910’larda bu gayretler sonuç verdi ve kadın hareketi kurumsallaşmaya başladı. Aynı tarihsel süreç içerisinde 30’a yakın kadın derneği de kuruldu.

II.Meşrutiyet’ten (1908) sonra aydın kadınlar, kadın statüsünün değerlendirilmesi amacıyla 28 Nisan 1913'de Osmanlı'da ilk feminist örgüt sayılabilecek Teali-i Nisvan Cemiyeti'ni (Kadınların Durumunu Yükseltme Derneği) kurdular.
Dernek kadın ve erkek arasında eşitliği savunmakta ve çok eşliliğe karşı gelmekteydi.

1917’de çıkarılan bir kararname, evliliği yasal bir çerçeveye bağlarken, kadınlara boşanma hakkını verir. Kanun çok eşli evliliği kadının rızasına bağlayarak sınırlandırır.

Halide Edip Adıvar, modernleşme sürecinde kadının bağımsızlığı üzerine yazdıklarıyla, feminist hareketin önde gelen figürlerinden oldu.

Dernek mezhep ayrımı gözetmeksizin tüm Osmanlı kadınlarını asil, yabancı kadınları da yardımcı üye olarak kabul etmiş.


Üye olmakta aranan tek koşul kadınların haklarını savunma ve yükseltme konusunda duyarlı olmak, bu amaçla çalışmak istemektir.

Derneğin amacı, kadının çalışma yaşamına ve toplumsal yaşama katılımının sağlanması olarak ifade ediliyor.

Bu amaçla, kadını kuşatan ve kısıtlayan geleneklere, eşitsizliğe, eğitimsizliğe karşı bir mücadele başlatılmış, bir toplumsal inkılabın gerekliliği savunuldu.

Halide Edip Adıvar, “Her yerde kadınların uyanıp, ilerlemeleri başka hareketler gibi yavaş ve zincirleme bir hareket olmuştur. Bugün bu saat ben size böyle hitap ederken, siz beni dinlerken şüphesiz biz de tarih yapıyoruz, demektir. Bu tarihçeyi torunlarımız bir konferans dolduracak kadar uzun ve iftiharla yaptıkları zaman bizim aciz fakat hüsn-i niyet (iyi niyet) ve samimiyetle dolu bin müşkülatla elde edilen mücadelemizden de bahsedeceklerdir” derken yaptıkları işin öneminin farkındaydı.

Elîf aşktır Nûn sabır.. Hem Elîf'teyim hem Nûn'da..
Bir ney misali inlerim her şiirin sonunda, Elîf dedim Nûn geldi ardı sıra..
Esila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 06 Ocak 2013, 01:47   #2 (permalink)
Münzevi

Esila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 20 Eylül 2012
(Mesajlar): 1.205
(Konular): 225
Renkli Para : 167087
Aldığı Beğeni: 219
Beğendikleri: 352
Ruh Halim: none
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Osmanlı'nın İlk Feministleri

Türkiye'de kadınlar 1800'lerden beri hakları için mücadele veriyor. Halide Edip, kadın hakları için ilk siyasi partiyi kuran Nezihe Muhittin sadece iki isim... 1800'lerde 30'a yakın kadın derneği vardı. Geçmişten günümüze, kadın hakları mücadelesine baktık.

Halide Edip, 1913'te yaptığı bir konuşmada diyor ki; 'Her yerde kadınların uyanıp, ilerlemeleri başka hareketler gibi yavaş ve zincirleme bir hareket olmuştur. Osmanlı kadınlarının terakki yolundaki mesailerinin henüz bir tarihçesi olmaması, onların bir şey yapmamış olmalarını intaç etmez. Bilakis büyük ve umumi bir tiyatro salonundan, kadınlığa bu kadar mahrem bir mevzudan bahsetmek ve bu mevzuu dinlemek için bu tiyatroda Osmanlı kadınlarından mürekkep, muhterem ve büyük bir kitle bulmak... Bunlar iftihar edilecek şeylerdir. Bugün bu saat ben size böyle hitap ederken, siz beni dinlerken şüphesiz biz de tarih yapıyoruz, demektir. Torunlarımız, bizim aciz fakat hüsn-i niyet ve samimiyetle dolu bin müşkülatla elde edilen mücadelemizden de bahsedeceklerdir'.

Biz de bugün, 8 Mart Kadınlar Günü'nde bu öncü kadınların mücadelelerinden ve kadın hareketinin
tarihçesinden bahsetmek, haklarının Türk kadınlarına gümüş bir tepsiyle sunulmadığını hatırlatmak istiyoruz.

Önce kadının temel sorunlarına değinelim, sonra ninelerimizin mücadelesine göz atalım. Konuğumuz, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi ve ilk basımı 1993'te yapılan '
Osmanlı Kadın Hareketi' kitabının yazarı Doç. Dr. Serpil Çakır.


Doç. Dr. Serpil Çakır: Fırsat Eşitliği Var Demek Yetmez


Nedir kadının temel sorunları?

En temel sorunlar, erkekler kadar eşit görülmedikleri, aynı haklarla donatılmadıkları düzende yaşıyor olmalarından kaynaklanıyor. Bu düzende kadınlar, erkeklere bağımlı, ikincil, denetlenen varlıklar olarak tanımlanır. Kadınları kuşatan cinsiyetçi, ataerkil ideoloji var. Bu ideoloji, gelenekte, dinde, hatta devletin bakışında belirlenir ve yeniden üretilir. Kurumlarıyla, uygulamalarıyla biçim alır. Toplumda herkesi kapsaması gereken temel insan hakları, kadın ve erkeğe farklı ve eşitsiz olarak uygulanır.

Kadınlar da her dönemde ve toplumda buna karşı isyan eder...

Elbette. İster doğuda, ister batıda, kadınların miras, velayet, çalışma, eğitim, seçme ve seçilme gibi haklardan yararlanmaları uzun bir mücadele tarihi olmuştur. Erkeklere bu haklar tanınırken kadınlar, erkeklerin yönettiği devletlerin insafına bırakılmış. Bu ikiyüzlü ve eksik anlayışı göstermek için 'kadınların insan hakları' kavramını ortaya çıkardı kadınlar. Bu kavramla herkesin sahip olduğu söylenen ama kadınların sahip olmadığı haklar kastediliyor.

'Haklar veriliyor ama kadınlar kullanmıyor' söylemine ne dersin?

Bu ifadenin kadınlara hak tanınmasını engellemek, haksızlığa bahane bulmak olduğunu deşifre etmek lazım. Bu ifade, 'Hak herkes için değil, hak edenler içindir' anlayışının sonucu. Erkeklere haklar en başından sözleşmelerle verilir. Kadınlar ise temel hakları için mücadeleye zorlanır.

Bunun için yasalara ihtiyaç var?

Sadece yasalar yetmez, hakların kullanımı için gerekli ortamların da yaratılması gerekir. 'Eğitimde fırsat eşitliği vardır' deyip bir kenara çekilirseniz, hakkın kullanılması için gerekli önlemleri almazsınız bugünkü tablo çıkar karşımıza. 'Fırsat eşitliği var' demek yetmez, sonuçlara bakmak lazım. Bırakın orta ve yüksek öğrenimde kadınların istenilen düzeyde okullaşmasını, Türkiye'de kadın okuma yazma bilmeyen kadın oranı %28'dir. Oran, Doğu ve Güneydoğu'da % 55'in üstüne çıkıyor.

Bu ataerkil sistemin bir sonucu mudur?

Evet. Bu erkeklerin hakim, kadınların tabi olduğu kültürel ve ekonomik düzendir. Üstelik cins hiyerarşisi yaratılır. Kadınlar sistematik bir şekilde güvensizlik içinde bırakılmış, eğitimleri engellenmiş, şiddetin hedefi olmuştur ve susturulmuştur.

Erkekler ise bu engellerin hiçbiriyle karışlaşmıyor?

Aynen. Kadınlara cinsiyet rolleri öğretilmiş, işbölümü, karar almadan mahrum bırakılmıştır. Toplumsal cinsiyet, kadın ve erkek olma durumudur. Bir toplumsal kategorinin yarattığı iktidar ilişkisi erkeğin egemen, kadının bağımlı ve ikincil olduğu sosyal, siyasal düzene işaret ediyor. Bugün ataerkil sistemin tanımı budur.

Kadının sesi ilk ne zaman yükseldi ve buna ne zaman cevap aldı?

Cumhuriyet öncesine gider bu
tarih. 1800'lerden itibaren kadınlar, hakları için çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur; dergiler çıkarmışlar, dernekler kurmuşlar, konferanslar düzenlemişler. 1869'da 'Terakki-i Muhaderat'la başlayan kadın dergi ve gazetelerinin sayısı Cumhuriyet'e kadar 40'a ulaşmıştır.

Bunlarda bugünkü kadın dergiciliğinden farklı olarak ne var?

Bu dergilerde daha ziyade kadınlardan gelen mektuplar yayınlanıyordu. Dergiler kadınların kendilerini ifade etme, yazma ürkekliğini giderme, taleplerini iletme ve sesini duyurma işlevi gördü. Kadınlar, Şüküfezar, Kadınlar Dünyası gibi sahibi, yazı kadrosu, hatta mürettipleri bile kadın olan dergiler çıkardılar. Yazılarda, kadınların çözümü kendilerinde aradıklarını görürüz.

Mesela?

Şöyle derler; 'Evet, Osmanlı erkeklerinden bazıları bizi müdafaa ediyor, görüyoruz; teşekkürler ederiz. Ama biz Osmanlı kadınlarının kendimize mahsus inceliği, adet ve adabı vardır, bunu erkek muharrirler kadının ruhuyla anlamazlar. Bizi kendi halimize bıraksınlar, hukukumuzu kendi çalışmamızla müdafaa edebiliriz.'


Osmanlı Kadın Hareketinin Boyutları


• 1800'lü yılların sonlarında başlayan kadın mücadelesini bize ulaştıran en önemli kaynaklar, kadın dergileri ve dernekler.
• O dönemde 30'a yakın kadın derneği kuruldu. Dernekler, örgütlü birlikler kurulması ve sorunların çözümünde yardımcı oldu.
• İlk dernekler, savaş sonrası yaraları sarmaya yönelik yardım dernekleriydi. Kız çocuklarının eğitimi amaç edinen, kadınların iş yaşamına girebilmeleri için mesleki eğitim veren dernekler de vardı.
• Osmanlı Türk Kadınları Esirgeme Derneği, Osmanlı Kadınları Çalıştırma Cemiyeti Hayriyesi, Biçki Yurdu gibi dernekler atölyeler, terzi evleri açarak, kadınların istihdama katılmasına çalıştı.
• Asri Kadın Cemiyeti, Cemiyet-i Nisvan Heyet-i Edebiyesi, Teali-i Nisvan Cemiyeti Kırmızı-Beyaz Kulübü bilgilendirme, bilinçlendirme çalışmaları yaptı.
• Ulviye Mevlan'in kurduğu Osmanlı Müdafaa-ı Hukuk-u Nisvan Cemiyeti (Osmanlı Kadınının Hakkını Savunma Derneği) ise Osmanlı feminist hareketinin bir örneğidir.
• 1911'de İstanbul'da bir konakta düzenlenen bir dizi konferansa katılanların sayısı 300'ü aşmıştı.


Cumhuriyetten Sonra


• Cumhuriyetin kuruluş yıllarından kadınlar, başta eğitim olmak üzere çeşitli reformlardan yararlandı. Kemalist modernleşme çerçevesinde dernek ve Halk Evleri'nde çalıştılar.
• 1923 yılında Nezihe Muhittin Kadınlar Halk Fırkası'nı kurdu ama parti kapatıldı. Kadınlar, siyasal haklar için çalışan Türk Kadınlar Birliği'ni kurdu.
• 1950'lilerde yardım dernekleri dışında mesleki ve kadının sosyal ve kültürel hayatını araştıran dernekler kuruldu. Siyasal partilerde kadın kolları örgütlendi.
• 1970'lerde kadın hakları sosyalizm ile ele alındı.
• Bağımsız kadın hareketi 1980'lerde ortaya çıktı. Feminist hareket, 1980 darbesine karşı ilk muhalefet hareketi olarak gündeme geldi.
• 1980 sonrası kadın hareketi, ataerkil söylemlerin sorgulanmasıyla bağımsızlaştı.


80'lerdeki Hareketin Farkı


• Kadın bilincini yükseltmek,
• cinsiyetçiliğin kavramlarını oluşturmak, bunu toplumda deşifre etmek ve çözüm yolları oluşturmak için öncekinden farklı yöntem ve kurumlar ortaya çıktı.
• Kadın dernekleri, vakıflar, inisiyatifler şeklinde çeşitlendi. 80'lerin başından itibaren bilinç yükseltme grupları oluşturuldu. Deneyim paylaşımına gidildi.
• Kadın Çevresi Anonim Şirketi, feminist literatürün önemli örneklerinin Türkçe'ye çevirdi.
• Aile içi şiddet açığa çıkarıldı. Kadınlar şiddeti protesto için 1987'de kitlesel yürüyüşler yaptı ve kampanyalar başladı.
• Mor Çatı ve Ankara Kadın Dayanışma Vakfı adıyla sığınaklar açıldı.
• 'Bekaret Kontrolüne Hayır', 'Bedenimiz Bizimdir' kampanyası başlatıldı. Hayat kadınına tecavüze uygulanan üçte iki oranında ceza indirimi, kampanyalar sonunda kaldırıldı.
• Günümüzde ise yasalardan cinsiyetçi ifadelerin çıkarılması çalışması için günümüzde çalışmalar yapılıyor.


Seda Kaya Güler

Elîf aşktır Nûn sabır.. Hem Elîf'teyim hem Nûn'da..
Bir ney misali inlerim her şiirin sonunda, Elîf dedim Nûn geldi ardı sıra..
Esila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
feministleri, osmanlının


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557