Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Osmanlı Tarihi
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Ocak 2013, 12:46   #1 (permalink)
♥ ©rijinali Bizde..

chackerkeyff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 01 Ağustos 2012
Nerden: 03
Yaş: 28
(Mesajlar): 3.427
(Konular): 627
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 178949
Aldığı Beğeni: 939
Beğendikleri: 219
Ruh Halim: none
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 3
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Sultan Süleyman'ın Şehzadelerinin Akıbetleri

Sultan Süleyman'ın Şehzadelerinin Akıbetleri

Babası I. Selim veya Yavuz Sultan Selim (1470-1520) ve Annesi Ayşe Hafsa Sultan'dan (1479-1534) doğma I. Süleyman veya Kanuni Sultan Süleyman (1495-1566), Batılıların tabiriyle "Muhteşem Süleyman" olarak ta anılmaktaydı. 10. Osmanlı padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman, 46 yıl süren hanedanlığı süresince babası Yavuz Sultan Selim'den devraldığı 6,5 milyon kilometrekarelik Osmanlı toprağını 14 milyon 8 yüz bin kilometrekareye ulaştırmış, kazandığı başarılı zaferlerle Osmanlı Hanedanlığına altın yıllarını yaşatmıştır. Onun döneminde siyasi ve askeri tüm gücü elinde bulunduran Osmanlı İmparatorluğu, deniz ve kara savaşlarının tümünü kazanmıştır. Saltanatı süresinde yakın arkadaşı ve iyi bir asker olan ve kardeşi Hatice Sultan ile evlendirdiği Pargalı Damat İbrahim Paşa'yı (1493-1536)1523-1536 yılları arasında sadrazamlık mertebesine yükseltmiştir. İbrahim Paşa'da onun yönetimi altında devletin ikinci büyüğü konumuna gelmiş ve bir çok askeri ve siyasi başarılara imza atmıştır. Saltanatı döneminde Kanuni Sultan Süleyman'a şehzade ve hanımsultanlar doğuran önemli hatunlarını ve doğurdukları çocukların özellikle şehzadelerin akıbetlerini incelediğimizde dramatik ve ilginç hadiselerle karşılaşılmaktadır.

Şehzade Emirhan (1512-?)
Sultan Süleyman'ın ilk oğlu olduğu düşünülen şehzade Emirhan'ın yaşadığı konusunda bile bir takım rivayetler ve söylentiler vardır. Tarihçilerin ifadelerine göre annesi Fûl-Dâne Hatun olduğu düşünülen bazı kaynaklara göre ise ismi bilinmeyen başka bir cariyeden olduğu ifade edilen şehzade Emirhan'ın ölümü ile ilgili de herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. 1512'de doğduğu belirtilmektedir.

Şehzade Mahmud (1512-1521)
Tarihi kayıtlara göre bir Arap hatunu olduğu ve Sultan Süleyman, tahta çıkmadan önce Manisa Valiliği yaptığı 1512-1520 tarihlerinde kendisine sunulduğu bilinen Fûl-Dâne Hatun, Sultan Süleyman'a 1512'de bir şehzade doğurmuştur. Sultanlık mertebesine erişen Fûl-Dâne Hatun'un doğruduğu şehzade yani ileride Osmanlı tahtının muhtemel varisinin ismi Mahmud idi. Talihsiz şehzade Mahmud, 8 yaşlarındayken yakalandığı bir hastalık sonucunda 1521'de henüz hayata başlayamadan ölmüştür. Sultan Süleyman'ın ilk şehzadesi Mahmud idi. Rivayete göre Sultan Süleyman, bu küçük şehzadesinin ölümüne o kadar çok üzülmüştür ki kendisini gözyaşı dökmekten alıkoyamamıştır.

Şehzade Mustafa (1515-1553)
Sultan Süleyman'ın gözde hatunlarından biri olan Mahidevran Gülbahar Sultan (?-1580), padişaha 1515 tarihinde bir erkek çocuk doğurarak önceden Fûl-Dâne Sultan'ın erişmiş olduğu gibi haseki unvanına da erişmiştir. Doğurduğu çocuğun adı Şehzade Mustafa'dır. Saray içinde çok iyi bir eğitimle büyütülmüş ve Sultan Süleyman'dan sonra tahta geçmesine kesin gözle bakılmıştır. Halk nezdinde de çok sevilip sayılan şehzade Mustafa, babasının gözde şehzadelerinden biriydi. Şehzade Mustafa, yetişkin bir genç olduğunda babası tarafından Amasya'ya tayin edilmiştir. 1553 yılı sonlarında Sultan Süleyman iyice yaşlandığı için İran'a yapılacak bir seferde ordunun başına geçmek istemediğinden dolayı görevi Veziriazam Rüstem Paşa'ya (1500-1561) devretmişti. Rüstem Paşa, Konya'ya vardığı zaman Sultan Süleyman'a askerler arasında padişahın yaşlı olduğu için sefere gelemediği ve yerine oğlu Mustafa'yı çıkartacağı konusunda ortaya çıkan söylentilerden Sultan Süleyman'ı haberdar ediyordu.

Rüstem Paşa, İran şahıyla şehzade Mustafa'nın yakınlık kurduğunu ve şehzade Mustafa'nın yeniçeri askerleriyle anlaşarak babasını yani Sultan Süleyman'ı tahttan indirebileceğini ve ayaklanma başlattığını mektuplar aracılığıyla belirtti. Bunun üzerine Sultan Süleyman, oğlunun bertaraf edilmesi konusunda ikna olarak ilerleyen yaşına rağmen sefere çıkma kararı aldı. Nahçıvan Seferine çıkan Sultan Süleyman, oğlunu onunla görüşmek üzere huzuruna davet etti. Sultan Süleyman'a ait kurulmuş koskoca bir otağ da babasıyla görüşeceğini öğrenen şehzade Mustafa, buraya geldiğinde otağ önünde duran nöbetçiler silahını bırakması gerektiği söylemişlerdir. Şehzade Mustafa, üzerindeki silahları bırakarak otağa girdiğinde içeride babası yerine çok sayıda sağır ve dilsiz cellatla karşılaşmıştır. Üzerine çullanan cellatlarla boğuşan ve babasına yardım çığlıkları atan şehzade Mustafa, kementle boğularak öldürülmüştür. Bazı tarihi kaynaklara göre otağın içinde yer alan bir perdenin ardında Sultan Süleyman, bu olayı izleyerek cellatlarına "On yıldan beri bir gece bana rahat uyku nasipetmeyen bu hainin hakkından gelemez misiniz!" dediği söylenmektedir. Sultan Süleyman'ın bu olayı izleyip izlemediği tam olarak bilinmemektedir.

Şehzade Mustafa'nın babası Sultan Süleyman tarafından boğdurulması halkta ve yeniçerilerde büyük tepkilere sebep olan dramatik bir olaydır. Bu olayın üzerine Şehzade Mustafa'nın küçük oğlu yani Sultan Süleyman'ın küçük yaştaki torunu Mehmed ise 1554'te annesinin kucağından alınarak benzer şekilde kementle boğularak öldürülmüştür.

Şehzade Murad (?)
Sultan Süleyman'ın üçüncü hanımı olduğu rivayet edilen Gülfem Hatun (1497-1562), 1520-1522 yıllarına tekabül eden bir tarihte Sultan Süleyman'ın gözdelerinden olarak Murad isimli bir şehzade dünyaya getirdiği ifade edilmektedir. Gülfem Hatun Camisinde yazılı olan bir kitabe de "Sultan Süleyman'ın Harem-i Humayunları cariyelerindedir" ifadesine bakıldığında Gülfem Hatun'un kesin olarak Sultan Süleyman'ın eşlerinden biri olduğu söylenebilmektedir. Hakkında çok fazla bilgi olmayan şehzade Murad, bazı kaynaklar da 1511'de yani 14 yaşındayken Sultan Süleyman tarafından boğdurtulduğu yazmaktadır. Başka kaynaklarda ise şehzade Murad'ın hastalanarak küçük yaşta öldüğü ifade edilir. Şehzade Murad hakkında bilinenler net değildir.

Ortodoks bir aileden devşirme olup gerçek adı Roxelana olan Hürrem Hatun (1506-1558), Sultan Süleyman'ın en gözde hatunlarından biri olmuş, kısa sürede Haseki Sultan unvanı alarak Osmanlı tarihinde bir padişaha nikah kıydıran ilk ve tek kadın olmuştur. Kısa sürede sarayda yükselen ve devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, Sultan Süleyman'a 9 (?) şehzade ve 2 (?) sultanhanım doğurmuştur. İlk çocuğu şehzade Mehmed, 1521'de dünyaya gelmiştir. Topkapı Sarayında yaşamını sürdürmüş olan şehzade Mehmed, annesi ve babasının yakın ilgisiyle büyümüş, Mahidevranın oğlu ve kardeşi Şehzade Mustafa yerine Manisa sancakbeyliği görevine getirilmiştir. İleride tahtın veliahtlığına kuvvetli bir şekilde aday olduğu ifade edilen şehzade Mehmed, 22 yaşındayken neden olduğu belli olmayan bir sebeple hayatını kaybetmiş, tarihçilerin ortak kanaatine göre ölümcül bir hastalıktan dolayı genç yaşında ölmüştür. Tarihçilerin önemli bir kısmı bünyesi sağlam olmayan ve sıkça hastalanan şehzade Mehmed'in sağlığı yerine geldiği zamanlarda Sultan Süleyman'ın bu haberi kutlamak için şenlikler düzenlemiş olduğundan dolayı şehzade Mehmed'in hastalıktan öldüğü teorisine kesin gözle bakmaktadır.

Şehzade Abdullah (1523-1526) (?)
Hürrem Sultan'ın dünyaya getirdiği ikinci şehzade olan Abdullah, doğumundan üç sene sonra geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda henüz bebek denilebilecek bir yaşta ölmüştür. Bazı kaynaklara göre 1522 ila 1524 yılları arasında yaşamıştır. Şehzade Abdullah hakkında bilgiler kesin değildir.

Şehzade Selim "Sultan II. Selim" (1524-1574)
Annesi Hürrem Sultan'ın doğurduğu üçüncü şehzade olan Selim, 1524'te dünyaya gelmiş kardeşleri şehzade Mustafa ve şehzade Mehmed ile birlikte büyümüştür. Şehzade Mustafa gibi çok iyi bir eğitim görmüş ve tahtın iddialı varislerinden biri olarak göze çarpmıştır. Becerisi ve yeteneği sayesinde1558'de Konya sancakbeyliğine atanmıştır. Annesi Hürrem Sultan, kendi doğurduğu bir şehzadenin tahta geçmesini arzulamaktaydı. Böylece Valide Sultan mertebesine erişebilecek ve sözünü heryerde geçirebilecekti. Şehzade Selim, diğer kardeşleri içerisinde tahtın varisi olarak gözüken ve halkın desteğini yanına almış olan şehzade Mustafa ile taht mücadelesine girişmiştir. Şehzade Mustafa'nın babası tarafından boğulmasıyla birlikte karşısında Hürrem Sultan'dan doğma şehzade Bayezid kalmış, öz kardeşiyle şiddetli bir taht mücadelesine girişmiştir. İki şehzadenin de saflarında yer alan iki ayrı ordu oluşmuş ve birbirlerini bertaraf edebilmek için uzun süre çarpışmışlardır. Bu mücadele de babası Sultan Süleyman'ın desteğini alan Şehzade Selim, giriştiği savaşta kardeşi Bayezid'i ve ordusunu bertaraf ederek babasının ölümünün ardından Osmanlı Hanedanlığının 11. padişahı olarak tahta geçmiştir. Böylece Hürrem Sultan, valide sultan olarak sarayın ve dünya tarihinin en önemli kadınları arasında yer almıştır.

Hürrem Sultan'ın doğurduğu dördüncü şehzade olan Bayezid, 1525'te dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan beri akıllı ve bir o kadar da isyankar tavrıyla dikkat çekmiştir. Karaman sancakbeyliği görevini yerine getiren Bayezid, kardeşi şehzade Mustafa'nın öldürülmesinin ardından onun destekçilerinin başlattığı ve tarihte Düzmece Mustafa Olayı olarak geçen ayaklanmalar meydana gelmiştir. İsyanı durdurmaya çalışırken ağır davrandığı hatta isyanı düzenlediği söylentileri yüzünden şüpheleri üzerine çekmiştir. Annesi Hürrem Sultan tarafından korunan ve Sultan Süleyman tarafından affedilmesini sağladığı oğlu şehzade Bayezid, annesinin ölümünün ardından yanlız ve korumasız kalmıştır. Bu esnada kardeşi şehzade Selim ile giriştiği taht kavgaları ve mücadeleleri sonucunda mağlup olmuş, babasından af dilemesine rağmen asi olduğu gerekçesiyle Sultan Süleyman yakalanması emrini vermiştir. İran'a sığınan Bayezid, babası Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle 23 Temmuz 1562'de boğdurularak öldürülmüştür. Bu olayın akabinde Orhan, Osman, Abdullah ve Mahmud isimli oğulları yani Sultan Süleyman'ın torunları da aynı gün boğulmak suretiyle öldürülmüşlerdir. Bayezid'in öldürülmesi İran halkında büyük tepkilere yol açmış, bölgede bulunan Osmanlı temsilcileri taşlanmıştır.

Şehzade Orhan (1543-1562)
Şehzade Osman (1545-1562)
Şehzade Orhan (1554-1562)

Yukarıda adı geçen 3 şehzade'nin annesinin Hürrem Haseki Sultan olduğu düşünülmektedir. Doğum ve ölüm kayıtlarına göre aynı yıllarda ölen kardeşler için tarihi bilgiler yok denebilecek kadar azdır. Sadece yaşadıkları bilinmektedir. Bazı tarihçiler bu 3 şehzadenin aynı sene içinde ölmesini boğdurtuldukları iddiasına dayandırmaktadır.
Aile cinayetlerine ve taht kavgalarına kurban giden kimi de hastalanarak eceliyle hayata veda eden ve dramatik yaşamlara sahip olan şehzadelerin içinden sadece Hürrem Sultan'ın oğlu şehzade Selim padişah olarak tahta geçmiştir. Hürrem Haseki Sultan, Sultan Süleyman'a iki sultanhanım doğurmuş, Sultan Süleyman tarafından bu çocuklara Mihrişah ve Raziye Sultan isimleri verilmiştir.
chackerkeyff isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
akıbetleri, sultan, süleymanın, Şehzadelerinin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557